Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

15/1976. (VI. 23.) PM-ÉVM együttes rendelet

a beruházási célú fővállalkozás és koordinációs vállalkozás pénzügyi feltételeiről

A kohó- és gépipari miniszterrel, az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével - a fővállalkozási és koordinációs vállalkozási tevékenység finanszírozási rendszerét illetően a Magyar Nemzeti Bank elnökével - egyetértésben a következőket rendeljük:

A rendelet hatálya

1. §

E rendeletben szabályozott pénzügyi feltételeket akkor lehet alkalmazni, ha a beruházás megvalósítására irányuló vállalkozási szerződést a 2-4. § szerinti fővállalkozásra, vagy az 5. § szerinti koordinációs vállalkozásra meghatározott feltételekkel kötötték meg.

Fővállalkozás

2. §

(1) A fővállalkozó arra vállal - az eredményre kiterjedő felelősséggel - kötelezettséget, hogy a megrendelő (beruházó) részére a beruházás egészét vagy önmagában gazdaságosan üzembe helyezhető szakaszát a szerződésben meghatározott időre, átalány összegben megállapított ellenértékért, a szerződésben rögzített gazdasági-műszaki mutatókkal megvalósítja.

(2) Fővállalkozó olyan gazdálkodó szerv vagy gazdasági társulás lehet, amely rendelkezik a fővállalkozás megvalósításához (a beruházás céljának eléréséhez) szükséges szakmai ismeretekkel és a fokozott kockázat viselését szolgáló pénzeszközökkel.

(3) A fővállalkozói kockázat vállalásához megkívánt pénzeszközök legkisebb mértékét a fővállalkozó előző évi nyereségének, illetve kötelező és elkülönített tartalékalapjának a szerződés megkötésekor számított együttes összege határozza meg, amely nem lehet kevesebb a fővállalkozási céllal kötött szerződések együttes összegének 5%-ánál. A fokozott kockázat vállalásához szükséges pénzeszközök mértékének megállapításánál az olyan még nem teljesített vállalkozási szerződéseket, a teljesítettek közül pedig azokat kell számításba venni, amelyeknél a fővállalkozáshoz megkívánt helytállást kötöttek ki, és az igényérvényesítés határideje még nem járt le.

(4) A fővállalkozás a beruházás tervezésére és megvalósítására is kiterjed. A fővállalkozónak a szerződésben a kikötött gazdasági-műszaki jellemzők teljesítését abban az esetben is vállalnia kell. ha a beruházás előkészítése a szerződés megkötése előtt megkezdődött, és a beruházás jóváhagyásához vagy megvalósításához szükséges tervdokumentáció egészben vagy részben elkészült. A fővállalkozó felelősségét a szerződés megkötése előtt kidolgozott tervek hibájára való hivatkozással nem zárhatja ki.

(5) A fővállalkozás nem irányulhat kizárólag építési tevékenységet igénylő épületek, építmények megvalósítására vagy egyetlen, illetve több azonos célú és jellegű, egymástól függetlenül is rendeltetésszerű használatra alkalmas állóeszköz létrehozására. E rendelkezés alól kivételesen indokolt esetben a beruházó és a kivitelező felett felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője, fővárosi, megyei tanácselnök) a pénzügyminiszter hozzájárulásával felmentést adhat.

3. §

(1) A vállalkozási összegnek (az ellenszolgáltatásnak) elkülönítetten tartalmaznia kell:

a) a szerződéses alapárat, amely magában foglalja a szerződés teljesítéséhez szükséges termékek és szolgáltatások együttes értékét, valamint

b) a fővállalkozói díjat, amely fedezetet nyújt a

fővállalkozás szervezési ráfordításaira, hasznára és a fővállalkozással együttjáró átlagos kockázatra.

(2) A fővállalkozó a szerződéses alapár meghatározásához ajánlati költségvetést készít.

(3) Az ajánlati költségvetést tervdokumentációval ellátott munkáknál (munkarészeknél) a hatályos árrendelkezések szerint kell összeállítani.

