1979. évi 16. törvényerejű rendelet

a bíróságokról szóló 1972. évi IV. törvény módosításáról

1. § A bíróságokról szóló 1972. évi IV. tv (a továbbiakban: Btv.) 20. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"20. § (1) A megyei bíróságon büntető, polgári és gazdasági kollégium működik. Két vagy több kollégium összevontan is működhet.

(2) A kollégium az ugyanabban az ügyszakban ítélkező hivatásos bírák testülete, amelyet a megyei bíróság elnökhelyettese vezet. A kollégium tagjai a megyei bíróság bírái, továbbá a megye területén működő más bíróságoknak a megyei bíróság elnöke által öt évre kollégiumi tagként kijelölt bírái. A kollégiumok üléseire a megyei bíróság elnöke a tárgyalt kérdéstől függően más szakembereket (ügyészeket, ügyvédeket, jogtanácsosokat, tudományos dolgozókat stb.) is meghívhat.

(3) A kollégium a megyei bíróság területén az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítása érdekében elemzi a bíróságok gyakorlatát, véleményt nyilvánít a vitás jogalkalmazási kérdésekben, és szükség esetén elvi irányítást kezdeményez.

(4) A kollégium tagjai szavazati joggal rendelkeznek, a meghívottak a tárgyalt kérdésben tanácskozási joggal vesznek részt."

2. § A Btv. 21. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A megyei bíróság elnöke felügyeletet gyakorol a megyei bíróság területén működő járásbíróságok és munkaügyi bíróságok általános működése felett,"

3. § (1) A Btv. 23. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép, jelenlegi c) pontja pedig d) pontra változik:

"c) eljár a szövetkezeti tagsággal összefüggő jogvitákban, valamint a társadalombiztosítási határozat megtámadása iránti perekben,"

(2) A Btv 23. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A munkaügyi bíróság határoz az eljárását megelőzően döntő más szerv (munkaügyi, szövetkezeti döntőbizottság, társadalombiztosítási szerv stb.) jogerőre emelkedett határozata ellen benyújtott ügyészi óvás [5. § (2) bek.], valamint új eljárás kezdeményezése tárgyában."

4. § A Btv. 43. §-a után a következő rendelkezést kell beiktatni:

"43/A. § (1) A büntetések és az intézkedések végrehajtása során a bíróságra háruló feladatokat az igazságügyminiszter által kijelölt büntetésvégrehajtási bíró és a hivatásos pártfogók látják el.

(2) A bűntetésvégrehajtási bíró és a hivatásos pártfogók a megyei bíróságon működnek."

5. § A Btv. 50. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az igazságügyminiszter rendszeresen tájékoztatja a munkaügyi minisztert és a Szakszervezetek Országos Tanácsának főtitkárát a munkaügyi bíróságok ítélkezési gyakorlatának tapasztalatairól."

6. § A Btv. 74. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"74. § (1) A járásbíróság népi ülnökeit az ülnököt jelölő szerv szerint illetékes helyi tanácsok, a megyei bíróság és a munkaügyi bíróság népi ülnökeit pedig a fővárosi, megyei tanácsok választják meg öt évre a területükön lakó vagy ott dolgozó állampolgárok közül. A Legfelsőbb Bíróság népi ülnökeit a Népköztársaság Elnöki Tanácsa öt évre választja.

(2) A katonai bíróság népi ülnökeit, rendfokozatuknak megfelelően, tiszti gyűlésen, tiszthelyettesi gyűlésen, illetőleg csapatgyűlésen választják. A hivatásos és továbbszolgáló állományú népi ülnökök megbízatása öt. évre, a sorállományú népi ülnökök megbízatása pedig szolgálatuk időtartamára szól."

7. § A Btv. 76. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A bíróság elnöke a bírósághoz megválasztott valamennyi népi ülnök részére évenként legalább egyszer, egyébként akkor, ha ezt időszerű feladatok megbeszélése megkívánja, értekezletet tart (ülnöki értekezlet). Az ülnöki értekezletre meg kell hívni a Hazafias Népfront helyi szervezetének és a Szakszervezetek Megyei Tanácsának (járási szakmaközi bizottságának) képviselőjét is."

8. § A Btv. 80. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"80. § (1) A bírósági titkár a bíróság vagy a közjegyző hatáskörébe tartozó polgári nemperes eljárásban, valamint a közjegyző hatáskörébe tartozó egyéb ügyekben eljárási cselekményt végezhet és határozatot hozhat, büntető ügyekben pedig az ügy érdemét nem érintő eljárási cselekményt végezhet.

(2) A bírósági titkár, valamint a fogalmazó feladatait a törvény, valamint az eljárási törvények keretei között az igazságügyminiszter határozza meg."

9. § Ez a törvényerejű rendelet 1979. évi október hó 1. napján lép hatályba.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára