Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

34/1975. (XII. 10.) MT rendelet

az időszaki lapok engedélyezéséről és terjesztéséről

A lapkiadás tervszerű, lehetőségeinkkel összhangban álló fejlesztése, továbbá a sajtópolitikai elvek hatékonyabb érvényesítése érdekében a Minisztertanács a következőket rendeli el.

1. §

(1) Időszaki lapot kiadni és terjeszteni csak az e rendeletben meghatározott feltételek alapján lehet.

(2) Időszaki lap az a sajtótermék (hírlap, újság, folyóirat, tudományos, műszaki, szakmai, üzemi és egyéb lap, valamint mindezek melléklete), amely egy naptári évben legalább egyszer megjelenik, azonos címmel és tárgykörrel kerül kiadásra, évfolyamszámmal, sorszámmal vagy keltezéssel van ellátva, és akár eredeti szerzői alkotásként, akár átvett fordításként újságírói, írói műfaj körébe tartozó írásművet (híreket, közleményt, tudósítást, cikket, riportot, tanulmányt, verset, elbeszélést stb.), fényképet, karikatúrát vagy rejtvényt közöl.

(3) Az időszaki lap megjelenése csak akkor engedélyezhető, ha országos vagy helyi politikai, gazdasági, illetőleg kulturális szükségletet elégít ki, tartalmában megfelel a Magyar Népköztársaság jogszabályainak, az előállításához szükséges anyagi-műszaki és pénzügyi feltételek a népgazdasági terv keretében biztosítva vannak.

2. §

(1) Az időszaki lap előállítását és terjesztését, valamint a külföldi lapok belföldi terjesztését a Minisztertanács Tájékoztatási Hivatala (a továbbiakban: Tájékoztatási Hivatal) engedélyezi.

(2) A Tájékoztatási Hivatal a megjelenés szükségességét utólag megvizsgálhatja, és indokolt esetben az engedélyt visszavonhatja. Vissza kell vonni az engedélyt, ha az 1. § (3) bekezdésében foglalt valamely feltétel már nem áll fenn vagy ha az engedély előírásait megszegték.

3. §

Az időszaki lap engedélye a visszavonásig érvényes.

4. §

(1) Engedély nélkül kiadható és terjeszthető

a) az állami, szövetkezeti szervek és társadalmi szervezetek által kiadott, nyilvános terjesztésre nem kerülő, kizárólag csak jogszabályt, intézkedést, határozatot, közleményt, felsőbb szervek hasonló rendelkezéseit tartalmazó kiadvány;

b) a kizárólag külföldi lapokban megjelent szakcikkek címét, kivonatos fordítását kommentár nélkül közlő kiadvány;

c) a rendszeresen megjelenő műsor- és programfüzet;

d) a könyvtárak által rendszeresen kiadott állománygyarapodási jegyzék;

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt sajtótermékek kiadásáért és terjesztéséért a szerv illetékes vezetője a 9. §-ban meghatározott felelősséggel tartozik.

(3) Az engedély nélkül megjelent kiadvány két példányát a kiadásért felelős vezető köteles a megjelentetéssel egyidőben a Tájékoztatási Hivatalnak megküldeni.

5. §

(1) A lapengedélyben feltüntetett feltételek megtartásáért - ügykörén belül - a felelős szerkesztő (főszerkesztő), illetőleg a kiadó vezetője a felelős.

(2) Az időszaki lapon fel kell tüntetni (impresz-szum):

a) a szerkesztéséit felelős személy nevét,

b) a kiadó vállalat és a kiadásért felelős személy nevét,

c) a nyomda (sokszorosítást végző szerv) megnevezését, továbbá a vezetőjének nevét;

d) az előállítás helyét, idejét és a nyomdai megrendelés törzsszámát,

e) a terjesztő szerv nevét.

(3) Az impresszumot hetilapban és folyóiratban a második oldalon, egyéb esetben az utolsó oldalon kell feltüntetni.

(4) A szerkesztésre, kiadásra és terjesztésre vonatkozó egyéb adatokat csak az impresszumtól elkülönítve lehet megjelentetni.

6. §

(1) Az időszaki lap terjesztésének részletes szabályait - ide értve a kötelező érvényű általános terjesztési feltételeket is -, úgyszintén az előfizetésgyűjtés feltételeit a közlekedés- és postaügyi miniszter, a Tájékoztatási Hivatal elnökével egyetértésben, állapítja meg.

(2) A terjesztés, e rendelet alkalmazásában: az árusítás, a szétküldés, a kézbesítés, az ingyenes szétosztás, az elhelyezés nyilvános területen.

(3) Az időszaki lapok terjesztése a Magyar Posta feladata. Más szervezet vagy magánszemély időszaki lap terjesztésével hivatásszerűen csak a Közlekedés- és Postaügyi Minisztériumtól kapott engedély alapján foglalkozhat.

(4) Engedély alapján sem szabad terjeszteni azt az időszaki lapot vagy lapszámot,

a) amelynek elkobzását jogerős bírósági határozat elrendelte,

b) amelyet a nyomozó hatóság lefoglalt, addig, amíg a lefoglalást jogerősen meg nem szüntetik,

c) amelyről az 5. §-ban előírt impresszum hiányzik,

d) amelynek terjesztését a Tájékoztatási Hivatal a lapengedély visszavonása nélkül, megtiltotta.

7. §

(1) A nyomda felelős vezetője, illetőleg a sokszorosítógép üzembentartója (a továbbiakban együtt: a nyomda vezetője) az engedélyezés alá tartozó időszaki lap előállításának megkezdése előtt köteles meggyőződni arról, hogy a megrendelő az engedélyt megkapta-e.

(2) A nyomda vezetője, az időszaki lapot csak az engedélyben meghatározott formátumban, terjedelemben és példányszámban állíthatja elő.

(3) A nyomda vezetője az időszaki lap sokszorosítását csak akkor kezdheti meg, ha ahhoz a felelős szerkesztő, illetőleg megbízottja, aláírásával hozzájárul (imprimatúra).

(4) A nyomda vezetője köteles a nyomdában (sokszorosítógépen) előállított minden időszaki lapról nyilvántartást vezetni, továbbá az imprimait kéziratot hatvan napig megőrizni.

(5) A nyomda vezetője köteles gondoskodni arról, hogy a köteles példányokat az érvényben levő szabályozásnak megfelelően a kijelölt szerveknek megküldje.

8. §

Felhatalmazást kap a kulturális miniszter, hogy - a könnyűipari miniszterrel és a Tájékoztatási Hivatal elnökével egyetértésben - a közgyűjtemények számára és egyéb célra szükséges köteles- és tiszteletpéldányok rendelkezésre bocsátását rendelettel szabályozza.

9. §

Aki az időszaki lap kiadására és terjesztésére, annak tartalmára, illetőleg célkitűzéseire vonatkozó rendelkezéseket megszegi, külön jogszabályban meghatározott büntetőjogi, polgári jogi, illetőleg munkajogi felelősséggel tartozik.

10. §

Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Egyidejűleg a 26/1959. (V. 1.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdése, a 6. §-ának (1) bekezdése, a 7. §-a (4) bekezdésének utolsó mondata, a 8. §-ának (3) bekezdése, a 11. §-ának (2) bekezdése, valamint az időszaki lapokra vonatkozó egyéb rendelkezései hatályukat vesztik.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke