42/1977. (XII. 8.) MÉM-ÉVM-KM együttes rendelet

a jelentős agrártörténeti emlékek fokozottabb védelméről

A hazai agrártörténeti emlékek fokozottabb védelme érdekében - a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökével, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:

Általános rendelkezések

1. §

E rendelet szempontjából jelentős agrártörténeti emlék a mezőgazdasági, erdőgazdasági, vadászati, halászati, élelmiszeripari célú, a társadalmi-gazdasági haladás fontos állomásához kapcsolódó vagy azt tükröző, jellegzetes

a) műemlékké vagy műemlék jellegűvé még nem nyilvánított építmény (pl. épületegyüttes, lakóépület, magtár, istálló, pince, malom, gépműhely, kísérletügyi és szakoktatási épület, a magyar agrártörténet elhunyt, kiemelkedő személyiségeinek szülő- és lakóházai és egyéb ilyen létesítmények), valamint ezek közvetlen környezete (pl. udvar, kert),

b) muzeális értékű, de eddig védetté nem nyilvánított, termelőeszköz jellegű tárgy (gép, berendezés, szerkezet, szerszám, munkaeszköz, műtárgy, oktatási-kísérleti eszköz stb.),

c) eddig védetté nem nyilvánított egyedi, mezőgazdasági jellegű ültetvény, tájrész (park, liget, az a) pont alá nem eső kert stb.),

d) az a)-c) pontban említett jelentős agrártörténeti emlékekről készült irat, térkép, rajz, film, fénykép, hangfelvétel stb. (a továbbiakban a)-d) együtt: agrártörténeti emlék).

Az agrártörténeti emlékek felkutatása és bejelentése

2. §

(1) Az állami gazdaságok, az állami erdő- és fagazdaságok, az élelmiszeripari vállalatok, a mezőgazdasági- és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, a mezőgazdasági szakigazgatási intézmények és intézetek kötelesek működésük területén az agrártörténeti emlékeket felkutatni, azok védelméről gondoskodni, és 1978. június 30-ig a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak (a továbbiakban: Múzeum), valamint a területileg illetékes községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének, illetőleg a városi, megyei városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: helyi szakigazgatási szerv) bejelenteni.

(2) Ha az agrártörténeti emlékről az (1) bekezdésben előírt határidő után szereznek tudomást, a bejelentést ettől az időponttól számított 8 napon belül kell megtenni.

(3) A bejelentésben közölni kell

- az agrártörténeti emlék részletes leírását (fényképét stb.),

- helyét, fekvését,

- a tulajdonos, a kezelő nevét, lakcímét (székhelyét).

(4) Az (1) és (2) bekezdésben említett kötelezettség nem terjed ki az 1. § b) és d) pontjában említett, magántulajdonban (személyi tulajdonban) álló agrártörténeti emlékekre.

(5) Az agrártörténeti emlékek felkutatását, megőrzését - a területileg illetékes megyei múzeummal együttműködve - a Múzeum irányítja.

Ideiglenes védettség

3. §

(1) A Múzeumnak bejelentett agrártörténeti emlékek a bejelentés időpontjától kezdődően ideiglenesen védettek.

(2) A helyi szakigazgatási szerv köteles az ideiglenes védettség alatt álló agrártörténeti emléket - jellegének megfelelő - jelzéssel (pl. tábla, felirat) ellátni, és az ideiglenes védettséget a helyben szokásos módon közhírré tenni.

(3) Az ideiglenes védettség alatt álló

a) építményt lebontani, átalakítani, bővíteni, jellegét megváltoztatni nem szabad; nem vonatkozik ez a tilalom az állagmegóvást szolgáló munkálatokra,

b) egyedi mezőgazdasági jellegű táj részen a védetté nyilvánítás időpontjában fennálló állapotot nem szabad megváltoztatni (növényzetet kivágni, művelési ágat, termelésszerkezetet változtatni, új telepítést végezni stb.),

c) az 1. § b) és d) pontjában említett tárgyakat a bejelentés időpontjában fennálló állapotban kell megőrizni.

Védetté nyilvánítás

4. §

(1) Az ideiglenes védettség alatt álló agrártörténeti emléket a Múzeum

a) az építmények tekintetében az Országos Műemléki Felügyelőséggel,

b) egyedi mezőgazdasági jellegű táj részek tekintetében az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatallal,

c) egyéb agrártörténeti emlékek esetében a tárgy jellege szerint illetékes múzeummal [2 1965. (I. 8.) MM rendelet 6. §] együttműködve megvizsgálja, és ha az agrártörténeti emléket jelentősnek minősítik, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter útján javaslatot tesz a műemlékké vagy műemlék jellegűvé, illetőleg védetté nyilvánításra.

(2) A Múzeum a felülvizsgálat alapján védettségre alkalmatlannak tartott tárgyakat az ideiglenes védettség alól feloldja, és erről a helyi szakigazgatási szervet, valamint a bejelentőt értesíti.

5. §

(1) A 4. § (1) bekezdése szerint előterjesztett javaslat alapján a műemlékké vagy műemlék jellegűvé nyilvánításról az építésügyi és városfejlesztési miniszter, a védetté nyilvánításról a kulturális miniszter - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter véleményének figyelembevételével - gondoskodik.

(2) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter kijelöli az agrártörténeti emlék gondozóját, és meghatározza a fenntartási költség forrását.

(3) Az (1) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni a műemlékké vagy műemlék jellegűvé, illetőleg a védetté nyilvánítás megszüntetésének esetében is.

Záró rendelkezések

6. §

A műemlékké, vagy műemlék jellegűvé, illetőleg a védetté nyilvánított agrártörténeti emlékekre egyébként a műemlékvédelemről, a muzeális emlékek védelméről és a természetvédelemről szóló jogszabályok rendelkezései az irányadóak azzal, hogy a kezelésre, a tulaj donátruházásra, a lebontásra, az átalakításra vagy a bővítésre, illetőleg a jelleg megváltoztatására vonatkozó intézkedések kiadása előtt a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter előzetes véleményét is meg kell kérni.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési. miniszter

Dr. Pozsgay Imre s. k.,

kulturális miniszter

Tartalomjegyzék