Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1976. (III. 16.) PM rendelet

a polgári védelem pénzgazdálkodásának és ellátásának rendjéről

A polgári védelemről szóló 2041/1974. (XII. 11.) Mt. h. határozat (a továbbiakban: H.) 51/b. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a honvédelmi miniszterrel és az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed:

1. a minisztériumra, az országos hatáskörű szervre (a továbbiakban együtt: minisztérium);

2. a H. 41. pontjában meghatározott tanácsi feladatok végrehajtására kötelezett szervekre (a továbbiakban együtt: tanácsi szerv);

3. az 1. és 2. pontban említettek közvetlen irányítása alá tartozó intézményre, ide értve a költségvetési üzemet is;

(az 1-3. pontban felsoroltak a továbbiakban együtt: költségvetési szervezet;)

4. az állami vállalatra, a trösztre, a vállalati gazdálkodás rendszerében működő egyéb állami szervre, a társadalmi szervezet vállalatára, az ipari, a mezőgazdasági, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre, a szövetkezeti vállalatra, továbbá mindezek egymással vagy más szocialista gazdálkodó szervezetekkel, illetve az utóbbiaknak egymással létrehozott és jogi személyiséggel rendelkező társulására, valamint az egyesülésre (a továbbiakban együtt: vállalat);

5. a társadalmi és tömegszervezetre, a szövetkezetek országos és területi érdekképviseleti szervére (a továbbiakban együtt: társadalmi szervezet).

(Az 1-5. pontban foglaltak a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet.)

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erőkre és testületekre, valamint a rendészeti szervekre, továbbá ezek folyószámlás szervére és költségvetési üzemére.

A polgári védelem pénzügyi ellátásának forrásai

2. §

(1) A polgári védelmi feladatok ellátásának pénzügyi forrásai a költségvetési szervezetnél az állami költségvetés (H. 41. pont), a vállalatnál és társadalmi szervezetnél a (2) bekezdés szerint felhasználható, a termelési költségek között elszámolt összeg (H. 42. és 43. pont).

(2) A vállalatnál és a társadalmi szervezetnél a polgári védelmi kiadás címén évenként, a bedolgozók nélküli átlagos állományi létszám alapján dolgozónként (szövetkezeti tagonként) legfeljebb 130,- Ft tervezhető.

A polgári védelem középtávú pénzügyi terve

3. §

(1) A Polgári Védelem Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: PVOP) középtávú pénzügyi tervet köteles készíteni. A középtávú pénzügyi tervet az ellátásnak, a beruházásnak és a fejlesztésnek a Minisztertanács által meghatározott mértékére és ütemére kell alapozni (H. 40. pont).

(2) A PVOP középtávú pénzügyi tervének -a népgazdasági tervezésre vonatkozó előírásoknak megfelelő részletezéssel és éves ütemezéssel - tartalmaznia kell:

a) a forrásokat, az 1. § (1) bekezdésének megfelelő bontásban, továbbá

b) a feladatok ellátását szolgáló kiadásokat a H. 41., 42., 47. és 49. pontjaiban foglaltaknak megfelelően.

(3) A PVOP középtávú pénzügyi terve elkészítéséhez a minisztériumtól, a tanácsi szervtől és a társadalmi szervezettől adatokat kérhet.

(4) A minisztérium és társadalmi szervezet, illetőleg a tanácsi szerv a PVOP irányelvei alapján tájékoztató jelleggel elkészített középtávú pénzügyi számításaiban, illetőleg középtávú pénzügyi tervében elkülönítetten céljelleggel irányozza elő a polgári védelemmel kapcsolatos kiadásokat (H. 41. pont).

(5) A középtávú pénzügyi tervet a polgári védelem középtávú tervének keretében kell jóváhagyásra - tanácsi tervszámításokat tervezési alapként elfogadásra - előterjeszteni.

