Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/1977. (IV. 26.) OM-PM együttes rendelet

a középfokú képzési célú szakközépiskolák és a gyakorlati képzésben közreműködő vállalatok együttműködéséről

A Minisztertanács 1019/1976. (VI. 24.) Mt. h. határozatának 7. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

(1) A középfokú képzési célú szakközépiskola (a továbbiakban: szakközépiskola) és a képzés irányának megfelelő ipari, építőipari, mezőgazdasági és élelmezésügyi, egészségügyi, továbbá kereskedelmi és vendéglátóipari, közlekedési és hírközlési, valamint egyéb szolgáltató vállalat, szövetkezet, illetőleg költségvetési szerv, intézmény, intézet (a továbbiakban: vállalat) közötti együttműködés a szakközépiskola és a vállalat írásbeli megállapodásával jön létre.

(2) A tanulók gyakorlati oktatására csak olyan vállalattal lehet megállapodást kötni, amelynél megvannak az eredményes szakmai, gyakorlati képzéshez és neveléshez, az egészséges és biztonságos gyakorlati oktatáshoz szükséges feltételek.

(3) A megállapodást megelőzően a szakközépiskola bírálja el, hogy a vállalat rendelkezik-e a gyakorlati képzéshez szükséges feltételekkel.

(4) A megállapodást az e rendeletben foglaltak alapján kell megkötni. A megállapodás egy-egy másolati példányát a szakközépiskola igazgatója felterjeszti a fenntartó fővárosi, megyei, megyei városi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: művelődésügyi szakigazgatási szerv), valamint a képzés szakiránya szerint illetékes miniszternek. Az egyetemek gyakorló szakközépiskolái a megállapodásról az iskolát közvetlenül irányító egyetem rektorát is tájékoztatják.

(5) A megállapodás alapján a szakközépiskola a vállalattal közösen évenként feladat- és intézkedési tervet készít, amelyben meghatározzák a gyakorlati oktatás feltételeit és követelményeit (díjazás, kedvezmények, juttatások, étkezés, szállítás, szállás stb.).

(6) A gyakorlati képzésben való együttműködésnek a tantervi követelmények teljesítését, a tanulók szakmai munkatevékenységre felkészítését kell biztosítania. Ennek érdekében munkáltató, be-gyakorló és alkalmazást biztosító gyakorlatok szervezésére kell törekedni, továbbá - a szükséges mértékben - lehetővé kell tenni bemutató jellegű gyakorlatok szervezését is. Az együttműködés formáiban és módjaiban a kölcsönös érdekeltség mellett elsődlegesen a népgazdaság szakemberszükségletének mind teljesebb kielégítését kell szem előtt tartani.

(7) A szakközépiskola és a vállalat kapcsolataiban törekedni kell a politikai és a kulturális területen, valamint a sport terén való együttműködésre is. A szakközépiskola közreműködik a vállalat közművelődési tevékenységének fejlesztésében, segítséget nyújt a munkásművelődéssel és -továbbképzéssel kapcsolatos vállalati feladatok megoldásában.

2. §

A tanulók gyakorlati oktatását az I-II. osztályban iskolai szakmai gyakorlóhelyen, a III-IV. osztályban pedig vállalati vagy iskolai szakmai gyakorlóhelyen kell megszervezni attól függően, hogy a tantervnek megfelelő gyakorlati képzéshez melyik megoldás nyújt célszerűbb lehetőségeket. Az összefüggő gyakorlatot a vállalati szakmai gyakorlóhelyen kell megszervezni. Kivételesen indokolt esetben a művelődésügyi szakigazgatási szerv előzetes engedélyével az összefüggő gyakorlat iskolai szakmai gyakorlóhelyen is megszervezhető.

3. §

(1) A gyakorlati oktatás megszervezése, közvetlen irányítása és ellenőrzése a szakközépiskola feladata. Ennek során a szakközépiskola

a) a szakmai elméleti és gyakorlati oktatás tanterve alapján, a vállalattal együttműködve elkészíti a vállalatnál folyó gyakorlati képzés tanmenetét;

b) a vállalat rendelkezésére bocsátja a nevelő-oktató munkához szükséges gyakorlati tanterveket és útmutatásokat;

c) a szükségletnek megfelelően gondoskodik a tanulók előzetes orvosi vizsgálatáról;

d) ellátja a gyakorlati oktatás pedagógiai és módszertani irányítását;

e) kijelöli a szakközépiskola állományába tartozó gyakorlati oktatás vezetőjét, aki nevelő-oktató munkáját a szakközépiskola igazgatójának útmutatása szerint végzi és feladatai ellátása során köteles a vállalat munkarendjét is megtartani, és azt a tanulókkal is megtartatni;

f) figyelemmel kíséri a gyakorlati képzésre vonatkozó jogszabályokban és egyéb rendelkezésekben foglaltak megtartását.

(2) Ha a szakközépiskola a gyakorlati oktatás ellenőrzése során a vállalat részéről az e rendeletben meghatározott vagy az együttműködési megállapodásban vállalt kötelességek teljesítése tekintetében szabálytalanságot, mulasztást állapít meg, és a tapasztalt hibát, hiányosságot a vállalat felszólítás ellenére sem szünteti meg, a szakközépiskola igazgatója panaszával a művelődésügyi szakigazgatási szervhez fordul. A szükséges intézkedést a művelődésügyi szakigazgatási szerv kezdeményezi a vállalat felügyeleti szervénél, illetőleg a szakközépiskola felett szakmai főhatósági felügyeletet ellátó miniszternél.

(3) Abban az esetben, ha a vállalat az e rendeletben meghatározott vagy az együttműködési megállapodásban foglalt kötelezettségek teljesítése tekintetében az iskola részéről mulasztást állapít meg és a kötelezettségeinek az iskola felszólítás ellenére sem tesz eleget, erről az iskola felügyeleti szervét azonnal tájékoztatnia kell.

(4) A szakközépiskola igazgatója a tanterv szerinti összefüggő nyári, illetőleg évközi szakmai gyakorlatról (a továbbiakban: összefüggő gyakorlat) a gyakorlat végeztével minden év október 31-ig értékelőjelentést készít, amelyet két példányban a művelődésügyi szakigazgatási szerv számára küld meg. Az egyetemek gyakorló szakközépiskolái a jelentés egy példányát az iskolát közvetlenül irányító egyetem rektorának is megküldik. A művelődésügyi szakigazgatási szerv a szakközépiskolák által beküldött jelentések egy-egy példányát saját észrevételeivel együtt megküldi a képzés szakiránya szerint illetékes miniszternek.

4. §

(1) A szakközépiskolával együttműködő vállalat az 1019/1976. (VI. 24.) Mt. h. határozatban megjelölt feladatai keretében gondoskodik:

a) a gyakorlati képzés szerződésben meghatározott feltételeiről, a tanulók gyakorlati tantervben előírt követelményeknek megfelelő foglalkoztatásáról, neveléséről, egészségük és testi épségük megóvásáról;

b) megfelelő szakmai gyakorlóhelyről, ennek felszereléséről, üzemeltetéséről és szükség szerinti korszerűsítéséről;

c) a tantervi követelményeknek megfelelő folyamatos munkaellátásról:

d) a gyakorlati oktatásért felelős személy kijelöléséről és a gyakorlati oktatásban közreműködő vállalati szakemberek biztosításáról;

e) a tanulók részére az e rendeletben előírt juttatásokról (ebéd, munkaruha, védőeszköz és -felszerelés, védőétel, védőital);

f) az e rendeletben meghatározott egyéb kötelezettségek teljesítéséről.

(2) A vállalat lehetőséget ad rendszeres tanulmányi látogatásokra (összefüggő munkafolyamatok, technológiai eljárások bemutatása stb.), közreműködik az érettségi vizsga gyakorlati részének lebonyolításában.

5. §

(1) A gyakorlati oktatásban közreműködő vállalati szakember (a továbbiakban: vállalati szakember) a tanulók gyakorlati képzését a vállalati gyakorlóhelyen végzi. A vállalati szakembert a vállalat vezetőjének javaslata alapján a szakközépiskola igazgatója bízza meg.

(2) A vállalati szakember nevelő-oktató munkáját a tanterv és a tanmenet alapján, a szakközépiskola igazgatójának és a gyakorlati oktatás vezetőjének útmutatásával látja el.

(3) A vállalati szakember felelős a hozzá beosztott csoportok szakmai előrehaladásáért, a tanulók munkára neveléséért, valamint az egészségük és testi épségük megóvása céljából a jogszabályokban meghatározott feladatok és balesetelhárítási intézkedések végrehajtásáért.

(4) A vállalati szakember nevelő-oktató munkájáról félévkor és a tanév végén beszámol a gyakorlati oktatás vezetőjének.

