Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

42/1977. (XII. 8.) MÉM-ÉVM-KM együttes rendelet

a jelentős agrártörténeti emlékek fokozottabb védelméről

A hazai agrártörténeti emlékek fokozottabb védelme érdekében - a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökével, valamint a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:

Általános rendelkezések

1. §

E rendelet szempontjából jelentős agrártörténeti emlék a mezőgazdasági, erdőgazdasági, vadászati, halászati, élelmiszeripari célú, a társadalmi-gazdasági haladás fontos állomásához kapcsolódó vagy azt tükröző, jellegzetes

a) műemlékké vagy műemlék jellegűvé még nem nyilvánított építmény (pl. épületegyüttes, lakóépület, magtár, istálló, pince, malom, gépműhely, kísérletügyi és szakoktatási épület, a magyar agrártörténet elhunyt, kiemelkedő személyiségeinek szülő- és lakóházai és egyéb ilyen létesítmények), valamint ezek közvetlen környezete (pl. udvar, kert),

b) muzeális értékű, de eddig védetté nem nyilvánított, termelőeszköz jellegű tárgy (gép, berendezés, szerkezet, szerszám, munkaeszköz, műtárgy, oktatási-kísérleti eszköz stb.),

c) eddig védetté nem nyilvánított egyedi, mezőgazdasági jellegű ültetvény, tájrész (park, liget, az a) pont alá nem eső kert stb.),

d) az a)-c) pontban említett jelentős agrártörténeti emlékekről készült irat, térkép, rajz, film, fénykép, hangfelvétel stb. (a továbbiakban a)-d) együtt: agrártörténeti emlék).

Az agrártörténeti emlékek felkutatása és bejelentése

2. §

(1) Az állami gazdaságok, az állami erdő- és fagazdaságok, az élelmiszeripari vállalatok, a mezőgazdasági- és halászati termelőszövetkezetek, a mezőgazdasági szakszövetkezetek, a mezőgazdasági szakigazgatási intézmények és intézetek kötelesek működésük területén az agrártörténeti emlékeket felkutatni, azok védelméről gondoskodni, és 1978. június 30-ig a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak (a továbbiakban: Múzeum), valamint a területileg illetékes községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének, illetőleg a városi, megyei városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: helyi szakigazgatási szerv) bejelenteni.

(2) Ha az agrártörténeti emlékről az (1) bekezdésben előírt határidő után szereznek tudomást, a bejelentést ettől az időponttól számított 8 napon belül kell megtenni.

(3) A bejelentésben közölni kell

- az agrártörténeti emlék részletes leírását (fényképét stb.),

- helyét, fekvését,

- a tulajdonos, a kezelő nevét, lakcímét (székhelyét).

(4) Az (1) és (2) bekezdésben említett kötelezettség nem terjed ki az 1. § b) és d) pontjában említett, magántulajdonban (személyi tulajdonban) álló agrártörténeti emlékekre.

(5) Az agrártörténeti emlékek felkutatását, megőrzését - a területileg illetékes megyei múzeummal együttműködve - a Múzeum irányítja.

Ideiglenes védettség

3. §

(1) A Múzeumnak bejelentett agrártörténeti emlékek a bejelentés időpontjától kezdődően ideiglenesen védettek.

(2) A helyi szakigazgatási szerv köteles az ideiglenes védettség alatt álló agrártörténeti emléket - jellegének megfelelő - jelzéssel (pl. tábla, felirat) ellátni, és az ideiglenes védettséget a helyben szokásos módon közhírré tenni.

(3) Az ideiglenes védettség alatt álló

a) építményt lebontani, átalakítani, bővíteni, jellegét megváltoztatni nem szabad; nem vonatkozik ez a tilalom az állagmegóvást szolgáló munkálatokra,

b) egyedi mezőgazdasági jellegű táj részen a védetté nyilvánítás időpontjában fennálló állapotot nem szabad megváltoztatni (növényzetet kivágni, művelési ágat, termelésszerkezetet változtatni, új telepítést végezni stb.),

c) az 1. § b) és d) pontjában említett tárgyakat a bejelentés időpontjában fennálló állapotban kell megőrizni.

Védetté nyilvánítás

4. §

(1) Az ideiglenes védettség alatt álló agrártörténeti emléket a Múzeum

a) az építmények tekintetében az Országos Műemléki Felügyelőséggel,

b) egyedi mezőgazdasági jellegű táj részek tekintetében az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatallal,

c) egyéb agrártörténeti emlékek esetében a tárgy jellege szerint illetékes múzeummal [2 1965. (I. 8.) MM rendelet 6. §] együttműködve megvizsgálja, és ha az agrártörténeti emléket jelentősnek minősítik, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter útján javaslatot tesz a műemlékké vagy műemlék jellegűvé, illetőleg védetté nyilvánításra.

(2) A Múzeum a felülvizsgálat alapján védettségre alkalmatlannak tartott tárgyakat az ideiglenes védettség alól feloldja, és erről a helyi szakigazgatási szervet, valamint a bejelentőt értesíti.

5. §

(1) A 4. § (1) bekezdése szerint előterjesztett javaslat alapján a műemlékké vagy műemlék jellegűvé nyilvánításról az építésügyi és városfejlesztési miniszter, a védetté nyilvánításról a kulturális miniszter - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter véleményének figyelembevételével - gondoskodik.

(2) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter kijelöli az agrártörténeti emlék gondozóját, és meghatározza a fenntartási költség forrását.

(3) Az (1) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni a műemlékké vagy műemlék jellegűvé, illetőleg a védetté nyilvánítás megszüntetésének esetében is.

Záró rendelkezések

6. §

A műemlékké, vagy műemlék jellegűvé, illetőleg a védetté nyilvánított agrártörténeti emlékekre egyébként a műemlékvédelemről, a muzeális emlékek védelméről és a természetvédelemről szóló jogszabályok rendelkezései az irányadóak azzal, hogy a kezelésre, a tulaj donátruházásra, a lebontásra, az átalakításra vagy a bővítésre, illetőleg a jelleg megváltoztatására vonatkozó intézkedések kiadása előtt a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter előzetes véleményét is meg kell kérni.

7. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési. miniszter

Dr. Pozsgay Imre s. k.,

kulturális miniszter

Tartalomjegyzék