1/1977. (I. 10.) ÉVM rendelet

a munka minőségi színvonalát növelő, ösztönző bérformák alkalmazásáról

A munkaügyi miniszterrel, a többi érdekelt miniszterrel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, továbbá az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az alábbiakat rendelem.

1. §

(1) A rendelet hatálya a "21 építőipari kivitelezés" és a "15 építőanyag-ipar" ágazatokba tartozó

a) állami (tanácsi) vállalatokra,

b) ipari szövetkezetekre (munkaviszonyban álló dolgozóik tekintetében), szövetkezeti vállalatokra,

c) az a) és b) pontban említett gazdálkodó szervezetek által létrehozott önálló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásokra

(a továbbiakban együtt: vállalat) terjed ki.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett, de építőipari kivitelezési vagy építőanyagipari tevékenységet is folytató szervezetek közül

a) a Megyei (Fővárosi) Tanács V. B. - főtevékenység szerint - illetékes szakigazgatási szerve

- az illetékes területi szövetség javaslatának figyelembevételével az ipari szövetkezetekre,

- a Fogyasztási Szövetkezetek Megyei Szövetsége javaslatának figyelembevételével az általános fogyasztási és értékesítő szövetkezetekre,

- a közvetlen irányító szerv javaslatára és a Megyei Tanács V. B. munkaügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve véleményének figyelembevételével a költségvetési üzemekre, és kommunális vállalatokra;

b) a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a mezőgazdasági szövetkezetekre, illetőleg az általuk létrehozott jogi személyiséggel rendelkező társulásokra

c) az a) és b) pontban nem említett szervezetekre a felügyeletet ellátó szerv

a rendelet alkalmazásának kötelezettségét elrendelheti.

2. §

A végzett munka minőségi színvonalának növelése céljából - egyéb intézkedések megtétele mellett - a vállalatnak olyan bérformát kell bevezetnie, amely a fizikai dolgozókat (a továbbiakban: dolgozók) a termékek, illetve az építőipari munka minőségének javításában érdekeltté teszi. A minőség javítására ösztönző bérforma bevezetését fokozatosan, legkésőbb

a) az 1. § (1) bekezdés a) pontjában megjelölt szervezeteknél, 1978. január 1-ig,

b) az 1. § (1) bekezdés b)-c) pontjában említett szervezetek közül

- az építőanyagipari és a lakásépítésre kijelölt szervezeteknél 1978. január 1-ig,

- a tatarozásra-karbantartásra kijelölt szervezeteknél 1979. január 1-ig,

- az előzőekben nem említett szervezeteknél 1980. január 1-ig

kell megvalósítani.

3. §

(1) Azoknál a központilag osztályozott építőipari, valamint építőanyagipari munkáknál, amelyeknél a vállalat darabbéres bérformát alkalmaz, a (3)-(4) bekezdésben meghatározott osztályos darabbért kell bevezetni.

(2) A központilag osztályozott munkáknál, darabbértől eltérő bérforma alkalmazása esetén a dolgozók által végzett munka minőségének javítására irányuló érdekeltséget az alkalmazott bérforma jellegének megfelelő módon (pl. minőségi feltételekhez kötött premizálással) kell biztosítani.

(3) Az osztályos darabbér alapján bérezett munkát a melléklet szerint minősíteni kell. A végzett munkáért járó bért - feltéve, hogy az előző munkafolyamat minősége, illetve a bedolgozásra kerülő anyag az I. osztályra előírt minőségeknek megfelel - a vállalatnál érvényes teljesítményes alapórabérek alapján kell elszámolni úgy, hogy a dolgozót

- I. osztályú minőség esetén a teljes alapkereset,

- II. osztályú minőség esetén az alapkereset 85-90%-a,

- III. osztályú minőség esetén az alapkereset 75-85%-a

illeti meg. Az I. osztályú minőség teljesítése esetén a dolgozót minőségi prémiumban is lehet részesíteni.

(4) Azoknál a munkáknál, amelyeknél az I. osztályú minőség teljesítése különösen indokolt, az I. osztálytól eltérő minőségben végzett munka esetén a (3) bekezdésben meghatározottnál nagyobb mértékű bércsökkentés is előírható.