Az éves tervezés rendszere

4. §

(1) A minisztériumok, a tanácsi szervek és a társadalmi szervezetek (a továbbiakban: felügyeleti szerv) a polgári védelmi feladatok megvalósításához szükséges előirányzatokat az éves költségvetésben tervezik meg. Az intézmény, amelyet felügyeleti szerve polgári védelmi feladatok ellátására kijelölt, a polgári védelmi előirányzatot a felügyeleti szerv által megadott keret alapján tervezi meg.

(2) A vállalatnak a polgári védelmi feladatok ellátására a 2. § (2) - bekezdése szerint felhasználható saját forrásról éves tervet kell készítenie, a vállalati tervezés rendszeréhez igazodva.

(3) A vállalat és a társadalmi szervezet a középtávú tervidőszak alatt felhasználható saját forrását - a ténylegesen felmerülő szükségletnek megfelelően - évente eltérő ütemezéssel is tervezheti.

(4) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szervek az éves költségvetést, illetőleg az éves tervet

a) a középtávú pénzügyi terv, illetve tervszámítási előirányzatai,

b) a költségvetési szervezet a H. 41. pontjában, a vállalat a H. 42. pontjában foglalt költségtényezők,

c) valamint a PVOP által meghatározott tájékoztató irányelvek, céljelleggel meghatározott normák, normatívák

figyelembevételével állítják össze.

Az éves költségvetés és pénzügyi terv összeállítása

5. §

(1) A felügyeleti szerv a saját és felügyelete alá tartozó szervezetek polgári védelmi feladatairól éves költségvetési javaslatot készít. A felügyeleti szerv polgári védelmi szerve (törzsparancsnokság, osztály stb.) a javaslat előzetes tervezetét egyeztetés végett a PVOP-nak megküldi.

(2) A PVOP véleményéről - a tervezet benyújtását követő 15 napon belül - a javaslatot benyújtó felügyeleti szervet és a Pénzügyminisztériumot tájékoztatja.

(3) A Pénzügyminisztérium a felügyeleti szerv éves költségvetési javaslatában a H. 41. pontjában foglalt feladatok polgári védelmi előirányzatát célfeladatként rögzíti.

(4) A felügyeleti szerv gondoskodik arról, hogy a részletes költségvetések kidolgozásánál és megállapításánál a polgári védelem előirányzatát a felügyelete alá tartozó szervezet céljellegű előirányzatként kezelje.

(5) A vállalatok által készített éves tervet a felügyeleti szerv összesíti, és a PVOP által évente megállapított határidőre a PVOP-nak megküldeni.

(6) E rendeletben nem érintett esetekben a tervezés általános előírásait kell alkalmazni.

A polgári védelmi feladatok ellátására szolgáló pénzeszközök felhasználása

6. §

(1) A polgári védelmi szakszolgálatok, önvédelmi szervezetek felszereléseinek normatíváját, valamint a dolgozók és a munkaviszonyban nem álló lakosság ellátásához szükséges egyéni védőeszközök és felszerelések körét, továbbá középtávú tervidőszakonként az anyagi-technikai ellátás követelményeit - a felügyeleti szerv véleményére figyelemmel - a PVOP állapítja meg.

(2) A polgári védelmi feladatok ellátásához szükséges feltételek megteremtéséről, a tervezett kiadások rendeltetésszerű felhasználásáról a gazdálkodó szervezet vezetője gondoskodik.

(3) Több gazdálkodó szervezet által közösen elhatározott és végrehajtott polgári védelmi feladatok (pl. közös gyakorlat) esetén az érdekelt szervezetek a felmerülő kiadásokat - előzetes megállapodás alapján - arányosan viselik.

(4) A gazdálkodó szervezet a költségvetésében jóváhagyott, illetőleg az általa felhasználható saját forrást meghaladó többletfeladatok ellátására csak a felmerülő többletkiadások megtérítése mellett kötelezhető. A többletkiadások megtérítéséről a feladatot elrendelő szervezet köteles gondoskodni.

