39/1977. (X. 12.) MT rendelet

az állam elővásárlási jogáról

1. §

(1) Az államot magánszemély tulajdonában levő ingatlan, illetőleg ingatlan tulajdoni hányadának eladása esetén, közérdekű célokra elővásárlási jog illeti meg a következő településeken:

a) a fővárosban, a megyei városokban és a városokban;

b) az országos jelentőségű üdülőterülettel rendelkező községekben;

c) az állami vállalatoknál dolgozó munkások lakásépítésének támogatására jogszabályban kijelölt községekben, továbbá

d) a középfokú központnak kijelölt községek közül a megyei tanács végrehajtó bizottsága által meghatározott községekben.

(2) Az állam elővásárlási joga nem vonatkozik arra az esetre, ha az adásvétel tulajdonostársak között jön létre.

(3) Az állam elővásárlási joga megelőz minden más - jogszabályon vagy szerződésen alapuló - elővásárlási jogot.

2. §

(1) Az elővásárlási jogot beépítetlen ingatlanra a következő közérdekű célok megvalósítása érdekében lehet gyakorolni:

a) állami (tanácsi) beruházásban megvalósuló lakásépítés;

b) olyan beruházások, amelyek megvalósításához az ingatlanokat a tanácsi szerveknek kell rendelkezésre bocsátaniuk;

c) magánerőből megvalósuló olyan lakás- és üdülőépítés, amelyhez a telket - tartós használatbaadás vagy értékesítés útján - a tanácsi szervek biztosítják;

d) a kimagasló természeti értékű tájak (Balaton-felvidék, Duna-kanyar stb.) megőrzése és környezetének védelme érdekében szükséges zártkerti és külterületi földek tulajdonjogának megszerzése;

e) az ingatlan tényleges forgalmi értékének ellenőrzése.

(2) Az elővásárlási jogot beépített ingatlanra a következő közérdekű és a közösséget közvetlenül szolgáló célok megvalósítására lehet gyakorolni:

a) szociális, kulturális és egészségügyi létesítményeknek a folyó középtávú tervidőszakban történő megvalósítása, továbbá

b) az ingatlan tényleges forgalmi értékének ellenőrzése.

3. §

(1) Az állam elővásárlási jogát - a tanács által meghatározott keretek között - az ingatlan fekvése szerint illetékes helyi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatokat ellátó, községben az egységes szakigazgatási szerve (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) gyakorolja. A fővárosban elrendelhető, hogy az elővásárlási jogot a főváros egész területén az egyik szakigazgatási szerv gyakorolja.

(2) Az elővásárlási jogot az adásvételi szerződés illetékkiszabás véget való bejelentésétől (bemutatásától) számított harminc napon belül lehet gyakorolni.

(3) Az adásvétel lebonyolításával kapcsolatos feladatokat - ideértve az állam tulajdonjogának és a kezelői jognak az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) való bejegyeztetését is - az Országos Takarékpénztár látja el.

4. §

(1) Ha az elővásárlási jog gyakorlásának feltételei fennállnak, az illetékhivatal köteles az illetékkiszabás végett bejelentett (bemutatott) adásvételi szerződést a szakigazgatási szervnek haladéktalanul megküldeni. Erről az eladót és a vevőt tájékoztatni kell.

(2) A szakigazgatási szerv az elővásárlási jog gyakorlásáról köteles az eladót, az eredeti vevőt, az illetékhivatalt, továbbá az Országos Takarékpénztárt értesíteni. Az Országos Takarékpénztár részére meg kell küldeni az illetékkiszabás végett bejelentett (bemutatott) adásvételi szerződést is.

(3) Az elővásárlási jog gyakorlása esetén az illetékhivatal az előzetesen megfizetett illetéket -adóigazolás bemutatása nélkül - haladéktalanul visszautalja a befizetőnek.

(4) Ha a szakigazgatási szerv az elővásárlási jogot nem gyakorolja, erről - az adásvételi szerződés visszaküldésével - az illetékhivatalt értesíti.

5. §

(1) Az elővásárlási jog gyakorlásával az adásvételi szerződés az eladó és az állam között az eredeti tartalommal jön létre. Az állam a vételárat az eladó részére - az Országos Takarékpénztár útján - az elővásárlási jog gyakorlásától számított harminc napon belül, egyösszegben köteles megfizetni.

(2) A vételárból le kell vonni az eredeti vevő által az eladónak már kifizetett összeget, továbbá az eladónak az állammal szemben fennálló adó- és egyéb tartozását, valamint az Országos Takarékpénztárral szemben fennálló - az ingatlannal kapcsolatos - hiteltartozását. Az Országos Takarékpénztár felhívására az eladónak kifizetett öszszeget az eredeti vevő, az állammal szemben fennálló tartozást pedig az eladó igazolni köteles.

6. §

(1) Az eredeti vevő részére az eladónak kifizetett összeget az Országos Takarékpénztár az elővásárlási jog gyakorlásától számított harminc napon belül fizeti ki.

(2) Az állam az Országos Takarékpénztár útján köteles megtéríteni az eredeti vevőnek a szerződés megkötésével kapcsolatos igazolt költségeit. A költségeket - az Országos Takarékpénztár felhívására - az eredeti vevőnek kell igazolnia; azokat az igazolásuktól számított harminc napon belül kell megtéríteni

7. §

Ha az illetékhivatal az adásvételi szerződést -az elővásárlási jog gyakorlása érdekében - a szakigazgatási szervnek küldte meg, a tulajdonjognak az ingatlannyilvántartásba való bejegyzéséhez szükséges igazolást [ll/1966. (VI. 29.) PM rendelet 35. §] csak akkor adhatja ki, ha a szakigazgatási szerv értesítette, hogy nem gyakorolja az elővásárlási jogot, vagy a jog gyakorlására nyitva álló határidő már eltelt.

8. §

Az Országos Takarékpénztárt az adásvétel lebonyolításával kapcsolatos feladatok ellátásáért a vételár 1%-ának megfelelő összegű kezelési költség illeti meg, amely ugyanazt a pénzügyi forrást terheli, mint az ingatlanvásárlás.

9. §

Az e rendelet alapján való ingatlanvásárlásra az állami szervek magánszemélyektől történő árubeszerzéseiről, valamint ingatlanvásárlásáról szóló 2/1959. (I. 3.) Korm. rendelet rendelkezéseit nem kell alkalmazni.

10. §

Ez a rendelet 1978. január hó 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépését követően illetékkiszabásra bejelentett (bemutatott) adásvételi szerződésekre kell alkalmazni.

Aczél György s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese