37/1976. (X. 29.) MT rendelet

a gyógynövények és illóolajok vizsgálatáról, minősítéséről, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről

1. § E rendelet hatálya kiterjed a vágott, illetőleg szárított gyógynövények (a továbbiakban együtt: gyógynövény) felvásárlására, továbbá a belföldi kiskereskedelmi fogyasztói forgalomba kerülő gyógynövények és illóolajok vizsgálatára, minősítésére, valamint ezek forgalmazásának ellenőrzésére.

2. § (1) Gyógynövény termesztése, illetőleg vadon termett gyógynövény összegyűjtése engedély nélkül folytatható.

(2) Gyógynövény felvásárlására jogosult:

a) a Ptk. 685. § c) pontjában meghatározott gazdálkodó szervezet, ha tevékenységi köre gyógynövény felvásárlására kiterjed, és a felvásárlással megbízott dolgozója a (3) bekezdésben meghatározott képesítéssel rendelkezik;

b) az egyéni vállalkozó, ha ő vagy a felvásárlással megbízott alkalmazottja, illetőleg segítő családtagja rendelkezik a (3) bekezdésben meghatározott képesítéssel.

(3) A gyógynövény felvásárlásával kapcsolatos tevékenységet képesítés alapján szabad folytatni. A képzés, valamint az ezzel kapcsolatos vizsga megszervezése a Gyógynövény Kutató Intézet (a továbbiakban: Intézet) feladata. A gyógynövény termesztő és feldolgozó szakmunkás -, továbbá a gyógynövény technikusi - vagy ennél magasabb szakképzettség vizsga letétele nélkül is képesítést nyújt.

(4) -(5)[1]

3. § (1) Gyógynövényt vagy illóolajat (a továbbiakban együtt: termék) az Intézet minősítő vizsgálata alapján kiállított érvényes vizsgálati bizonyítvány, fémzár és zárjegy nélkül tilos belföldi kiskereskedelmi fogyasztói forgalomba hozni.

(2) A termékek fogalmára, vizsgálatára, minősítésére, forgalmazására és tárolására a Magyar Gyógyszerkönyv, az állami szabványok, illetőleg a külön jogszabályok előírásai az irányadók.

(3) Az Intézet kérelemre a minősítő vizsgálatot elvégzi és ha a termék minősége megfelelő, a vizsgálati bizonyítványt kiállítja, a terméket pedig fémzárral és zárjeggyel látja el.

(4) A vizsgálati bizonyítvány érvényességi ideje a kiállítástól számított egy év. Az Intézet a vizsgálati bizonyítványban - a termék természetes tulajdonságainak alapján - ettől eltérő érvényességi időt is megállapíthat.

4. § Az Intézet a termék minősítése érdekében jogosult ellenőrzést tartani és vizsgálatot végezni azokon a helyeken, ahol a terméket forgalmazzák.

5. § Az Intézet vizsgálat, vagy ellenőrzés alapján

a) megtiltja az olyan termék belföldi kiskereskedelmi fogyasztói forgalmát, illetőleg felhasználását, amelynek minősítése nem történt meg, illetőleg érvényes vizsgálati bizonyítvánnyal nem rendelkezik,

b) az illetékes hatósághoz javaslatot tesz az olyan termék belföldi kiskereskedelmi fogyasztói forgalombahozatalának, felhasználásának megtiltására, amelynek minősége a követelményektől eltér [3. § (2) bekezdés],

c) kezdeményezi a belföldi kiskereskedelmi fogyasztói forgalombahozatal, illetőleg a felhasználás megtiltásán túlmenően az olyan termék megsemmisítését, amely emberek, állatok egészségét, vagy a növényállományt súlyosan veszélyezteti, ha a veszély másként nem hárítható el,

d)[2] javaslatot tesz a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek gazdasági bírság kiszabásának indítványozására, ha megállapítása szerint a bírságkiszabás feltételei fennállnak.

6. § (1) Az Intézet a feladatkörébe utalt minősítő vizsgálat, ellenőrzés, valamint intézkedései során hatósági jogkörben jár el.

(2)[3] Hatósági jogkörében történő eljárására az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. Az Intézet határozata ellen a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez fellebbezésnek van helye.

7. § Az Intézet a minősítési tevékenységéért jogszabályban meghatározott díjat számít fel.

8. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a gyógynövények és illóolajok forgalombahozatalával, minősítésével, vizsgálatával és a felvásárlói engedélyek kiadásával kapcsolatos, 1945 előtt kiadott jogszabályok hatályukat vesztik.

(2) E rendelet nem érinti a népjóléti miniszter ágazati jogkörét, továbbá az 1968. évi 32. tvr. és a 44/1968. (XII. 6.) Korm. rendelet, illetőleg ezek alapján kiadott jogszabályok rendelkezéseit.

(3) Ahol jogszabály, vagy jogszabályon alapuló rendelkezés a gyógynövények és illóolajok forgalombahozatalával, minősítésével, vizsgálatával, értékesítésével és felvásárlásával kapcsolatban az Országos Mezőgazdasági Minőségvizsgáló Intézetre (OMMI) utal, vagy a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi (Földművelésügyi) Minisztérium Minőségvizsgáló Intézetét említi, helyette a Gyógynövény Kutató Intézetet kell érteni.

(4)[4] Felhatalmazást kap a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, hogy az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben e rendelet végrehajtásáról gondoskodjék.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 26/1992. (I. 28.) Korm rendelet 7. § (2) bekezdés. Hatálytalan 1992. II. 15.

[2] Módosította a 218/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 25. § (4) bekezdése a) pontja. Hatályos 2008.09.01.

[3] Módosította a 218/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 25. § (4) bekezdése b) pontja. Hatályos 2008.09.01.

[4] Módosította a 218/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet 25. § (4) bekezdése c) pontja. Hatályos 2008.09.01.