6. §

Meglevő vagy újonnan létesülő szakközépiskolai szakmai gyakorlóhelyek felszerelését a vállalat elősegíti - az érvényes anyaggazdálkodási és pénzügyi rendelkezéseknek megfelelően - oktatási célra alkalmas gépek, berendezések, szerszámok, műszerek, szemléltető eszközök, modellek, műtárgyak, nyersanyagok stb. átadásával.

7. §

(1) A tanulót ugyanolyan munkaruha-juttatás illeti meg, mint a szakhoz tartozó munkaterületen, vele azonos munkakörülmények között foglalkoztatott dolgozót.

(2) A munkaruha juttatási ideje 2 év. Ennek elteltével a munkaruha a tanuló tulajdonába megy át. Ha a szakmai tanulmányok a munkaruha juttatási idejénél korábban szűnnek meg - a negyedik év befejezésének kivételével -, a tanuló köteles a munkaruhát megváltani. A tanuló ilyen esetben a munkaruha értékének a juttatási idő leteltéig számított arányos részét téríti meg. Osztályismétlésre utasított tanuló a tanulmányi ideje alatt összesen kétszer kaphat munkaruhát.

(3) A munkaruha-juttatásról az I-II. osztályos, továbbá az iskolai szakmai gyakorlóhelyen foglalkoztatott III-IV. osztályos tanulók részére a szakközépiskola gondoskodik. A vállalati szakmai gyakorlóhelyen foglalkoztatott III-IV. osztályos tanulóknak a munkaruhát a vállalat adja.

8. §

A vállalat, illetőleg iskolai szakmai gyakorlóhelyi foglalkoztatás esetén az iskola a tanulók részére, a gyakorlati oktatás idejére a szakhoz tartozó munkaterületen azonos munkakörülmények között foglalkoztatott dolgozókra vonatkozó feltételek szerint tisztálkodási eszközt, védőruhát, egyéni védőeszközt, védőételt és védőitalt biztosít, továbbá gondoskodik a megfelelő szociális és egészségügyi létesítményekről. Az egészségügyi szakközépiskola tanulói részére a védőruhát az oktatás teljes időtartamára a szakközépiskola biztosítja.

9. §

(1) A tanulók részére a vállalati szakmai gyakorlóhelyen folytatott gyakorlati oktatási napokon a vállalat üzemi ebédet biztosíthat, ha az oktatás napi időtartama a négy órát eléri vagy meghaladja és a dolgozói részére is biztosít étkeztetést. Az ebédért a tanulók a munkaviszonyban álló dolgozókkal azonos összegű térítést fizetnek.

(2) Összefüggő gyakorlat esetén a vállalat a tanulók részére - napi 1,50 Ft térítési díj ellenében - köteles ebédet biztosítani. Iskolai szakmai gyakorlóhelyen szervezett összefüggő gyakorlat esetén az ebéd biztosításáról napi 1,50 Ft térítés ellenében az iskola gondoskodik.

10. §

A gyakorlati oktatással kapcsolatos közlekedési költségeket - ha a vállalati szakmai gyakorlóhely az iskola székhelyén vagy a tanuló lakóhelyén van, és helyi menetrendszerű közlekedési eszközzel megközelíthető - a tanuló viseli. Ha a vállalati szakmai gyakorlóhely nem a szakközépiskola székhelyén vagy a tanuló lakóhelyén van, illetőleg menetrendszerű helyi közforgalmú közlekedési eszközzel nem közelíthető meg, az utazási költségekről vagy a tanulók szállításáról és esetleges elszállásolásáról a vállalat gondoskodik. Az elszállásolásért és a szállításért a tanulók térítést nem fizetnek. Ha a tanulók elszállásolásáról a vállalat gondoskodik, meg kell szerveznie napi háromszori étkeztetésüket is. A napi háromszori étkeztetés térítési díja 7,- Ft.

11. §

(1) A vállalati vagy az iskolai szakmai gyakorlóhelyen a tanulók a tantervben meghatározott öszszefüggő gyakorlaton végzett munkáért díjazást kapnak, amelynek havi összege:

az I. osztályban 300-500 Ft,

a II. osztályban 400-600 Ft,

a III-IV. osztályban 500-700 Ft.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt kereteken belül az egyes tanulók díjazását a szakközépiskola és a vállalat a tanuló által elért eredménytől, munkateljesítménytől függően differenciáltan állapítja meg. Ha a gyakorlati oktatás időtartama egy hónapnál rövidebb vagy a tanuló bármely okból egy hónapnál rövidebb időtartamot dolgozik, a díjazást arányosan csökkenteni kell. Kiemelkedő teljesítmény esetén a vállalat a tanulót jutalomban is részesítheti.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott díjak a szakmunkástanulók ösztöndíjának változtatása esetén - központi intézkedéssel - a szakmunkástanulók ösztöndíjával azonos mértékben módosulnak.

(4) A vállalati szakmai gyakorlóhelyen végzett összefüggő gyakorlat díjazásáról a vállalat köteles gondoskodni. A szakközépiskola igazgatója indokolt esetben - elsősorban a III. és a IV. osztályban a tanulók teljesítménybérben történő foglalkoztatásához is hozzájárulhat. A díjazásként kifizetett összegeket a bérszabályozás rendszerével kapcsolatos számítások során a szakmunkástanulók ösztöndíjával, illetőleg a szakmunkásbérrel foglalkoztatottak munkabérével azonos módon kell elszámolni. A 40/1975. (XI. 15.) PM rendelet hatálya alá tartozó gazdálkodó szerveknél az (1) bekezdés szerinti díjazás nem minősül munkadíjazásnak, illetve munkabérnek. A díjazás után a társadalombiztosítási járulékot a vállalat fizeti. A költségvetési intézmények az összefüggő gyakorlat - társadalombiztosítási járulék alól mentes -díjazását a 02 Egyéb személyi kiadás rovat 8 Különféle személyi kiadás tételen számolják el. Az iskolai szakmai gyakorlóhelyen végzett munkáért fizetendő díjat az iskolai költségvetésben kell megtervezni.

12. §

A vállalati szakember részére (5. §) többletmunkája díjaként az alapbérének 5-20%-áig terjedő díjazást lehet megállapítani. A költségvetési intézmények, intézetek a díjazást a 01 Béralap rovat 2 Részfoglalkozásúak alapbére és bérpótlékai tételen számolják el.

13. §

(1) A tanulók összefüggő gyakorlati oktatása reggel 6 óra előtt nem kezdődhet el, és délutáni oktatás esetén 21 óránál tovább nem tarthat. A tanulókat gyakorlati oktatásra éjszaka igénybe venni nem szabad.

(2) Az összefüggő gyakorlatok során a tanulók csak a tantervnek megfelelő munkafeladatokban, egészséges és biztonságos körülmények között, a mindenkor érvényben levő balesetelhárító és egészségvédő óvórendszabályok megtartásával foglalkoztathatók.

(3) Tanulót egészségre ártalmas munkahelyen, illetőleg ilyen műveletre csak a tantervben előírt óraszámon belül és követelmények szerint, az óvórendszabályokban meghatározott feltételek, továbbá fokozott felügyelet mellett szabad oktatni.

(4) Ha a tanulók olyan egészségre ártalmas munkahelyen (üzemben, műhelyben) részesülnek összefüggő gyakorlati oktatásban, ahol a dolgozókat is csökkentett munkaidőben foglalkoztatják, a napi gyakorlati időt arányosan csökkenteni kell.

(5) Az egészséges és biztonságos gyakorlati oktatás feltételeinek biztosításáért, tervszerű javításáért, a munkavédelmi felkészültség rendszeres ellenőrzéséért, továbbá a tanulók egészségét és testi épségét fenyegető veszélyek elhárításához szükséges megelőző intézkedések megtételéért vállalati szakmai gyakorlóhelyen szervezett gyakorlati oktatás esetén a vállalat igazgatója, iskolai szakmai gyakorlóhelyen folyó gyakorlati oktatás esetében pedig a szakközépiskola igazgatója a felelős.

14. §

(1) Iskolai szakmai gyakorlóhelyen folyó gyakorlati oktatás esetén az iskola igazgatója az egészséges és biztonságos gyakorlati oktatási körülmények megteremtése és az üzemi balesetek megelőzése érdekében - a külön jogszabályokban foglaltak figyelembevételével - iskolai munkavédelmi szabályzatot, illetőleg iskolai munkavédelmi intézkedési tervet készít, amelyben meghatározza a tanulók munkavédelmével összefüggő, továbbá a biztonságos képzési körülmények és az egészségügyi ellátottság (szociális létesítmények) tervszerű javítása érdekében szükséges feladatokat.

(2) A tanulók munkavédelmével kapcsolatos teendők ellátásáról a biztonsági megbízott útján kell gondoskodni. Biztonsági megbízotti feladatra a szakiránynak megfelelő szakmai végzettségű, munkavédelmi vizsgával rendelkező dolgozót kell kijelölni, és részére a munkavédelmi feladatok ellátására megfelelő időt kell biztosítani.

(3) A tanulók szakmai képzésében csak olyan iskolai dolgozók működhetnek közre, akik a munkakörükre meghatározott munkavédelmi vizsgát letették.

(4) Az üzemi balesetek bejelentéséről, nyilvántartásáról és kivizsgálásáról, továbbá az iskolai dolgozók munkavédelmi vizsgájáról külön jogszabály rendelkezik.

15. §

A vállalati szakmai gyakorlóhelyen szervezett összefüggő gyakorlati oktatás során a tanulók egészségének és testi épségének védelméért - a 14. §-ban foglaltak figyelembevételével - a vállalat igazgatója a felelős.

16. §

(1) A szakközépiskolának a tanulókat - a gyakorlati képzésben való biztonságos részvételhez szükséges, a tantervekben előírt - balesetelhárítási és egészségvédelmi ismeretekből elméleti és gyakorlati munkavédelmi oktatásban kell részesíteni, továbbá fel kell készíteni az egészséges életmódra és az elsősegélynyújtásra. Ennek érdekében gondoskodni kell arról, hogy a pedagógusok az ehhez szükséges ismereteket elsajátítsák.

(2) A tanulót a munkavédelmi oktatás anyagából be kell számoltatni és ennek eredményes megtörténtét a gyakorlati oktató és a tanuló - az erre a célra szolgáló nyilvántartásban - aláírásával köteles igazolni. A tanuló a beszámoltatást megelőzően csak fokozott felügyelet mellett foglalkoztatható. A munkavédelmi ismeretek elsajátítását a szakelméleti és a gyakorlati oktatás folyamán is állandóan ellenőrizni kell.

17. §

(1) A tanuló köteles a szakközépiskola, illetőleg a vállalat munkarendjét megtartani és az oktatásra-képzésre vonatkozó utasításait végrehajtani, továbbá a rábízott vagy oktatása során használt eszközöket gondosan megőrizni, illetőleg az előírásoknak megfelelően kezelni.

(2) A kötelességét megszegő tanulót fegyelmi úton a rendtartás alapján a szakközépiskola vonja felelősségre.

(3) A tanuló a szakközépiskolának vagy a vállalatnak gondatlanságból vagy szándékosan okozott kárért anyagi felelősséggel tartozik. Vétkességre tekintet nélkül felel a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel (jegyzék vagy elismervény alapján) átvett olyan dolgokban bekövetkezett hiányért, amelyeket kizárólagosan használ vagy kezel, kivéve, ha a hiányt elháríthatatlan külső ok idézte elő vagy az természetes elhasználódás következménye.

(4) A tanuló gondatlan károkozás esetén a kár értékének 50%-át, szándékos károkozás esetén, továbbá a visszaszolgáltatási vagy elszámolási kötelezettséggel (jegyzék vagy elismervény alapján) átvett dolgokban bekövetkezett hiány esetén a kár, illetőleg a hiány teljes értékét köteles megtéríteni. A kártérítés mértéke azonban - az anyagi haszonszerzés céljából szándékosan okozott kár kivételével - az utóbbi esetben sem haladhatja meg a tanuló munkadíjának a 11. § (1) bekezdése alapján fizetett kéthavi összegét.

18. §

A szakközépiskolai, illetve vállalati szakmai gyakorlóhelyen folytatott gyakorlati oktatás során a tanulót ért kár - ide értve az egészség és testi épség sérelméből eredő károkat is - megtérítésére megfelelően alkalmazni kell a vállalat által a dolgozónak munkaviszony keretében okozott kár megtérítésére vonatkozó szabályokat.

19. §

A középfokú képzési célú szakközépiskolák és a vállalatok együttműködése során felmerülő további kérdéseket a képzés szakiránya szerint illetékes miniszterek - az oktatási miniszterrel, valamint a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével egyetértésben - szabályozzák.

20. §

E rendelet hatálya nem terjed ki a művészeti szakközépiskolákra.

21. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1977. január 1-től kell alkalmazni. Egyidejűleg a 152/1963. (M. K. 13.) MM utasítás és a 152/1962. (M. K. 19.) MM utasítás hatályát veszti.

Dr. Polinszky Károly s. k.,

oktatási miniszter

Dr. Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter