Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

7/1978. (VII. 4.) MÉM rendelet

a tervgazdasági és beruházási dolgozók képesítéséről

A tervgazdasági és beruházási dolgozók képesítéséről szóló 1/1975. (VIII. 22.) OT rendelet végrehajtására az Országos Tervhivatallal, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az érintett szakszervezetekkel egyetértésben az alábbiakat rendelem:

1. §

A rendelet hatálya

a) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó valamennyi trösztre, központra, vállalatra, továbbá a minisztérium költségvetési fejezetébe tartozó valamennyi intézetre és intézményre és ezek - a mezőgazdasági, az élelmiszeripari és a fagazdasági ágazatba sorolt - gazdasági társulásaira,

b) a tanácsi felügyelet és irányítás alatt álló mezőgazdasági, élelmezésügyi ágazatba tartozó valamennyi vállalatra és intézményre [a továbbiakban a) és b) pont együtt: vállalat],

c) a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, halászati termelőszövetkezetekre és a mezőgazdasági szakszövetkezetekre (a továbbiakban együtt: termelőszövetkezet)

terjed ki.

2. §

(1) Tervgazdasági dolgozónak tekintendő:

a) aki az éves, közép- és távlati tervezéshez szükséges alapadatok (információk) előkészítését, a tervezéshez szükséges számításokat és a tervadatok nyilvántartását végzi;

b) akinek munkakörébe az éves, közép- és távlati tervek kidolgozása, értékelése és elemzése tartozik;

c) aki az a) és b) pontokban meghatározott munkakört betöltő dolgozókat, mint vezető (osztályvezető vagy ennél magasabb beosztású) irányítja.

(2) Beruházási dolgozónak tekintendő: a) akinek munkakörébe a beruházások

- éves, középtávú és távlati tervezése,

- előkészítése, az előkészítés okmányainak (fejlesztési célok, beruházási javaslatok, beruházási alapokmányok, beruházási programok) kidolgozása, bírálata és ellenőrzése,

- utólagos értékelése,

- gazdasági és pénzügyi ellenőrzése (a beruházási tevékenység revíziója);

b) akinek munkakörébe a beruházások megvalósítása során

- a tervezési, építési, szerelési, gépbeszerzési, és egyéb megrendelések megtétele, illetve a szerződések megkötése,

- a próbaüzemeltetés, az üzembehelyezési eljárás szervezése, a teljes működésre való előkészítés,

- a pénzügyi elszámolások intézése,

- a szükséges adatok nyilvántartása

tartozik;

c) aki az a) és b) pontban meghatározott munkakört betöltő dolgozókat mint vezető (osztályvezető vagy ennél magasabb beosztású) irányítja.

3. §

(1) A 2. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott munkakörökben alapfokú, b) pontjában meghatározott munkakörökben középfokú és a c) pontjában meghatározott munkakörökben felsőfokú tervgazdasági képesítés szükséges.

(2) A 2. § (2) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott munkakörökben középfokú, a c) pontjában meghatározott munkakörökben felsőfokú beruházási képesítés szükséges.

(3) A 2. § (1)-(2) bekezdés c) pontjában meghatározott vezetői munkakörökben fentieken túlmenően középfokú politikai képzettség is szükséges.

(4) Kapcsolt munkakörökben a képesítés szükségességét vállalatoknál az igazgató (vezérigazgató), termelőszövetkezeteknél az elnök bírálja el. Ennek során megfelelő szintű képesítést kell előírni annak a dolgozónak, aki munkaidejének több mint 50%-át a 2. §-ban meghatározott feladatok ellátásával tölti el.

4. §

A megfelelő szintű képesítés megszerzésének feltételeire és a már megszerzett képesítések elismerésére az Országos Tervhivatal rendelkezései az irányadók.

5. §

(1) a) Felmenthető a képesítés megszerzése alól az a férfi dolgozó, aki 50. életévét, illetőleg az a nő dolgozó, aki 45. életévét betöltötte és legalább 5 éves tervgazdasági, illetve beruházási gyakorlattal rendelkezik.

b) Kivételesen indokolt esetben a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a vállalat igazgatójának (vezérigazgatójának), illetve a termelőszövetkezet elnökének - az (5) bekezdésben megjelölt felmentésre jogosult szervek által támogatott -javaslatára az (1) bekezdés a) pontjában foglaltakon túlmenően is adhat felmentést.

(2) Képesítéshez kötött munkakört betöltő, de az előírt képesítéssel nem rendelkező és felmentést nem kapott dolgozót e rendelet hatályba lépését követő hat hónapon belül fel kell szólítani az előírt iskolai vagy tanfolyami képesítés megszerzésére, amelynek határideje nem lehet több a szükséges tanulmányi idő két évvel növelt idejénél.

(3) Képesítéshez kötött munkakörben kivételesen olyan személyt is lehet alkalmazni (kinevezni, megbízni, áthelyezni), aki az előírt képesítéssel nem rendelkezik, ha munkaszerződésében (munkamegállapodásában) a (2) bekezdésben meghatározott határidőig vállalja annak megszerzését.

(4) Azt a dolgozót, aki

a) a vállalt tanulmányait nem kezdte meg, vagy az előírt képesítést a megjelölt határidőre önhibájából nem szerezte meg, képesítésének megfelelő munkakörbe kell áthelyezni;

b) az előírt képesítést a megjelölt határidőre önhibáján kívül nem tudta megszerezni (betegség, katonai szolgálat, gyermekgondozási segély stb.), legfeljebb 3 évre halasztásban lehet részesíteni.

(5) Az előírt képesítés alóli felmentést [(1) bekezdés a) pont] és a képesítésre előírt határidő meghosszabbítására az engedélyt [(4) bekezdés b) pont]

- a vállalatok dolgozóinak a felügyeleti szerv,

- a termelőszövetkezeti tagoknak és alkalmazottaknak a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (megyei szakigazgatási szerv) vezetője - a termelőszövetkezet székhelye szerint illetékes járási hivatal, illetőleg városi, megyei városi, kerület tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének előterjesztése alapján -adhat.

6. §

A szakvizsga útján megszerezhető képesítéssel összefüggő szervezési és egyéb feladatok tekintetében külön történik intézkedés.

7. §

A rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter