1/1977. (I. 31.) BM-KGM-NIM együttes rendelet
a polgári lőszerek vizsgálatáról
A rendőrségről szóló 39/1974. (XI. 1.) MT rendelet 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a következőket rendeljük.
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a Magyar Népköztársaság területén gyártott, vagy külföldről behozott polgári rendeltetésű lőszerekre (a továbbiakban: lőszer).
(2) A rendelet hatálya nem terjed ki
- a saját személyes használatra töltött, újratöltött, vagy külföldről ilyen célra behozott lőszerekre,
- a fekete lőporral töltött lőszerekre.
(3) A rendelet vonatkozásában lőszernek kell tekinteni a kézilőfegyverek, valamint az ipari lövőkészülékek lövésfolyamatához használt, legalább csappantyúból (gyúelegyből, iniciáló eszközből) és lőporból (hajtóanyagból) álló eszközöket.
2. §
(1) A lőszert forgalomba hozatal előtt biztonsági vizsgálat céljából be kell mutatni a Magyar Kézilőfegyver Vizsgáló Hivatalnak.
(2) Nem kell vizsgálatra bemutatni a külföldről behozott lőszerek közül azokat, amelyek a Brüsszelben 1969-ben a kézilőfegyverek próbabélyegeinek kölcsönös elismerése tárgyában kötött egyezményhez (a továbbiakban: C. I. P.) csatlakozott országok valamelyikéből származnak, és az illető ország vizsgáló állomásának érvényes próbajelével vannak ellátva. E próbajeleket a hazai próbajelekkel egyenértékűnek kell tekinteni.
(3) Nem kell vizsgálni azokat a lőszereket sem, amelyek olyan országiból származnak, amelyek nem tagjai ugyan a C. I. P.-nek, de kétoldalú megállapodás van érvényben a próbajelek kölcsönös elismerésére és a lőszereket az illető ország fegyvervizsgáló hivatala ellenőrizte, és azokat próbajellel ellátta.
(4) A kohó- és gépipari miniszter külön intézkedik a kölcsönösen elismert próbajelek jegyzékének közzétételéről.
3. §
(1) A Hivatal a lőszervizsgálatot térítés ellenében végzi és a vizsgálatról bizonyítványt állít ki.
(2) A vizsgálat sikeres elvégzését a legkisebb csomagolási egységen próbajel feltüntetésével kell igazolni. A próbajel:
(3) A Hivatal engedélyezheti, hogy a vizsgálatot a gyártó vállalat végezze. Ennek az a feltétele, hogy a gyártó vállalat rendelkezzék a vizsgálathoz szükséges és a Hivatal által is elfogadott vizsgáló berendezésekkel és megfelelően képzett kezelőszemélyzettel.
(4) A vizsgálathoz csak olyan mérőberendezéseket és eszközöket szabad felhasználni, amelyek méretpontosság és megbízhatóság tekintetében kielégítik a hazai és a nemzetközi szabványok előírásait.
(5) A Hivatal köteles rendszeresen ellenőrizni a gyártó vállalat mérőberendezéseit és a mérések megbízhatóságát. Ha a mérések nem elégítik ki a (4) bekezdésben foglaltakat, a Hivatal a vizsgálati engedélyt a gyártó vállalattól visszavonhatja.
4. §
A vizsgálat során kell megállapítani, hogy a lőszer megfelel-e a hatályos műszaki előírásoknak és hogy az rendeltetésszerű használat esetén nem veszélyezteti-e a fegyver használóját vagy annak környezetét.
5. §
(1) A vizsgálatra való bemutatási kötelezettség (vizsgálati megbízás)
- belföldi gyártás esetén a gyártó vállalatot,
- iparszerűen végzett újratöltés után az újratöltést végző szervet,
- import esetén pedig az importáló külkereskedelmi vállalat belföldi megrendelőjét
(a továbbiakban: bemutatásra kötelezett) terheli.
(2) A Hivatal külön kérésére a bemutatásra kötelezettek minden mérési és az azonosításhoz szükséges dokumentációt kötelesek a Hivatal rendelkezésére bocsátani.
6. §
A lőszerek ellenőrzése gyártási sorozatonként történik és a következőkből áll:
a) az egyes lőszereken a megkülönböztető jelzés meglétének megvizsgálása,
b) a legkisebb csomagolási egységen a megkülönböztető jelzés meglétének megvizsgálása,
c) a lőszerek közepes gáznyomásának, illetve a különleges lőszerek esetén a lőszerek közepes energiájának vizsgálata,
d) a mérethelyesség vizsgálata,
e) a működési biztonság vizsgálata.
