7/1978. (VII. 4.) MÉM rendelet
a tervgazdasági és beruházási dolgozók képesítéséről
A tervgazdasági és beruházási dolgozók képesítéséről szóló 1/1975. (VIII. 22.) OT rendelet végrehajtására az Országos Tervhivatallal, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az érintett szakszervezetekkel egyetértésben az alábbiakat rendelem:
1. §
A rendelet hatálya
a) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó valamennyi trösztre, központra, vállalatra, továbbá a minisztérium költségvetési fejezetébe tartozó valamennyi intézetre és intézményre és ezek - a mezőgazdasági, az élelmiszeripari és a fagazdasági ágazatba sorolt - gazdasági társulásaira,
b) a tanácsi felügyelet és irányítás alatt álló mezőgazdasági, élelmezésügyi ágazatba tartozó valamennyi vállalatra és intézményre [a továbbiakban a) és b) pont együtt: vállalat],
c) a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, halászati termelőszövetkezetekre és a mezőgazdasági szakszövetkezetekre (a továbbiakban együtt: termelőszövetkezet)
terjed ki.
2. §
(1) Tervgazdasági dolgozónak tekintendő:
a) aki az éves, közép- és távlati tervezéshez szükséges alapadatok (információk) előkészítését, a tervezéshez szükséges számításokat és a tervadatok nyilvántartását végzi;
b) akinek munkakörébe az éves, közép- és távlati tervek kidolgozása, értékelése és elemzése tartozik;
c) aki az a) és b) pontokban meghatározott munkakört betöltő dolgozókat, mint vezető (osztályvezető vagy ennél magasabb beosztású) irányítja.
(2) Beruházási dolgozónak tekintendő: a) akinek munkakörébe a beruházások
- éves, középtávú és távlati tervezése,
- előkészítése, az előkészítés okmányainak (fejlesztési célok, beruházási javaslatok, beruházási alapokmányok, beruházási programok) kidolgozása, bírálata és ellenőrzése,
- utólagos értékelése,
- gazdasági és pénzügyi ellenőrzése (a beruházási tevékenység revíziója);
b) akinek munkakörébe a beruházások megvalósítása során
- a tervezési, építési, szerelési, gépbeszerzési, és egyéb megrendelések megtétele, illetve a szerződések megkötése,
- a próbaüzemeltetés, az üzembehelyezési eljárás szervezése, a teljes működésre való előkészítés,
- a pénzügyi elszámolások intézése,
- a szükséges adatok nyilvántartása
tartozik;
c) aki az a) és b) pontban meghatározott munkakört betöltő dolgozókat mint vezető (osztályvezető vagy ennél magasabb beosztású) irányítja.
3. §
(1) A 2. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott munkakörökben alapfokú, b) pontjában meghatározott munkakörökben középfokú és a c) pontjában meghatározott munkakörökben felsőfokú tervgazdasági képesítés szükséges.
(2) A 2. § (2) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott munkakörökben középfokú, a c) pontjában meghatározott munkakörökben felsőfokú beruházási képesítés szükséges.
(3) A 2. § (1)-(2) bekezdés c) pontjában meghatározott vezetői munkakörökben fentieken túlmenően középfokú politikai képzettség is szükséges.
(4) Kapcsolt munkakörökben a képesítés szükségességét vállalatoknál az igazgató (vezérigazgató), termelőszövetkezeteknél az elnök bírálja el. Ennek során megfelelő szintű képesítést kell előírni annak a dolgozónak, aki munkaidejének több mint 50%-át a 2. §-ban meghatározott feladatok ellátásával tölti el.
4. §
A megfelelő szintű képesítés megszerzésének feltételeire és a már megszerzett képesítések elismerésére az Országos Tervhivatal rendelkezései az irányadók.
5. §
(1) a) Felmenthető a képesítés megszerzése alól az a férfi dolgozó, aki 50. életévét, illetőleg az a nő dolgozó, aki 45. életévét betöltötte és legalább 5 éves tervgazdasági, illetve beruházási gyakorlattal rendelkezik.
b) Kivételesen indokolt esetben a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a vállalat igazgatójának (vezérigazgatójának), illetve a termelőszövetkezet elnökének - az (5) bekezdésben megjelölt felmentésre jogosult szervek által támogatott -javaslatára az (1) bekezdés a) pontjában foglaltakon túlmenően is adhat felmentést.
(2) Képesítéshez kötött munkakört betöltő, de az előírt képesítéssel nem rendelkező és felmentést nem kapott dolgozót e rendelet hatályba lépését követő hat hónapon belül fel kell szólítani az előírt iskolai vagy tanfolyami képesítés megszerzésére, amelynek határideje nem lehet több a szükséges tanulmányi idő két évvel növelt idejénél.
(3) Képesítéshez kötött munkakörben kivételesen olyan személyt is lehet alkalmazni (kinevezni, megbízni, áthelyezni), aki az előírt képesítéssel nem rendelkezik, ha munkaszerződésében (munkamegállapodásában) a (2) bekezdésben meghatározott határidőig vállalja annak megszerzését.
(4) Azt a dolgozót, aki
a) a vállalt tanulmányait nem kezdte meg, vagy az előírt képesítést a megjelölt határidőre önhibájából nem szerezte meg, képesítésének megfelelő munkakörbe kell áthelyezni;
b) az előírt képesítést a megjelölt határidőre önhibáján kívül nem tudta megszerezni (betegség, katonai szolgálat, gyermekgondozási segély stb.), legfeljebb 3 évre halasztásban lehet részesíteni.
(5) Az előírt képesítés alóli felmentést [(1) bekezdés a) pont] és a képesítésre előírt határidő meghosszabbítására az engedélyt [(4) bekezdés b) pont]
- a vállalatok dolgozóinak a felügyeleti szerv,
- a termelőszövetkezeti tagoknak és alkalmazottaknak a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (megyei szakigazgatási szerv) vezetője - a termelőszövetkezet székhelye szerint illetékes járási hivatal, illetőleg városi, megyei városi, kerület tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének előterjesztése alapján -adhat.
6. §
A szakvizsga útján megszerezhető képesítéssel összefüggő szervezési és egyéb feladatok tekintetében külön történik intézkedés.
7. §
A rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter