1976. évi 15. törvényerejű rendelet

a könyvtárakról

Általános rendelkezések

1. § E törvényerejű rendelet célja, hogy a könyvtárak feladatainak és a könyvtárak által nyújtható szolgáltatásoknak a meghatározásával elősegítse az állampolgárok művelődési igényeinek, valamint az állampolgárok és jogi személyek szakirodalmi igényeinek kielégítését, továbbá az e téren szükséges tájékoztatás nyújtását.

2. § (1) A törvényerejű rendelet hatálya a közkönyvtárakra terjed ki.

(2) Közkönyvtár (a továbbiakban: könyvtár) az állami szerv - ideértve a tanácsot, a vállalatot, az intézetet, az intézményt, a fegyveres erőket és a fegyveres testületeket -, a társadalmi szervezet és a szövetkezet által fenntartott könyvtár.

(3) A törvényerejű rendeletet a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személyek által fenntartott könyvtárakra (egyházi könyvtár, egyesületi könyvtár stb.) csak annyiban kell alkalmazni, amennyiben erről a törvényerejű rendelet kifejezetten rendelkezik.

3. § (1) A könyvtárak a feladataikat egymással együttműködve, a tevékenységük elősegítésére létrehozott intézmények, vállalatok és tanácsadó testületek közreműködésével látják el (könyvtári rendszer). A könyvtári rendszer útján biztosítani kell, hogy a könyvtárak szolgáltatásaikkal az ország bármely településén vagy munkahelyén előmozdítsák a művelődési és a szakirodalmi igények kielégítését, valamint e téren a tájékoztatás nyújtását.

(2) A könyvtári feladatok ellátásának előmozdítása érdekében könyvtári hálózatok, illetőleg együttműködési körök alakíthatók.

(3) A könyvtári hálózatok és az együttműködési körök tevékenységének összehangolására a könyvtárak közül koordinációs központok jelölhetők ki.

4. § (1) Könyvtárat a 2. § (2) bekezdésében említett szervek létesíthetnek és tarthatnak fenn. Ha e szervek közösen létesítenek könyvtárat, a fenntartóra háruló feladatokat az a szerv látja el, amelyet közös megállapodással erre kijelöltek.

(2) A könyvtár önálló intézményként, továbbá az állami szerv, a társadalmi szervezet vagy a szövetkezet szervezeti egységeként, illetőleg szervezeti egységének részeként működhet.

(3) A könyvtárakról központi nyilvántartást kell vezetni.

5. § (1) A könyvtár a tevékenységi köre alapján mint nemzeti könyvtár, közművelődési könyvtár, szakkönyvtár, felsőoktatási könyvtár, illetőleg iskolai könyvtár működik (könyvtártípusok).

(2) A könyvtár - a tevékenységi körén túlmenően - más könyvtár feladatait is elláthatja.

(3)[1] Az a könyvtár - ideértve az egyházi könyvtárat is -, amely a szakirodalmi igények kielégítésében és e körben a tájékoztatás nyújtásában jelentős feladatokat lát el, a tevékenységi körére való tekintet nélkül tudományos könyvtárrá minősíthető.

A könyvtár feladata

6. § A könyvtár feladata, hogy tevékenységi körében

a) közreműködjék az általános művelődési igények állandó fejlesztésében és kielégítésében, a szocialista tartalmú általános művelődés terjesztésében és gyarapításában, a szocialista világnézet, életmód és ízlés fejlesztésében, az általános, a szakmai, a politikai és a világnézeti tájékozódásban, valamint a szabad idő hasznos eltöltésének megszervezésében;

b) részt vegyen a termelési, a kutatási, a fejlesztési, a tervezési, a közművelődési, az oktató-nevelő és a tanulmányi, valamint az igazgatási tevékenység szakirodalmi igényeinek kielégítésében és e körben tájékoztatást nyújtson;

c) megőrizze és hozzáférhetővé tegye azokat a könyvtári anyagokat, amelyek az egyetemes, a nemzeti és a nemzetiségi kultúra, valamint a tudományos kutatások szempontjából jelentősek.

7. § (1) A könyvtár a feladatát könyvtári szolgáltatások nyújtásával látja el.

(2) Könyvtári szolgáltatás különösen

a) a könyvtári anyagok helybeni használata, valamint erre rendelt részének kölcsönzése,

b) a könyvtári anyagok más könyvtár számára történő kölcsönzése (könyvtárközi kölcsönzés),

c) a könyvtári rendszerre, a könyvtári hálózatok és együttműködési körök, valamint a könyvtárak gyűjtőkörére, állományára és szolgáltatásaira vonatkozó tájékoztatás,

d) bibliográfiai, szakirodalmi tájékoztatási és egyéb szolgáltatások nyújtása, illetőleg más könyvtár szolgáltatásainak közvetítése.

8. § A könyvtári szolgáltatások biztosítása érdekében a könyvtár

a) tájékozódik a könyvtár és szolgáltatásai iránti igényekről, valamint tervszerű tevékenységet folytat az általános és a szakmai tájékozódás iránti igények felkeltésében, kielégítésében és az olvasási kultúra terjesztésében;

b) más könyvtárakkal együttműködve gyűjti a rendeltetésének megfelelő hazai és külföldi könyvtári anyagokat;

c) nyilvántartja és feldolgozza a könyvtári állományt;

d) részt vesz a kiadványok nemzetközi cseréjében;

e) együttműködik a művelődési, a tudományos, illetőleg a tájékoztatási (információs) intézményekkel.

9. § (1) A nyilvános könyvtár a szolgáltatásait az állampolgárok és a jogi személyek számára - a Minisztertanács által meghatározott kivételekkel - korlátozás nélkül és közvetlenül, a korlátozottan nyilvános könyvtár pedig közvetlenül csak meghatározott körben biztosítja.

(2) Nyilvános könyvtárként csak a közkönyvtár működhet.

A könyvtárak tevékenysége

10. § (1) A nemzeti könyvtár

a) a teljesség igényével gyűjti, nyilvántartja, feldolgozza és rendelkezésre bocsátja a magyar vonatkozású könyvtári anyagot (hungarikum),

b) a könyvtárak számára központi szolgáltatásokat nyújt, továbbá a könyvtárak kutatási, fejlesztési és egyéb tevékenységét érintő központi feladatokat lát el,

c) segíti a könyvtárosok képzését és közreműködik továbbképzésükben,

d) ellátja a jogszabályokban meghatározott és ügykörébe utalt egyéb feladatokat.

(2) Nemzeti könyvtár az Országos Széchényi Könyvtár. A magyar vonatkozású könyvtári anyagok gyűjtése és őrzése tekintetében - a Minisztertanács által meghatározott körben - más könyvtár is elláthat nemzeti könyvtári feladatokat.

11. § (1) A közművelődési könyvtár feladata, hogy nevelő, illetőleg az önművelést és a tájékozódást szolgáló tevékenységével előmozdítsa az általános és a szakmai műveltség növelését.

(2) A közművelődési könyvtár a székhelyén és az annak vonzáskörében élő lakosság egészét szolgáló lakóhelyi, vagy a munkahely dolgozóinak ellátását biztosító munkahelyi közművelődési könyvtárként működik.

(3) Közművelődési könyvtár az egészségügyi és a szociális intézmények, valamint a fegyveres erők és a fegyveres testületek által fenntartott általános művelődést szolgáló könyvtár is.

12. § (1) A szakkönyvtár feladata, hogy kielégítse a fenntartó által meghatározott szakirodalmi igényeket és ebben a körben tájékoztatást nyújtson.

(2) A szakkönyvtár a gyűjtőkörének megfelelő területen a szakmai tájékoztatási (információs) rendszer, a tájékoztatási intézmény pedig, könyvtári feladatai mértékéig, a könyvtári rendszer része.

13. § (1) A felsőoktatási könyvtár feladata, hogy elősegítse az intézményben folyó oktatónevelő, kutató, tanulmányi és közművelődési tevékenységet, továbbá támogassa a hallgatókat a szakirodalom használatának elsajátításában, az önálló ismeretszerzéshez szükséges jártasság és készség megszerzésében.

(2) A felsőoktatási könyvtár az intézményben folyó képzés szakirányának megfelelő területen szakkönyvtárként működik.

14. § (1) Az iskolai könyvtár feladata, hogy segítse az alsó- és középfokú oktatási és nevelési intézményben folyó oktató-nevelő és tanulmányi munkát, valamint előmozdítsa a tanulók olvasásra és könyvtárhasználatra nevelését.

(2) Az iskolai könyvtár a településen élő gyermekekre, ifjúságra, illetőleg a lakosság egészére kiterjedően, nyilvános könyvtári feladatokat is elláthat.

A könyvtár állományának védelme

15. § (1) A könyvtár állományát védelemben kell részesíteni.

(2) A muzeális értékű könyvtári anyagok védelmére - ideértve a közkönyvtárak muzeális értékű könyvtári anyagait is - a muzeális emlékek védelméről szóló jogszabályokat kell megfelelően alkalmazni.

A könyvtár fenntartása és felügyelete

16. § (1)[2] A lakóhelyen a közművelődési könyvtári szolgáltatás biztosítása - külön jogszabályban foglaltak szerint - az önkormányzat, az iskolai könyvtár fenntartása pedig az iskola fenntartójának feladata. A közművelődési könyvtári szolgáltatás, valamint az önkormányzati iskolai könyvtárak keretében kell biztosítani a nemzetiségi lakosság könyvtári ellátását is.

(2) A lakóhelyen - a Minisztertanács által meghatározott körben - elő kell segíteni a több célt szolgáló - így a könyvtárt is magában foglaló-művelődési létesítmények kialakítását.

17. § A munkahelyen a közművelődési könyvtári szolgáltatások feltételeit biztosítja:

a) az állami szerv, a vállalat, az intézmény és az intézet dolgozói részére - a c) és d) pontokban foglalt kivételekkel - a munkáltató támogatásával és anyagi hozzájárulásával a szakszervezet,

b)[3] a szövetkezeteknél a szövetkezet,

c) az iskolák és a felsőoktatási intézmények dolgozói esetében - az iskolai, illetőleg a felsőoktatási könyvtár útján - az oktatási intézmény,

d) a fegyveres erőknél és a fegyveres testületeknél, valamint a nem tanács által fenntartott egészségügyi és szociális intézményekben az illetékes miniszter.

18. § A munkahelyen a szakkönyvtári szolgáltatások feltételeit az állami szerv, a vállalat, az intézmény, az intézet, valamint a szövetkezet biztosítja.

19. § (1) A könyvtár fenntartója, illetőleg a fenntartó önkormányzat[4]

a)[5] meghatározza a könyvtár feladatait, valamint jóváhagyja szervezeti és működési szabályzatát,".

b) irányítja és ellenőrzi a könyvtár tevékenységét,

c) biztosítja a könyvtár működéséhez szükséges személyi és anyagi feltételeket.

(2)[6]

20. §[7] A munkahelyi közművelődési könyvtár felügyeletét az illetékes szakszervezeti, illetőleg szövetkezeti szerv, a nemzeti könyvtár, a felsőoktatási könyvtár, a szakkönyvtár, továbbá a fegyveres erők és a fegyveres testületek könyvtára felügyeletét pedig az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) látja el.

21. § A közkönyvtárak, továbbá a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személyek által fenntartott könyvtárak ágazati felügyeletét a Minisztertanács által kijelölt miniszter (ágazati miniszter) látja el, és e jogkörében szakmailag irányítja a könyvtárak és a könyvtári rendszer működését.

22. § (1) A könyvtári dolgozók képzését, intézményes és egyéni továbbképzését úgy kell megszervezni, hogy az általános és a szakmai művelődés, illetőleg a tájékozódás iránti igényeket színvonalasan elégíthessék ki.

(2) A könyvtári dolgozók közművelő-nevelő, valamint szakmai művelődést és tájékozódást szolgáló tevékenységét minden állami, társadalmi és szövetkezeti szerv köteles támogatni és gondoskodni munkájuk erkölcsi és anyagi megbecsüléséről.

Záró rendelkezések

23. § (1) Az egyházi könyvtárak működését és annak feltételeit az ágazati miniszter figyelemmel kíséri, és a fenntartó szervvel egyetértésben előmozdítja azok tudományos célú hasznosítását.

(2) A jelentős tudományos, illetőleg muzeális értékű gyűjteménnyel rendelkező egyházi könyvtárak tudományos könyvtárrá minősíthetők.

(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezései az egyéb jogi személyek (egyesületek stb.) által fenntartott, közkönyvtárnak nem minősülő könyvtárakra is megfelelően alkalmazhatók.

24. § Azokat a muzeális értékű könyvtári anyagokat, amelyek nem a közkönyvtár állományában, hanem egyéb jogi személy, vagy magánszemély tulajdonában vannak, védetté kell nyilvánítani.

25. § (1) Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 1956. évi 5. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.

(2) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 123. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[2] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 124. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[3] Módosította az 1991. évi XX. törvény 127. § c) pontja. Hatályos 1991.07.23.

[4] A felvezető szöveget módosította az 1991. évi XX. törvény 125. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[5] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 125. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[6] Hatályon kívül helyezte az 1991. évi XX. törvény 127. § c) pontja. Hatálytalan 1991.07.23.

[7] Módosította az 1991. évi XX. törvény 127. § c) pontja. Hatályos 1991.07.23.

Tartalomjegyzék