(5) A gazdálkodó szervezet rendeltetésszerű tevékenységének ellátásához szükséges és a polgári védelmi célokra is felhasználható eszközök a polgári védelmi kiadások terhére nem szerezhetők be. Az ilyen jellegű eszközök után polgári védelmi költségként (kiadásként) állagmegóvási költség sem számolható el. Ezekből az eszközökből azonban olyan készletmennyiséget kell tartani, amellyel a polgári védelmi feladatok is elláthatók. Ezen eszközök körét a felügyeletet gyakorló szerv meghatározhatja.

(6) A polgári védelem céljára felhasználható eszközök legkisebb készleteit [beleértve az (5) bekezdésben meghatározott eszközöket is] a felügyeleti szerv a PVOP-val egyetértésben meghatározhatja.

(7) A gazdálkodó szervezet a polgári védelmi feladatokkal kapcsolatos gazdálkodásáról az éves beszámoló keretében köteles számot adni.

A polgári védelem céljait szolgáló eszközök tárolása és nyilvántartása

7. §

(1) A polgári védelmi kiadások terhére beszerzett fogyóeszközöket és anyagokat elkülönítetten kell tárolni. A polgári védelmi célt szolgáló állóeszközök, továbbá az elkülönítetten tárolt fogyóeszközök és anyagok nyilvántartásának és elszámolásának módját az 1. sz. melléklet tartalmazza.

(2) A felügyeleti szerv - a tanácsoknál az illetékes szakigazgatási szerv - az irányítása alá tartozó gazdálkodó szervezetek között, indokolt esetben - a PVOP-val egyetértésben - engedélyezheti vagy elrendelheti a kizárólag polgári védelmi célt szolgáló állóeszközök, illetőleg az elkülönítetten tárolt polgári védelmi célú anyagok és fogyóeszközök térítésmentes átadását.

(3) A 6. § (5) bekezdésben meghatározott eszközök nyilvántartására, elszámolására, raktározására és leltározására a gazdálkodó szervezetre érvényes általános előírások vonatkoznak.

A költségek elszámolása

8. §

A polgári védelem címén felmerült költségeket a gazdálkodó szervezetnek a 2. számú melléklet szerinti részletezésben és módon kell elszámolnia.

Jutalmazás

9. §

A polgári védelem területén kiemelkedő munkát végzők a központilag előirányzott keret terhére külön jutalmazásban részesíthetők.

Gazdasági és pénzügyi ellenőrzés

10. §

A polgári védelmi feladatokkal kapcsolatos pénzgazdálkodás és ellátás anyagi-pénzügyi ellenőrzésére a gazdasági és pénzügyi ellenőrzés rendjéről szóló jogszabályok rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.

Vegyes és záró rendelkezések

11. §

(1) A polgári védelmi beruházások előkészítésénél és megvalósításánál a beruházások rendjéről szóló 34/1974. (VIII. 6.) MT rendelet előírásait kell alkalmazni.

(2) A polgári védelmi beruházásoknál - ideértve a kettős rendeltetésű létesítményeket is - ágazati miniszternek a honvédelmi minisztert kell tekinteni.

(3) A rendelet hatálybalépésekor meglevő, a PVOP által juttatott vagy a gazdálkodó szerv által beszerzett, mennyiségben nyilvántartott eszközöket - további intézkedésig - csak mennyiség szerint kell nyilvántartani. A költségek elszámolásánál elsősorban a csak mennyiség szerint nyilvántartott eszközöket kell felhasználtnak tekinteni.

12. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 138/1964. (PK. 31.) PM utasítás hatályát veszti.

(2) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek polgári védelmével kapcsolatos anyagi-, pénzügyi ellátás rendjét külön rendelkezések szabályozzák (H. 50.).

(3) A gazdálkodó szervezet a polgári védelmi feladatokkal kapcsolatos gazdálkodásról az éves pénzügyi beszámoló rendszer keretében az 1976. évi gazdálkodással összefüggésben számol be első alkalommal.

(4) A rendelet mellékleteit a Pénzügyi Közlönyben kell közzétenni.

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminisztériumi államtitkár

Tartalomjegyzék