Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/1978. (II. 2.) MT rendelet

az atomerőművel kapcsolatos egyes feladatokról

1. §

(1) E rendelet azokat a hatósági és egyéb feladatokat szabályozza, amelyeket az atomerőmű létesítésével, használatba vételével, üzemeltetésével, átalakításával és megszüntetésével, annak egyes, a hazai atomerőművekben felhasználásra kerülő berendezései gyártásával és külföldről való behozatalával, valamint az atomerőműben üzemanyagként felhasználásra kerülő, illetőleg felhasznált hasadó anyagokkal (a továbbiakban: nukleáris üzemanyag) és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatban kell ellátni.

(2) A hatósági feladatok ellátása útján el kell érni, hogy az atomerőmű működése megfeleljen a biztonsági követelményeknek, különösen tekintettel a lakosság és a környezet védelmére.

(3) A hatósági feladatok gyakorlása nem érinti az atomerőmű üzembentartójának közvetlen felelősségét.

2. §

Az atomerőmű tekintetében a műszaki terv tartalmára, a létesítésre, az üzembehelyezésre, az üzemeltetésre, az átalakításra, a javításra és a megszüntetésre vonatkozó biztonságtechnikai követelmények szabályozása, továbbá az atomerőmű biztonságtechnikai engedélyezése és biztonságtechnikai felügyeletének szabályozása a nehézipari miniszter hatáskörébe tartozik.

3. §

(1) Az atomerőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatos sugárvédelmi felügyelet szabályozása, sugárvédelmi előírások kiadása, sugárártalomnak kitett és a sugárkárosodást szenvedett személyek sugáregészségügyi ellátásának szabályozása, valamint a sugárvédelmi előírások megtartásának ellenőrzése az egészségügyi miniszter hatáskörébe tartozik.

(2) Az atomerőmű tekintetében az egészségügyi miniszter által kijelölt hatóságok sugárvédelmi kérdésekben szakhatóságokként járnak el.

4. §

Az atomerőművel kapcsolatos országos szabványokat - az egészségügyi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, a nehézipari miniszterrel, környezetvédelmi szempontból az Országos Környezet- és Természetvédelmi Tanács, vízgazdálkodási szempontból pedig az Országos Vízügyi Hivatal elnökével is egyetértésben - a Magyar Szabványügyi Hivatal elnöke állapítja meg.

5. §

Az atomerőművel összefüggő épületek építési szabályait az építésügyi és városfejlesztési miniszter határozza meg, illetőleg látja el a levegő radioaktív tisztasága védelmével kapcsolatos hatósági feladatokat.

6. §

Az atomérőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatos környezetvédelmi követelmények összehangolása az Országos Környezet- és Természetvédelmi Tanács, a komplex környezetvédelmi ellenőrzések kezdeményezése az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökének feladata.

7. §

Az atomerőművel kapcsolatos vízimunkára, vízilétesítményre, vízhasználatra és a vizek radioaktív szennyezése elleni védelmére a vízügyről szóló jogszabályok, illetőleg az Országos Vízügyi Hivatal elnöke által kiadott rendelkezések az irányadók.

8. §

A közlekedés- és postaügyi miniszter a nukleáris üzemanyagokkal kapcsolatban

a) meghatározza - az egészségügyi miniszterrel és a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével egyetértésben - azok szállítási célra történő csomagolására és szállítására vonatkozó követelményeket;

b) megállapítja - a belügyminiszterrel egyetértésben - a szállítás közlekedésrendészeti és közlekedésbiztonsági szabályait, továbbá

c) ellenőrzi a szállításra vonatkozó előírások megtartását.

9. §

Az atomerőművel, valamint a nukleáris üzemanyagokkal kapcsolatos rendészeti követelmények meghatározása és az ilyen előírások megtartásának ellenőrzése a belügyminiszter hatáskörébe tartozik. A belügyminiszter által ezekkel a feladatokkal megbízott szerv a rendészeti követelményeket az engedélyezési eljárásokban érvényesíti.

10. §

Az atomerőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatos polgári védelmi követelmények meghatározása, az ilyen előírások megtartásának ellenőrzése a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozik. A honvédelmi miniszter által ezekkel a feladatokkal megbízott szerv a polgári védelmi követelményeket az engedélyezési eljárásokban érvényesíti.

11. §

(1) Az atomerőművi dolgozók közép- és felsőfokú képzéséről az oktatási miniszter - az egészségügyi miniszterrel és a nehézipari miniszterrel egyetértésben - gondoskodik.

(2) Az atomerőművi dolgozók speciális szakmai képzése és továbbképzése a nehézipari szakmai képzés keretében a nehézipari miniszter szabályozási jogkörébe tartozik.

(3) Az atomerőművi dolgozók felső szintű továbbképzését az oktatási miniszter szabályozza. Továbbképző tanfolyamot - az oktatási miniszterrel egyetértésben - a felügyeletet gyakorló miniszter is szervezhet. A tanfolyam tematikáját az egészségügyi miniszterrel, illetőleg az oktatási miniszterrel egyetértésben kell meghatározni.

(4) Az atomerőműben dolgozók és a nukleáris üzemanyagokkal foglalkozók képesítési előírásait a nehézipari miniszter - az egészségügyi miniszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - szabályozza.

12. §

Az atomerőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal összefüggő hatósági jogkörök koordinálása az Országos Atomenergia Bizottság elnökének a feladata.

13. §

A nukleáris üzemanyagokat és a sugárzó (radioaktív) anyagokat az ezekre vonatkozó külön szabályok szerint kell nyilvántartani.

14. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a sugárzó (radioaktív) anyagokról és készítményekről szóló 10/1964. (V. 7.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) E rendelet hatálya a sugárzó (radioaktív) anyagokra és készítményekre terjed ki. Külön rendelkezések érvényesek az atomerőműre és berendezéseire, az atomerőműben üzemanyagként felhasználásra kerülő, illetőleg felhasznált hasadó anyagokra, valamint a természetes izotóp összetételű (radioaktív bomlás termékeivel egyensúlyban levő) urán és tóriumtartalmú bányászati nyers-, dúsított és tisztított termékek termelésére, tárolására és szállítására."

(2) E rendelet végrehajtásáról a rendeletben megjelölt miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) gondoskodnak.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke