1/1977. (I. 31.) KM rendelet
a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja tagjainak segélyezésére vonatkozó rendelkezések módosításáról
Az Irodalmi Alap, a Képzőművészeti Alap és a Zenei Alap tagjainak egységes segélyezési rendszeréről szóló 26/1967. (VII. 26.) Korm. rendelet 4. §-ában foglalt felhatalmazás alapján kiadott és a 7/1969. (XI. 16.) MM rendelettel módosított 2/1967. (XI. 6.) MM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) - a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel és a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével egyetértésben - az alábbiak szerint módosítom, illetve egészítem ki:
1. §
(1) A Vhr. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) A Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának (a továbbiakban: Alap) az a tagja, aki munkaviszonyban nem áll és betegsége miatt nem képes alkotó tevékenységet folytatni, munkanaponként 30 Ft-tól 120 Ft-ig terjedő keresetpótló segélyben részesülhet, ha a keresőképtelenség kezdetét megelőző naptári évben az alkotó tevékenységből származó az adózás alapjául szolgáló bruttó jövedelme a 10.000 Ft-ot elérte."
(2) A Vhr. 1. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki; egyidejűleg a (2) és (3) bekezdés (3), illetve (4) bekezdésre változik:
"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén az Alap művészeti főiskolát végzett tagja a főiskola elvégzésétől számított két éven belül abban az esetben is részesíthető keresetpótló segélyben, ha alkotó tevékenységéből származó bruttó jövedelme az évi 10.000 Ft-ot nem éri el."
2. §
A Vhr. 2. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"2. § Terhesség és gyermekágy idejére járó segély az Alap munkaviszonyban nem álló nőtagját illeti meg, ha az Alapnak legalább egy éve tagja. Az Alap művészeti főiskolát végzett nőtagját a terhességi és gyermekágyi segély a tagsági időtől függetlenül megilleti. A segély munkanaponként 30 Ft-tól 120 Ft-ig terjedhet. A segély annyi időn át folyósítható, ameddig a munkaviszonyban álló nő a betegségi biztosításra vonatkozó jogszabályok szerint terhességi és gyermekágyi segélyben részesülhet."
3. §
A Vhr. 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdésen alapuló jogosultsághoz 10 évi tagsági idő szükséges."
4. §
A Vhr. 7. §-a a következők szerint módosul:
"7. § A nyugdíjsegély havi összege 500 Ft-tól 3000 Ft-ig terjedhet. Kivételes esetben - a kulturális miniszter hozzájárulásával - a nyugdíjsegély 3000 Ft-nál magasabb összegben is megállapítható."
5. §
A Vhr. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az özvegyi nyugdíjsegély havi összege 500 Ft-tól 2000 Ft-ig terjedhet."
6. §
A Vhr. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az árvasági segély összege az özvegyi nyugdíj segély fele; szülőtlen árva esetén az özvegyi nyugdíjsegély teljes összege, de mindkét esetben legalább havi 560 Ft."
7. §
A Vhr. 12. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Szülői nyugdíjsegély az Alap elhunyt tagjának szülőjét, (nagyszülőjét), valamint mostoha-, illetve nevelőszülőjét ugyanolyan feltételekkel illeti meg, mint a szülői nyugdíj a társadalombiztosítási jogszabályok szerint az elhunyt dolgozó vagy nyugdíjas szülőjét (nagyszülőjét), mostoha-, illetve nevelőszülőjét.
(2) A szülői nyugdíj segély havi 500 Ft-tól 2000 Ft-ig terjedhet."
8. §
A Vhr. az alábbi 12/A. §-sal egészül ki:
"12/A. § A nyugdíjsegélyt, az özvegyi nyugdíjsegélyt, a szülői nyugdíj segélyt, valamint az árvasági segélyt 1977. január 1-től kezdődően évenként 2%-kal emelt összegben kell folyósítani úgy, hogy az évenkénti emelés összege 50 Ft-nál kevesebb nem lehet.
Az így megállapított segélyek folyósítására a nyugellátások és egyéb ellátások évenkénti rendszeres emeléséről szóló jogszabályokban foglaltakat értelemszerűen alkalmazni kell."
9. §
A Vhr. 14. §-ának (2) bekezdése a következők szerint módosul:
"(2) Az egyszeri rendkívüli segély összege nem haladhatja meg a 3000 Ft-ot, a havonkénti rendkívüli segély összege pedig a havi 1500 Ft-ot."
10. §
A Vhr. a következő 15/A. §-sal egészül ki:
"15/A. § A 15. §-ban meghatározott bizottság különösen indokolt és méltányolást érdemlő körülmények fennállása esetében a segélyezési feltételek hiányában is - a kulturális miniszter hozzájárulásával - az Alap tagját kivételes ellátásban részesítheti."
11. §
A Vhr. 16. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"16. § (1) Az Alap tagjai a segélyek fedezetéhez a munkaviszonyon kívüli alkotó tevékenységükből származó jövedelmük 3%-ával kötelesek hozzájárulni.
(2) A hozzájárulás alapja - amelyet a hozzájárulás levonására kötelezett szerv állapít meg -, azonos a jövedelemadó alapjának összegével.
(3) Az Alap Irodalmi és Zeneművészeti Szakosztálya tagjainak jövedelmét közvetlenül kifizető szerv az (1)-(2) bekezdés szerint megállapított hozzájárulás összegét - a megállapításra vonatkozó adatok egyidejű közlésével - átutalja az Alapnak."
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1977. január hó 1. napjától kell alkalmazni; egyidejűleg a Vhr. 3. §-a, 6. §-ának (3) bekezdése, valamint 13. §-a hatályát veszti.
Pozsgay Imre s. k.,
kulturális miniszter