Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet

a vakok személyi járadékának bevezetéséről szóló 1032/1971. (VII. 14.) Korm. határozat végrehajtásáról

A Kormány 1032/1971. (VII. 14.) határozatában foglalt felhatalmazás alapján a vakok személyi járadékának bevezetésével kapcsolatban - a pénzügyminiszterrel, a belügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:[1]

1. § (1) Vakok személyi járadékában (a továbbiakban: járadék) kell részesíteni - a (2)-(5) bekezdések figyelembevételével - a 18. életévüket betöltött vak személyeket.

(2) Kivételes méltánylást érdemlő esetben - egyéni elbírálás alapján - járadékban részesíthető az a családban élő, 18 éven aluli vak gyermek, akinek nevelőintézeti elhelyezése és oktatása hibáján kívül nem biztosítható, valamint gondozása, nevelése csak családi környezetben oldható meg.

(3) Járadékban kell részesíteni azokat a kisipari, magánkereskedői, háziipari vagy vándoripari tevékenységet folytató vak személyeket is, akiknek szociális helyzetük, egészségi állapotuk és családi körülményeik azt indokolják.

(4) A szociális otthonokban, a vakok állami intézetében vagy egyéb állami intézetben, illetőleg a vakok általános iskolája nevelőotthonában elhelyezett vak személyek létfenntartásához szükséges támogatást az állam természetben biztosítja. A szociális intézetekben és szociális otthonokban elhelyezett jövedelem nélküli vak személyek - egyéni elbírálás alapján - az intézmény költségvetésében biztosított, 100 Ft-ot meg nem haladó zsebpénz juttatásban részesülhetnek.

(5) Ha egy családon belül több ellátásra jogosult vak személy él, azok mindegyikét külön-külön megilleti a járadék.

2. §[2] (1)-(2)

(3) A vak hadirokkantat mind a hadirokkant járadék és a kivételes pénzellátás, mind a vakok személyi járadéka megilleti.

(4) A vakok személyi járadékának bevezetésével egyidejűleg a vak hadirokkantak vaksági pótdíja megszűnik.

(5)[3]

3. §[4] (1) A rendelet alkalmazása során vaknak kell tekinteni azt a személyt, akiről a rendelet 3. mellékletben foglaltak alapján megállapítják, hogy látását tartósan (egy év), illetőleg véglegesen elvesztette.

(2) A vakság tényét a lakóhely szerint illetékes megyei, fővárosi vezető szemész szakfőorvos (a továbbiakban: szakfőorvos) állapítja meg. A vakság tényének megállapítását a rendelet 4. melléklete szerinti nyilvántartási lapon kell igazolni.

(3) A szakfőorvos által megállapított orvosi vélemény felülvizsgálatát az Országos Orvosszakértői Intézettől lehet kérni.

(4)[5] A szakfőorvos a nyilvántartási lap eredeti példányát a vak személy lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjének küldi meg, egyidejűleg értesíti a vak személyt ellátó, területileg illetékes szemészeti szakrendelés vezetőjét a nyilvántartásba vételről. A nyilvántartási lap másolatát irattárban kell elhelyezni.

(5) Az 1. § (2) és (3) bekezdésekben meghatározott személyek részére a járadék megállapításához a Vakok és Csökkentlátók Szövetségének (Budapest XIV., Május 1. út 47. szám) írásbeli javaslata szükséges.

4. §[6] (1)[7][8][9][10][11] A 2000. december 31-e utáni időponttól megállapított járadék összege egységesen havi 8450 forint.

(2)[12]

(3) Az 1972. január 1-je után benyújtott igények esetében a járadékot a kérelem benyújtását követő hó 1. napjától kell megállapítani.

5. § (1) A járadék iránti igényt kérelemre kell elbírálni. Megállapítását kérheti maga az érdekelt személy, illetőleg kezdeményezheti azt bármely állami, szövetkezeti vagy társadalmi szerv és állampolgár is.

(2)[13]

(3)[14] 9 A járadék megállapításáról hozott határozatban fel kell tüntetni a jogosult személy adatait (családi és utónevét, asszonyoknál a leánykori nevet, születési helyét, évét, hónapját, és napját, anyja nevét), lakcímét, valamint a járadék folyósításának kezdő időpontját. Kötelezni kell a járadékban részesített személyt, hogy a lakcímében bekövetkezett változást az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Nyugdíjfolyósító Igazgatóságának (a továbbiakban: Nyugdíjfolyósító Igazgatóság), illetőleg a járadék folyósítása megszüntetését előidéző okot a települési önkormányzat jegyzőjének 8 napon belül jelentse be. Ha a jogosult személy a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól bármilyen jogcímen ellátásban részesül (nyugdíj, hadigondozási vagy termelőszövetkezeti járadék, KISOSZ, KIOSZ, segély stb.), a határozatban az ellátás folyósítási törzsszámát is fel kell tüntetni.

6. § (1) A megállapított járadékot jogerős határozat alapján a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság havonta utólag folyósítja.

(2)[15] -(3)

(4)[16] A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság a személyi járadék kifizetéseket, a költségvetésében az egyéb folyósításoktól elkülönítetten tartja nyilván és számolja el.

7. §[17] (1)

(2) Ha a járadékban részesített személy kisipari, magánkereskedői, háziipari vagy vándoripari tevékenység gyakorlására engedélyt kap, a járadék megállapítására jogosult szerv - e tevékenység gyakorlásának megkezdésétől számított 3 hónap elteltével - köteles a Vakok és Csökkentlátók Szövetségének véleményét kérni a járadék további folyósításához. A járadék folyósítását - az utolsó felvétel napjával meg kell szüntetni - ha a kisipari, magánkereskedői, háziipari vagy vándoripari tevékenységet folytató személy szociális helyzete azt nem indokolja.

(3) Ha a járadékban részesülő személy állapotában javulás következik be, a látás mértékének megállapítása végett újkeletű szakorvosi biszonyítványt kell bekérni.

(4) A járadék folyósításának megszüntetése tárgyában hozott határozatban a személyi adatokon kívül fel kell tüntetni a folyósítási törzsszámot, a megszüntetés időpontját, valamint az indoklásban a megszüntetés okát.

8. § (1) Ha a járadékban részesített vak személy nem jelenti be a helyzetében bekövetkezett olyan változást, amely a járadék folyósításának megszüntetését idézheti elő, kötelezni kell a jogtalanul felvett járadék visszafizetésére.

(2)[18]

9. § (1) A járadékkal kapcsolatos ügyek intézésére - ideértve a jogorvoslati eljárást is - az államigazgatási eljárásról szóló 1957. évi IV. törvény szabályai az irányadók.

(2)[19]

(3) A vak hadirokkantak kivételes pénzellátását továbbra is csak a 21/1967. (Eü. K. aug. rk.) EüM utasítás mellékleteként kiadott szabályzat 72. §-ában foglalt feltételek fennállása esetén lehet megállapítani. A jövedelem szempontjából azonban a vakok személyi járadékát figyelmen kívül kell hagyni.

(4) A járadékban részesülő személyekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartásnak tartalmazni kell: a járadékos nevét, születési évét, lakcímét, a járadékot megállapító határozat számát, az esetleges egyéb ellátás megnevezését, megjegyzési rovatot.

10. § Ez a rendelet kihirdetés napján lép hatályba; egyidejűleg a 2/1969. (V. 4.) EüM rendelet 9. § (2) bekezdése - a vakok rendszeres szociális segélyének folyósítása tekintetében - megfelelően módosul, valamint a 21/1967. (Eü. K. aug. rk.) EüM utasítás mellékleteként kiadott szabályzat 74. §-ában foglalt vaksági pótdíjra vonatkozó rendelkezések hatályukat vesztik.

1. számú melléklet a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelethez[20]

2. számú melléklet a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelethez[21]

3. számú melléklet a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelethez[22]

A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 3. §-ában foglaltak alapján a vakok személyi járadéka megállapítása szempontjából vaknak kell tekinteni azt a személyt:

1. akinek látásélessége megfelelő korrekcióval

a) mindkét szemén 5/70;

b) az egyik szemén 5/50, a másik szemén 3 méterről olvas ujjakat;

c) az egyik szemén 5/40, a másik szemén fényérzékelés nincs, vagy a másik szeme hiányzik;

rövidlátás esetén - a fenti látásélesség értékeitől függetlenül - csak az jogosult a vakok személyi járadékára, akinek közeli látásélessége Csapody V. vagy annál rosszabb;

2. akinek látótere mindkét oldalon körkörösen 20-nál szűkebb.

A szürkehályog műtéttel való gyógyíthatósága kérdésében a megyei, fővárosi szemész szakfőorvos állásfoglalása az irányadó. Vakok személyi járadékára az a személy jogosult, akinek műtéti gyógyítását a szakfőorvos nem tartja indokoltnak.

4. számú melléklet a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelethez

A vakok személyi járadékát kérelmező csökkentlátó nyilvántartó lapja

(másolattal töltendő ki)

Név: ............................ Születési idő: ..............................

Előző (leánykori) neve: .......................................................

Születési helye: ..............................................................

Anyja neve: ...................................................................

Lakhelye: .....................................................................

Személyi igazolvány szám.......................................................

Anamnézis: ....................................................................

Látóélesség korrekcióval:......................................................

O.D.

O.SIN.

Szemészeti státus: ............................................................

Kórisme:

Állapota végleges - nem végleges (nem kívánt részt törlendő)

Vaksági segélyre jogos - nem jogos (nem kívánt részt törlendő)

Ellenőrző vizsgálatra jelentkezzék:

....................... 19 ......................

P.H.

...................................

területi vezető szemész szakfőorvos

Lábjegyzetek:

[1] A SZOT megszűnt.

[2] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 2. § 1-2. bekezdését a 226/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § 4. bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte

[3] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 2. § 5. bekezdését a 226/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § 4. bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte

[4] A 3. § (1) és (2) bekezdése helyébe (1)-(4) bekezdést iktatott a 2/1976. (I. 20.) EüM rendelet 1. §-a, egyben az eredeti (3) bekezdés számozását (5) bekezdésre változtatta.

[5] A 3. § (4) bekezdése a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 3. § (1) bekezdésének megfelelően módosított szöveg.

[6] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 4. § 1. bekezdése a 190/1999. (XII. 18.) Korm. rendelet 7. § 3. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[7] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 4. §-ának (1) bekezdése a 23/1996. (II. 9.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[8] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 4. § (1) bekezdése a 182/1996. (XII. 6.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[9] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 4. § (1) bekezdése a 187/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 13. § (2) bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[10] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 4. § (1) bekezdése a 192/1998. (XII. 2.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[11] Megállapította a 189/2001. (X. 17.) Korm. rendelet 5. § (4) bekezdése. Hatályos 2001.10.18.

[12] A 4. § (2) bekezdését a 23/1994. (II. 23.) Korm. rendelet 14. §-ának bekezdése hatályon kívül helyezte.

[13] Az 5. § (2) bekezdését a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 20. §-a hatályon kívül helyezte.

[14] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 5. § 3. bekezdése a 226/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § 4. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg

[15] A 16. § (2)-(3) bekezdését a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 20. §-a hatályon kívül helyezte.

[16] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 6. § 4. bekezdése a 226/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § 4. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg

[17] A 7. § (1) bekezdését a 23/1994. (II. 23.) Korm. rendelet 14. §-ának (3) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[18] A 8. § (2) bekezdését a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 20 §-a hatályon kívül helyezte.

[19] A 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 9. § 2. bekezdését a 226/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. § 4. bekezdésének b) pontja hatályon kívül helyezte

[20] Az 1. számú mellékletet a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 20 §-a hatályon kívül helyezte.

[21] Az 2. számú mellékletet a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 20 §-a hatályon kívül helyezte.

[22] A rendeletet a 3. és 4. számú melléklettel a 2/1976. (I. 20.) EüM rendelet egészítette ki.

Tartalomjegyzék