10/1976. (II. 26.) ÉVM rendelet
a polgári védelmi helyiségek ideiglenes hasznosításáról
A honvédelmi miniszterrel és a belügyminiszterrel egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya a polgári védelem (életvédelem) céljára épített vagy ilyen célra hatóságilag kijelölt helyiségekre (a továbbiakban: óvóhely) terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a polgári védelem céljára kijelölt barlangokra, a földalatti tárolóterekre, továbbá a fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek létesítményeiben, illetőleg használatában levő óvóhelyekre.
2. §
(1) Az óvóhely a rendeltetésétől eltérő célra - elsősorban raktározásra - ideiglenesen hasznosítható, bérbeadható az e rendeletben meghatározott feltételek szerint, ha szükség esetén 24 órán belül lehetővé válik az eredeti rendeltetésnek megfelelő használat és az ideiglenes hasznosítás nem rongálja vagy veszélyezteti az óvóhely állagát és annak jelentősebb átalakítását sem igényli.
(2) Az óvóhely ideiglenes hasznosítása során - az e rendeletben megállapított kiegészítésekkel és eltérésekkel - a közületi szervek és a magánszemélyek elhelyezéséről, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletéről és béréről szóló jogszabályokat kell alkalmazni.
3. §
(1) Az elhelyező hatóság óvóhelyet csak az illetékes polgári védelmi parancsnokság és a műszaki mentő- és óvóhely szakszolgálat parancsnokság hozzájárulásával vehet igénybe és utalhat ki, illetőleg adhat engedélyt annak használatra átengedéséhez, bérbe- (albérletbe-) adásához és cseréjéhez.
(2) A kiutaló (engedélyező) határozatnak minden esetben tartalmaznia kell az (1) bekezdésben említett parancsnokságok hozzájárulásában előírt különleges feltételeket, utalva a 4. §-ban szabályozott általános használati feltételekre és az 5. §-ban megállapított bérlői kötelezettségekre is.
(3) A jogerős határozat egy-egy példányát az (1) bekezdésben említett parancsnokságok, továbbá - raktározás céljára történő hasznosítás esetében - az Állami Termékgazdálkodási Igazgatóság részére is meg kell küldeni.
4. §
Az óvóhelyen
a) tűz- és robbanásveszéllyel, nagyfokú páraképződéssel vagy nedvesedéssel, továbbá az óvóhely szerkezeti elemeire maradandó káros hatással járó és szennyeződést okozó tevékenység nem folytatható;
b) csak csomagolt és darabos áru helyezhető el, ömlesztett áru nem tárolható;
c) csak olyan kisebb munkagépek használhatók, amelyek felállításához külön gépalap nem szükséges;
d) a bejáratot, továbbá a vészkijáratot és a gépészeti berendezésekhez vezető utat szabadon kell hagyni.
5. §
A bérlő az óvóhellyel kapcsolatban a következőkről is köteles gondoskodni:
a) az óvóhely átadáskori állapotának fenntartásáról,
b) a falakon, a födémen és a padozaton bekövetkezett káros változások (repedés, vakolathullás stb.) megszüntetéséről,
c) a falak és a födém szükség szerinti - de három évenként legalább egyszeri - lemeszeléséről, a fém- és a faszerkezetek szükség szerinti - de legalább öt évenkénti - mázolásáról,
d) a rendszeres és szakszerű természetes szellőztetéséről,
e) a meglevő gépi berendezések (szellőzőberendezés, aggregátor, szivattyú stb.) havonként egyszeri, ellenőrző jellegű működtetéséről,
f) gáztömörségi vizsgálat két évenkénti elvégzéséről, továbbá
g) a személyi adatainak (név, lakcím, illetőleg közületi szerv esetében telephely, telefon stb.) az óvóhely bejáratánál jól látható módon való feltüntetéséről.
6. §
Ha az óvóhely átalakításával, karbantartásával, felújításával, illetőleg bővítésével kapcsolatos munkák csak az óvóhely részleges vagy teljes kiürítésével végezhetők el és a felek között megállapodás nem jön létre, a kiürítést a - bérbeadó kérelmére - az elhelyező hatóság rendeli el. Az óvóhely teljes kiürítésének elrendelése esetén a bérleti jogviszony a munkák végzésének időtartamára szünetel. A teljes kiürítésre legalább három hónap időtartamot kell biztosítani.
7. §
Az elhelyező hatóság a bérbeadott óvóhelyet - kártalanítás nélkül - igénybe veszi, ha a bérlő azt nem az általános és a különleges használati feltételeknek megfelelően használja, vagy az 5. §-ban megállapított kötelezettségeit a bérbeadó felhívására sem teljesítette.
8. §
Az óvóhelyek megfelelő hasznosítását és használatát az illetékes polgári védelmi parancsnokság és a műszaki mentő- és óvóhely szakszolgálat parancsnokság ellenőrzi és a szükséghez képest megkeresi
a) az elhelyező hatóságot, hogy az óvóhelyet a 7. § alapján vegye igénybe;
b) az építésügyi hatóságot, hogy a szükséges építési munkák elvégzését az építésügyről szóló jogszabályok szerint rendelje el.
9. §
(1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a polgári védelmi helyiségek ideiglenes hasznosításáról szóló 2/1961. (IV. 23.) BM rendelet hatályát veszti.
(2) E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépésekor az óvóhelyekre fennálló bérleti (albérleti) jogviszonyokra és egyéb használatokra is alkalmazni kell.
Bondor József s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter