2/1976. (I. 20.) EüM rendelet
a vakok személyi járadékának bevezetéséről szóló 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet módosításáról
1. §
(1) A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendelet alkalmazása során vaknak kell tekinteni azt a személyt, akiről a rendelet 3. számú mellékletében foglaltak alapján megállapítják, hogy látását tartósan (egy év), illetőleg véglegesen elvesztette.
(2) A vakság tényét a lakóhely szerint illetékes megyei, fővárosi vezető szemész szakfőorvos (a továbbiakban: szakfőorvos) állapítja meg. A vakság tényének megállapítását a rendelet 4. számú melléklete szerinti nyilvántartási lapon kell igazolni.
(3) A szakfőorvos által megállapított orvosi vélemény felülvizsgálatát az Országos Orvosszakértői Intézettől lehet kérni.
(4) A szakfőorvos a nyilvántartási lap eredeti példányát az 5. § (2) bekezdés szerint illetékes szakigazgatási szervnek küldi meg, egyidejűleg értesíti a vak személyt ellátó, területileg illetékes szemészeti szakrendelés vezetőjét a nyilvántartásba vételről. A nyilvántartási lap másolatát irattárban kell elhelyezni."
(2) A R. 3. §-ának (3) bekezdése (5) bekezdésre változik.
2. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő kérelmek elbírálásánál is alkalmazni kell. Ezzel egyidejűleg a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 1. és 2. számú mellékletében, a látásvesztés %-ára vonatkozó rendelkezés hatályát veszti.
Dr. Zsögön Éva s. k.,
egészségügyi minisztériumi államtitkár
3. számú melléklet a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelethez
A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 3. §-ában foglaltak alapján a vakok személyi járadéka megállapítása szempontjából vaknak kell tekinteni azt a személyt:
1. akinek látásélessége megfelelő korrekcióval
a) mindkét szemén 5/70;
b) az egyik szemén 5/50, a másik szemén 3 méterről olvas ujjakat;
c) az egyik szemén 5/40, a másik szemén fényérzékelés nincs, vagy a másik szeme hiányzik;
rövidlátás esetén - a fenti látásélesség értékeitől függetlenül - csak az jogosult a vakok személyi járadékára, akinek közeli látásélessége Csapody V., vagy annál rosszabb;
2. akinek látótere mindkét oldalon körkörösen 20°-nál szűkebb.
A szürkahályog műtéttel való gyógyíthatósága kérdésében a megyei, fővárosi vezető szemész szakfőorvos állásfoglalása az irányadó. Vakok személyi járadékára az a személy jogosult, akinek műtéti gyógyítását a szakfőorvos nem tartja indokoltnak.