Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

13/1979. (XI. 1.) MüM rendelet

a részesedési alap felhasználásáról

A vállalati bérszabályozás, a részesedési alap felhasználása és a magasabb vezető állású dolgozók anyagi érdekeltségi rendszeréről szóló 37/1979. (XI. 1.) MT számú rendelet 8. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az Országos Tervhivatal elnökével, a pénzügyminiszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) E rendelet hatálya - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - kiterjed az állami vállalatra, a trösztre, a vállalati gazdálkodás szabályai szerint működő egyéb állami gazdálkodó szervezetre, a társadalmi szervezet vállalatára, az ipari szövetkezetre, valamint a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre, a szövetkezeti vállalatra, továbbá a jogi személyiségű gazdasági társulásra (a továbbiakban együtt: vállalat).

(2) Ezt a rendeletet

a) a kommunális és közüzemi szolgáltató vállalatokra,

b) a vállalati gazdálkodási rend szerint működő műszaki kutató (fejlesztő) intézetekre,

c) a műszaki tervező és beruházási vállalatokra,

d) a kijelölt fogyasztási szolgáltató vállalatokra,

e) a kommunális költségvetési üzemekre (7828),

f) a lakásszolgáltatási (781) alágazatba sorolt önálló ingatlankezelő vállalatokra,

g) a pénzintézetek (771) alágazatba sorolt intézetekre és takarékszövetkezetekre

a külön jogszabályokban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

2. §

A nyereségérdekeltség, valamint az anyagi ösztönzés hatékonyságának fokozása, a vállalathoz való hűség és a kedvezőtlen munkakörülmények anyagi elismerése céljából, a részesedési alapot a következő rendelkezéseknek megfelelően kell felhasználni.

3. §

(1) A részesedési alap felhasználásának kötelező sorrendje a következő:

a) a bérfejlesztési befizetési kötelezettség teljesítése,

b) a jóléti és kulturális alap-hiány rendezése,

c) a (2)-(3) bekezdésben megjelölt egyéb jogcímen történő kifizetések.

(2) A részesedési alapból közvetlen anyagi ösztönzés címén a következő kifizetések teljesíthetők:

a) prémium,

b) jutalom,

c) év végi részesedés,

d) újítási díj és a műszaki fejlesztést szolgáló - nyilvánosan meg nem hirdetett - pályázatok díja.

(3) A részesedési alapból meghatározott rendeltetésű juttatásként

a) a jóléti és kulturális alap kiegészítésére,

b) tanulmányi ösztöndíjra,

c) vissza nem térülő lakásépítési támogatásra,

d) jogszabályban meghatározott egyéb célra teljesíthető kifizetés.

(4) A gazdálkodás biztonsága érdekében részesedési alaptartalék is képezhető. A következő évre átvitt tartalék veszteséges gazdálkodás esetén is felhasználható.

4. §

(1) A kollektív szerződésben, valamint az ipari szövetkezet munkaügyi szabályzatában (a továbbiakban: kollektív szerződés) kell meghatározni a bérfejlesztési befizetés teljesítése után fennmaradó részesedési alap felosztásának és felhasználásának elveit, a 3. § (2)-(3) bekezdése szerinti egyes részek és tételek egymás közötti arányát, illetőleg mértékét.

(2) A tröszt az illetékes szakszervezeti szervvel egyetértésben határozza meg részesedési alapjának a tröszt központja és a tröszthöz tartozó egyes vállalatok közötti felosztásának elveit, ha az alapító határozat másként nem rendelkezik.

5. §

(1) A részesedési alapból - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - előleg vagy kölcsön nem adható.

(2) Az éves prémium terhére a féléves mérlegadatok figyelembevételével, az időarányos teljesítésnek megfelelően - év közben egy alkalommal - előleg adható.

6. §

A 3. § (2) bekezdésének a)-c) pontja szerinti juttatásokra szolgáló keretet a vállalat nagyobb egységei között, a vállalat eredményeihez való hozzájárulás vagy az egység eredményes munkáját kifejező más mutatók (például a gazdaságossági, önköltségcsökkentési feladatok teljesítése) figyelembevételével általában fel kell osztani. A felosztás szabályait a kollektív szerződődésben meg kell határozni.

7. §

(1) A 3. § (2) bekezdésének a)-b) pontja alapján prémiumban vagy jutalomban - a magasabb vezető állásúak, ipari szövetkezeteknél a magasabb vezetői munkakört betöltők (a továbbiakban: magasabb vezető állásúak) kivételével - a vállalat bármely dolgozója, dolgozó-csoportja, esetleg kisebb szervezeti egysége (például: műhely) részesíthető. Ha a juttatást csoport vagy kisebb szervezeti egység kapja, annak a dolgozók közötti felosztása az egység vezetőjének feladata. Ennek módszerét a kollektív szerződés szabályozza.

(2) Ha a prémium vagy jutalom a részesedési alapot terheli, ezt a dolgozóval a prémium kitűzésekor, illetőleg a jutalom kifizetésekor írásban közölni kell.

8. §

(1) Annak a dolgozónak, aki a vállalattal a naptári év egész folyamán munkaviszonyban állt, év végi részesedést kell megállapítani a kollektív szerződésben meghatározott szabályok szerint a munkabére, ipari szövetkezetnél munkadíja (a továbbiakban: munkabér) és a vállalatnál munkaviszonyban, ipari szövetkezetnél tagsági viszonyban (a továbbiakban: munkaviszonyban) töltött ideje alapján.

(2) Munkabérként - az újítási díj kivételével - a dolgozó részére a tárgyévben a bérköltség terhére kifizetett díjazásokat kell figyelembe venni. A magasabb vezető állású dolgozókra külön jogszabály vonatkozik.

(3) A kollektív szerződés határozza meg a vállalatnál munkaviszonyban töltött idő alapján járó év végi részesedést, illetve azt, hogy ez az idő milyen mértékben növeli a bérarányos részt. A vállalatnál eltöltött időként kell figyelembe venni az áthelyezett dolgozónak az előző vállalatnál vagy vállalatoknál munkaviszonyban töltött idejét mindaddig, amíg az áthelyezési folyamat meg nem szakad.

(4) A kollektív szerződés előírhatja, hogy az év végi részesedésre való jogosultság szempontjából az egészségre ártalmas és a nehéz fizikai munkában, három műszakos vagy folyamatos munkarendben, egyéb - átlagosnál kedvezőtlenebb - munkakörülmények között eltöltött időt fokozottabb mértékben kell figyelembe venni, illetőleg hogy a vállalatnál töltött időnek kell tekinteni egyéb időtartamokat is.

(5) A kollektív szerződés meghatározhatja, hogy a törzsgárdaszabályzat szerint törzsgárda-tagként elismert éveket a (3) bekezdésben foglaltakat meghaladó mértékben kell figyelembe venni.

9. §

A kollektív szerződés az év végi részesedésre szolgáló összeget három részre is oszthatja, s abból a vállalat a bérarányos és az időarányos részen felül kiegészítést adhat, a dolgozó munkájának eredményessége, fontossága és minősége alapulvételével.

10. §

(1) Év végi részesedés állapítható meg annak a dolgozónak is, aki

a) a vállalattal a naptári évnek csak egy részében állt munkaviszonyban,

b) a vállalattal munkaviszonyban nem állt, de rendszeresen a vállalatnál dolgozott (például: szakmunkástanulók, szakoktatók, üzemorvosok, óvónők).

(2) A 8. § (1) bekezdésében megjelölt dolgozónak év végi részesedés biztosítható a naptári év azon részére is, amelyre nézve munkabérben nem részesült. A táppénzes betegállomány első harminc napját az év végi részesedésre való jogosultság szempontjából úgy kell tekinteni, mintha a dolgozó ez idő alatt is munkát végzett volna.

(3) Az (1)-(2) bekezdésen alapuló szabályozást kollektív szerződés írhat elő és annak ki kell terjednie a részesedés számítási alapjának meghatározására is. Az (1) bekezdés b) pontja esetén az év végi részesedés kifizetéséhez annak a szervezetnek a hozzájárulása szükséges, amellyel a dolgozó munkaviszonyban (tanulóviszonyban) áll.

(4) Az év közben más vállalathoz áthelyezett dolgozó az év végi részesedésre a vállalatoktól időarányosan jogosult.

11. §

(1) Arra az évre, amelyben a vállalat a tartalékalap és a költségvetés által visszatérített általános nyereségadó együttes összegével nem fedezett veszteséggel zár, a nyereség alakulására jelentős befolyást gyakorló munkakörben dolgozókat személyi alapbérüknek, ipari szövetkezetnél alap munkadíjuknak (a továbbiakban: alapbér) csak nyolcvanöt százaléka illeti meg, feltéve, hogy a veszteséges évben a vállalatnál legalább fél éven át személyi alapbércsökkentés alá tartozó munkakörben dolgoztak. Ebbe az időtartamba - a rendes és a tanulmányi szabadság kivételével - az egy hetet meghaladó munkából való távollét nem számít be.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt munkaköröket a kollektív szerződésben kell meghatározni. Ezek közé fizikai munkakört betöltő dolgozók nem vehetők fel. A magasabb vezető állásúak alapbércsökkentéséről a 14/1979. (XI. 1.) MüM számú rendelet 10. §-a rendelkezik.

(3) Ha az alapbér-csökkentés alá tartozó munkakörben eltöltött időtartam egy évnél rövidebb vagy a veszteség összege kevesebb, mint a bérkülönbözetek összege, a bércsökkentés arányosan változik.

(4) Az e § alapján történő levonásról a dolgozót az évzáró mérleg letétbe helyezésére, illetőleg a megállapított mérleg helyesbítésére előírt határidő lejártát követő kilencven napon, legkésőbb azonban jogvesztés terhe mellett hat hónapon belül kell írásban tájékoztatni.

(5) Ha a munkaügyi miniszter a vállalatok magasabb vezető állású dolgozóinak anyagi érdekeltségi rendszeréről szóló 14/1979. (XI. 1.) MüM számú rendelet 10. §-ának (4) bekezdése alapján engedélyezi a bércsökkentés egészben történő mellőzését, a vállalat igazgatója az (1) bekezdésben megjelölt dolgozó részére a bércsökkentés alól felmentést adhat; a bércsökkentésnek a munkaügyi miniszter által engedélyezett részleges mellőzése esetén a vállalat igazgatója a bércsökkentés mértékét megfelelően módosíthatja. Ehhez a szakszervezet munkahelyi szervének előzetes véleményét ki kell kérni.

(6) A bércsökkentés miatti levonást a tájékoztatást követő első bérfizetési napon kell megkezdeni és annak a társadalmi tulajdonban okozott károk megtérítésére vonatkozó szabályok szerint [Vht. 51. §-ának (2) bekezdése] van helye. A levont, illetőleg behajtott összegekkel a nyilvántartott vállalati veszteséget kell csökkenteni.

12. §

(1) Az ipari szövetkeztek vonatkozásában a 3. § (2) bekezdésben foglalt felsorolás a következőkkel egészül ki:

"e) a tagok osztaléka,

f) a szövetkezeti tisztségviselők külön díjazása [40/1971. (XI. 30.) Korm. számú rendelet 7. §-ának (2) bekezdése]."

(2) A szövetkezeti dolgozók veszteség miatti alapbércsökkentése tekintetében alkalmazni kell a vállalatok magasabb vezető állású dolgozóinak anyagi érdekeltségi rendszeréről szóló 14/1979. (XI. 1.) MüM számú rendelet 11. §-ában foglalt rendelkezéseket is.

13. §

(1) Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben az 1980. év alapján járó részesedési alap felhasználásánál kell alkalmazni.

(2) A R. 11. §-ában foglaltakat az 1980. gazdálkodási évre nem kell alkalmazni.

(3) A részesedési alap felhasználásáról szóló 15/1976. (XII. 7.) MüM-PM számú rendelet és az azt módosító 3/1978. (I. 18.) MüM számú rendelet 5. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter