8/1975. (II. 27.) MT rendelet

"A tojás és baromfihús ipari termelését szolgáló Nemzetközi Baromfiellenőrző és Kipróbáló Állomás (NBÉKÁ) alapításáról" szóló, Drezdában, 1971. november 19. napján aláírt egyezmény kihirdetéséről

(Az Egyezmény 1973. február 13-án lépett véglegesen hatályba)

1. §

A Minisztertanács "A tojás és baromfihús ipari termelését szolgáló Nemzetközi Baromfiellenőrző és Kipróbáló Állomás (NBÉKÁ) alapításáról" szóló Drezdában (NDK), 1971. november 19. napján aláírt Egyezményt e rendelettel kihirdeti.

2. §

Az Egyezmény magyar nyelvű szövege a következő:

"A Bolgár Népköztársaság Földművelődésügyi és Élelmiszeripari Minisztériuma,

a Magyar Népköztársaság Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériuma,

a Német Demokratikus Köztársaság Termelési és Feldolgozóipari Tanácsa,

a Lengyel Népköztársaság Mezőgazdasági Minisztériuma,

a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének Mezőgazdasági Minisztériuma,

a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szövetségi Minisztériuma

irányadónak tekintve a Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa ajánlásait,

kiindulva a szocialista internacionalizmus, a teljes egyenjogúság, a szuverenitás és a nemzeti érdekek tiszteletbentartása, a kölcsönös előnyök és a kölcsönös elvtársi segítség elveiből,

nagy jelentőséget tulajdonítva a tojás és baromfihús termelését szolgáló Nemzetközi Baromfiellenőrző és Kipróbáló Állomás (NBÉKÁ) alapításának,

növelni kívánva a KGST tagállamokban a baromfitenyésztés hatékonyságát,

elhatározták, hogy egyesítik erőfeszítéseiket és a KGST XXIII. (speciális), XXIV. és XXV. ülésszakán, valamint a KGST Mezőgazdasági Állandó Bizottsága 30. és 31. ülésén hozott határozatoknak megfelelően létrehozzák a tojás és hús ipari módszerrel történő előállítását szolgáló Nemzetközi Baromfiellenőrző és Kipróbáló Állomást (a továbbiakban: NBÉKÁ) és ebből a célból megkötötték a jelen Egyezményt.

I. fejezet

Az állomás célja és feladatai

1. cikk

A NBÉKÁ létrehozásának és tevékenységének fő célja a hazai és import tenyészanyag rendszeres és objektív értékelése, amelynek rendeltetése a szaporítás és az intenzív felhasználás a komplex baromfitenyésztő telepeken, továbbá javaslatok kidolgozása a Szerződő Felek rendelkezésére álló géntartalékok racionális hasznosítására.

2. cikk

A Szerződő Felek a NBÉKÁ-t felhasználják a tojás- és húsirányú baromfi vonalaik és ezek kombinációit ellenőrző összehasonlító vizsgálatra. Ez a kipróbálás a NBÉKÁ üzemi takarmányozási és tartási viszonyai között történik, hogy az összehasonlító vizsgálatokban kapott eredmények tárgyilagosak legyenek.

II. fejezet

A Szerződő Felek kötelezettségei

3. cikk

A Szerződő Felek:

1. biztosítják a jelen Egyezménnyel összhangban álló intézkedések végrehajtását,

2. közreműködnek a NBÉKÁ éves és hosszú távú terveinek teljesítésében,

3. rendelkezésre bocsátják a NBÉKÁ-nak a szükséges információkat az ellenőrző vizsgálatra beküldött anyagról.

III. fejezet

Tudományos-módszertani irányítás

4. cikk

1. A NBÉKÁ feladatainak teljesítésével kapcsolatos tudományos-módszertani irányításra a NBÉKÁ mellett Tanács alakul, amelybe minden Szerződő Fél kijelöli képviselőjét.

2. A NBÉKÁ Tanácsának elnöke a NBÉKÁ igazgatója.

5. cikk

A NBÉKÁ Tanácsa tevékenysége során figyelembe veszi a KGST Mezőgazdasági Állandó Bizottságának az Egyezmény tárgyára vonatkozó kérdésekkel kapcsolatos javaslatait.

6. cikk

A NBÉKÁ Tanácsa az alábbi alapvető funkciókat teljesíti:

1. Jóváhagyja a baromfifajták összehasonlító vizsgálatának metodikáját és felügyel annak betartására.

2. Megvizsgálja a NBÉKÁ távlati és éves terveit.

3. Megvizsgálja a NBÉKÁ eredményeinek leghatékonyabb hasznosításával kapcsolatos javaslatokat és azokat a Szerződő Felek elé terjeszti.

4. Jóváhagyja a NBÉKÁ vizsgálati eredményekről szóló tájékoztató tartalmát és formáját.

5. A NBÉKÁ Tanácsa megvizsgálja a NBÉKÁ feladataival kapcsolatos minden kérdést és azokban ajánlást fogad el.

7. cikk

1. A NBÉKÁ Tanácsának üléseit szükség szerint, de évente legalább egyszer kell a munkatervnek megfelelően összehívni. A Tanács ülését az elnök hívja össze.

