8/1979. (VII. 12.) MüM-MÉM együttes rendelet
a mezőgazdasági szövetkezeti tagok egyes munkaügyi kérdéseiről
A 34/1967. (X. 8.) Korm. számú rendelet 126. §-ának (2) bekezdésében és a 7/1977. (III. 12.) MT számú rendelet 160. §-ának (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a mezőgazdasági szövetkezeti tagok munkavégzésével kapcsolatos tagsági jogok és kötelezettségek egységes nyilvántartása és továbbfejlesztése érdekében a következőket rendeljük:
1. §
A munkakönyvek kiállításáról, kezeléséről, nyilvántartásáról, a munkakönyvbe történő bejegyzésekről szóló jogszabályt* a mezőgazdasági termelőszövetkezetekre, a halászati termelőszövetkezetekre és a mezőgazdasági szakszövetkezetekre (a továbbiakban együtt: mezőgazdasági szövetkezetek), illetve tagjaikra (a továbbiakban: tagok) az e rendeletben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.
2. §
Ahol jogszabály a munkakönyv kezelésével, nyilvántartásával, a bejegyzésekkel kapcsolatban vállalatról rendelkezik, e rendelet alkalmazása szempontjából azon mezőgazdasági szövetkezetet, munkaviszonyon tagsági viszonyt, munkabéren munkadíjat, munkaügyi döntőbizottságon szövetkezeti döntőbizottságot, igazgatón - a termelőszövetkezeti jogszabályokban foglalt hatásköri rendelkezéseknek megfelelő eltérésekkel - elnököt, illetve vezetőséget, továbbá küldöttgyűlést vagy közgyűlést kell érteni.
3. §
A mezőgazdasági szövetkezet e rendelet hatálybalépését követően belépő taggal csak akkor köthet írásbeli munkamegállapodást, ha a tag munkakönyvvel rendelkezik.
4. §
(1) A mezőgazdasági szövetkezetnek a tagsági viszony keletkezésekor a munkakönyv megfelelő rovataiba be kell jegyeznie a tagsági viszony keletkezésének napját, a tag személyi alapmunkadíját.
(2) Átlépés esetén azt az időpontot kell bejegyezni, amelyben közösen megegyezett a tag és az érdekelt mezőgazdasági szövetkezet vezetősége.
5. §
(1) A tagsági viszony megszűnésekor a munkakönyv megfelelő rovataiba be kell jegyezni a tagsági viszony megszűnésének napját, módját, a tag munkakörét (beosztását), a személyi alapmunkadíját.
(2) A munkakönyv "Egyéb bejegyzések" rovatába be kell jegyezni - naptári, évek szerint -hogy a megszűnt tagsági viszony tartama alatt mely éveket nem lehet a társadalombiztosítási jogszabályok szerint a nyugdíjmegállapítás szempontjából teljes szolgálati évként figyelembe venni.
(3) A tagsági viszony megszűnésének napjaként a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény 12. §-ában meghatározott időpontot kell feltüntetni.
6. §
A tagsági viszony megszűnésekor a munkakönyv "munkaviszony megszűnésének módja" rovatába a következő bejegyzést kell írni:
a) "felmondás a dolgozó részéről", ha a tag a mezőgazdasági szövetkezetből kilép;
b) "áthelyezve", ha a tag más mezőgazdasági szövetkezetbe átlép;
c) "kilépett", ha a tagsági viszony kizárással szűnt meg, vagy a tag az alapszabályban meghatározott időtartam előtt a vezetőség hozzájárulása nélkül lép ki;
d) "munkaviszonya megszűnt", ha a mezőgazdasági szövetkezet jogutód nélkül megszűnik.
7. §
(1) Ha a mezőgazdasági szövetkezet az alkalmazottját tagjai sorába felveszi, munkakönyvébe a munkaviszonyra irányadó szabályok szerint kell feltüntetni a munkaviszonyának megszűnését, és új sorba kell bejegyezni a tagsági viszony keletkezését. Ilyen esetben a munkaviszony megszűnésének napját követő nap a tagsági viszony kezdő időpontja.
(2) Ha a tag az ideiglenes munkavállalásra vonatkozó rendelkezések alapján teljes munkaidőre létesít munkaviszonyt és munkakönyv nélkül alkalmazzák, a mezőgazdasági szövetkezet köteles a munkaviszonyra vonatkozó adatokat nyilvántartani, azokat a tagsági viszony megszűnésekor az 5. § (2) bekezdésében írt rendelkezések szerint a munkakönyvbe bevezetni.
(3) A mezőgazdasági szövetkezetben végzett munka mellett engedélyezett munkaviszony bejegyzésére az általános szabályok az irányadók.
8. §
(1) A tagnak a mezőgazdasági szövetkezet részére e rendelet hatályba lépése előtt átadott munkakönyvébe a szükséges adatokat (4. §) 1979. december 31-ig kell bevezetni.
(2) Azokat a munkakönyvvel még nem rendelkező tagokat, akik a mezőgazdasági szövetkezettel e rendelet hatályba lépése előtt kötöttek munkamegállapodást, vagy a közös munkában rendszeresen részt vesznek, 1980. január 1-től kezdődően 1981. december 31-ig munkakönyvvel kell ellátni. A munkakönyvhöz szükséges nyomtatványokat és a munkakönyvet a mezőgazdasági szövetkezet állítja ki. A munkakönyv kiállítását a mezőgazdasági szövetkezet székhelye szerinti községi, nagyközségi tanács vb szakigazgatási szerve, illetőleg a városi, megyei városi tanács vb munkaügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve, Budapesten a Fővárosi Tanács V. B. munkakönyvkiállító kirendeltsége ellenőrzi és a munkakönyvet kiadja.
(3) Az (1) és (2) bekezdés rendelkezéseit nem kell alkalmazni azokra a tagokra, akik e rendelet hatályba lépésekor elérték, illetve 1981. december 31-ig elérik a nyugdíjkorhatárt.
9. §
A mezőgazdasági szövetkezetnek a tagok és az alkalmazottak munkakönyvéről elkülönített nyilvántartást kell vezetnie.
10. §
A tagsági viszony megszűnése esetén a mezőgazdasági szövetkezet köteles - az erre vonatkozó külön jogszabály szerint* - a volt tag részére, "munkavállalói igazolási lap"-ot (MIL lap) kiállítani és a munkakönyvvel együtt a volt tag részére két példányban kiadni.
11. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a mezőgazdasági termelőszövetkezetekről szóló 1967. évi III. törvény végrehajtására kiadott 12/1977. (III. 12.) MÉM számú rendelet 6. §-a hatályát veszti.
Dr. Trethon Ferenc s. k.,
munkaügyi miniszter
Dr. Romány Pál s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter