Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1976. évi 15. törvényerejű rendelet

a könyvtárakról

Általános rendelkezések

1. § E törvényerejű rendelet célja, hogy a könyvtárak feladatainak és a könyvtárak által nyújtható szolgáltatásoknak a meghatározásával elősegítse az állampolgárok művelődési igényeinek, valamint az állampolgárok és jogi személyek szakirodalmi igényeinek kielégítését, továbbá az e téren szükséges tájékoztatás nyújtását.

2. § (1) A törvényerejű rendelet hatálya a közkönyvtárakra terjed ki.

(2) Közkönyvtár (a továbbiakban: könyvtár) az állami szerv - ideértve a tanácsot, a vállalatot, az intézetet, az intézményt, a fegyveres erőket és a fegyveres testületeket -, a társadalmi szervezet és a szövetkezet által fenntartott könyvtár.

(3) A törvényerejű rendeletet a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személyek által fenntartott könyvtárakra (egyházi könyvtár, egyesületi könyvtár stb.) csak annyiban kell alkalmazni, amennyiben erről a törvényerejű rendelet kifejezetten rendelkezik.

3. § (1) A könyvtárak a feladataikat egymással együttműködve, a tevékenységük elősegítésére létrehozott intézmények, vállalatok és tanácsadó testületek közreműködésével látják el (könyvtári rendszer). A könyvtári rendszer útján biztosítani kell, hogy a könyvtárak szolgáltatásaikkal az ország bármely településén vagy munkahelyén előmozdítsák a művelődési és a szakirodalmi igények kielégítését, valamint e téren a tájékoztatás nyújtását.

(2) A könyvtári feladatok ellátásának előmozdítása érdekében könyvtári hálózatok, illetőleg együttműködési körök alakíthatók.

(3) A könyvtári hálózatok és az együttműködési körök tevékenységének összehangolására a könyvtárak közül koordinációs központok jelölhetők ki.

4. § (1) Könyvtárat a 2. § (2) bekezdésében említett szervek létesíthetnek és tarthatnak fenn. Ha e szervek közösen létesítenek könyvtárat, a fenntartóra háruló feladatokat az a szerv látja el, amelyet közös megállapodással erre kijelöltek.

(2) A könyvtár önálló intézményként, továbbá az állami szerv, a társadalmi szervezet vagy a szövetkezet szervezeti egységeként, illetőleg szervezeti egységének részeként működhet.

(3) A könyvtárakról központi nyilvántartást kell vezetni.

5. § (1) A könyvtár a tevékenységi köre alapján mint nemzeti könyvtár, közművelődési könyvtár, szakkönyvtár, felsőoktatási könyvtár, illetőleg iskolai könyvtár működik (könyvtártípusok).

(2) A könyvtár - a tevékenységi körén túlmenően - más könyvtár feladatait is elláthatja.

(3)[1] Az a könyvtár - ideértve az egyházi könyvtárat is -, amely a szakirodalmi igények kielégítésében és e körben a tájékoztatás nyújtásában jelentős feladatokat lát el, a tevékenységi körére való tekintet nélkül tudományos könyvtárrá minősíthető.

A könyvtár feladata

6. § A könyvtár feladata, hogy tevékenységi körében

a) közreműködjék az általános művelődési igények állandó fejlesztésében és kielégítésében, a szocialista tartalmú általános művelődés terjesztésében és gyarapításában, a szocialista világnézet, életmód és ízlés fejlesztésében, az általános, a szakmai, a politikai és a világnézeti tájékozódásban, valamint a szabad idő hasznos eltöltésének megszervezésében;

b) részt vegyen a termelési, a kutatási, a fejlesztési, a tervezési, a közművelődési, az oktató-nevelő és a tanulmányi, valamint az igazgatási tevékenység szakirodalmi igényeinek kielégítésében és e körben tájékoztatást nyújtson;

c) megőrizze és hozzáférhetővé tegye azokat a könyvtári anyagokat, amelyek az egyetemes, a nemzeti és a nemzetiségi kultúra, valamint a tudományos kutatások szempontjából jelentősek.

7. § (1) A könyvtár a feladatát könyvtári szolgáltatások nyújtásával látja el.

(2) Könyvtári szolgáltatás különösen

a) a könyvtári anyagok helybeni használata, valamint erre rendelt részének kölcsönzése,

b) a könyvtári anyagok más könyvtár számára történő kölcsönzése (könyvtárközi kölcsönzés),

c) a könyvtári rendszerre, a könyvtári hálózatok és együttműködési körök, valamint a könyvtárak gyűjtőkörére, állományára és szolgáltatásaira vonatkozó tájékoztatás,

d) bibliográfiai, szakirodalmi tájékoztatási és egyéb szolgáltatások nyújtása, illetőleg más könyvtár szolgáltatásainak közvetítése.

8. § A könyvtári szolgáltatások biztosítása érdekében a könyvtár

a) tájékozódik a könyvtár és szolgáltatásai iránti igényekről, valamint tervszerű tevékenységet folytat az általános és a szakmai tájékozódás iránti igények felkeltésében, kielégítésében és az olvasási kultúra terjesztésében;

b) más könyvtárakkal együttműködve gyűjti a rendeltetésének megfelelő hazai és külföldi könyvtári anyagokat;

c) nyilvántartja és feldolgozza a könyvtári állományt;

d) részt vesz a kiadványok nemzetközi cseréjében;

e) együttműködik a művelődési, a tudományos, illetőleg a tájékoztatási (információs) intézményekkel.

9. § (1) A nyilvános könyvtár a szolgáltatásait az állampolgárok és a jogi személyek számára - a Minisztertanács által meghatározott kivételekkel - korlátozás nélkül és közvetlenül, a korlátozottan nyilvános könyvtár pedig közvetlenül csak meghatározott körben biztosítja.

(2) Nyilvános könyvtárként csak a közkönyvtár működhet.

A könyvtárak tevékenysége

10. § (1) A nemzeti könyvtár

a) a teljesség igényével gyűjti, nyilvántartja, feldolgozza és rendelkezésre bocsátja a magyar vonatkozású könyvtári anyagot (hungarikum),

b) a könyvtárak számára központi szolgáltatásokat nyújt, továbbá a könyvtárak kutatási, fejlesztési és egyéb tevékenységét érintő központi feladatokat lát el,

c) segíti a könyvtárosok képzését és közreműködik továbbképzésükben,

d) ellátja a jogszabályokban meghatározott és ügykörébe utalt egyéb feladatokat.

(2) Nemzeti könyvtár az Országos Széchényi Könyvtár. A magyar vonatkozású könyvtári anyagok gyűjtése és őrzése tekintetében - a Minisztertanács által meghatározott körben - más könyvtár is elláthat nemzeti könyvtári feladatokat.

11. § (1) A közművelődési könyvtár feladata, hogy nevelő, illetőleg az önművelést és a tájékozódást szolgáló tevékenységével előmozdítsa az általános és a szakmai műveltség növelését.

(2) A közművelődési könyvtár a székhelyén és az annak vonzáskörében élő lakosság egészét szolgáló lakóhelyi, vagy a munkahely dolgozóinak ellátását biztosító munkahelyi közművelődési könyvtárként működik.

(3) Közművelődési könyvtár az egészségügyi és a szociális intézmények, valamint a fegyveres erők és a fegyveres testületek által fenntartott általános művelődést szolgáló könyvtár is.

12. § (1) A szakkönyvtár feladata, hogy kielégítse a fenntartó által meghatározott szakirodalmi igényeket és ebben a körben tájékoztatást nyújtson.

(2) A szakkönyvtár a gyűjtőkörének megfelelő területen a szakmai tájékoztatási (információs) rendszer, a tájékoztatási intézmény pedig, könyvtári feladatai mértékéig, a könyvtári rendszer része.

13. § (1) A felsőoktatási könyvtár feladata, hogy elősegítse az intézményben folyó oktatónevelő, kutató, tanulmányi és közművelődési tevékenységet, továbbá támogassa a hallgatókat a szakirodalom használatának elsajátításában, az önálló ismeretszerzéshez szükséges jártasság és készség megszerzésében.

(2) A felsőoktatási könyvtár az intézményben folyó képzés szakirányának megfelelő területen szakkönyvtárként működik.

14. § (1) Az iskolai könyvtár feladata, hogy segítse az alsó- és középfokú oktatási és nevelési intézményben folyó oktató-nevelő és tanulmányi munkát, valamint előmozdítsa a tanulók olvasásra és könyvtárhasználatra nevelését.

(2) Az iskolai könyvtár a településen élő gyermekekre, ifjúságra, illetőleg a lakosság egészére kiterjedően, nyilvános könyvtári feladatokat is elláthat.

A könyvtár állományának védelme

15. § (1) A könyvtár állományát védelemben kell részesíteni.

(2) A muzeális értékű könyvtári anyagok védelmére - ideértve a közkönyvtárak muzeális értékű könyvtári anyagait is - a muzeális emlékek védelméről szóló jogszabályokat kell megfelelően alkalmazni.

A könyvtár fenntartása és felügyelete

16. § (1)[2] A lakóhelyen a közművelődési könyvtári szolgáltatás biztosítása - külön jogszabályban foglaltak szerint - az önkormányzat, az iskolai könyvtár fenntartása pedig az iskola fenntartójának feladata. A közművelődési könyvtári szolgáltatás, valamint az önkormányzati iskolai könyvtárak keretében kell biztosítani a nemzetiségi lakosság könyvtári ellátását is.

(2) A lakóhelyen - a Minisztertanács által meghatározott körben - elő kell segíteni a több célt szolgáló - így a könyvtárt is magában foglaló-művelődési létesítmények kialakítását.

17. § A munkahelyen a közművelődési könyvtári szolgáltatások feltételeit biztosítja:

a) az állami szerv, a vállalat, az intézmény és az intézet dolgozói részére - a c) és d) pontokban foglalt kivételekkel - a munkáltató támogatásával és anyagi hozzájárulásával a szakszervezet,

b)[3] a szövetkezeteknél a szövetkezet,

c) az iskolák és a felsőoktatási intézmények dolgozói esetében - az iskolai, illetőleg a felsőoktatási könyvtár útján - az oktatási intézmény,

d) a fegyveres erőknél és a fegyveres testületeknél, valamint a nem tanács által fenntartott egészségügyi és szociális intézményekben az illetékes miniszter.

18. § A munkahelyen a szakkönyvtári szolgáltatások feltételeit az állami szerv, a vállalat, az intézmény, az intézet, valamint a szövetkezet biztosítja.

19. § (1) A könyvtár fenntartója, illetőleg a fenntartó önkormányzat[4]

a)[5] meghatározza a könyvtár feladatait, valamint jóváhagyja szervezeti és működési szabályzatát,".

b) irányítja és ellenőrzi a könyvtár tevékenységét,

c) biztosítja a könyvtár működéséhez szükséges személyi és anyagi feltételeket.

(2)[6]

20. §[7] A munkahelyi közművelődési könyvtár felügyeletét az illetékes szakszervezeti, illetőleg szövetkezeti szerv, a nemzeti könyvtár, a felsőoktatási könyvtár, a szakkönyvtár, továbbá a fegyveres erők és a fegyveres testületek könyvtára felügyeletét pedig az illetékes miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) látja el.

21. § A közkönyvtárak, továbbá a közkönyvtárnak nem minősülő, jogi személyek által fenntartott könyvtárak ágazati felügyeletét a Minisztertanács által kijelölt miniszter (ágazati miniszter) látja el, és e jogkörében szakmailag irányítja a könyvtárak és a könyvtári rendszer működését.

22. § (1) A könyvtári dolgozók képzését, intézményes és egyéni továbbképzését úgy kell megszervezni, hogy az általános és a szakmai művelődés, illetőleg a tájékozódás iránti igényeket színvonalasan elégíthessék ki.

(2) A könyvtári dolgozók közművelő-nevelő, valamint szakmai művelődést és tájékozódást szolgáló tevékenységét minden állami, társadalmi és szövetkezeti szerv köteles támogatni és gondoskodni munkájuk erkölcsi és anyagi megbecsüléséről.

Záró rendelkezések

23. § (1) Az egyházi könyvtárak működését és annak feltételeit az ágazati miniszter figyelemmel kíséri, és a fenntartó szervvel egyetértésben előmozdítja azok tudományos célú hasznosítását.

(2) A jelentős tudományos, illetőleg muzeális értékű gyűjteménnyel rendelkező egyházi könyvtárak tudományos könyvtárrá minősíthetők.

(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezései az egyéb jogi személyek (egyesületek stb.) által fenntartott, közkönyvtárnak nem minősülő könyvtárakra is megfelelően alkalmazhatók.

24. § Azokat a muzeális értékű könyvtári anyagokat, amelyek nem a közkönyvtár állományában, hanem egyéb jogi személy, vagy magánszemély tulajdonában vannak, védetté kell nyilvánítani.

25. § (1) Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 1956. évi 5. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.

(2) A törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 123. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[2] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 124. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[3] Módosította az 1991. évi XX. törvény 127. § c) pontja. Hatályos 1991.07.23.

[4] A felvezető szöveget módosította az 1991. évi XX. törvény 125. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[5] Megállapította az 1991. évi XX. törvény 125. §-a. Hatályos 1991.07.23.

[6] Hatályon kívül helyezte az 1991. évi XX. törvény 127. § c) pontja. Hatálytalan 1991.07.23.

[7] Módosította az 1991. évi XX. törvény 127. § c) pontja. Hatályos 1991.07.23.

Tartalomjegyzék