2/1978. (II. 2.) BkM rendelet
a szocialista munkaversenyről
A Minisztertanácsnak, a Szakszervezetek Országos Tanácsa Elnökségének és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága Intéző Bizottságának a szocialista munkaversenyről szóló 1038/1977. (X. 4.) számú együttes határozatában (továbbiakban: Határozat)* kapott felhatalmazás alapján, a munkaverseny-mozgalomnak a belkereskedelmi ágazatban történő továbbfejlesztése érdekében - a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa Elnökségével egyetértésben - a következőket rendelem.
1. §
A rendelet hatálya a belkereskedelmi miniszter felügyelete alá tartozó vállalatokra és intézményekre, a tanácsok felügyelete alá tartozó kereskedelmi- és vendéglátó vállalatokra, a belkereskedelmi ágazatba sorolt szövetkezetekre, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásaira (továbbiakban együtt: vállalat) terjed ki.
2. §
A belkereskedelemben a munkaverseny-mozgalom további céljai: a lakosság zavartalan áruellátása, a fogyasztók igényeinek mind teljesebb kielégítése, a kiszolgálás kulturáltságának, a vásárlási körülményeknek és a kereskedelmi szolgáltatásoknak mind magasabb színvonalon történő biztosítása, az áru útjának a rövidítése, a kereskedelmi dolgozók élet- és munkakörülményeinek javítása, valamint a társadalmi tulajdon és a fogyasztók érdekeinek védelme.
3. §
A bolti (munkahelyi) tervezés demokratizmusával elő kell segíteni, hogy a munkaverseny-vállalások, a legfontosabb tervcélokra épüljenek.
4. §
A munkaverseny helyi feladatait - az ágazat kereskedelempolitikai- és a középtávú tervidőszak munkaverseny irányelveinek figyelembevételével - a tervidőszak előtt úgy kell meghatározni, hogy az mind az egyének, mind a kollektívák kezdeményezéseihez, a verseny kibontakoztatásához, a szocialista kötelezettségek vállalásához megfelelő alapot adjon. A vállalatok üzletpolitikai programjából ki kell emelni azokat a célokat, amelyek megvalósítása leginkább igényli a dolgozók kezdeményezéseit.
5. §
(1) A vállalatok vezetői - a Szakszervezet és a KISZ-szervezet vállalati szervével, szövetkezetek esetében a területileg illetékes érdekképviseleti szervükkel is egyetértésben - az eddig jól bevált és a helyi sajátosságoknak megfelelő versenyformákat (Kiváló Bolt, Kiváló Áruház, Kiváló Felvásárlóhely stb.) továbbra is alkalmazhatják. A verseny során kiérdemelt kitüntetések anyagi elismerésének pénzügyi fedezetéről a vállalat saját forrásainak terhére köteles gondoskodni.
(2) A dolgozók, valamint a kisebb kollektívák munkájának vállalati elismerését a minisztérium, illetőleg a felügyeleti szerv által kialakított elvekkel összhangba kell hozni.
(3) A termelő- és a kereskedelmi kis- és nagykereskedelmi szervek, továbbá ezek brigádjai által kötött szocialista szerződésekkel elsősorban az áruellátás javítását, a kölcsönös gyors szakmai tájékoztatást, a szállítások zavartalanságát, a kereskedelmi dolgozók fizikai igénybevételének csökkentését, az áru útjának rövidítését, valamint a társadalmi tulajdon és a fogyasztói érdekek védelmét célszerű segíteni.
6. §
A munkaverseny irányítása, értékelése, valamint a címek, kitüntetések és elismerések adományozása során érvényesíteni kell az üzemi demokrácia elveit a vonatkozó rendelkezéseknek** megfelelően.
7. §
(1) A munkaversenyben adható egyéni és brigád elismerések, kitüntetések adományozásánál fokozott figyelmet kell fordítani:
- a szocialista brigádokkal szemben támasztott magasabb minőségi követelmények teljesítésére;
- a komplex-brigádok, valamint az ifjúsági versenyformák eredményeire.
(2) A munkaverseny mérhető és értékelhető eredményeit - a többlet teljesítménnyel arányban álló - jutalommal, prémiummal és differenciált bérezéssel is célszerű elismerni. A munkaverseny eredményeinek elismerésével járó kötelező jutalom fedezetét a részesedési alapból kell biztosítani.
8. §
Az a dolgozó, illetve az a kollektíva, amelyik a Kereskedelmi Általános Üzleti Szabályzat előírásait megszegi, a társadalmi tulajdont, vagy a vásárlókat megkárosítja, a vásárlókkal szemben kifogásolható magatartást tanúsít, a munkahely- és környezetének tisztaságát elhanyagolja, elismerést nem kaphat.
9. §
Az a vállalat, amelyik a fogyasztók érdekeit megsérti, az ellátással kapcsolatos kötelezettségeinek elvárható színvonalon nem tesz eleget, a munkahelyek és azok környezetének tisztaságáról, a dolgozók munkakörülményeinek, szociális helyzetének javításáról nem gondoskodik, nem tüntethető ki.
10. §
Megkülönböztetett erkölcsi elismerésül, évenként a legjobb eredményt elérő, legfeljebb
- 4 "Kiváló Vállalat" a Belkereskedelmi Miniszter és a KPVDSZ Elnökségének Vándorzászlaját;
- 4 "Kiváló Szövetkezet" (szövetkezeti vállalat) a Belkereskedelmi Miniszter, a KPVDSZ Elnökségének és a SZÖVOSZ Elnökségének Vándorzászlaját
nyerheti el.
11. §
A "Szakma (ágazat) Kiváló Brigádja" kitüntetés odaítélésére, a középtávú tervidőszak második és ötödik évének lezárása után kerül sor.
Az üzemi demokrácia fejlesztésével kapcsolatos szakszervezeti feladatok SZOT Irányelvei.
A BkM, a KPVDSZ Elnöksége és a SZÖVOSZ Elnökségének együttes irányelve az üzemi demokrácia egyes kérdéseiről (IX/1977. 26. szám).
12. §
(1) A "Kiváló Vállalat", a "Kiváló Szövetkezet", valamint a "Szakma (ágazat) Kiváló Brigádja" kitüntetésre vonatkozó pályázat benyújtásának rendje:
a) A belkereskedelmi miniszter felügyelete alá rendelt vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatát a Belkereskedelmi Minisztériumhoz és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vengédlátóipari Dolgozók Szakszervezetéhez (továbbiakban: KPVDSZ) kell felterjeszteni. A pályázathoz mellékelni kell a vállalat központja szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács V. B. kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének és a KPVDSZ megyei (budapesti) Bizottságának véleményét.
b) A tanácsok felügyelete alá rendelt vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatukat a megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának küldik meg. A két szerv egyeztetett javaslatát a kereskedelmi szakigazgatási szerv terjeszti a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága, illetve a szakszervezet megyei (budapesti) bizottsága elé, amely azt egyetértés esetén a Belkereskedelmi Minisztériumnak és a KPVDSZ-nek küldi meg.
c) Az országos hatáskörű szövetkezeti vállalatok és az ezeknél működő- brigádok pályázatát a vállalati központ szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerv és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának javaslatával ellátva a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsához (a továbbiakban: SZÖVOSZ) és a KPVDSZ-hez kell felterjeszteni.
d) A megyei (fővárosi) szövetkezeti vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatát a megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének javaslatával a Fogyasztási Szövetkezetek Megyei Szövetségéhez (továbbiakban: MESZÖV) és a KPVDSZ megyei (fővárosi) bizottságához kell megküldeni. A két szerv egyeztetett javaslatával a pályázatokat a SZÖVOSZ-hoz és a KPVDSZ-hez -kell megküldeni.
e) A. ZÖLDÉRT Vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatát, a megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, a MESZÖV és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának véleményével ellátva a Szövetkezeti-Zöldség-Gyümölcs Kereskedelmi Központhoz (a továbbiakban: ZÖLDKER) és a KPVDSZ-hez kell megküldeni. A ZÖLDKER egyetértése esetén a pályázatot a SZÖVOSZ-nak küldi meg.
f) A Fogyasztási, Beszerző- és Értékesítő Szövetkezetek (a továbbiakban: ÁFÉSZ) és az ezeknél működő brigádok pályázatukat az állami törvényességi felügyeletet gyakorló tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve javaslatával a MESZÖV-höz és a KPVDSZ megyei (fővárosi) bizottságához kell megküldeni. A két szerv egyeztetett javaslatával a pályázatokat a SZÖVOSZ-hoz és a KPVDSZ-hez kell továbbítani.
g) A belkereskedelmi ágazatba sorolt, de az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (a továbbiakban: OKISZ) érdekképviseleti körébe tartozó szövetkezetek és az ezeknél működő brigádok kitüntetésének feltételeit az OKISZ határozza meg.
(2) A pályázathoz
- az élelmiszer- vegyiáru kis- és nagykereskedelmi vállalatok és szocialista brigádjaik;
- a vendéglátó vállalatok és szocialista brigádjaik, valamint
- a szövetkezeti vállalatok; ÁFÉSZ-ek, valamint ezek élelmiszer- és vendéglátó szocialista brigádjaik
tekintetében a központ szerint illetékes KÖJÁL véleményét is csatolni kell.
(3) A megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve javaslatánál a Kereskedelmi Felügyelőség fogyasztói érdekvédelmi ellenőrzéseinek megállapításait is figyelembe veszi.
(4) A kitüntetések elnyerésének feltételeit és határidejét irányelvek tartalmazzák.
13. §
A munkaverseny vállalások gazdasági jellegű célkitűzéseinek és feladatainak kijelölése, a vállalások befolyásolása, a középvezetők beszámoltatása, az eredmények értékelése, valamint a vállalások teljesítéséhez szükséges személyi, tárgyi-és szervezési feltételek biztosítása, a vállalat vezetőjének feladata.
14. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit először az 1977. évi munkaverseny értékelése során kell alkalmazni. A vállalatok a munkaverseny szabályzatukat a rendeletben foglaltaknak megfelelően kötelesek módosítani.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a szocialista munkaversenyről szóló 2/1973. (I. 14.) BkM rendelet, a Belkereskedelmi Miniszter, a KISZ Központi Bizottsága és a Kereskedelmi- Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete Elnöksége 32/1968. (K. É. 34.) BkM együttes utasítása, a "Szakma Ifjú Mestere" címért folyó mozgalom szervezéséről, hatályát veszti.
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
belkereskedelmi miniszter