Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1976. (III. 30.) IM rendelet

a szabadalmi ügyvivői díjszabásról

A szabadalmi ügyvivőkről szóló 5/1976. (III. 30.) MT rendelet 10. §-a (3) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnökével, az Országos Találmányi Hivatal elnökével, valamint a külkereskedelmi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

A szabadalmi ügyvivői díjszabás alkalmazása

1. §

(1) E rendelet szabályait kell alkalmazni az iparjogvédelmi ügyekben ellátott képviseleti tevékenységért járó szabadalmi ügyvivői, illetőleg ügyvédi munkadíj, valamint ügygondnoki díj (a továbbiakban: "munkadíj") megállapításánál. A munkadíj összegének megállapításakor figyelembe kell venni az ügy jellegét és a képviselet ellátása során végzett munkát.

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a külföldi ügyfelek belföldi, valamint a belföldi ügyfelek külföldi iparjogvédelmi ügyeire.

Munkadíj szabadalmi ügyekben

2. §

(1) Az Országos Találmányi Hivatal előtt folyó szabadalmi ügyekben legfeljebb a következő összegű munkadíj számítható fel:

a) a szabadalmi bejelentés elkészítéséért és a bejelentési eljárás viteléért együttesen 5500,-forint;

b) a felszólalási vagy a megsemmisítési eljárásban 5500,- forint;

c) a nemleges megállapítási eljárásban 4000,-forint;

d) a fenntartási illetékek megfizetéséért esetenként 400,- forint;

e) a szabadalmak nyilvántartásával kapcsolatos ügyekben 600,- forint.

(2) Az Országos Találmányi Hivatal határozatainak megváltoztatására irányuló szabadalmi ügyekben - az első és a másodfokú eljárás viteléért külön-külön - legfeljebb az alábbi összegű munkadíjat lehet felszámítani:

a) a szabadalom megadásának kérdésében folyó, a megsemmisítési és a nemleges megállapítási eljárásokban 2000,- forint;

b) a szabadalmi oltalom megszűnésének megállapításával kapcsolatos ügyekben 600,- forint.

(3) A szabadalmi perekben - mind első, mind pedig másodfokon - a felszámítható munkadíj legmagasabb mértéke a következő:

a) a szabadalmi kényszerengedély megadására, módosítására és visszavonására irányuló, valamint az előhasználati jog fennállásával kapcsolatos perekben 2000,- forint;

b) az igénybevétel ellenében járó kártalanítás összegének megállapítására irányuló, valamint a bitorlás miatt indított perekben 15 000,- forintig terjedő perérték esetén a perérték tizenkét százaléka, 200 000,- forintig terjedő perérték esetén 1900,- forint és a 15 000,- forinton felüli perérték hét százaléka, 200 000,- forint feletti perérték esetén 14 000,- forint és a 200 000,-forinton felüli perérték három százaléka.

(4) Az (1) bekezdés c)-e) pontjaiban, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott mértékű munkadíj az ügy bonyolultsága esetén legfeljebb a felével emelhető.

(5) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott ügyek különös bonyolultsága esetén -pl. ha a szabadalmi leírás terjedelme, az eljárási cselekmények száma és munkaigénye lényegesen meghaladja az átlagos ügyekét, vagy ha a képviselet ellátásához különleges műszaki ismeretek szükségesek - a munkadíj a munkaráfordítás arányában emelhető. Az emelt összegű díjazás kikötéséhez a szabadalmi ügyvivői munkaközösségben működő szabadalmi ügyvivő esetében az Országos Találmányi Hivatal elnökének, az ügyvédi munkaközösségben működő szabadalmi ügyvivő esetében az ügyvédi kamara elnökségének, a Külkereskedelmi Minisztérium felügyelete alatt álló szervnél működő szabadalmi ügyvivő esetében pedig a Külkereskedelmi Minisztérium Jogi főosztályának hozzájárulása szükséges.

Munkadíj védjegyügyekben

3. §

(1) Az Országos Találmányi Hivatal előtti védjegyügyekben legfeljebb a következő összegű munkadíjat lehet felszámítani:

a) a védjegy lajstromozásával kapcsolatos ügyekben, továbbá a védjegy oltalmának megújításával kapcsolatos ügyekben, ha a megújításkor a védjegybejelentés alakiságaira vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, 2000,- forint;

b) a védjegy oltalmának megújításával kapcsolatos ügyekben az előző pontban foglalt eset kivételével, valamint a törlési, a használat elmulasztása miatt történő megszűnés megállapítására irányuló és a nemleges megállapítási eljárásokban 1500,- forint;

c) a védjegyek nyilvántartásával kapcsolatos ügyekben 600,- forint.

(2) Az Országos Találmányi Hivatal határozatainak megváltoztatására irányuló védjegyügyekben - első és másodfokon külön-külön - legfeljebb a következő összegű munkadíj számítható fel:

a) a védjegy lajstromozása, a védjegyoltalom megújítása kérdésében folyó, valamint a használat elmulasztása miatt történő megszűnés megállapítására irányuló, a törlési és a nemleges megállapítási eljárásokban 1000,- forint;

b) a védjegyoltalom más okból történt megszűnésének megállapításával és a védjegylajstromba való egyéb bejegyzéssel kapcsolatos ügyekben 600 - forint.

(3) A védjegybitorlás miatt indított perekben munkadíjként legfeljebb a 15 000,- forintig terjedő perérték tizenhárom százaléka, 200 000,- forintig terjedő perérték esetén 1900,- forint és a 15 000,- forinton felüli perérték hét százaléka, 200 000,- forint feletti perérték esetén 14 000,-forint és a 200 000,- forinton felüli perérték három százaléka számítható fel, mind első, mind pedig másodfokon.

(4) Az előző bekezdésekben meghatározott mértékű munkadíj az ügy bonyolultsága esetén legfeljebb a felével emelhető.

Munkadíj mintaoltalmi ügyekben

4. §

(1) Az ipari minták oltalmával kapcsolatos ügyekben és perekben - a bitorlási perek kivételével - mind első, mind pedig másodfokon legfeljebb 1000,- forint összegű munkadíj számítható fel.

(2) Az ipari minták bitorlása miatt indított perekben munkadíjként - első és másodfokon külön-külön - legfeljebb a 15 000,- forintig terjedő perérték tizenhárom százaléka, 200 000,- forintig terjedő perérték esetén 1900,- forint és a 15 000,- forinton felüli perérték hét százaléka, 200 000,- forint feletti perérték esetén 14 000 - forint és a 200 000,- forinton felüli perérték három százaléka számítható fel.

(3) Az előző bekezdésekben meghatározott mértékű munkadíj az ügy bonyolultsága esetén legfeljebb a felével emelhető.

Az ügyvédi díjszabás alkalmazása

5. §

A munkadíjjal kapcsolatos, e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az ügyvédi díjszabás rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

Hatálybalépés

6. §

Ez a rendelet 1976. április 15. napján lép hatályba. A munkadíjra a rendelet hatályba lépése előtt megkötött megállapodások érvényesek.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék