Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

22/1979. (XII. 28.) MüM rendelet

a másodállás, mellékfoglalkozás és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében történő foglalkoztatásról szóló 1/1976. (I. 31.) MüM számú rendelet módosításáról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A másodállás, mellékfoglalkozás és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében történő foglalkoztatásról szóló 1/1976. (I. 31.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: R) 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § A munkáltató a vele munkaviszonyban vagy munkavégzési kötelezettséggel járó ipari szövetkezeti tagsági viszonyban (a továbbiakban: munkaviszony) álló dolgozóval másodállást, továbbá - a munkakörébe tartozó feladatok elvégzésére - mellékfoglalkozást vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet."

(2) Az R. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Összeférhetetlenség miatt nem szabad olyan másodállást, mellékfoglalkozást, vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesíteni, amelynek folytán a dolgozó hozzátartozójával* alá- vagy fölérendeltségi helyzetbe kerülne, vagy ennek hiányában is. ha beosztásánál fogva hozzátartozója tevékenységének közvetlen ellenőrzésére lenne köteles."

2. §

(1) Az R. 4. § (1) bekezdésének d) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: [(1) A főállású dolgozó más munkáltatónál történő foglalkoztatásához szükséges engedély a foglalkoztatni kívánó munkáltatónak a (2) bekezdésben meghatározott kérelme alapján csak abban az esetben adható meg, ha:]

"d) a dolgozó a munkáltatójánál legalább két éve munkaviszonyban áll. Ezt a szabályt nem kell alkalmazni mellékfoglalkozás vagy a főállás munkaidejét nem érintő munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony engedélyezésénél, továbbá, ha a dolgozó másodállása, a főállás munkaidejére eső munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonya a főállását megelőzően létesült, vagy ha a dolgozót lakásszövetkezet választott tisztségviselőjeként kívánják foglalkoztatni.

e) a dolgozó munkaideje a másodállásban, a mellékfoglalkozásban és a munkavégzésre irányuló - engedélyezés alá eső - egyéb jogviszonyban nem haladja meg havonta együttvéve a törvényes munkaideje egyharmadát, fizikai tevékenység esetén annak felét. E rendelkezés alkalmazása szempontjából a díjazásnál alapul vett munkaidőt kell figyelembe venni, ha a szerződés munkaidőt nem ír elő."

(2) Az R. 4. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A munkáltató kivételesen az (1) bekezdés a) pontjától eltérhet és a tevékenységi körébe tartozó munka vállalását is engedélyezheti a dolgozó részére, ha az a munkáltató érdekeit nem sérti."

3. §

(1) Az R. 6. §-a a következő (1) bekezdéssel egészül ki, egyben a jelenlegi (1)-(4) bekezdés számozása (2)-(5) bekezdésre változik:

"(1) A másodállásra és. a mellékfoglalkozásra nézve - e jogszabályban foglalt kivételekkel - a munkaviszonyra vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni."

(2) Az R. 6. § (4) bekezdésében az utalás (2)-(4) bekezdésre módosul.

4. §

Az R. 9. § (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és az eddigi (1) bekezdés megjelölése (2) bekezdésre, a (4) bekezdésé pedig (3) bekezdésre változik:

"(1) Másodállást - ha jogszabály másként nem rendelkezik - csak az egészségügyi, a tudományos, az oktatói, a művészeti, a tömegkommunikációs, valamint a sportedzői munkák végzésére, olyan munkakörben foglalkoztatott dolgozó olyan munkakör ellátására létesíthet, amelyben a munkahelyen való állandó jelenlét jogszabály alapján nem kötelező*, illetőleg a dolgozó maga határozza meg a munkaideje beosztását vagy felhasználását.**"

5. §

(1) Az R. 13. § (2) bekezdésének a) pontjában a "hat napot" szövegrész helyébe a "negyvennyolc órát" lép.

(2) Az R. 13. § (3) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az engedélyezésnél megfelelően alkalmazni kell e rendelet rendelkezéseit [9. § (2) és 11. § (1) bekezdés]. A főállás munkaidejében történő munkavégzés csak akkor engedélyezhető, ha a feladat a megjelölt munkaidőn kívül nem végezhető el."

"(5) A költségvetési szerveknél kifizethető megbízási díjakról a pénzügyminiszter az évenkénti költségvetési tervezési utasításban rendelkezik."

6. §

Az R. 14. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, jelenlegi rendelkezésének megjelölése pedig (1) bekezdésre változik:

"(2) A dolgozó főállása szerinti munkaidejére eső, egybefüggően három hónapot meghaladó időt igénylő munka végzésére létesített egyéb jogviszonyban alkalmazni kell a másodállás munkaidejére és munkabérére irányadó korlátozó rendelkezéseket (10. §)."

7. §

Az R. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. § A főálláson kívüli foglalkoztatást a felügyeleti és a belső ellenőrzés keretében rendszeresen ellenőrizni kell. és legalább kétévenként kötelező a felülvizsgálat."

8. §

(1) Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba. Az ezt megelőzően kiadott engedélyeket az e rendeletben foglaltaknak megfelelően 1980. március 31-ig kell módosítani, illetőleg visszavonni.

(2) A rendelet szövegében a "vállalat" kifejezés "munkáltató"-ra, "a szakszervezet vállalati szerve" pedig "a szakszervezet munkahelyi szervé"-re változik.

(3) Az R. 18. § (4) bekezdése alapján kiadott jogszabályokat és egyedi engedélyeket felül kell vizsgálni és azokat - e rendelet elveinek figyelembevételével - 1980. március 31-ig megfelelően módosítani kell.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter