30/1978. (VI. 10.) MT rendelet

a műszakpótlékemelés kiterjesztéséről és egyes rendelkezések módosításáról

A Minisztertanács - a Szakszervezetek Országos Tanácsának meghallgatásával - a következőket rendeli:

1. §

Az iparban, az élelmiszer-kiskereskedelemben és a vendéglátásban dolgozók műszakpótlékáról szóló 15/1977. (V. 22.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) hatálya - a R. 1. §-ában megjelölt vállalatokon túlmenően - kiterjed

a) az egységes ágazati osztályozási rendszer* szerint az építőipar, a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, a szállítás és hírközlés, a kereskedelem, a vízgazdálkodás, a személyi- és gazdasági szolgáltatás, valamint az egészségügyi, szociális és kulturális szolgáltatás népgazdasági ágba sorolt vállalatokra és szövetkezetekre - a mezőgazdasági szövetkezetek kivételével -, továbbá[1]

b) a szállítás és a költségvetési gazdasági szolgáltatás ágazatba, valamint a vízgazdálkodás népgazdasági ágba sorolt költségvetési szervekre (a továbbiakban együtt: vállalat).

2. §

A R. 2-4. §-ainak helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"2. § (1) A több műszakos munkaidőbeosztásban valamint a folytonos munkarendben foglalkoztatott fizikai foglalkozásúak és közvetlen termelésirányítók, továbbá a szállítás és hírközlés forgalmi végrehajtó szolgálatában, valamint a kereskedelem hálózatában foglalkoztatott, az ágazati miniszter által - a munkaügyi miniszterrel, a szakszervezettel és az országos érdekképviseleti szervvel egyetértésben - meghatározott munkakörű dolgozók műszakpótlékra jogosultak.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából

a) több műszakos munkaidőbeosztású az a munkahely, illetőleg munkakör, ahol a napi üzemelési (szolgálati) idő meghaladja a dolgozók napi törvényes munkaidejét és ezért a dolgozók egy-egy napon belül rendszeresen egymást váltva végzik azonos tevékenységüket;

b) közvetlen termelésirányító a 16/1976. (XII. 11.) MüM rendelet 4. számú melléklete szerint "Termelésirányító III-IV-V" bércsoportba sorolt dolgozó.

3. § (1) A műszakpótlék mértéke - a (2)-(5) bekezdésben foglalt kivétellel

a) a délutáni műszakban végzett munka után járó törzsbér húsz százaléka;

b) az éjszakai műszakban végzett munka után járó törzsbér negyven százaléka;

c) a folytonos munkarendben végzett munka után járó havi törzsbér 10 százaléka az a)-b) pontok szerinti pótlékon felül.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározottnál nagyobb műszakpótlék csak abban az esetben fizethető, ha jogszabály megengedi vagy azt az ágazati miniszter engedélyezte.

(3) A 4. § (1) bekezdése a) pontjának második és harmadik albekezdésében meghatározott különleges műszakrendben dolgozóknál az ágazati miniszter - a szakszervezettel, szövetkezet esetén, az országos érdekképviseleti szervvel egyetértésben - az (1) bekezdésben előírt mértékeknek átlagosan megfelelő, határozott összegben (forint/óra) is előírhatja a műszakpótlékot.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott műszakpótlék mértékét az ágazati miniszter legalább három évenként - az érintett területen megvalósult átlagbér-növekedés alapulvételével - módosítja. A műszakpótlék ebből adódó emelését a vállalatoknak kell biztosítaniuk.

(5) A személyi érdekeltség szempontjából kiemelt nagyberuházásoknál dolgozók részére külön jogszabálynak megfelelően jár műszakpótlék.

4. § (1) E rendelet alkalmazása szempontjából

a) délutáni műszak

- napi 2X8, 3X8 és 4X6 órás egymást követő műszakok esetén az a műszak, illetve műszakok, amelyeknek több, mint a fele 14-22 óra közötti időtartamra esik,

- a heti 44 óránál hosszabb nyitvatartási idejű kereskedelmi egységeknél az üzemelési idő első nyolc óráját meghaladó, az ágazati miniszter által szabályozott feltételek szerinti munkaidő,

- egyéb több műszakos munkarend esetén a 14-22 óra közötti idő;

b) éjszakai műszak a délutáni műszakot közvetlenül követő, illetve utóbbi hiányában a túlnyomóan éjszakai órákra eső műszak, kereskedelmi egységeknél az ágazati miniszter által szabályozott feltételek szerinti munkaidő, egyéb több műszakos munkarend esetén a 22-6 óra közötti idő;

c) folytonos munkarendben végzett munka a megszakítás nélkül (éjjel-nappal, szünnap nélkül) üzemelő munkahelyen munkában töltött idő, ha a dolgozó műszakbeosztása rendszeresen változik.

(2) Egyéb több műszakos munkarendben végzett munka esetén nem tekinthető délutáni műszakban teljesített munkaidőnek az az idő, amely az első műszakban dolgozók műszakidejéből a délutáni órákra húzódik át, kivéve, ha annak befejezése a váltótárs munkakezdésével esik egybe.

(3) Nem számít folytonos munkarendben végzett munkának az a munka, amely részben vagy egészben ügyeleti jellegű."

3. §

(1) A R. 5. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki és az eddigi (2)-(3) bekezdés számozása (3)-(4) bekezdésre változik:

"(2) Az egyéb több műszakos munkarendben foglalkoztatott dolgozók műszakpótlékát - a 4. §-ban foglalt rendelkezések alapján - munkaviszonyra vonatkozó szabály az egyes konkrét műszakokra, illetve műszakrendekre jutó, időarányosan módosított mértékű pótlékként is meghatározhatja."

(2) A R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § Az 1-7. §-ok hatálya alá nem tartozó költségvetési intézményeknél, valamint a mezőgazdasági szövetkezeteknél több műszakos munkaidőbeosztásban és az általában szokásostól eltérő időben foglalkoztatott dolgozó részére műszakpótlék fizethető. Ez nem haladhatja meg a 3. §-ban meghatározott mértéket."

(3) A R. 9. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) E rendelet végrehajtásáról az ágazati miniszterek a szakszervezettel és az országos érdekképviseleti szervvel egyetértésben gondoskodnak."

4. §

(1) Ez a rendelet 1978. július 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet 1. §-ában megjelölt vállalatokra nézve a műszakpótlék bevezetésének elősegítésére szolgáló állami támogatás szabályait (R. 7. §) az 1978. III. negyedévben a vállalatnál teljesített munkanapok figyelembevételével megfelelően kell alkalmazni.

(3) A R. 1. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Lábjegyzetek:

[1] 3/1975. (XI. 22.) KSH számú rendelkezés.