4. §

Központi minőségi előírások hiányában a dolgozók bérezésénél vállalati szinten kidolgozott minőségi követelményeket kell alkalmazni. Ennek során a dolgozók ösztönzését darabbér esetében a 3. § (1) bekezdésben, darabbértől eltérő bérforma esetében pedig a 3. § (2) bekezdésben előírtak értelemszerű alkalmazásával kell szabályozni. Minőségi hiba esetén az Mt. 47. § (1) bekezdésében foglaltak az irányadók.

5. §

(1) Az alkalmazott minőségi követelményrendszernek biztosítania kell, hogy a dolgozó az általa nem befolyásolható tényezők miatti minőségcsökkenés következtében hátrányt ne szenvedjen. Ezért a vállalatnak - a 3. § (3) bekezdésében foglaltak értelemszerű alkalmazásával - szabályoznia kell a feldolgozásra kerülő anyagok és a kapcsolódó (megelőző) munkafolyamatokban végzett munkák minősítését, valamint az ehhez viszonyított minőségjavulás vagy minőségcsökkenés megállapításának módját és ennek révén a dolgozó munkabérének növelését, illetve csökkentését.

(2) A II. és a III. osztályú minőség miatti bérlevonás bértömege - az egyéb ilyen célú bérkeretek biztosítása mellett - az I. osztályú minőséget teljesítő dolgozók premizálására (jutalmazására), illetve a teljesítményes alapórabérek (darabbérek) növelésére fordítható.

(3) A munka minőségi színvonalának javítását ösztönző bérformák rendszerét, az osztályos darabbérrel, illetve a kombinált bérformákkal bérezett munkaterületeket, az alapkeresetek minőségromlás miatti csökkentésének - a 3. § esetében az ott előírt határok közötti - fix mértékét, illetve a minőségjavítás esetén fizetett prémiumok, esetenkénti jutalmak mértékét, továbbá a minősítők (a termelést irányítók) munka minőségének javulását eredményező érdekeltségének rendszerét a kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban) kell meghatározni.

6. §

(1) A vállalatnak belső szabályozásban intézkednie kell a végzett munka minősítésének rendjéről, a minősítők feladatairól és mulasztás esetén a felelősségrevonás módjáról, továbbá a minősítés során felmerült vitáknak a vállalat részéről történő rendezéséről.

(2) A dolgozók e rendeletben szabályozott bérezésének alapja az általuk teljesített munkavégzés szakaszainak minősítése akkor is, ha a végtermék minősítése ettől eltérő.

(3) A vállalat felügyeleti szerve - szövetkezet esetén a közgyűlés - az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium előzetes hozzájárulásával e rendelet előírásaitól eltérő megoldást is engedélyezhet.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.[1]

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Melléklet az 1/1977. (I. 10.) ÉVM rendelethez

Az osztályos darabbér alapján bérezett munka minősítésénél a következőket kell figyelembe venni:

a) I. osztályúnak minősül az a munka, amely az építőiparban megfelel az Építőipari Munkanormák Részletes Technológiai Előírásaiban, az építőanyagiparban a Magyar Szabványban (a továbbiakban: MSZ) meghatározott minőségnek.

b) II. osztályúnak minősül az a munka, amely az építőiparban az Építőipari Kivitelezési Szabályzat (a továbbiakban: ÉKSZ), az építőanyagiparban pedig az MSZ II. osztályú minőség követelményeinek felel meg.

c) III. osztályúnak minősül az a munka, amely az építőiparban az ÉKSZ, az építőanyagiparban pedig az MSZ III. osztályú minőség követelményeinek felel meg.

A szerelőipari munkák két osztály szerint minősíthetők. II. osztályúnak minősül az a munka, amely a rendeltetési követelményeket kielégíti, de az Építőipari Munkanormák Részletes Technológiai Előírásaiban meghatározott I. osztályú minőségnek nem felel meg.

Lábjegyzetek:

[1] Végrehajtására az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium módszertani útmutatót ad ki.

Tartalomjegyzék