7. §
A lőszereken ahhoz, hogy azokat a vizsgálatra lehessen bemutatni, a következő megkülönböztető jelzéseket kell feltüntetni:
a) a lőszergyártó azonosítási jele (származási vagy gyári jelzése),
b) a központos gyújtású lőszeren a hüvelyfenéken a szabványos kaliberjelzés vagy a kaliber kereskedelmi elnevezése,
c) sörétes lőszeren ezenkívül a sörét átmérője, vagy számjelzése és a hüvely hossza, ha ez meghaladja a 20-as és annál nagyobb kaliber esetén a 65 mm-t, 24-es és annál kisebb kaliber esetén a 63,5 mm-t,
d) a 2. sz. mellékletben megadott maximális értéknél nagyobb közepes gáznyomást, vagy közepes energiát adó nagyteljesítményű lőszereken, annak azonosítási jelzése.
Ez utóbbi lehet akár recézett töltényperem, akár a csappantyún, vagy a lövedékcsúcson alkalmazott jellegzetes színű festés, vagy bármely más megfelelő jelzés.
8. §
A kereskedelmi forgalomba hozandó lőszert csomagolni kell. A csomagolási egységnek megbízhatóan zártnak kell lennie, a legkisebb csomagolási egységen a következő jelzéseket kell feltüntetni:
a) a gyártó neve, illetve jelzése,
b) a kereskedelmi, vagy szabvány szerinti megnevezés,
c) a tölténysorozat azonosító száma,
d) a csomagolási egységben levő lőszerek darabszáma,
e) a 2. sz. mellékletben megadott maximális értéknél nagyobb közepes gáznyomást, vagy közepes energiát adó, nagyteljesítményű lőszerek esetében félreérthetetlen figyelmeztetést arra, hogy e lőszerek csak fokozott vizsgálaton megfelelt fegyverből lőhetők ki, illetve csak fegyvervizsgálatra használhatók,
a lőszer tűzveszélyességi osztálya.
9. §
A nyomás- és energiamérést az 1. sz. melléklet rendelkezései szerint kell végezni. A matematikai statisztikán alapuló megengedett maximális érték (2. sz. melléklet) nem léphető túl.
10. §
A lőszer méretellenőrzését a szabványos, jóváhagyott meterológiai eljárásokkal kell végrehajtani. A 2. sz. mellékletben meghatározott maximális értékeket nem szabad túllépni.
11. §
A lőszer működési biztonságának ellenőrzését a 3. sz. melléklet* szerint kell végezni.
12. §
Minden tölténysorozatnál kötelező legalább egy méréscsoporttal gáznyomás, vagy energiamérést végrehajtani. Gyártóművi ellenőrzés esetén a gyártó ellenőrző berendezéseit a Hivatal rendszeresen és soron kívül - így mérőberendezés módosításakor, vagy lőszer kifogásolása esetén - is megvizsgálja. A gyártó mű a saját méréseiről, valamint a nála tartott ellenőrzésekről köteles naplót vezetni.
13. §
(1) Ha a Hivatal a 3. § (3) bekezdésében foglalt vizsgálati eljárással kapcsolatban megállapítja, hogy egy vagy több, próbajellel ellátott, kereskedelmi forgalomba hozott lőszersorozat a jelzések, méretek vagy gáznyomás tekintetében az előírásoknak már nem felel meg, a gyártónál a gyártást, illetve az ellenőrzés rendszerét felülvizsgálja.
(2) Ha a forgalomba hozott lőszerrel kapcsolatban a Hivatalnál előterjesztett kifogás megalapozott, a Hivatal a gyártót vagy a forgalomba hozót kötelezheti a kifogásolt sorozatnak a kereskedelmi forgalomból való visszavonására.
(3) Kizárólag túl magas nyomás vagy energia esetén a Hivatal engedélyezheti, hogy a lőszert újra áruba bocsássák az erre előírt a normálnál magasabb nyomásra utaló jelzéssel.
14. §
Az 1-13. §-okban foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni az iparszerűen újratöltött töltényekre is, amelyeknek azonban az újtól jól megkülönböztethetőnek kell lenniük s amelyeken fel kell tüntetni az újratöltő azonosítási jelét.
15. §
E rendelet 1977. április 1. napján lép hatályba.
Benkei András s. k.,
belügyminiszter
Nemeslaki Tivadar s. k.,
kohó- és gépipari miniszter
Dr. Simon Pál s. k.,
nehézipari miniszter