Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1968. évi 32. törvényerejű rendelet

a növényvédelemről

I. Általános rendelkezések

1. § A növényvédelem feladata a mezőgazdasági növényeket pusztító állati kártevők, betegségek és gyomok (a továbbiakban: károsítók) kiirtása, azok növénnyel, növényrésszel, növényi termékkel (a továbbiakban: növény) való behurcolásának, elterjedésének és kártételeinek megakadályozása, illetőleg a határon való kihurcolásának, valamint az egészségre ártalmas növényvédőszer-maradékot tartalmazó növények felhasználásának és forgalmazásának megakadályozása.

2. § A károsítók elleni védekezés kötelessége mindazoknak, akik földdel rendelkeznek (földet használnak, kezelnek), növényt termesztenek, feldolgoznak, forgalomba hoznak, felhasználnak vagy tárolnak, továbbá növényi eredetű termékkel rendelkeznek (a továbbiakban: termelő).

3. § A növényvédelem szervezése, irányítása és felügyelete a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter hatáskörébe tartozik.

4. § A növényvédelmi és zárlati (karantén) feladatokat ellátó szervek dolgozói eljárásuk során az 1961. évi V. törvény (a továbbiakban: Btk.) alkalmazásában hivatalos személyek (Btk. 114. §).

II. A károsítók elleni védekezés

5. § (1) A termelő köteles a károsítók megjelenését figyelni és azok ellen védekezni, a zárlati (karantén) károsítók megjelenését növényvédelmi szervnek bejelenteni, a veszélyes és a zárlati (karantén) károsítókat azonnal kiirtani és a fertőzöttséget azonnal felszámolni, továbbá a jogszabályokban előírt egyéb növényvédelmi rendelkezéseket megtartani.

(2) Az állami vagy társadalmi védekezés (7. és 8. §) a termelő védekezési kötelezettségét nem érinti.

6. § Ha a termelő az előírt védekezést figyelmeztetés ellenére nem végzi el, illetőleg a fertőzöttséget nem számolja fel, a védekezést a mulasztó termelő költségére kell elvégezni (közérdekű védekezés). A közérdekű védekezés költségeit a termelőtől adók módjára kell behajtani.

7. § A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által meghatározott esetekben a zárlati (karantén) és a veszélyes károsítók leküzdésére állami védekezést kell végrehajtani. Állami védekezés esetén a szükséges növényvédőszereket, növény-védőgépeket és eszközöket az állam térítés nélkül bocsáthatja rendelkezésre.

8. § A zárlati (karantén) és a veszélyes károsítók leküzdésére szükség esetén társadalmi védekezés is elrendelhető. Az állam a védekezés szervezésénél és szakszerű irányításánál segítséget nyújt. A társadalmi védekezésben való részvéteire az időleges munkakötelezettségről szóló 1967. évi 29. számú törvényerejű rendelet irányadó.

III. Zárszolgálat (karanténszolgálat)

9. § (1) A zárlati (karantén) és a veszélyes károsítók be- és kihurcolásának, valamint elterjedésének megakadályozására, továbbá az egészségre ártalmas növényvédőszer szennyeződések be- és kihurcolásának megakadályozására zárszolgálatot (karanténszolgálatot) kell fenntartani.

(2) A zárszolgálatot

a) a zárlati (karantén) és a veszélyes károsítók kiirtása, továbbterjedésének megakadályozása, valamint az egészségre ártalmas növényvédőszer szennyeződést tartalmazó növények felhasználásának és forgalomba hozatalának megakadályozása céljából megyénként;

b) a zárlati (karantén) és veszélyes károsítók, valamint az egészségre ártalmas növényvédőszer szennyeződések külföldről való behurcolásának megakadályozása érdekében a kijelölt határállomásokon, kihurcolásának megakadályozása érdekében pedig a kijelölt határállomásokon és egyéb vizsgálóhelyeken kell megszervezni.

10. § A termelő köteles az ellenőrzési kötelezettség alá eső növényi szaporítóanyagokat az erre kijelölt szervnek bejelenteni.

11. § (1) A zárlati (karantén) és a veszélyes károsítókkal fertőzött vagy egészségre ártalmas növényvédőszer-maradékot, illetőleg szennyeződést tartalmazó területet, növényt, növényt tartalmazó szállítmányt, raktárt, eszközt és anyagot a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által meghatározott esetekben zárlat alá kell helyezni.

(2) A zárlat alatt levő területről származó fertőzött vagy a fertőzés továbbterjesztésére alkalmas növényt forgalomba hozni és a zárlati (karantén) károsítóval fertőzött szaporítóanyagot felhasználni nem szabad.

IV. Hasznos élő szervezetek védelme

12. § A károsítók elleni biológiai védekezés céljára felhasználható, vadon élő és tenyésztett állati és növényi szervezetek, valamint a termesztett növények megtermékenyítését végző beporzó rovarok (a továbbiakban: hasznos szervezetek) pusztítása, illetőleg elterjedésének megakadályozása tilos.

13. § A termelő köteles a hasznos élő szervezetek védelme érdekében a jogszabályokban meghatározott megelőző intézkedéseket megtenni.

V. Szabálysértési és büntető rendelkezések

14. § (1) A növényeket pusztító zárlati (karantén) és veszélyes károsítók be- és kihurcolásának vagy továbbterjedésének megakadályozása végett elrendelt zárlat és egyéb korlátozás, vagy felügyelet szabályainak megszegése vagy kijátszása az 1961. évi V. törvény (a továbbiakban: Btk.) 199. §-ának (3) bekezdésébe ütköző bűntett.

(2) Az e törvényerejű rendelet rendelkezéseinek megszegésével elkövetett szabálysértéseket a szabálysértésekről szóló 1968. évi I. törvény, illetőleg az egyes szabálysértésekről szóló 17/1968. (IV. 14.) Korm. számú rendelet határozza meg.

(3)[1]

VI. Hatálybalépés

15. § (1) Ez a törvényerejű rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg az 1964. évi 17. számú törvényerejű rendelet hatályát veszti.

(2) E törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Losonczi Pál s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Cseterki Lajos s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 1981. évi 25. törvényerejű rendelet 24. § -a. Hatálytalan 1982.01.01.

Tartalomjegyzék