10/1978. (II. 2.) MT rendelet
az atomerőművel kapcsolatos egyes feladatokról
1. §
(1) E rendelet azokat a hatósági és egyéb feladatokat szabályozza, amelyeket az atomerőmű létesítésével, használatba vételével, üzemeltetésével, átalakításával és megszüntetésével, annak egyes, a hazai atomerőművekben felhasználásra kerülő berendezései gyártásával és külföldről való behozatalával, valamint az atomerőműben üzemanyagként felhasználásra kerülő, illetőleg felhasznált hasadó anyagokkal (a továbbiakban: nukleáris üzemanyag) és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatban kell ellátni.
(2) A hatósági feladatok ellátása útján el kell érni, hogy az atomerőmű működése megfeleljen a biztonsági követelményeknek, különösen tekintettel a lakosság és a környezet védelmére.
(3) A hatósági feladatok gyakorlása nem érinti az atomerőmű üzembentartójának közvetlen felelősségét.
2. §
Az atomerőmű tekintetében a műszaki terv tartalmára, a létesítésre, az üzembehelyezésre, az üzemeltetésre, az átalakításra, a javításra és a megszüntetésre vonatkozó biztonságtechnikai követelmények szabályozása, továbbá az atomerőmű biztonságtechnikai engedélyezése és biztonságtechnikai felügyeletének szabályozása a nehézipari miniszter hatáskörébe tartozik.
3. §
(1) Az atomerőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatos sugárvédelmi felügyelet szabályozása, sugárvédelmi előírások kiadása, sugárártalomnak kitett és a sugárkárosodást szenvedett személyek sugáregészségügyi ellátásának szabályozása, valamint a sugárvédelmi előírások megtartásának ellenőrzése az egészségügyi miniszter hatáskörébe tartozik.
(2) Az atomerőmű tekintetében az egészségügyi miniszter által kijelölt hatóságok sugárvédelmi kérdésekben szakhatóságokként járnak el.
4. §
Az atomerőművel kapcsolatos országos szabványokat - az egészségügyi miniszterrel, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, a nehézipari miniszterrel, környezetvédelmi szempontból az Országos Környezet- és Természetvédelmi Tanács, vízgazdálkodási szempontból pedig az Országos Vízügyi Hivatal elnökével is egyetértésben - a Magyar Szabványügyi Hivatal elnöke állapítja meg.
5. §
Az atomerőművel összefüggő épületek építési szabályait az építésügyi és városfejlesztési miniszter határozza meg, illetőleg látja el a levegő radioaktív tisztasága védelmével kapcsolatos hatósági feladatokat.
6. §
Az atomérőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatos környezetvédelmi követelmények összehangolása az Országos Környezet- és Természetvédelmi Tanács, a komplex környezetvédelmi ellenőrzések kezdeményezése az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnökének feladata.
7. §
Az atomerőművel kapcsolatos vízimunkára, vízilétesítményre, vízhasználatra és a vizek radioaktív szennyezése elleni védelmére a vízügyről szóló jogszabályok, illetőleg az Országos Vízügyi Hivatal elnöke által kiadott rendelkezések az irányadók.
8. §
A közlekedés- és postaügyi miniszter a nukleáris üzemanyagokkal kapcsolatban
a) meghatározza - az egészségügyi miniszterrel és a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével egyetértésben - azok szállítási célra történő csomagolására és szállítására vonatkozó követelményeket;
b) megállapítja - a belügyminiszterrel egyetértésben - a szállítás közlekedésrendészeti és közlekedésbiztonsági szabályait, továbbá
c) ellenőrzi a szállításra vonatkozó előírások megtartását.
9. §
Az atomerőművel, valamint a nukleáris üzemanyagokkal kapcsolatos rendészeti követelmények meghatározása és az ilyen előírások megtartásának ellenőrzése a belügyminiszter hatáskörébe tartozik. A belügyminiszter által ezekkel a feladatokkal megbízott szerv a rendészeti követelményeket az engedélyezési eljárásokban érvényesíti.
10. §
Az atomerőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal kapcsolatos polgári védelmi követelmények meghatározása, az ilyen előírások megtartásának ellenőrzése a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozik. A honvédelmi miniszter által ezekkel a feladatokkal megbízott szerv a polgári védelmi követelményeket az engedélyezési eljárásokban érvényesíti.
11. §
(1) Az atomerőművi dolgozók közép- és felsőfokú képzéséről az oktatási miniszter - az egészségügyi miniszterrel és a nehézipari miniszterrel egyetértésben - gondoskodik.
(2) Az atomerőművi dolgozók speciális szakmai képzése és továbbképzése a nehézipari szakmai képzés keretében a nehézipari miniszter szabályozási jogkörébe tartozik.
(3) Az atomerőművi dolgozók felső szintű továbbképzését az oktatási miniszter szabályozza. Továbbképző tanfolyamot - az oktatási miniszterrel egyetértésben - a felügyeletet gyakorló miniszter is szervezhet. A tanfolyam tematikáját az egészségügyi miniszterrel, illetőleg az oktatási miniszterrel egyetértésben kell meghatározni.
(4) Az atomerőműben dolgozók és a nukleáris üzemanyagokkal foglalkozók képesítési előírásait a nehézipari miniszter - az egészségügyi miniszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - szabályozza.
12. §
Az atomerőművel, a nukleáris üzemanyagokkal és az atomerőműben keletkező sugárzó anyagokkal összefüggő hatósági jogkörök koordinálása az Országos Atomenergia Bizottság elnökének a feladata.
13. §
A nukleáris üzemanyagokat és a sugárzó (radioaktív) anyagokat az ezekre vonatkozó külön szabályok szerint kell nyilvántartani.
14. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a sugárzó (radioaktív) anyagokról és készítményekről szóló 10/1964. (V. 7.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"2. § (1) E rendelet hatálya a sugárzó (radioaktív) anyagokra és készítményekre terjed ki. Külön rendelkezések érvényesek az atomerőműre és berendezéseire, az atomerőműben üzemanyagként felhasználásra kerülő, illetőleg felhasznált hasadó anyagokra, valamint a természetes izotóp összetételű (radioaktív bomlás termékeivel egyensúlyban levő) urán és tóriumtartalmú bányászati nyers-, dúsított és tisztított termékek termelésére, tárolására és szállítására."
(2) E rendelet végrehajtásáról a rendeletben megjelölt miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) gondoskodnak.
Lázár György s. k.,
a Minisztertanács elnöke