(4) A tervdokumentációval még el nem látott munkáknál (munkarészeknél) az ajánlati költségvetést a hatályos árrendelkezésekre és a tisztességtelen haszon megállapításának irányelveiről szóló 1022/1973. (VI. 27.) Mt. h. számú határozat rendelkezéseire figyelemmel kell összeállítani.

(5) A szerződéses alapárban

a) sürgősségi felárat, valamint

b) koordinációs vállalkozói díjat

nem lehet előirányozni.

(6) A szerződéses alapárban a szerződő felek az ajánlati költségvetés összege után a bekövetkező hatósági és egyéb árváltozások fedezetéül - a kivitelezés szerződés szerinti időtartamára - havi 0,2%-os árkockázati fedezetet köthetnek ki. Az olyan munkáknál, amelyeknél a hatályos árrendelkezések az árkockázati fedezet alkalmazását egyébként is lehetővé teszik, a 0,2%-os árkockázati fedezet nem számítható fel.

(7) A szerződéses alapár összegében a felek a (2)-(6) bekezdésben foglaltak alapján, a szabad árformába tartozó fővállalkozói díj összegében pedig a beruházás bonyolultságának, újszerűségének, a fővállalkozó indokolt hasznának és átlagos kockázatának figyelembevételével szabadon állapodnak meg. A szerződő felek a fővállalkozói díj összegét a gazdasági többleteredménytől függően is megállapíthatják, ha a fővállalkozó a szerződést a vállaltnál kedvezőbb műszaki-gazdasági mutatókkal vagy a szerződéses határidők csökkentésével teljesíti.

4. §

(1) A fővállalkozó a vállalkozási összeget meghaladó költségeinek megtérítését csak akkor igényelheti, ha átfogó hatósági árrendezés történt, vagy a fővállalkozás teljesítése szempontjából a szerződésben előzetesen lényegesnek minősített szolgáltatások (anyagok) hatósági ára módosult, az árváltozás hatásainak áthárítását az erre vonatkozó rendelkezés nem tiltja, és azt a szerződő felek a vállalkozási szerződésben nem zárták ki.

(2) Ha az áremelés hatásának ellensúlyozására a szerződő felek a 3. § (6) bekezdésében foglaltak szerint állapodtak meg, az áremelések továbbhárítására csak az árhatóság kivételes hozzájárulása alapján van lehetőség.

(3) A fővállalkozó a késedelem időtartamára a megrendelőnek (beruházónak) az ellenszolgáltatás évi 7%-ának megfelelő árengedményt köteles nyújtani. Ha a késedelmet a megrendelő (beruházó) okozta, illetőleg annak bekövetkezésében közrehatott, eredménye terhére kell a fővállalkozó ebből eredő követelését kiegyenlítenie.

Koordinációs vállalkozás

5. §

(1) A koordinációs vállalkozó arra vállal - az eredményre kiterjedő felelősséggel - kötelezettséget, hogy a megrendelő (beruházó, fővállalkozó, koordinációs vállalkozó) részére szerződésben meghatározott műszaki-gazdasági mutatókkal, előírt határidőre, kikötött ellenértékért megvalósítja a beruházás több állóeszközből álló, önálló feladat ellátására alkalmas, - de önállóan gazdaságosan üzembe nem helyezhető - komplex gazdasági-műszaki egységét, illetve a beruházás keretébe tartozó összes építményt, vagy gyártja (beszerzi) és felszereli az összes gépi berendezést.

(2) Az ellenszolgáltatás átalányösszegben történő megállapítása koordinációs vállalkozás esetében nem kötelező.

(3) A koordinációs vállalkozásra egyebekben a fővállalkozás szabályait kell alkalmazni a következő eltérésekkel:

a) A kockázatvállaláshoz megkívánt pénzeszközök legkisebb mértéke nem lehet kevesebb a koordinációs vállalkozási céllal kötött - még nem teljesített, vagy még le nem járt igény-érvényesítési határidőn belül teljesített - szerződések együttes vállalkozási összegének 3%-ánál.

b) Ha az ellenszolgáltatást nem átalányösszegben állapították meg,

- a koordinációs vállalkozói díj összege nem lehet több a szerződéses alapár 4%-ánál,

- a koordinációs vállalkozó késedelem esetében árengedményt nem köteles nyújtani.

(4) Ha a koordinációs vállalkozás tárgya a beruházás keretébe tartozó összes építmény megvalósítására irányul, koordinációs vállalkozási díjat - legfeljebb a szerződés összegének 4%-a erejéig - csak átalányáras megállapodás esetében lehet kikötni.

Számlázás

6. §

(1) A vállalkozói és szállítói követelések érvényesítésére az érvényes számlázási rendelkezések irányadók, azzal az eltéréssel, hogy a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) időbeli korlátozás nélkül jogosult a megrendelőnek részszámlát kiállítani más vállalkozók teljesítésének ellenértékéről vagy az állóeszköz szállításra vonatkozólag vele szemben érvényesített követelésekről.

(2) A szerződő felek megállapodása alapján a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) az alvállalkozói és állóeszközszállítói által kiállított eredeti számlákat is benyújthatja a megrendelőhöz részszámlaként.

(3) A fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) a fővállalkozási díjat (koordinációs vállalkozói díjat) folyamatosan, a részszámlák összegével arányosan, a következők szerint számolhatja el:

a) Ha a vállalkozás összegét (az ellenszolgáltatást) átalány összegben határozták meg, a fővállalkozói (koordinációs vállalkozói) díj 40%-a, ilyen megállapodás hiányában a koordinációs vállalkozói díj 60%-a teljesítményarányosan érvényesíthető.

b) A felszámítható fővállalkozói (koordinációs vállalkozói) díj az (1) bekezdés szerint kiállított részszámlába esetenként beépíthető a (2) bekezdés szerinti elszámolás esetében pedig havonként, külön részszámla alapján, érvényesíthető.

(4) A beruházóval kötött szerződés alapján a részszámlát a megfelelő beruházási számla, a fővállalkozó vagy koordinációs vállalkozó megrendelésére végzett szolgáltatás ellenértékét pedig a megrendelő elszámolási betétszámlája terhére kell kiegyenlíteni.

(5) Ha a szerződő felek a szolgáltatás ellenértékét átalány összegben állapították meg, részszámlák a szerződéses ellenszolgáltatás bruttó összege erejéig érvényesíthetők. A koordinációs vállalkozó - ha átalány összegben nem állapodtak meg - a szerződéses alapár összegét meghaladóan benyújtott részszámlák összege után koordinációs vállalkozói díj címén követelést nem érvényesíthet.

(6) A számlába beállított teljesítmények szerződésszerű megvalósítását és az ellenérték helyes megállapítását a fővállalkozónak (koordinációs vállalkozónak), a fővállalkozói (koordinációs vállalkozói) díj felszámításának helyességét pedig a beruházónak kell ellenőriznie.

(7) Ha a szerződő felek átalányösszegben állapodtak meg, és a részszámlák alapján teljesített kifizetések összege nem haladja meg a szerződéses alapár összegét, a különbözetet, továbbá a fővállalkozói (koordinációs vállalkozói) díjnak a részszámlákban el nem számolt maradványát a szerződés teljesítését követően kell érvényesíteni. A szerződés teljesítését követően esedékessé váló járandóságok összegéből le kell vonni a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) által e rendelet előírásai szerint nyújtott árengedményt. Ha az árengedmény a hátralékos járandóság összegét meghaladja, a különbözetet a beruházás pénzügyi lebonyolítását végző bank a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) elszámolási betétszámlájáról visszahívja.

Pénzügyi rendelkezések

7. §

(1) A fővállalkozó és a koordinációs vállalkozó a beruházóval megállapodhat a hatályos előírások szerint összeállított olyan közreműködői számlák ellenértékének kiegyenlítésében, amelyek a beruházási számla terhére közvetlenül nem, vagy csak későbbi időpontban számolhatók el. A beruházó e megállapodás alapján benyújtott számlák ellenértékét a beruházás céljaira biztosított források terhére előlegként folyósítja. Nem folyósítható előleg a gyártmány (létesítmény) termelési folyamatának a gyártó, kivitelező vállalatnál történő finanszírozásához.

(2) A fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) köteles részszámlát kiállítani arról az elkészült vagyontárgyról, amelynek alkotórészeiről kiállított számlák fedezetéül előleget vett igénybe. Ennek a részszámlának az alapján a pénzügyi lebonyolítást végző bank az előlegszámla mentesítésével egyidejűleg a beruházási számlát terheli meg.

(3) Ha a beruházás pénzügyi fedezete egészben vagy részben állami pénzeszköz vagy bankhitel, az előlegfizetésre vonatkozó megállapodás csak a pénzügyi lebonyolítást végző pénzintézet egyetértésével köthető.

(4) Ha a határidőre történő teljesítést a vállalkozók, szállítók által vállalt határidő nem biztosítja, a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) a szerződésben kikötött ellenszolgáltatás terhére a kivitelezés ütemének gyorsítása érdekében sürgősségi felár megfizetésére is kötelezettséget vállalhat. A sürgősségi felárra a vállalkozó, szállító csak abban az esetben tarthat igényt, ha a megállapodás szerinti határidőben a szerződésből folyó összes kötelezettségeit hiánytalanul teljesítette.

(5) Ha a beruházás megvalósításához állóeszköz behozatalra van szükség, és annak mértékét az engedélyezéskor jóváhagyták, a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) a devizaigénybevételre jóváhagyott előirányzatnak a szerződésben meghatározott mértékéig saját nevében adhat megrendelést. A behozatali engedély megadásának előfeltételeként a vállalati (szövetkezeti) beruházások körében előírt előzetes fedezetbiztosításhoz szükséges pénzeszközöket a beruházónak kell rendelkezésre bocsátania.

Fővállalkozói kockázati alap

8. §

(1) A fővállalkozók és koordinációs vállalkozók a folyamatosan érvényesített fővállalkozói (koordinációs vállalkozói) díj mértékéig jogosultak fővállalkozói kockázati alapot képezni.

(2) Ha fővállalkozói kockázati alapot képeztek, elsődlegesen ennek terhére kell elszámolni a fővállalkozási és koordinációs vállalkozási tevékenységgel összefüggő minden, szerződésszegésből származó, nem a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) saját tevékenységével összefüggésben keletkezett, általa elismert vagy terhére megítélt kötbér és kártérítés összegét. A fővállalkozási, koordinációs vállalkozási tevékenységtől függetlenül előállt veszteség fedezetéül elsősorban a fővállalkozói kockázati alapot kell felhasználni.

(3) A fővállalkozói kockázati alap nem lehet magasabb, mint a fővállalkozásra és koordinációs vállalkozásra meghatározott feltételekkel megkötött szerződésekkel kapcsolatban alapképzésre fordított befizetések összege. Ha a szerződések állománya csökken - ideértve azokat a szerződéseket is, amelyek igényérvényesítési határideje még nem járt le -, és emiatt a kockázati alap mértéke az előírt legmagasabb mértéket meghaladja, a különbözetet a vállalati eredmény javítására kell fordítani.

Vegyes rendelkezések

9. §

(1) Ha a fővállalkozó (koordinációs vállalkozó) igazolhatóan a fővállalkozásból (koordinációs vállalkozásból) fakadó helytállási kötelezettsége miatt válik veszteségessé, tartalékalapját - a veszteség kiegyenlítését meghaladóan - fővállalkozás esetében a vállalkozási összeg 5%-a, koordinációs vállalkozás esetében 3%-a mértékéig 5 éves visszapótlási kötelezettség mellett az előző évi nyereség összegéig az általános nyereségadóval és a kötelező tartalékalappal csökkentett nyereség képzésére fordíthatja.

(2) A szerződő felek a szerződést akkor is jogosultak fővállalkozási (koordinációs vállalkozási) formában megkötni, ha szerződéskötési kötelezettség áll fenn.

Hatálybalépés

10. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Bondor József s. k.,

építésügyi- és városfejlesztési miniszter

Tartalomjegyzék