Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

26/1977. (XII. 28.) MüM rendelet

az egyes munkás szakmákra képesítő vállalati (ágazati) tanfolyamokon folyó szakmunkásképzésről

Az érdekelt miniszterekkel, az MTTH elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. §

A termelés technikai feltételeinek hatékonyabb kihasználása, a korszerű munkaszervezés követelményeinek fokozott érvényesítése érdekében a csak egyes vállalatok (ágazatok) tevékenységére jellemző munkás szakmákban vállalati (ágazati) szakmunkásképzés szervezhető a rendeletben foglaltak szerint.

2. §

(1) A vállalati (ágazati) szakmunkásképzést a vállalatok [34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 125. § (2) bekezdés c) pontja szerinti vállalat, kivéve a magánmunkáltatókat] az ágazatilag illetékes miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban: miniszter) engedélye alapján szervezhetik. A miniszter az engedélyt a bányászat tekintetében az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével egyetértésben adja meg.

(2) A kisipar, valamint az ipari szövetkezetek tekintetében az (1) bekezdésben megjelölt képzést a miniszter engedélye alapján a KIOSZ megyei (budapesti) titkárságai, illetve az OKISZ megyei szervei is szervezhetik az adott megyére kiterjedő érvénnyel.

(3) A vállalati (ágazati) szakmunkásképzés csak a miniszter által kiadott jegyzékben szereplő munkás szakmákra terjedhet ki. A jegyzéket a miniszter a munkaügyi miniszterrel és az illetékes iparági-ágazati szakszervezettel egyetértésben -több ágazatban is előforduló munkás szakma esetén ezen felül az érdekelt miniszterek, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa elnökének meghallgatásával - adja ki.

(4) A jegyzékben a munkás szakmák felsorolásán kívül fel kell tüntetni a vizsgára bocsátáshoz szükséges gyakorlat időtartamát, a vizsgára bocsátás korhatárát, továbbá azt az Országos Szakmunkásképzési Jegyzékben szereplő szakmát, illetőleg szakmacsoportot, amelyhez az adott munkás szakma a legközelebb áll.

3. §

(1) A vállalati (ágazati) szakmunkásképzés

a) tanfolyam, illetőleg

b) időszakosan szervezett elméleti és gyakorlati foglalkozások (a továbbiakban: tanfolyam) keretében történik.

(2) A tanfolyamot a vállalat, illetőleg a miniszter által kijelölt egyéb intézmény keretében kell megszervezni. Lebonyolításában a szakiránynak megfelelő szakmunkásképző iskolák - közvetlen felügyeleti szervük előzetes hozzájárulása alapján - közreműködhetnek. Tanfolyamot több vállalat közösen is szervezhet.

4. §

(1) A tanfolyam szervezéséért, személyi és tárgyi feltételeinek biztosításáért, valamint eredményes működéséért a tanfolyamot szervező vállalat, illetőleg intézmény vezetője a felelős.

(2) A képzés ellenőrzéséről és felügyeletéről a miniszter gondoskodik.

5. §

(1) A tanfolyam elméleti és gyakorlati oktatásból áll. Az elméleti oktatás a munkakör ellátásához szükséges szakmai, politikai és munkavédelmi ismeretekre terjed ki. Az elméleti és a gyakorlati oktatás időtartamát a miniszter határozza meg, amelynek együttes időtartama azonban 6 hónapnál kevesebb és 12 hónapnál több nem lehet.

(2) A tanfolyam óratervét - a vállalati javaslatok alapján - a miniszter állapítja meg. A tanfolyam tematikájának, tananyagának elkészíttetéséről a miniszter gondoskodik.

6. §

(1) A tanfolyam elvégzése után a részt vevők vizsgát tesznek.

(2) Vizsgára bocsátható az a tanfolyamot végzett munkaviszonyban, szövetkezeti tagsági viszonyban álló dolgozó, aki

a) általános (vagy ennél magasabb) iskolai végzettséggel rendelkezik,

b) az adott szakterületen a jegyzékben előírt időtartamú gyakorlatot megszerezte,

c) a 16. életévét betöltötte, továbbá

d) az egészségügyi követelményeknek megfelel.

(3) A vizsgára jelentkezők részére a tanfolyam elvégzése, továbbá az általános iskolai végzettség alól - indokolt esetben - a miniszter külön rendelkezése szerint felmentés adható. Az általános iskola VI. osztályánál alacsonyabb iskolai végzettségű dolgozó azonban a vizsgára nem bocsátható. A felmentettek esetében szorgalmazni kell az általános iskolai végzettség megszerzését.

(4) A vizsgára bocsátás alsó korhatárát a miniszter a 16. életévnél magasabban is meghatározhatja.

7. §

(1) A vizsgát - amennyiben a miniszter másként nem rendelkezik - a 3. § szerinti tanfolyamot szervező vállalat, illetőleg intézmény szervezi és bonyolítja le.

(2) A vizsga elméleti és gyakorlati részből áll. A vizsgakövetelmények meghatározásáról és a vizsgatételek összeállíttatásáról a miniszter gondoskodik.

(3) A jelöltek három tagú vizsgabizottság előtt vizsgáznak. A bizottság elnökből és két tagból áll. Az elnököt a miniszter jelöli ki, a vizsgabizottság másik két tagjának kijelöléséről az (1) bekezdés szerint a vizsgát szervező vállalat, illetőleg intézmény gondoskodik. A tagok egyikére a vállalat szakszervezeti bizottsága tesz javaslatot.

(4) A vizsga díja 50 forint.

8. §

(1) A jelöltek teljesítményét mindkét vizsgarészből külön kell értékelni. A vizsga követelményeinek csak az tesz eleget, aki mindkét vizsgarészből eredményesen vizsgázott.

(2) Az eredményes vizsgát tett dolgozót a következő három fokozat egyikével kell minősíteni: "megfelelt", "jól megfelelt", "kiválóan megfelelt".

(3) Sikertelen vizsga esetén a jelölt egy hónap elteltével - a 7. § (4) bekezdésében megjelölt mértékű vizsgadíj újbóli befizetése után - ismétlő vizsgát tehet.

(4) A sikertelen ismétlő vizsga esetén újabb vizsgára - a tanfolyam elvégzése alól felmentettek kivételével - csak a tanfolyam ismételt elvégzése után lehet jelentkezni.

9. §

(1) Az eredményes vizsga alapján a jelölt -a mellékletben feltüntetett minta szerinti - bizonyítványt kap. A bizonyítvány az adott vállalatnál (ágazatban, alágazatban) - a kisipar és az ipari szövetkezetek tekintetében az adott megyére kiterjedően - a megjelölt munkás szakmában szakmunkás-munkakör betöltésére és szakmunkás bérkategóriába sorolásra jogosít.

(2) Az eredményes vizsga alapján szerzett képesítést a dolgozó személyi okmányaiban a következő bejegyzéssel kell feltüntetni: "képesített...".

(3) A bizonyítvánnyal rendelkezők a jegyzékben feltüntetett ÖSZJ szerinti szakmában, illetőleg szakmacsoport valamelyik szakmájában szakmunkásvizsgára jelentkezés esetén - amennyiben az egyéb feltételeknek is, megfelelnek - kétéves szakmai gyakorlat és tananyag beszámítására jogosultak.

(4) A bizonyítvány okirati illetéke 10 forint.

10. §

(1) A tanfolyam részvevői tandíjat fizetnek, amelynek mértéke a tanfolyam önköltségének egy főre eső része. A tandíj összegét a résztvevőkkel előre közölni kell.

(2) A tandíjat a tanfolyam megkezdése után visszafizetni nem lehet.

(3) A tanfolyamon részt vevő munkáltatója az (1) bekezdésben megjelölt tandíjat részben vagy egészben átvállalhatja.

11. §

A tanfolyami oktatás óradíját a 108/1969. (9) MüM utasítás alapján - az óraadó végzettségének figyelembevételével - a tanfolyamot szervező vállalat, illetőleg intézmény állapítja meg.

12. §

(1) A vizsgabizottság tagjait a vizsgáztatásért, az adminisztrátort pedig a nyilvántartások vezetéséért és a bizonyítványok kiállításáért jelöltenként az alábbi díjazások illetik meg:

a) vizsgabizottsági elnök 15 Ft,

b) vizsgabizottsági tag 12 Ft,

c) adminisztrátor 6 Ft.

(2) Az (1) bekezdés szerinti díjazás az érdekelteket átlagkeresetükön felül illeti meg. A díjazás a tanfolyam részvevői által befizetett vizsgadíjak terhére történik.

13. §

(1) A vállalati (ágazati) szakmunkásképzéssel kapcsolatos nyilvántartást a 3. § szerinti tanfolyamot szervező vállalat, illetőleg intézmény vezeti. Az erről szóló statisztikai jelentést a Központi Statisztikai Hivatal elnöke által elrendelt űrlapon, a feltüntetett határidőre és a megjelölt szervnek kell megküldeni.

(2) A vizsga jegyzőkönyveit és anyakönyveit -a szakmunkásképzésre vonatkozó előírásoknak megfelelően - ott kell megőrizni, ahol a vizsgát a 7. § (1) bekezdésének megfelelően megszervezték és lebonyohtották. Másodlat kiadására a vizsga jegyzőkönyveit és anyakönyveit őrző vállalat, illetőleg intézmény jogosult. A bizonyítvány másodlatát - a "MÁSODLAT" szó feltüntetésével - a melléklet szerinti bizonyítvány-űrlapon kell kiállítani a 10 forintos illeték lerovása alapján.

(3) A vállalat megszűnése, illetőleg átszervezése esetén a jogutód kijelöléséről a miniszter gondoskodik.

(4) A miniszter a vizsga jegyzőkönyveinek és anyakönyveinek megőrzéséről, a bizonyítvány másodlatának kiadásáról - indokolt esetben - a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően is rendelkezhet.

14. §

A vállalat (ágazati) szakmunkásképzésben részt vevő dolgozót a 15. § (1) bekezdésé alapján kiadott jogszabályban meghatározott módon átlagkereset és utiköltségtérítés illeti meg.

15. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról a miniszter a 2. § (3) bekezdés szerinti jegyzéket is tartalmazó jogszabály kiadásával gondoskodik.

(2) A vállalati (ágazati szakmunkásképzést - a feltételek megteremtésétől függően - 1978. szeptember hó 1. napjától kezdődően lehet megszervezni azokban a munkás szakmákban, amelyekre a hatályos Országos Szakmunkásképzési Jegyzék alapján nem történik képzés.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Melléklet a 26/1977. (XII. 28.) MüM rendelethez

Tartalomjegyzék