2. A NBÉKÁ Tanácsa az ajánlásokat és határozatokat szótöbbséggel fogadja el.

3. A Tanács ülését rendszerint a CsSzSzK-ban tartja, de a Szerződő Felek meghívása alapján más országokban is megszervezhető.

IV. fejezet

A NBÉKÁ és alapvető funkciói

8. cikk

1. A NBÉKÁ a Csehszlovák Szocialista Köztársaságban létesítendő, a már meglevő összehasonlító állomás keretein belül és a CsSzSzK tulajdonát képezi.

2. A CsSzSzK és a NBÉKÁ funkcióját a Duna-Ivánkai Baromfi Tudományos Kutató Intézetre bízza.

3. A NBÉKÁ a ráháruló feladatokat saját erőből hajtja végre, szükség esetén a CsSzSzK más nemzeti szerveivel vagy a Szerződő Felek egyéb szerveivel való kooperációban.

9. cikk

Az NBÉKÁ az alábbi alapvető funciókat látja el:

1. Elvégzi a tojás- és húsbaromfi fajták összehasonlító vizsgálatát a NBÉKÁ üzemi létesítményeiben jóváhagyott metodika szerint.

2. Biztosítja a fajtaösszehasonlítás egyöntetű takarmányozási és üzemi feltételeit.

3. Jellemzi a baromfi termelékenységének minőségét, értékeli az ellenőrző anyag életképességét, a tojás és hús mennyiségét és minőségét.

4. Az ellenőrző vizsgálati eredmények alapján ajánlásokat dolgoz ki az ellenőrzött anyaggal végzendő tenyésztői munka továbbvitelére és fajta felhasználására az iparszerű termelési feltételek mellett.

5. Biztosítja az állategészségügyi rendszabályok szigorú betartását a NBÉKÁ-ban.

6. Elvégzi a kapott eredmények ökonómiai elemzését.

7. Megszervezi a NBÉKÁ feladatainak végrehajtásával kapcsolatos tudományos konferenciákat, konzultációkat stb.

8. Közreműködik a Szerződő Felek nemzeti ellenőrző állomásain működő szakértők továbbképzésében.

9. Terjeszti a baromfi összehasonlító vizsgálatokra vonatkozó világviszonylatban kapott eredményeket, elősegíti az e területen kapott információk cseréjét, valamint javaslatokat dolgoz ki, ezeknek a vívmányoknak a NBÉKÁ munkájában és a Szerződő Felek nemzeti ellenőrző kipróbáló állomásaiban való felhasználásra.

10. Javaslatokat készít a Szerződő Felek tevékenységének összehangolására, a harmadik országokból származó baromfi genetikai alapanyag megvásárlására.

11. Tevékenységében a KGST Mezőgazdasági Állandó Bizottságából indul ki és a Bizottságot tevékenységéről tájékoztatja.

10. cikk

Az összehasonlító vizsgálatok névtelenségét a CsSzSzK Mezőgazdasági és Élelmezési Szövetségi Minisztériuma biztosítja.

11. cikk

A NBÉKÁ-nak joga van:

1. közvetlen kapcsolatba lépni a Szerződő Felek illetékes együttműködő szerveivel (szervezeteivel),

2. a NBÉKÁ munkatervének megvalósítását érintő szükséges információkat bekérni az egyes országok együttműködő illetékes szerveitől (szervezetektől),

3. a tagállamok illetékes szerveivel (szervezeteivel) való megegyezés vagy azok kérése alapján a NBÉKÁ munkatársakat küldhet a Szerződő Felek ellenőrző vizsgálatára mintákat küldő gazdaságaiba és meghívhatja azon gazdaságok szakembereit, fajtavizsgálattal kapcsolatos egyes kérdések konzultálására.

V. fejezet

A NBÉKÁ operatív irányítása

12. cikk

1. A NBÉKÁ-t a CsSzSzK illetékes szervei által kinevezett igazgató irányítja.

2. A NBÉKÁ igazgatója a Szerződő Felek nemzeti szervezetei, a KGST megfelelő szervei és a KGST tagállamok NBÉKÁ munkájával foglalkozó nemzetközi szervezetei előtt képviseli a NBÉKÁ-t.

13. cikk

A NBÉKÁ igazgatója biztosítja az alábbi főbb feladatok teljesítését:

1. a Szerződő Felek illetékes szerveitől (szervezeteitől) anyagok és információk bekérését a jelen Egyezmény IV. fejezetének megfelelően, amelyek a jelen egyezmény által a NBÉKÁ-ra bízott feladatok teljesítéséhez szükségesek,

2. javaslatoknak a Tanács elé terjesztését,

3. a NBÉKÁ létesítményeinek racionális kihasználását a NBÉKÁ alapvető feladatainak hiánytalan végrehajtását,

4. gazdasági összefoglalók, elemzések és prognózisok készítését a NBÉKÁ fejlődésének főbb irányairól,

5. a más államok összehasonlító ellenőrző állomásain szerzett termelési tapasztalatok tanulmányozását és terjesztését és a progresszív szervezési és technológiai eljárásoknak a NBÉKÁ munkájában való hasznosítását célzó javaslatok kidolgozását.

6. a tájékoztató és a NBÉKÁ egyéb tevékenységéről szóló anyagok előkészítését és szétküldését a Szerződő Feleknek.

14. cikk

A NBÉKÁ munkájának ellátására a NBÉKÁ igazgatója megfelelő apparátust hoz létre a CsSzSzK állampolgáraiból.

15. cikk

1. Jelen szerződésnek megfelelően a Szerződő Felek illetékes szervei (szervezetei) a fajtaösszehasonlító vizsgálatok megkezdésére megállapodnak a NBÉKÁ-val a vizsgálatok mennyiségében, idejében, árában, az elszámolás módjában és a vizsgálat technológiájában.

2. Az összehasonlító vizsgálatokra megküldött minták ingyenesek és a NBÉKÁ tulajdonába mennek át.

3. Az ellenőrző vizsgálatok költségkalkulációját és az azon eszközlendő módosításokat előzetesen a NBÉKÁ Tanácsa megvizsgálja.

16. cikk

1. A konzultációkra, tudományos tanácskozásokra és a NBÉKÁ Tanács üléseire kiküldött személyek kiküldetési költségeit a küldő fél fedezi.

2. A rendezvénnyel kapcsolatos technikai eszközökkel, teremköltségekkel kapcsolatos kiadásokat a rendezvényt lebonyolító ország fedezi a jelen cikk 1. pontja szerint.

3. A NBÉKÁ apparátusának kiküldetését a NBÉKÁ fedezi, kivéve a jelen szerződés 11. cikkének 3. pontjával kapcsolatos kiküldetéseket, amikor a napidíj és a szállásdíj térítése az illetékes ország hatályos jogszabályai szerint történik.

VI. fejezet

Általános és záró rendelkezések

17. cikk

Jelen Egyezmény rendelkezései nem érintik a Szerződő Feleknek más nemzetközi szervezetekben való tagságokból, valamint az általuk kötött nemzetközi szerződésekből folyó jogait és kötelezettségeit.

18. cikk

1. Jelen Egyezményt határozatlan időre kötik.

2. A Szerződő Felek bármelyikének jogában áll tetszőleges időpontban visszalépni a jelen Egyezményben való részvételtől oly módon, hogy írásban értesíti erről az Egyezmény letéteményesét. Az Egyezményben való részvétel felmondása hat hónappal a felmondás kézhezvételének napjától lép életbe.

3. Jelen Egyezmény a Szerződő Felek megegyezése alapján kiegészíthető és módosítható.

19. cikk

1. Jelen Egyezményhez valamennyi Fél hozzájárulásával más államok is csatlakozhatnak. Csatlakozási szándékukról írásban kötelesek értesíteni a letéteményest.

2. A csatlakozás feltételeit a Szerződő Felek szabják meg a csatlakozni szándékozó országgal történt megállapodás szerint.

3. A csatlakozás az összes Szerződő Fél jóváhagyásának idejétől lép életbe, amiről a letéteményes értesíti a Szerződő Feleket.

20. cikk

1. A jelen Egyezmény a Szerződő Felek országában érvényes jogszabályok szerint kerül jóváhagyásra és attól az időponttól kezdve lép életbe, amikor az aláíró országok mindegyike átadja a letéteményesnek a jóváhagyási okiratot.

2. Az Egyezmény azonban ideiglenes jelleggel már aláírása napjától érvénybe lép.

21. cikk

A NBÉKÁ hivatalos nyelve a Szerződő Felek nyelve. Munkanyelve pedig az orosz.

22. cikk

Jelen szerződést a KGST Titkársága őrzi, amely a letéteményes szerepét tölti be.

Készült egy példányban, orosz nyelven, 1971. év novemberében, Drezdában (NDK).

Jelen Egyezmény hiteles másolatait a letéteményes küldi meg valamennyi Szerződő Félnek.

A Bolgár Népköztársaság Földművelésügyi és Élelmiszeripari Minisztériuma nevében

I. Rancsev

a Magyar Népköztársaság Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériuma nevében

Gergely I.

a Német Demokratikus Köztársaság Mezőgazdasági Fejlesztési és Feldolgozóipari Tanácsa nevében

E. Noj

a Lengyel Népköztársaság Mezőgazdasági Minisztériuma nevében

M. Szoleczki

a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége Mezőgazdasági Minisztériuma nevében

I. Volovcsenko

a Csehszlovák Szocialista Köztársaság Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szövetségi Minisztériuma nevében

J. Hucko"

3. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban az aláírás napjától (1971. november 19.) kell alkalmazni.

(2) A rendelet végrehajtásáról a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter gondoskodik.

Huszár István s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese