Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1978. (II. 2.) BkM rendelet

a szocialista munkaversenyről

A Minisztertanácsnak, a Szakszervezetek Országos Tanácsa Elnökségének és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága Intéző Bizottságának a szocialista munkaversenyről szóló 1038/1977. (X. 4.) számú együttes határozatában (továbbiakban: Határozat)* kapott felhatalmazás alapján, a munkaverseny-mozgalomnak a belkereskedelmi ágazatban történő továbbfejlesztése érdekében - a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa Elnökségével egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya a belkereskedelmi miniszter felügyelete alá tartozó vállalatokra és intézményekre, a tanácsok felügyelete alá tartozó kereskedelmi- és vendéglátó vállalatokra, a belkereskedelmi ágazatba sorolt szövetkezetekre, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásaira (továbbiakban együtt: vállalat) terjed ki.

2. §

A belkereskedelemben a munkaverseny-mozgalom további céljai: a lakosság zavartalan áruellátása, a fogyasztók igényeinek mind teljesebb kielégítése, a kiszolgálás kulturáltságának, a vásárlási körülményeknek és a kereskedelmi szolgáltatásoknak mind magasabb színvonalon történő biztosítása, az áru útjának a rövidítése, a kereskedelmi dolgozók élet- és munkakörülményeinek javítása, valamint a társadalmi tulajdon és a fogyasztók érdekeinek védelme.

3. §

A bolti (munkahelyi) tervezés demokratizmusával elő kell segíteni, hogy a munkaverseny-vállalások, a legfontosabb tervcélokra épüljenek.

4. §

A munkaverseny helyi feladatait - az ágazat kereskedelempolitikai- és a középtávú tervidőszak munkaverseny irányelveinek figyelembevételével - a tervidőszak előtt úgy kell meghatározni, hogy az mind az egyének, mind a kollektívák kezdeményezéseihez, a verseny kibontakoztatásához, a szocialista kötelezettségek vállalásához megfelelő alapot adjon. A vállalatok üzletpolitikai programjából ki kell emelni azokat a célokat, amelyek megvalósítása leginkább igényli a dolgozók kezdeményezéseit.

5. §

(1) A vállalatok vezetői - a Szakszervezet és a KISZ-szervezet vállalati szervével, szövetkezetek esetében a területileg illetékes érdekképviseleti szervükkel is egyetértésben - az eddig jól bevált és a helyi sajátosságoknak megfelelő versenyformákat (Kiváló Bolt, Kiváló Áruház, Kiváló Felvásárlóhely stb.) továbbra is alkalmazhatják. A verseny során kiérdemelt kitüntetések anyagi elismerésének pénzügyi fedezetéről a vállalat saját forrásainak terhére köteles gondoskodni.

(2) A dolgozók, valamint a kisebb kollektívák munkájának vállalati elismerését a minisztérium, illetőleg a felügyeleti szerv által kialakított elvekkel összhangba kell hozni.

(3) A termelő- és a kereskedelmi kis- és nagykereskedelmi szervek, továbbá ezek brigádjai által kötött szocialista szerződésekkel elsősorban az áruellátás javítását, a kölcsönös gyors szakmai tájékoztatást, a szállítások zavartalanságát, a kereskedelmi dolgozók fizikai igénybevételének csökkentését, az áru útjának rövidítését, valamint a társadalmi tulajdon és a fogyasztói érdekek védelmét célszerű segíteni.

6. §

A munkaverseny irányítása, értékelése, valamint a címek, kitüntetések és elismerések adományozása során érvényesíteni kell az üzemi demokrácia elveit a vonatkozó rendelkezéseknek** megfelelően.

7. §

(1) A munkaversenyben adható egyéni és brigád elismerések, kitüntetések adományozásánál fokozott figyelmet kell fordítani:

- a szocialista brigádokkal szemben támasztott magasabb minőségi követelmények teljesítésére;

- a komplex-brigádok, valamint az ifjúsági versenyformák eredményeire.

(2) A munkaverseny mérhető és értékelhető eredményeit - a többlet teljesítménnyel arányban álló - jutalommal, prémiummal és differenciált bérezéssel is célszerű elismerni. A munkaverseny eredményeinek elismerésével járó kötelező jutalom fedezetét a részesedési alapból kell biztosítani.

8. §

Az a dolgozó, illetve az a kollektíva, amelyik a Kereskedelmi Általános Üzleti Szabályzat előírásait megszegi, a társadalmi tulajdont, vagy a vásárlókat megkárosítja, a vásárlókkal szemben kifogásolható magatartást tanúsít, a munkahely- és környezetének tisztaságát elhanyagolja, elismerést nem kaphat.

9. §

Az a vállalat, amelyik a fogyasztók érdekeit megsérti, az ellátással kapcsolatos kötelezettségeinek elvárható színvonalon nem tesz eleget, a munkahelyek és azok környezetének tisztaságáról, a dolgozók munkakörülményeinek, szociális helyzetének javításáról nem gondoskodik, nem tüntethető ki.

10. §

Megkülönböztetett erkölcsi elismerésül, évenként a legjobb eredményt elérő, legfeljebb

- 4 "Kiváló Vállalat" a Belkereskedelmi Miniszter és a KPVDSZ Elnökségének Vándorzászlaját;

- 4 "Kiváló Szövetkezet" (szövetkezeti vállalat) a Belkereskedelmi Miniszter, a KPVDSZ Elnökségének és a SZÖVOSZ Elnökségének Vándorzászlaját

nyerheti el.

11. §

A "Szakma (ágazat) Kiváló Brigádja" kitüntetés odaítélésére, a középtávú tervidőszak második és ötödik évének lezárása után kerül sor.

Az üzemi demokrácia fejlesztésével kapcsolatos szakszervezeti feladatok SZOT Irányelvei.

A BkM, a KPVDSZ Elnöksége és a SZÖVOSZ Elnökségének együttes irányelve az üzemi demokrácia egyes kérdéseiről (IX/1977. 26. szám).

12. §

(1) A "Kiváló Vállalat", a "Kiváló Szövetkezet", valamint a "Szakma (ágazat) Kiváló Brigádja" kitüntetésre vonatkozó pályázat benyújtásának rendje:

a) A belkereskedelmi miniszter felügyelete alá rendelt vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatát a Belkereskedelmi Minisztériumhoz és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vengédlátóipari Dolgozók Szakszervezetéhez (továbbiakban: KPVDSZ) kell felterjeszteni. A pályázathoz mellékelni kell a vállalat központja szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács V. B. kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének és a KPVDSZ megyei (budapesti) Bizottságának véleményét.

b) A tanácsok felügyelete alá rendelt vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatukat a megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának küldik meg. A két szerv egyeztetett javaslatát a kereskedelmi szakigazgatási szerv terjeszti a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága, illetve a szakszervezet megyei (budapesti) bizottsága elé, amely azt egyetértés esetén a Belkereskedelmi Minisztériumnak és a KPVDSZ-nek küldi meg.

c) Az országos hatáskörű szövetkezeti vállalatok és az ezeknél működő- brigádok pályázatát a vállalati központ szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerv és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának javaslatával ellátva a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsához (a továbbiakban: SZÖVOSZ) és a KPVDSZ-hez kell felterjeszteni.

d) A megyei (fővárosi) szövetkezeti vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatát a megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének javaslatával a Fogyasztási Szövetkezetek Megyei Szövetségéhez (továbbiakban: MESZÖV) és a KPVDSZ megyei (fővárosi) bizottságához kell megküldeni. A két szerv egyeztetett javaslatával a pályázatokat a SZÖVOSZ-hoz és a KPVDSZ-hez -kell megküldeni.

e) A. ZÖLDÉRT Vállalatok és az ezeknél működő brigádok pályázatát, a megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, a MESZÖV és a KPVDSZ megyei (budapesti) bizottságának véleményével ellátva a Szövetkezeti-Zöldség-Gyümölcs Kereskedelmi Központhoz (a továbbiakban: ZÖLDKER) és a KPVDSZ-hez kell megküldeni. A ZÖLDKER egyetértése esetén a pályázatot a SZÖVOSZ-nak küldi meg.

f) A Fogyasztási, Beszerző- és Értékesítő Szövetkezetek (a továbbiakban: ÁFÉSZ) és az ezeknél működő brigádok pályázatukat az állami törvényességi felügyeletet gyakorló tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve javaslatával a MESZÖV-höz és a KPVDSZ megyei (fővárosi) bizottságához kell megküldeni. A két szerv egyeztetett javaslatával a pályázatokat a SZÖVOSZ-hoz és a KPVDSZ-hez kell továbbítani.

g) A belkereskedelmi ágazatba sorolt, de az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (a továbbiakban: OKISZ) érdekképviseleti körébe tartozó szövetkezetek és az ezeknél működő brigádok kitüntetésének feltételeit az OKISZ határozza meg.

(2) A pályázathoz

- az élelmiszer- vegyiáru kis- és nagykereskedelmi vállalatok és szocialista brigádjaik;

- a vendéglátó vállalatok és szocialista brigádjaik, valamint

- a szövetkezeti vállalatok; ÁFÉSZ-ek, valamint ezek élelmiszer- és vendéglátó szocialista brigádjaik

tekintetében a központ szerint illetékes KÖJÁL véleményét is csatolni kell.

(3) A megyei (fővárosi) tanács VB kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve javaslatánál a Kereskedelmi Felügyelőség fogyasztói érdekvédelmi ellenőrzéseinek megállapításait is figyelembe veszi.

(4) A kitüntetések elnyerésének feltételeit és határidejét irányelvek tartalmazzák.

13. §

A munkaverseny vállalások gazdasági jellegű célkitűzéseinek és feladatainak kijelölése, a vállalások befolyásolása, a középvezetők beszámoltatása, az eredmények értékelése, valamint a vállalások teljesítéséhez szükséges személyi, tárgyi-és szervezési feltételek biztosítása, a vállalat vezetőjének feladata.

14. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit először az 1977. évi munkaverseny értékelése során kell alkalmazni. A vállalatok a munkaverseny szabályzatukat a rendeletben foglaltaknak megfelelően kötelesek módosítani.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a szocialista munkaversenyről szóló 2/1973. (I. 14.) BkM rendelet, a Belkereskedelmi Miniszter, a KISZ Központi Bizottsága és a Kereskedelmi- Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete Elnöksége 32/1968. (K. É. 34.) BkM együttes utasítása, a "Szakma Ifjú Mestere" címért folyó mozgalom szervezéséről, hatályát veszti.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter