Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2/1979. (VIII. 1.) BM-EüM együttes rendelet

az ittas személyek kijózanító állomásra szállításáról

Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény 36. §-ában foglalt rendelkezések végrehajtására - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

A nyilvános helyen botrányt okozó vagy magával tehetetlen ittas személy kijózanító állomásra szállítható.

2. §

E rendelet alkalmazása szerint nyilvános hely, az ahová azonos feltételek mellett bárkinek szabad bemenetele van, illetve bárkinek a rendelkezésére áll; így különösen az utca, a park, a sportpálya, a strand, a camping, a vendéglátó üzem és egyéb elárusító üzlet, a mozi, a középület, a kórház, az orvosi rendelő, a lakóház udvara, a lépcsőfeljárója, folyósója, a tömegközlekedési jármű és pályaudvara.

3. §

(1) A nyilvános helyen botrányt okozó ittas személy kijózanító állomásra szállításáról a rendőrség gondoskodik. A beszállításra rendőrségi gépkocsit, szükség esetén más járművet kell igénybe venni.

(2) A beszállítás során az ittas személy által beszennyezett rendőrségi, vagy más járművet a kijózanító állomás - a beszállított személy költségére - köteles kitisztítani, fertőtleníteni.

4. §

A kijózanító állomásra szállításról az intézkedő rendőr a mentőszolgálat útján gondoskodik, ha az ittas személy

a) magával tehetetlen,

b) terhes, idős, gyermekkorú, illetőleg külső, vagy feltehetően belső sérülést szenvedett.

5. §

A mentőszolgálat a rendőr intézkedése nélkül is gondoskodhat az ittas személy beszállításáról, ha a rendőrség értesítése akadályba ütközik, vagy az ittas személy állapota sürgős orvosi beavatkozást kíván.

A beszállításról a rendőri szervet azonnal értesíteni kell.

6. §

Ha az ittas személyt a mentőszolgálat szállítja, és a mentőorvos megállapítása szerint kórházi ápolása szükséges, őt kórházba kell szállítani.

7. §

(1) A beszállított ittas személy átvételéről a kijózanító állomás vezető (ügyeletes) orvosa köteles gondoskodni.

(2) A kijózanító állomásra való felvételről az állomás vezető orvosa dönt. Ha a szállított személy állapota kórházi ápolást igényel, a vezető orvos - a mentőszolgálat útján - intézkedik a kórházba szállításról.

(3) Ha az ittas személyt egy éven belül második alkalommal szállítják a kijózanító állomásra, erről az állomás vezetője az illetékes egészségügyi hatóságot értesíti.

(4) Az egészségügyi hatóság az értesítés alapján megvizsgálja, fennállnak-e az ittas személy kötelező gondozása és gyógykezelése elrendelésének feltételei, indokolt esetben az eljárást megindítja.

(5) Ha a beszállított nem bizonyul ittasnak, a vezető orvos elbocsátja. Ebben az esetben a beszállítottat költség nem terheli.

8. §

A kijózanító állomásra felvett személy ruházatát, használati és egyéb tárgyait (pénzét, értékeit) a kijózanító állomás kijelölt alkalmazottja két tanú jelenlétében jegyzékbe veszi és az elbocsátásig megőrzi.

9. §

Ha a kijózanító állomásra szállított személy a beszállítása, vagy a kijózanító állomáson tartózkodása alatt a környezetében levők egészségét, vagy testi épségét veszélyezteti, vele szemben -elsősorban egészségügyi - kényszerintézkedések (hálós ágyban elhelyezése; őrzése, gyógyszeres kezelése stb.) foganatosíthatók. A kijózanító állomás vezető orvosa szükség szerint a rendőrség közreműködését is igénybe veheti.

10. §

(1) A beszállított személyt kijózanodásig, de legfeljebb huszonnégy órai időtartamra lehet a kijózanító állomáson visszatartani.

(2) A kijózanító állomásról való elbocsátásról a vezető orvos dönt.

(3) A kijózanító állomáson tartott személyt elbocsátása előtt is meg kell vizsgálni. Ha állapota kórházi ápolást igényel, a vezető orvos intézkedik kórházba szállítása iránt. Ha az elbocsátandó személy járóbeteg-ellátásra szorul, fel kell hívni, hogy körzeti orvosánál további kezelés érdekében jelentkezzék.

(4) A kijózanító állomásról elbocsátott személy részére a megőrzött ingóságait - az átvételnek a jegyzéken aláírásával történt igazolása mellett - ki kell adni.

11. §

(1) Ha a kijózanító állomásra szállított személy azonossága megnyugtató módon nem állapítható meg, illetve állandó lakása, vagy állandó munkahelye nincs, és a beszállításnál rendőr nem volt jelen, a felvétellel egyidőben értesíteni kell a területileg illetékes rendőrhatóságot.

(2) A kijózanító állomás vezető (ügyeletes) orvos a rendőrség megkeresésére minden beszállított személyről, annak egészségi állapotáról azonnal köteles szóban, illetve írásban is tájékoztatást adni.

12. §

(1) A beszállított személy a beszállításával és a kezelésével (ellátással) felmerülő költséget a kijózanító állomást fenntartó tanács bevételi számlájára köteles befizetni.

(2) A kijózanító állomásra szállított személy:

beszállítási költségként - függetlenül attól, hogy milyen járművel történik - az érvényben levő taxi viteldíjat,

ha a járművet a szállítás során beszennyezte, tisztítási költségként 300 forintot,

kezelési költségként 500 forintot

tartozik megfizetni.

13. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az 1/1964. (VII. 30.) BM-EüM számú rendelet hatályát veszti.

Kamara János s. k.,

belügyminisztériumi államtitkár

Dr. Zsögön Éva s. k.,

egészségügyi minisztériumi államtitkár