Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

13/1980. (V. 23.) PM rendelet

a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról a Pénzügyminisztérium felügyelete alá tartozó költségvetési szerveknél, pénzintézeteknél és a takarékszövetkezeteknél

A Munka Törvénykönyvének végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, figyelemmel a 21/1979. (XII. 28.) MüM rendeletben foglaltakra is - a munkaügyi miniszterrel, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Közalkalmazottak Szakszervezetével és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya kiterjed:

a) a Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézetre, a Pénzügykutatási Intézetre, a PM Számítóközpontra, a PM Továbbképző Intézetre (a továbbiakban: intézetek), a Számviteli Képesítő Bizottság Titkárságára, a Pénzügyminisztérium gyermekintézményeire és - az étkezde kivételével - jóléti intézményeire (a továbbiakban: intézmények; az intézetek és intézmények együtt: költségvetési szervek);

b) az Állami Biztosítóra, az Állami Fejlesztési Bankra, a Középeurópai Nemzetközi Bankra, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt.-re, az Országos Takarékpénztárrra és a Pénzintézeti Központra (a továbbiakban: pénzintézetek);

c) a takarékszövetkezetekre.

A költségvetési szervekre vonatkozó rendelkezések

[A 21/1979. (XII. 28.) MüM rendelet 9. §-ához]

2. §

A 21/1979. (XII. 28.) Mü M rendelet 9. §-ának alkalmazásában

a) az a) kategóriába tartoznak az intézetek és a Számviteli Képesítő Bizottság Titkársága;

b) a c) kategóriába tartoznak a gyermekintézmények és a jóléti intézmények.

[Az Mt. V. 86. § (2) bekezdéséhez]

3. §

Magasabb vezető állásúnak minősülnek az intézetek vezetői és helyetteseik.

A pénzintézetekre és a takarékszövetkezetekre vonatkozó rendelkezések

[A 21/1979. (XII. 28.) MüM rendelet 23. §-ához]

4. §

(1) Az átlagos heti munkaidő 44 óra. amelyet az általános munkarend szerint két héten belül - 88 órát 11 munkanapra elosztva - kéthetenként egy szabadnap biztosításával kell teljesíteni.

(2) Az általánostól eltérő munkarend megállapításának feltételeit, valamint azokat a feladat-, illetve munkaköröket, amelyekben több műszak vagy egyenlőtlen munkaidőbeosztás alkalmazható, a munkaügyi szabályzatban kell meghatározni.

5. §

(1) Túlmunkavégzés esetén a dolgozót - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - díjazás vagy szabad idő illeti meg. Azt, hogy a dolgozó az általa végzett túlmunka ellenértékeként milyen esetekben kap díjazást vagy szabad időt, a munkaügyi szabályzat állapítja meg.

(2) A túlmunkáért nem jár ellenérték.

a) a pénzintézeteknél a pénzintézeti dolgozók munkabéréről szóló miniszteri utasítás alapján besorolt vezetőknek,

b) a takarékszövetkezeteknél a vezető munkakörűeknek,

c) azoknak a dolgozóknak, akik munkaidejük beosztását és felhasználását maguk határozzák meg.

(3) A (2) bekezdés c) pontjába tartozó dolgozók körét a munkaügyi szabályzat állapítja meg.

6. §

(1) A túlmunka idejére - díjazás esetén - túlmunkapótlék jár.

(2) A túlmunkapótlék mértéke az előírt rendszeres napi munkaidőn felüli első 2 órára az alapbér 25%-a, a 3. és 4. órára 50%-a, minden további órára 100%-a.

(3) A munkaügyi szabályzat a túlmunka díjazása fejében a túlmunkapótlékot is magában foglaló túlmunkadíj átalányt, a túlmunka ellenértékeként nyújtott szabad idő helyett pedig évi 3 naptól 6 munkanapig terjedő szabadidőátalányt állapíthat meg.

7. §

Az 5. § (2) bekezdésében felsorolt dolgozóknak a heti pihenőnapon és a munkaszüneti napon végzett munkáért nem jár ellenérték.

8. §

(1) A pénzintézeteknél a pénzintézeti dolgozók munkabéréről szóló miniszteri utasítás alapján besorolt vezetőket 12 munkanap pótszabadság illeti meg.

(2) A takarékszövetkezeteknél a magasabb vezető állású dolgozóknak évenként 12 munkanap pótszabadság jár. A vezető állású dolgozókat évi 6-12 munkanapig terjedő pótszabadság illeti meg, amelynek feltételeit és mértékét a munkaügyi szabályzat állapítja meg.

(3) A pénzintézeti és takarékszövetkezeti ügyintézők közül azokat, akik túlmunka végzéséért ellenértékre nem jogosultak, évi 6 munkanap pótszabadság illeti meg.

9. §

(1) A pénztárosokat és értéktárkezelőket, továbbá pénz- és értékkezelőket értékkezelési pótlék illeti meg.

(2) Az értékkezelési pótlék havi összege

a) a pénzintézeteknél legfeljebb 500, legalább 200 Ft,

b) a takarékszövetkezeteknél legfeljebb 200, legalább 80 Ft.

(3) Az értékkezelési pótlék megállapítására és folyósítására vonatkozó részletes szabályokat a munkaügyi szabályzatban kell megállapítani.

10. §

(1) Azokat a munkaköröket, amelyekben az idegen nyelv használata esetén nyelvtudási pótlékot kell, illetve lehet fizetni, az idegen nyelvtudás anyagi elismeréséről szóló 110/1964. (9) MüM utasításban - és az azt kiegészítő jogszabályokban, ideértve a 147/1966. (PK 24.) PM utasítást is - foglaltak figyelembevételével a munkaügyi szabályzat állapítja meg.

(2) A munkaügyi szabályzatban meghatározott feltételekkel alapfokú nyelvtudásért is fizethető nyelvtudási pótlék, melynek összege a havi 100 Ft-ot nem haladhatja meg.

(3) A nyelvtudási pótlék mértékét az (1) bekezdésben említett utasítás 4. pontjában meghatározott kereteken belül úgy kell megállapítani, hogy az egy dolgozó részére kifizethető pótlék összege a havi 1800 Ft-ot nem haladhatja meg.

11. §

(1) Az éjszakai munka (Mt. V. 42. §) végzéséért a pénzintézeteknél éjszakai pótlék jár. Az éjszakai pótlék mértéke az alapbér 10%-a. A munkaügyi szabályzat - különösen huzamosabb ideig végzett éjszakai munka esetén - ennél magasabb éjszakai pótlékot is megállapíthat, ez azonban az alapbér 20%-át nem haladhatja meg.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezései nem vonatkoznak azokra, akik rendszeresen (állandóan vagy hetente váltakozva) éjszakai műszakban dolgoznak és munkakörükre, illetve munkaidőbeosztásukra tekintettel - a munkaügyi szabályzat előírásai alapján - műszak- (illetve munkaidőbeosztási) pótlékra jogosultak.

(3) A műszakpótlék mértékéig terjedő munkaidőbeosztási pótlékban lehet részesíteni azokat a pénzintézeti dolgozókat, akik kedvezőtlen munkaidőbeosztásban vagy munkarendben végzik munkájukat és műszakpótlékra nem jogosultak. Azokat a munkaidőbeosztásokat és munkarendeket, amelyekben munkaidőbeosztási pótlékot kell megállapítani, a munkaügyi szabályzat tartalmazza.

12. §

(1) A pénzintézeteknél a béren kívüli juttatások képzésére és felhasználására a Magyar Nemzeti Bank és a pénzintézetek jövedelemszabályozásának rendszeréről szóló pénzügyminiszteri utasításban foglaltak az irányadók. Az előlegkeret mértéke az éves tervezett átlaglétszám alapulvételével dolgozónként és havonként 10,- Ft.

(2) A takarékszövetkezetek jóléti és kulturális alapjukat a 29/1979. (XI. 1.) PM-MüM együttes rendelet 3. §-a, jutalmazási alapjukat pedig 5. §-a szerint képezhetik és használhatják fel.

[Az Mt. V. 86. § (2) bekezdéséhez]

13. §

(1) A pénzintézeteknél magasabb vezetőállásúak a főosztályvezetők, a megyei (területi) igazgatók és az ezeknél magasabb beosztású vezetők.

(2) A takarékszövetkezeteknél magasabb vezetőállásúak a 32/1978. (XI. 29.) PM rendelet 16. § (1) bekezdésében meghatározott személyek.

Záró rendelkezések

14. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 101/1968. (PK. 1.) PM számú és az azt módosító 4/1974. (PK 17.) PM utasítás, valamint a 7/1974. (PK 18.) PM utasítás hatályát veszti.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék