5/1976. (III. 30.) IM rendelet
a szabadalmi ügyvivői díjszabásról
A szabadalmi ügyvivőkről szóló 5/1976. (III. 30.) MT rendelet 10. §-a (3) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnökével, az Országos Találmányi Hivatal elnökével, valamint a külkereskedelmi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
A szabadalmi ügyvivői díjszabás alkalmazása
1. §
(1) E rendelet szabályait kell alkalmazni az iparjogvédelmi ügyekben ellátott képviseleti tevékenységért járó szabadalmi ügyvivői, illetőleg ügyvédi munkadíj, valamint ügygondnoki díj (a továbbiakban: "munkadíj") megállapításánál. A munkadíj összegének megállapításakor figyelembe kell venni az ügy jellegét és a képviselet ellátása során végzett munkát.
(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a külföldi ügyfelek belföldi, valamint a belföldi ügyfelek külföldi iparjogvédelmi ügyeire.
Munkadíj szabadalmi ügyekben
2. §
(1) Az Országos Találmányi Hivatal előtt folyó szabadalmi ügyekben legfeljebb a következő összegű munkadíj számítható fel:
a) a szabadalmi bejelentés elkészítéséért és a bejelentési eljárás viteléért együttesen 5500,-forint;
b) a felszólalási vagy a megsemmisítési eljárásban 5500,- forint;
c) a nemleges megállapítási eljárásban 4000,-forint;
d) a fenntartási illetékek megfizetéséért esetenként 400,- forint;
e) a szabadalmak nyilvántartásával kapcsolatos ügyekben 600,- forint.
(2) Az Országos Találmányi Hivatal határozatainak megváltoztatására irányuló szabadalmi ügyekben - az első és a másodfokú eljárás viteléért külön-külön - legfeljebb az alábbi összegű munkadíjat lehet felszámítani:
a) a szabadalom megadásának kérdésében folyó, a megsemmisítési és a nemleges megállapítási eljárásokban 2000,- forint;
b) a szabadalmi oltalom megszűnésének megállapításával kapcsolatos ügyekben 600,- forint.
(3) A szabadalmi perekben - mind első, mind pedig másodfokon - a felszámítható munkadíj legmagasabb mértéke a következő:
a) a szabadalmi kényszerengedély megadására, módosítására és visszavonására irányuló, valamint az előhasználati jog fennállásával kapcsolatos perekben 2000,- forint;
b) az igénybevétel ellenében járó kártalanítás összegének megállapítására irányuló, valamint a bitorlás miatt indított perekben 15 000,- forintig terjedő perérték esetén a perérték tizenkét százaléka, 200 000,- forintig terjedő perérték esetén 1900,- forint és a 15 000,- forinton felüli perérték hét százaléka, 200 000,- forint feletti perérték esetén 14 000,- forint és a 200 000,-forinton felüli perérték három százaléka.
(4) Az (1) bekezdés c)-e) pontjaiban, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott mértékű munkadíj az ügy bonyolultsága esetén legfeljebb a felével emelhető.
(5) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott ügyek különös bonyolultsága esetén -pl. ha a szabadalmi leírás terjedelme, az eljárási cselekmények száma és munkaigénye lényegesen meghaladja az átlagos ügyekét, vagy ha a képviselet ellátásához különleges műszaki ismeretek szükségesek - a munkadíj a munkaráfordítás arányában emelhető. Az emelt összegű díjazás kikötéséhez a szabadalmi ügyvivői munkaközösségben működő szabadalmi ügyvivő esetében az Országos Találmányi Hivatal elnökének, az ügyvédi munkaközösségben működő szabadalmi ügyvivő esetében az ügyvédi kamara elnökségének, a Külkereskedelmi Minisztérium felügyelete alatt álló szervnél működő szabadalmi ügyvivő esetében pedig a Külkereskedelmi Minisztérium Jogi főosztályának hozzájárulása szükséges.
Munkadíj védjegyügyekben
3. §
(1) Az Országos Találmányi Hivatal előtti védjegyügyekben legfeljebb a következő összegű munkadíjat lehet felszámítani:
a) a védjegy lajstromozásával kapcsolatos ügyekben, továbbá a védjegy oltalmának megújításával kapcsolatos ügyekben, ha a megújításkor a védjegybejelentés alakiságaira vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, 2000,- forint;
b) a védjegy oltalmának megújításával kapcsolatos ügyekben az előző pontban foglalt eset kivételével, valamint a törlési, a használat elmulasztása miatt történő megszűnés megállapítására irányuló és a nemleges megállapítási eljárásokban 1500,- forint;
c) a védjegyek nyilvántartásával kapcsolatos ügyekben 600,- forint.
(2) Az Országos Találmányi Hivatal határozatainak megváltoztatására irányuló védjegyügyekben - első és másodfokon külön-külön - legfeljebb a következő összegű munkadíj számítható fel:
a) a védjegy lajstromozása, a védjegyoltalom megújítása kérdésében folyó, valamint a használat elmulasztása miatt történő megszűnés megállapítására irányuló, a törlési és a nemleges megállapítási eljárásokban 1000,- forint;
b) a védjegyoltalom más okból történt megszűnésének megállapításával és a védjegylajstromba való egyéb bejegyzéssel kapcsolatos ügyekben 600 - forint.
(3) A védjegybitorlás miatt indított perekben munkadíjként legfeljebb a 15 000,- forintig terjedő perérték tizenhárom százaléka, 200 000,- forintig terjedő perérték esetén 1900,- forint és a 15 000,- forinton felüli perérték hét százaléka, 200 000,- forint feletti perérték esetén 14 000,-forint és a 200 000,- forinton felüli perérték három százaléka számítható fel, mind első, mind pedig másodfokon.
(4) Az előző bekezdésekben meghatározott mértékű munkadíj az ügy bonyolultsága esetén legfeljebb a felével emelhető.
Munkadíj mintaoltalmi ügyekben
4. §
(1) Az ipari minták oltalmával kapcsolatos ügyekben és perekben - a bitorlási perek kivételével - mind első, mind pedig másodfokon legfeljebb 1000,- forint összegű munkadíj számítható fel.
(2) Az ipari minták bitorlása miatt indított perekben munkadíjként - első és másodfokon külön-külön - legfeljebb a 15 000,- forintig terjedő perérték tizenhárom százaléka, 200 000,- forintig terjedő perérték esetén 1900,- forint és a 15 000,- forinton felüli perérték hét százaléka, 200 000,- forint feletti perérték esetén 14 000 - forint és a 200 000,- forinton felüli perérték három százaléka számítható fel.
(3) Az előző bekezdésekben meghatározott mértékű munkadíj az ügy bonyolultsága esetén legfeljebb a felével emelhető.
Az ügyvédi díjszabás alkalmazása
5. §
A munkadíjjal kapcsolatos, e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az ügyvédi díjszabás rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.
Hatálybalépés
6. §
Ez a rendelet 1976. április 15. napján lép hatályba. A munkadíjra a rendelet hatályba lépése előtt megkötött megállapodások érvényesek.
Dr. Korom Mihály s. k.,
igazságügyminiszter