Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

1961. évi 18. törvényerejű rendelet

a természetvédelemről

A természetvédelem tárgyai

1. § A természetnek azokat a tárgyait, amelyeknek megőrzése és fenntartása tudományos vagy kulturális érdek, védelem alá kell helyezni és óvni kell minden olyan hatástól, amely fennmacadásukat vagy sajátos természeti tulajdonságukat sérti vagy veszélyezteti.

2. § A természetvédelem tárgyai:

a) azok a földtani alakulatok (hegy, szikla, barlang stb.) és vizek (forrás, patak, vízesés, tó, mocsár, láp stb.),

valamint azok a növények és növénytelepítések (növényfajok, egyes fák, facsoportok, fasorok, erdők, parkok, arborétumok stb.),

amelyek tudományos szempontból, ritkaságuk vagy különlegességük miatt értékesek;

b) azok a vadon tenyésző állatfajok, amelyek hasznosságuk vagy különlegességük miatt oltalomra érdemesek, vagy amelyeket kipusztulás veszélye fenyeget;

c) olyan területek és tájrészek, amelyek tájképi jellegzetességük vagy kedvező természeti tulajdonságuk miatt különösen jelentősek.

A védetté nyilvánítás

3. § (1) A 2. §-ban felsorolt tárgyakat - ha annak szükségessége és lehetősége fennáll - védetté kell nyilvánítani.

(2) A barlangok külön határozat nélkül e törvényerejű rendelet alapján védelem alatt állnak.

(3) Egyes növény- és állatfajok védelme érdekében a fajokat, szükség esetén pedig a termő, illetőleg tenyésző helyüket is védetté kell nyilvánítani.

(4) A védetté nyilvánított földtani alakulatok és vizek területe, növény termőhelye, illetőleg állatfaj tenyésző helye, továbbá a barlang és közvetlen környéke megóvásához szükséges felszíni terület: természetvédelmi terület. A védelem alá vont tájrész: tájvédelmi körzet.

4. § (1) A természetnek védetté nyilvánított tárgyait elpusztítani vagy megrongálni, a természetvédelmi terület vagy tájvédelmi körzet jellegét megváltoztatni, a védett fajhoz tartozó növényt vagy állatot pusztítani, illetőleg tenyészetében zavarni tilos.

(2) A természetvédelmi területek és tájvédelmi körzetek használatának korlátozásáról - ideértve a vadászat és halászat gyakorlását is - a védetté nyilvánítás során kell rendelkezni.

(3) Mezőgazdasági rendeltetésű földnek a természetvédelem érdekében a mezőgazdasági művelésből való elvonására az 1961. évi VI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

5. § Ha megszűnnek azok az okok. amelyek alapján a védetté nyilvánításra szükség volt, az érintett területeket és tárgyakat a védelem és az azzal kapcsolatos korlátozások alól fel kell oldani.

A természetvédelem szervezete

6. §[1]

7. §[2] A természetvédelem központi irányító, felügyeleti és ellenőrző szerve az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal. A Hivatal hatáskörébe tartozik a természetvédelem irányítása és ellenőrzése, a védetté nyilvánítás, a védettség feloldása; a védett értékek fenntartásáról, megőrzéséről és kezeléséről történő gondoskodás; a természetvédelem eredményei feldolgozásának, ismertetésének és a természetvédelem népszerűsítésének irányítása.

8. §[3] A természetvédelem helyi feladatait - ha jogszabály másként nem rendelkezik - elsőfokon a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági osztálya, másodfokon az Országos Természetvédelmi Hivatal látja el.

9. §[4]

A természetvédelmi területek és tárgyak kezelése, nyilvántartása

10. §[5] A védetté nyilvánított területek és tárgyak természetvédelmi kezelését az Országos Természetvédelmi Hivatal közvetlenül, az állami erdőgazdaságok vagy más szervek útján látja el.

11. § Ha a természetvédelem másképpen nem biztosítható, a természetvédelmi terület kisajátításának, illetőleg a kezelői jog megszerzésének van helye.

12. §[6] Természetvédelmi területeket érintő, nem természetvédelmi célt szolgáló kisajátítás és területfelhasználás engedélyezése, valamint a bányászatról szóló 1960. évi III. törvény 46. §-ának (1)-(3) bekezdésében foglalt jogok gyakorlása előtt, továbbá földrendezési eljárás során az Országos Természetvédelmi Hivatalt meg kell hallgatni.

13. §[7] A természetvédelem tárgyait az Országos Természetvédelmi Hivatal országos törzskönyvben, a megyei mezőgazdasági osztály megyei törzskönyvben tartja nyilván. Erdőterület védetté nyilvánítását az erdőleltárban is fel kell tüntetni.

Hatálybalépés

14. § (1) Ez a törvényerejű rendelet az 1962. évi július hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg az erdőkről és a természetvédelemről szóló 1935. évi IV. törvénynek a természetvédelemre vonatkozó rendelkezései hatályukat vesztik.

(2) E törvényerejű rendelet végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 3. §-a. Hatálytalan 1977.10.01.

[2] Megállapította az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 1. §-a. Hatályos 1977.10.01.

[3] A norma tartalmát módosította az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 2. §-a. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.

[4] Hatályon kívül helyezte az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 3. §-a. Hatálytalan 1977.10.01.

[5] A norma tartalmát módosította az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 2. §-a. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.

[6] A norma tartalmát módosította az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 2. §-a. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.

[7] A norma tartalmát módosította az 1977. évi 23. törvényerejű rendelet 2. §-a. A módosítás az előbbi törvényhelyen olvasható.

Tartalomjegyzék