39/1976. (X. 30.) MT rendelet
a polgári fegyveres őrségről[1]
1. § (1) A fegyveres biztonsági őrség állami vállalatnál, költségvetési szervnél és egyéb gazdálkodó szervnél (a továbbiakban együtt: vállalat) létesített, fegyveres őrzési feladatot ellátó szerv.
(2) Fegyveres biztonsági őrséget annál a vállalatnál kell létrehozni, ahol azt népgazdasági, honvédelmi érdekek védelme, a lakosság alapvető szükségletei kielégítésének biztosítása, illetőleg kiemelt jelentőségű kulturális értékek őrzése megköveteli.
2. §[2] A fegyveres biztonsági őrség létesítését és megszüntetését a vállalat vezetőjének javaslatára a Belügyminisztérium engedélyezi
3. § (1)[3] A vállalat vezetője biztosítja a fegyveres biztonsági őrség működésének szervezeti, személyi, anyagi-technikai és pénzügyi feltételeit; fegyver- és lőszerellátását a Belügyminisztériumon keresztül.
(2) A fegyveres biztonsági őrség közvetlen irányítása a vállalat üzemrendészeti szerve vezetőjének, ahol üzemrendészeti szerv nincs, a vállalat vezetőjének feladata.
4. § (1) A fegyveres biztonsági őrség működése felett a belügyminiszter felügyeletet és ellenőrzést gyakorol.
(2) A belügyminiszter felügyeleti jogkörében meghatározza és ellenőrzi:
- az őrzés biztonsági rendszerét, a szolgálat szervezésének elveit;
- az őrzés biztonságával összefüggő anyagi-technikai ellátás színvonalát;
- a fegyver és a lőszer biztonságos tárolásának, kezelésének, felhasználásának és nyilvántartásának a rendjét;
- a szakmai kiképzési és továbbképzési követelményeket.
(3)[4]
5. § (1)[5] A fegyveres biztonsági őr munkaviszonyban áll. A munkaviszony létesítésekor írásban próbaidőt kell kikötni. A próbaidő elteltével a fegyveres biztonsági őr esküt tesz.
(2) A munkaviszony-létesítéshez a rendőrség előzetes hozzájárulása szükséges. A rendőrség hozzájárulását megtagadhatja, ha azt a belső rend és a közbiztonság védelme indokolja.
6. §[6] A fegyveres biztonsági őr az a bűntetlen előéletű, fegyveres szolgálatra alkalmas, a munkaviszony létesítésekor 45. életévét még be nem töltött magyar állampolgár lehet, aki igazolja, hogy rendelkezik a lőfegyver tartásához szükséges - külön jogszabályban meghatározott - szakismerettel és gyakorlati jártassággal, továbbá megfelel a külön jogszabályban előírt egészségügyi és fizikai alkalmassági követelményeknek.
7. § (1) A fegyveres biztonsági őr őrszolgálatot, járőrszolgálatot és szállítmánykísérő szolgálatot teljesít.
(2) A fegyveres biztonsági őr szolgálatának ellátása során jogosult:
a) az őrzött létesítmény, szállítmány biztonságát zavaró személyeket tevékenységük abbahagyására felszólítani;
b) az őrzött létesítmény, szállítmány közelében illetéktelenül tartózkodó. vagy gyanúsan viselkedő személyeket igazoltatni;
c) az intézkedésének ellenszegülő, vagy bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt elfogni és az őrszobára előállítani, ott a rendőrség megérkezéséig visszatartani;
d) az elfogott és gyanúsan viselkedő személyek ruházatát átvizsgálni;
e) az intézkedésével szemben történt ellenszegülés megszüntetésére kényszerítő eszközöket (testi kényszer, szolgálati kutya és más rendszeresített eszköz) alkalmazni;
f) az őrzött létesítményt, szállítmányt, valamint az őröket ért támadás elhárítására - a jogszabályban meghatározott feltételek mellett - fegyverét használni.
(3)[7] A fegyveres biztonsági őr köteles:
a) a rábízott tulajdont, létesítményt, szállítmányt éberen és önfeláldozóan őrizni és védeni;
b) szolgálatban egyenruhát és fegyvert viselni;
c) szolgálati feladatainak ellátása során az (1) bekezdésben meghatározott intézkedéseket megtenni;
d) intézkedései során a törvényességet megtartani;
e) szolgálatban és szolgálaton kívül fegyelmezett magatartást tanúsítani, a rendőrségnek - intézkedései során - segítséget nyújtani;
f) a feladataira vonatkozó szabályzatokat ismerni és megtartani.
(4) A fegyveres biztonsági őr a hivatalos személyeket megillető büntetőjogi védelemben részesül.
8. §[8]
9. § A fegyveres biztonsági őr egyenruha és beosztási jelzés viselésére jogosult. Az egységes egyenruházatot és a beosztási jelzéseket az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a belügyminiszter határozza meg.
10. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A honvédelmi miniszter fegyveres biztonsági őrség létesítésére saját hatáskörében jogosult, amelynek ellátja az irányítását és felügyeletét. E rendelet rendelkezései a 2. §, a 3. §-nak fegyver- és lőszerellátásra vonatkozó előírása és a 4. § kivételével a honvédelmi miniszter irányítása és felügyelete alatt álló fegyveres biztonsági őrségre is vonatkoznak.
(3)[9] A rendelet végrehajtásáról az érdekelt miniszterek gondoskodnak.
Lábjegyzetek:
[1] A 115/1991. (IX. 18.) Korm. rendelet 37. §-a szerint módosított szöveg.
[2] A 2. § a 44/1990. (III. 13.) MT rendelet 13. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
[3] A 3. § (1) bekezdése a 44/1990. (III. 13.) MT rendelet 13. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
[4] A 4. § (3) bekezdését a 44/1990. (III. 13.) MT rendelet 14. §-a hatályon kívül helyezte.
[5] Az 5. § (2) bekezdését a 116/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet 1. §-a iktatta a szövegbe, s ezzel egyidejűleg az 5. § számozását 5. § (1) bekezdésre változtatta.
[6] A 6. § a 116/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet 2. §-ával megállapított szöveg. A módosító rendelet hatálybalépésekor [1991. október 1.] munkaviszonyban álló fegyveres biztonsági őröknek az e §-ban meghatározott feltételek fennállását a rendelet hatálybalépést követő 6 hónapon belül igazolniuk kell.
[7] A 7. § (3) bekezdése a 44/1990. (III. 13.) MT rendelet 14. §-a szerint módosított szöveg.
[8] A 8. §-t a 103/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.
[9] Lásd a 7/1977. (XII. 24.) BM rendeletet.