Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1978. (VIII. 29.) KGM rendelet

a minőségszabályozás- és ellenőrzés oktatásáról, valamint a minőségellenőrzést végző dolgozók képesítéséről

A vállalatoknál a minőség tervezésével, szabályozásával, fejlesztésével és ellenőrzésével foglalkozó dolgozók szakmai képzésének és továbbképzésének céljából az érdekelt miniszterekkel, az országos hatáskörű szervek és érdekképviseleti szervek vezetőivel egyetértésben az alábbiakat rendelem.

I.

Általános rendelkezések

1. §

A rendelet hatálya a kohó- és gépipari ágazatba tartozó tevékenységet folytató állami vállalatra, szövetkezetre, ezek egymással vagy más gazdálkodó szervezetekkel létrehozott egyesülésére és jogi személyiséggel rendelkező társulására, továbbá az intézetekre, a költségvetési szervekre és intézményekre (a továbbiakban: vállalat) terjed ki.

2. §

(1) A termékek jó minősége, a minőségi színvonal emelése és az ezzel kapcsolatos állandóan növekvő követelményeknek megfelelő ismeretek megszerzése érdekében a vállalatok

a) magasabb vezetőállású és vezetőállású dolgozóit,

b) a termelést, a minőség tervezését, szabályozását, fejlesztését, ellenőrzését közvetlenül irányító dolgozókat, továbbá

c) a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott dolgozókat

e rendelet szerinti oktatásban, szakmai képzésben és továbbképzésben kell részesíteni.

3. §

A képzést a következő oktatási formában kell megvalósítani:

a) a magasabb vezetőállású és vezetőállású dolgozókat vezetőképző és továbbképző tanfolyamokon,

b) a termelést, a minőség tervezését, szabályozását, fejlesztését, ellenőrzését közvetlenül irányító dolgozókat a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) Továbbképző Intézete vizsgaköteles tanfolyamain,

c) a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott dolgozókat (minőségellenőrök) a BM Továbbképző Intézete, a Kohó- és Gépipari Továbbképző és Módszertani Intézet (a továbbiakban: Intézet) és a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) szaktanfolyamain,

d) a vállalatok által szervezett tanfolyamokon.

II.

A minőségellenőrzést végző vállalati dolgozók képzése

4. §

(1) A vállalat minőségellenőrzéssel összefüggő munkaköreinek betöltéséhez az e rendeletben meghatározott szakmai képesítés szükséges.

(2) A minőségellenőrző szervezetben foglalkoztatott dolgozók szakmai képzettségüknek és iskolai végzettségüknek megfelelő szakvizsgával, illetőleg vizsgával szerezhetnek képesítést.

(3) A képesítéshez kötött minőségellenőrzés körébe tartozó munkaköröket a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

5. §

(1) A minőségellenőrző képesítést nyújtó tanfolyamokat és vizsgákat a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(2) A szaktanfolyamokat az Intézet szervezi.

(3) Az Intézet által szervezett szaktanfolyamok szakmai irányítását, ellenőrzését és felügyeletét a Kohó- és Gépipari Minisztérium látja el.

6. §

(1) A szaktanfolyamok célját, tantárgyait, időtartamát, óraszámát, vizsgakötelezettségét, illetőleg a vizsgaszabályzatot a minisztériummal egyetértésben kell megállapítani.

(2) A szaktanfolyamokon vizsgabizottság előtt kell vizsgát tenni. Az Intézet által szervezett szaktanfolyamokon a vizsgabizottság elnökét a minisztérium nevezi ki, tagjait az Intézet bízza meg.

7. §

(1) A szaktanfolyamok szakvizsgáiról kiállított bizonyítványok a kohó- és gépipari ágazatba tartozó valamennyi vállalatnál képesítenek a megfelelő minőségellenőrző munkakör betöltésére. A vállalati tanfolyamon szerzett bizonyítvány nem ad ágazati képesítést.*

(2) A különböző fokozatú (felső-, közép- és alsó) szaktanfolyamokon szerzett bizonyítvány a munkaköri besorolás szempontjából, a bizonyítvánnyal azonos fokozatú képesítésnek minősül. A vállalati tanfolyamon adott bizonyítvány besorolás feltételéül a fizikai foglalkozásúaknál fogadható el.

8. §

(1) A szakmai színvonal emelése és a szakképzett minőségellenőrök káderutánpótlása céljából a vállalat minőségellenőrző szervezetébe nem tartozó dolgozók - munkakörüktől függetlenül - szakmai alapképesítésüknek és iskolai végzettségüknek megfelelő minőségellenőri tanfolyamokon részt vehetnek és vizsgát tehetnek.

(2) Ha a 40 évesnél idősebb, legalább tíz éve minőségellenőrzést végző nagy szakmai gyakorlattal és ismeretekkel rendelkező dolgozó a szakmai alapképesítésének és iskolai végzettségének megfelelő tanfolyami vizsgát kitűnő vagy jó eredménnyel tette le, a rendelet 2. számú mellékletében felsorolt, egy fokozattal magasabb szintű szaktanfolyamon is részt vehet és szakvizsgát tehet, kivéve, ha a szaktanfolyamon való részvétel feltétele egyetemi, vagy főiskolai végzettség.

9. §

(1) Mentesülnek a szaktanfolyam elvégzése, valamint a szakvizsga letétele alól - és képesítettnek tekintendők - a vállalat minőségellenőrző szervezetében bármely munkakörben foglalkoztatott

a) műszaki-tudományos képesítéssel rendelkező dolgozók;

b) műszaki-minőségellenőrzési szakmérnöki oklevéllel rendelkező dolgozók;

c) azok az okleveles gazdasági mérnökök és mérnök közgazdászok, akik diplomatervüket a szabvány és minőség témakörből készítették, illetve abból államvizsgáztak;

d) gépipari minőségellenőrző technikus oklevéllel rendelkező dolgozók;

e) azok a dolgozók, akik a 24/1971. (VI. 8.) Korm. és a 11/1971. (X. 27.) KGM rendeletek alapján érvényes szakértői engedéllyel rendelkeznek gépipari (kohászati) minőségellenőrzési tevékenységre;

f) azok a dolgozók, akik a 64.285 1964. (KGK. 50.) KGM utasításban meghatározott

- a BM Továbbképző Intézete által szervezett szaktanfolyamot 1965. január 1. napja,

- az Intézet és a GTE által szervezett szaktanfolyamot pedig 1973. január 1. napja után elvégezték és az eredményes vizsga letételét bizonyítvánnyal igazolják.

(2) Képesítés nélkül mentesülnek a vizsga letétele és a tanfolyam elvégzése alól a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott azok a minőségellenőrzést végző 55 évesnél idősebb férfi és 50 évesnél idősebb nő dolgozók, akiket a vállalat a tanfolyamok elvégzése és a vizsga letétele alól mentesített.

(3) A tanfolyamokon azok a dolgozók vehetnek részt és tehetnek vizsgát, akik legalább nyolc általános, vagy ezzel egyenértékű iskolai végzettséggel és legalább 2 éves, a vállalat profiljának megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkeznek.

(4) A rendelet hatálya nem terjed ki a vállalat minőségellenőrző szervezetében alkalmazott és a minőségellenőrzéssel csak közvetve foglalkozó dolgozókra, akik rendelkeznek

a) a munkakörükre vonatkozó speciális végzettséggel, vagy más, jogszabályban előírt szakvizsgával;

b) közvetlen munkakörük ellátásához technikus oklevéllel, középfokú szakképesítést igazoló szakközépiskolai érettségivel;

c) az (1) bekezdés e) pontjában megjelölt rendeletek szerint gépipari (kohászati) anyagvizsgálati tevékenységre jogosító érvényes szakértői engedéllyel.

III.

Minőségellenőrzést végző dolgozók továbbképzése

10. §

A vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott dolgozók rendszeres továbbképzése formáiról és módszereiről az Intézet gondoskodik.

IV.

Vegyes rendelkezések

11. §

Ez a rendelet 1978. szeptember hó 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg hatályát veszti a minőségellenőrzés területén foglalkoztatott vállalati dolgozók szakmai képzéséről szóló 64.285/1964. (KGK. 50.) KGM utasítás.

12. §

(1) A tanfolyam elvégzésére és vizsga letételére kötelezett dolgozók kötelesek tanulmányaikat a rendelet hatályba lépését követő három, illetőleg ilyen munkakörbe történt alkalmazásuktól számított két éven belül megkezdeni és az előírt képzési időben a képesítést megszerezni.

(2) A vizsga letétele és a tanfolyam elvégzése alóli mentesítést a dolgozóval írásban közölni kell annak megjelölésével, hogy a mentesítés teljeskörű, vagy korlátozott munkakörű képesítés elismerése mellett, illetőleg anélkül történt.

(3) Aki az (1) bekezdésben foglaltaknak nem tesz eleget - képesítés hiányában - műszaki minőségellenőri munkakört nem tölthet be.

13. §

A tanfolyamokkal kapcsolatos munkaidőkedvezmény és költségtérítés tekintetében, továbbá a tanfolyami vizsgáztatási költségekre, valamint azok viselésére vonatkozóan külön jogszabályok rendelkeznek.

Soltész István s. k.,

kohó- és gépipari miniszter

1. számú melléklet a 4/1978. (VIII. 29.) KGM rendelethez

Képesítéshez kötött minőségellenőrzési munkakörök

2. számú melléklet a 4/1978. (VIII. 29.) KGM rendelethez

Minőségellenőri képesítést nyújtó szaktanfolyamok és szakvizsgák

1. Minőségellenőrök (I. sz.) Felsőfokú Szaktanfolyama.

Vizsgafokozat: felsőfokú szakvizsga.

Ezt kell a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott mérnöki, üzemmérnöki, vagy a vállalat profiljának megfelelő más egyetemi és főiskolai végzettségű dolgozóinak elvégezni. A Minőségellenőrök Felsőfokú Szaktanfolyamát a Budapesti Műszaki Egyetem Továbbképző Intézetének igénybevételével kell megszervezni és bonyolítani.

2. Minőségellenőrök (II. sz.) Középfokú Szaktanfolyama.

Vizsgafokozat: középfokú szakvizsga.

Ezt kell elvégeznie a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott technikusi oklevéllel, vagy ezzel egyenértékű, a szakiránynak megfelelő technikusi oklevéllel, vagy szakképesítést

nyújtó szakközépiskolai érettségi bizonyítványnyal rendelkező dolgozóinak.

3. Minőségellenőrök (III. sz.) Alapfokú Szaktanfolyama.

Vizsgafokozat: alapfokú szakvizsga.

Ezt a tanfolyamot kell elvégeznie a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott vas-, fém-, gép-, műszer-, híradástechnikai-, elektronikai- és villamosipari szakmunkás képesítéssel, vagy e szakmáknak megfelelő szakközépiskolai érettségi bizonyítvánnyal rendelkező dolgozóinak.

4. Minőségellenőrök (IV. sz.) vállalati tanfolyama.

Vizsgafokozat: vállalati alapfokú vizsga.

Ezt kell elvégeznie a vállalat minőségellenőrző szervezetében foglalkoztatott legalább nyolc általános iskolai végzettségű és a vállalat profiljának megfelelő szakmai képesítéssel nem rendelkező dolgozóinak. A vállalati alapfokú vizsga a 16/1976. (XII. 11.) MüM r. 1-3. sz. melléklete alapján csak a fizikai foglalkozásúaknál fogadható el a besorolás feltételéül. A Minőségellenőrök Vállalati Tanfolyamát a vállalatok is szervezhetik és bonyolíthatják központi tematika alapján.

Tartalomjegyzék