Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

8/1978. (XII. 5.) IM rendelet

a gazdálkodó szervezetek között szállítási és vállalkozási szerződésből eredő jogvitákban eljáró választottbíróságról

A gazdálkodó szervezetek szállítási és vállalkozási szerződéseiről szóló 7/1978. (II. 1.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 111. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a Magyar Kereskedelmi Kamara elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A R. 111. §-ában meghatározott választottbíróság eljárásának (a továbbiakban: választottbíróság) a felek írásbeli megállapodása (szerződés, kikötés, záradék stb.) alapján van helye.

2. §

Választottbíróság járhat el:

a) valamennyi gazdálkodó szervezet esetében vállalkozási szerződéssel kapcsolatban a teljesítést megelőzően felmerült vitákban, kivéve a szerződéskötési kötelezettség körében a szerződés létrehozásával, módosításával, megszüntetésével, felbontásával vagy hatályban való fenntartásával kapcsolatos vitákat;

b) a tröszt keretében működő vállalatok esetében szállítási és vállalkozási szerződéssel kapcsolatban közöttük felmerült bármely vitában;

c) ha egyik vagy mindkét fél külkereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezet, mind a szállítási, mind a vállalkozási szerződéssel kapcsolatban felmerült bármely vitában.

3. §

A 2. §-ban meghatározott esetekben az e rendelet szerint alakult eseti választottbíróság, a 2. § c) pontjában meghatározott esetben pedig - a felek megállapodásától függően - a Magyar Kereskedelmi Kamara mellett szervezett állandó Kamarai Választottbíróság is eljárhat.

4. §

(1) A választottbíróság bíráinak névjegyzékét a Magyar Kereskedelmi Kamara mellett szervezett állandó Kamarai Választottbíróság Titkársága (a továbbiakban: Titkárság) vezeti.

(2) A választottbírák névjegyzékébe azokat a magyar állampolgárokat kell felvenni, akiket a Magyar Kereskedelmi Kamara Közgyűlése három évi időtartamra megválasztott.

(3) A Magyar Kereskedelmi Kamara Közgyűlése a választottbíráltat az illetékes miniszterek, valamint a Magyar Kereskedelmi Kamara elnökének javaslatára a magasfokú szakismeretekkel rendelkező, gyakorló jogászok (bírák, jogtanácsosok, stb.), a jogtudomány képviselői (egyetemi tanárok stb.), továbbá felsőfokú műszaki képzettségű elméleti és gyakorlati szakemberek közül választja meg.

(4) A választottbírói névjegyzékben fel kell tüntetni a választottbíró családi és utónevét, lakhelyét, foglalkozását és tudományos fokozatát (címét).

(5) A választottbírákat a Magyar Kereskedelmi Kamara Közgyűlése bármikor visszahívhatja.

5. §

(1) A választottbíróság szervezetére, működésére, eljárására, a felmerülő költségek viselésére vonatkozó kérdéseket egyebekben a felek - a Pp. 360-363. §-ának keretei között, az e rendelet mellékletében közölt eljárási szabályzat-minta figyelembevételével - a választottbírósági hatáskör kikötéséről szóló írásbeli megállapodásukban rendezik. Ennek hiányában - az említett keretekben - eljárását a választottbíróság maga határozza meg.

(2) Választottbíróként csak olyan személyt lehet kijelölni, aki a 4. § szerint vezetett névjegyzékbe fel van véve. Ha a választottbíró személyének kijelölése nem történik meg, a hiányt a Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke pótolja.

(3) A választottbírósági eljárás megindulásakor a felek kötelesek az eljárási illetéknek, továbbá a választottbírák díjának és költségeinek megfelelő összegű költségelőleget a Magyar Kereskedelmi Kamarának a Magyar Nemzeti Banknál vezetett számlájára átutalni.

(4) A keresetlevelet a Titkársághoz kell benyújtani. A felperes által nyújtandó költségelőleg összegét a Titkárság állapítja meg. Ezt a felperes köteles 30 napon belül átutalni. Az előleg átutalása esetében a keresetlevél beadásának hatályát a keresetlevélnek a Titkársághoz való érkezésétől kell számítani. Ellenkező esetben úgy kell tekinteni, hogy a felperes nem nyújtott be keresetlevelet.

(5) A választottbírák díjának és költségeinek kifizetéséről, továbbá a választottbírósági eljárási illeték átutalásáról a Titkárság gondoskodik.

(6) A bíróság a Pp. 152. §-a (2) bekezdése alapján a pert akkor is felfüggesztheti, ha az előzetes kérdés elbírálása választottbírósági eljárásra tartozik.

6. §

(1) A választottbíró díjára a vállalati műszaki-gazdasági tanácsadó megnevezésű munkakörre megállapított bért kell alapul venni a választottbíró működéséhez szükséges idő figyelembevételével.

(2) A választottbíró díjának felső határa nem haladhatja meg a vállalati műszaki-gazdasági tanácsadó megnevezésű munkakörre megállapított legfelső bértétel alapján számított egyhavi munkabér összegét.

(3) A választottbírósági eljárásban a meghatalmazott munkadíját a meghatalmazó viseli.

7. §

(1) A választottbírósági eljárás iratait a Titkárságnál kell letétbe helyezni. A Magyar Kereskedelmi Kamara az ítélet, illetőleg az egyezség egy kiadmányát megküldi letéti őrzés végett a Fővárosi Bíróságnak [Pp. 361. § (3) bek.].

(2) A választottbírósági eljárással kapcsolatos ügyviteli feladatokat a Titkárság látja el.

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Markója Imre s. k.,

igazságügyminiszter

Melléklet a 8/1978. (XII. 5.) IM rendelethez

Választottbirósági eljárási szabályzat-minta

A választottbíróság megalakulása

1. A felek megállapodásához képest a választottbíróság akár három tagú tanácsban, akár egyesbíróként járhat el. Ha tanács jár el, mindegyik fél választ egy bírót és azok közösen jelölik ki a tanács elnökét. Az egyesbírót a felek közös megegyezéssel választják.

2. Ha a kijelölt választottbíró bármely okból nem látja el tisztét, új választottbírót kell kijelölni.

3. Ha a felek nem jelölték ki választottbíráikat, illetőleg az elnök kijelölése nem történt meg, őt a Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke jelöli ki.

Meghatalmazottak

4. A választottbírósági eljárásban ugyanazok járhatnak el meghatalmazottként, mint akik a Pp.

67. §-a szerint erre jogosultak. A meghatalmazást írásba kell foglalni.

Keresetlevél, válaszirat

5. A keresetlevelet írásban kell előterjeszteni és abba minden olyan lényeges adatot bele kell foglalni, ami az ügy eldöntése szempontjából jelentős. A keresetlevélben határozott kereseti kérelmet kell előterjeszteni.

6. Az alperes ellenkérelmét akár válasziratban, akár a tárgyaláson szóban is előadhatja.

Tárgyalás

7. A feleket (képviselőiket) a tárgyaláson meg kell hallgatni, a meghallgatásról jegyzőkönyvet kell készíteni.

8. Ha bizonyítás lefolytatása szükséges, ezt a választottbíróság közvetlenül vagy kiküldött bírája útján foganatosítja.

9. Kényszerintézkedéseknek (pénzbírság, elővezetés stb.) nincs helye.

Jegyzőkönyv

10. A jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a felek, az eljáró választottbírák és a jegyzőkönyvvezető nevét, a per rövid leírását, az elhangzott nyilatkozatokat, a lefolytatott bizonyítást.

11. A jegyzőkönyvet az elnök (az egyesbíró) és a jegyzőkönyvvezető írják alá.

12. A jegyzőkönyvvezető alkalmazása nem kötelező. Ilyen esetben a jegyzőkönyvet az eljáró választottbírák egyike készíti.

Határozathozatal

13. A választottbíróság a per érdemében ítélettel dönt, és köteles ítéletét megindokolni. Az ítéletet mindegyik bíró és az elnök (egyesbíró) is aláírja.

14. A választottbíróság eljárása során köteles megkísérelni, hogy a felek között egyezség jöjjön létre. Ha az egyezség megfelel a jogszabályoknak, a felek méltányos érdekeinek és a népgazdaság érdekeinek, azt a választottbíróság jóváhagyja, ellenkező esetben a tárgyalást folytatja és érdemben dönt.

15. Ha az ügy nem tartozik választottbírósági eljárásra, vagy a felek az eljárás folytatását nem kérik, a választottbíróság a pert végzéssel megszünteti.

16. A választottbíróság valamennyi határozatát annyi példányban kell elkészíteni, hogy abból a feleken kívül a Magyar Kereskedelmi Kamara mellett szervezett Állandó Kamarai Választottbíróság Titkárságának további két példány álljon rendelkezésére.

Költségek

17. A perköltségek körébe tartoznak az eljárási illeték, a kamarai állandó költség, a választottbírák díja és költsége, a bizonyítással felmerült költségek, a meghatalmazottak költségei, továbbá az eljárást megelőző vagy az eljárás folyamán felmerült egyéb célszerű és indokolt költségek.

18. A bizonyítás költségeit a bizonyító fél előlegezi.

19. Az eljárást befejező határozatban (ítéletben, egyezséget jóváhagyó végzésben, stb.) dönteni kell a költségek viselése felől. A pernyertes fél költségeinek viselésére a pervesztes felet kell kötelezni. Részleges pernyertesség esetében a pernyertesség arányának figyelembevételével kell a pervesztes felet költségviselésre kötelezni. Egyébként a választottbíróság a költségek viselése felől az összes körülmények gondos mérlegelése alapján dönt.

Végrehajtás

20. A választottbíróság ítélete, marasztaló végzése és a végzésével jóváhagyott egyezség végrehajtását az erre a célra a választottbíróság által kiállított kiadmány alapján lehet kérni.

Iratok megküldése

21. Az ügy befejezése után a választottbíróság valamennyi iratát meg kell küldeni a Magyar Kereskedelmi Kamara mellett szervezett állandó Kamarai Választottbíróság Titkárságának.

Tartalomjegyzék