Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

15/1980. (IV. 25.) ÉVM-ÁH rendelet

az építőkisipari árakról

A 41/1979. (XI. 1.) MT rendeletben foglalt felhatalmazás alapján - az Országos Anyagés Árhivatal elnökével, a könnyűipari miniszterrel, valamint a Kisiparosok Országos Szervezetével (a továbbiakban: KIOSZ) egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A kisiparos által végzett építőipari munkák ára a szabad árformába tartozik.

(2) A kisiparos által bármely megrendelő részére végzett építőipari munkák irányárait és azok alkalmazásának feltételeit az árhatóság által - a KIOSZ véleményének meghallgatása alapján - jóváhagyott és a Kisiparosok Országos Szervezeténél beszerezhető "Kisiparosok Építőipari Árgyűjteménye"* tartalmazza.

(3) Az irányárat meg nem haladó ár alkalmazása esetén a kisiparos terhére a 41/1979. (XI. 1.) MT rendelet 20. §-ában foglaltak szerinti forgalmi adó nem vethető ki.

2. §

(1) A kisiparos tételes árvetést köteles készíteni, kivéve ha az irányárat meg nem haladó árat alkalmaz, vagy a munka értéke megállapodásonként az 1000 Ft-ot nem haladja meg.

(2) A kisiparos átalányáras megállapodás esetén

- az új és a toldalékjellegű munkák kivételével

- egyszerűsített (nem tételes) árvetést készíthet.

(3) Az építőipari munka árát a tételek anyagköltségének és díjának a kiszámításával és a járulékos költségek meghatározásával - a rendelet mellékletében foglalt árvetéskészítési irányelvek szerint - kell képezni.

3. §

(1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit csak a hatálybalépését követően kötött szerződés alapján végzett építőipari munkáknál kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépését követően kötött szerződés alapján végzett építőipari munkáknál az 1. § (2) bekezdésében említett "Kisiparosok Építőipari Árgyűjteménye" közzétételéig a Kisiparosok Építőipari Egységárgyűjteménye 1976. évi kiadásának árait az árhatóság által közzétett ár-különbözeti mutatókkal módosítva kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 8/1967. (XII. 31.) ÉVM-ÁH rendelet hatályát veszti.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Melléklet a 15/1980. (IV. 25.) ÉVM-ÁH rendelethez

ÁRVETÉSKÉSZÍTÉSI IRÁNYELVEK

1. A 15/1980. (IV. 25.) ÉVM-ÁH rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (1) bekezdése szerinti tételes árvetést a tételek anyagköltsége és díja vonatkozásában az "A" mintának megfelelően az alábbi részletezettséggel kell elkészíteni:

a) a tétel anyagköltsége

- közvetlen anyagköltség,

- fuvarozási és rakodási költség,

- anyagkezelési költség,

b) a tétel díja

- közvetlen bérköltség,

- általános (rezsi) költség,

- gépköltség,

- bruttó fedezet

2. A közvetlen anyagköltséget a műszakilag szükséges bruttó anyagmennyiségből és az anyagok fogyasztói árából kell meghatározni.

Fuvarozási és rakodási költségként a közvetlen anyagok szállításával és rakodásával kapcsolatban felmerülő költségeket lehet figyelembe venni.

Anyagkezelési költségként az anyagok beszerzésével, tárolásával és finanszírozásával kapcsolatos költségek számolhatók el.

Közvetlen bérköltség címén a kisiparos termelési körülményei mellett szükséges közvetlenül elszámolható munkaidőt kell figyelembe venni. A megfelelően részletezett munkaidőket átlagosított órabérrel kell elszámolni.

A képesítéshez kötött iparokban a kisiparos bértételét az árvetésben a vállalati dolgozók alapbérének megállapításáról szóló, az 1/1980. (I. 7.) MüM rendelettel módosított 16/1976. (XII. 11.) MüM rendelet 1., 2. és 3. számú mellékletében foglaltak alapján kell figyelembe venni.

A kisiparban foglalkoztatott dolgozók bérezéséről szóló mindenkor érvényes jogszabály szerint

- a kisiparos bértételét a képesítéshez nem kötött iparokban a bérkategória legmagasabb szakmunkás órabérével;

- az alkalmazottként dolgozó szakmunkás és betanított munkás órabérét a besorolás szerinti, ténylegesen fizetett bértétellel;

- a szakmunkástanulók órabérét a besorolás szerinti legmagasabb segédmunkás órabérrel;

- a segítő családtag órabérét a szakképzettségének megfelelő (szakmunkás, betanított munkás, segédmunkás) órabérrel kell számításba venni.

Az órabér átlagosítás tekintetében, valamint abban a kérdésben, hogy az órabér kategóriák meghatározása szempontjából az egyes kisipari szakmák (tevékenységi körök) melyik munkakörülményi fokozatba tartoznak, a KIOSZ állásfoglalása az irányadó.

Általános (rezsi) költségek címén - a közvetlen termelői munkabérre vetítve - a kisiparos a tényleges rezsikulcsát alkalmazhatja.

Általános (rezsi) költség címén azokat a költségeket lehet figyelembe venni, amelyek a termelés és általában az ipar gyakorlása során felmerülnek, és amelyeknek a kalkulációs egységre eső hányada közvetlenül nem állapítható meg.

A rezsiköltség tartalmát tekintve anyag-, béres vegyes jellegű költségeket foglal magában.

Anyagjellegű rezsiköltségek a kalkulációs egységre el nem számolható anyagféleségek, kivéve a gépköltségként elszámolt üzem-, kenő- és segédanyagokat.

Bérjellegű rezsiköltségek: a termelő alkalmazott nem termelő munkaidejére fizetett bór (műhely-és szerszámkarbantartás, javítás stb.); a kisiparos és segítő családtagja nem termelő munkaidejére eső bérjellegű költség, a nem termelő (adminisztratív) alkalmazottak bére. Az alkalmazottali kiegészítő fizetése (fizetett ünnep, fizetett szabadság, fizetett ebédidő, munkabérkiegészítés); a bérpótlékok (túlóra pótlék, éjszakai pótlék stb.); a munkabérek közterhei (társadalombiztosítási járulék, alkalmazottak utáni jövedelemadó); a kisiparos társadalombiztosítási járuléka; a kötelezően csökkentett munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottak bértöbblete; a tényleges katonai szolgálatra bevonuló alkalmazott bevonulási segélye; a munka- és védőruha juttatás költsége.

Vegyes jellegű rezsiköltségek: a fogyóeszközök körébe tartozó (gépköltségként el nem számolt) felszerelések, szerszámok beszerzési, javítási és karbantartási költsége, továbbá bérleti (kölcsön) dija; műhelybér, üzletbér; göngyölegek kölcsöndíja; az ipari tevékenységgel összefüggő biztosítási díj; a hirdetési díjak; az ipargyakorlással kapcsolatos illetékek; az irodaszerek és nyomtatványok költsége; kamatok (az anyagvásárlással kapcsolatos kamat kivételével); a közlekedési költségek (telephely közigazgatási határán belül); közlönyök, szaklapok előfizetési költségei; posta-, távíró- és távbeszélő díjak; a propaganda és dekorációs költségek; a szakkönyvek költsége; takarítási költségek; utazási költségtérítés a más helységből bejáró alkalmazottak részére; a kisipar ügyvitelével kapcsolatos ügyvédi és szakértői költségek; védőétel és -ital költsége; a világítási (fűtési) költség; KIOSZ tagsági díj stb.

A tényleges rezsi kiszámításánál a megelőző naptári év igazolt rezsiköltségét, ugyanazon időszak közvetlen bérköltségéhez kell viszonyítani. A kiszámítást bizonylatok, illetve önbizonylatok alapján kell elvégezni.

Az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium irányrezsikulcsot állapíthat meg.

Gépköltségként kell számításba venni - az emelőgépek kivételével - a gép működéséhez szükséges energia-, üzem-, kenő- és segédanyagok költségét, a gépszállítás költségét, a gép fel- és leszerelési költségét, a gép értékének amortizációját és fenntartási (javítási) költségeit. Bérelt gép esetén a gép bérleti díját, üzembehelyezési és üzemeltetési költségét.

A gépköltség kiszámításánál a megelőző naptári év igazolt gépköltségét a teljesített munkaórák számához kell viszonyítani.

Az emelőgépek üzemeltetésével kapcsolatos költségeket külön költségvetési tételben kell elszámolni.

A bruttó fedezetben térül meg a felvonulási költség, a műszaki fejlesztési, a garanciális javítási költség és a vállalkozói haszon A haszon mértékét az ár arányosságára és a tisztességtelen haszon megállapításának irányelveiről szóló jogszabályban foglaltakra figyelemmel kell megállapítani.

3. A R. 2. § (2) bekezdése szerinti egyszerűsített - a "B" mintának megfelelő - árvetésben az anyagköltség és a díj nem munkatételenként, hanem az egész munkára összevontan számítható ki. A díjat rezsiórabérek alkalmazásával is ki lehet számítani. A rezsiórabér a közvetlen bérköltséget, a rezsiköltséget és a bruttó fedezetet foglalja magában.

4. A tételek anyagköltségén és díján felül a következő járulékos költségek számíthatók fel:

a) a munkahelyen kívül végzett munkák kiszállási költségei;

b) az építtető által megrendelt túlórák többletköltségei;

c) a forgalmi adó.

Kiszállási költség címén a telephely közigazgatási határán belül végzett, kizárólag helyszíni javítási és pótlási munka esetén a kisiparos az útidő bérellenértékét jogosult felszámítani. Ez a kiszállási díj csak egyszer számolható el akkor is, ha a kisiparos a javítási, pótlási munkát másnap folytatja, vagy ha a munkát több személy (szerelőpár) végzi.

A kisiparos telephelyének közigazgatási határán kívül végzett munkák többletköltségei címén

- az utazási költség,

- az utazási idő,

- az élelmezési és

- a szállásköltség

ellenértéke számolható fel. A térítés mértékét a kivitelező kisiparos és a megrendelő - a kisiparos saját személyével, munkavállalóival (ideértve a szakmunkástanulót is) és segitő családtagjaival kapcsolatban ténylegesen felmerülő többletköltségek alapulvételével - előzetes megegyezéssel alakítja ki.

Utazási költség címén, közúti járművel történő utazás esetén a 2. osztályú vasúti jegy, vagy autóbuszjegy árának megtérítése igényelhető. Ha az utazás a kisiparos gépkocsijával történik, a mindenkor hatályos jogszabály szerinti saját gépkocsihasználati díj (kilométerdíj) számítható fel.

Az utazási idő bérellenértékének mértékét az órában kifejezett utazási idő és az egy órára jutó rezsiórabér szorzata adja.

Szállásköltség címén a ténylegesen felmerülő, igazolt költség felszámítása indokolt.

Élelmezési költség címén naponta és személyenként a mindenkor hatályos jogszabály szerinti élelmezési költség (napidíj) megtérítését igényelheti a kisiparos a megrendelőtől.

A telephelyen kívüli munkára naponta történő utazásnál:

- az utazási költség és

- az utazási idő bérellenértékének térítése;

a kivitelezés helyén történő folyamatos tartózkodás esetén pedig annak minden napjára:

- élelmezési költség és

- a ténylegesen felmerült szállásköltség térítése indokolt.

Az építtető rendelkezése alapján túlórában, munkaszüneti napon, heti pihenőnapon, illetve éjszakai munkában végzett építőipari munka többletköltségét a kisiparos a saját maga, munkavállalói és segítő családtagjai által elvégzett munkával kapcsolatban egyaránt felszámolhatja. Az ilyen címen felszámítható összeg mértékét a túlórapótlékra vonatkozó bérügyi rendelkezések alapulvételével a kisiparos és a megrendelő előzetes megegyezéssel határozza meg.

Forgalmi adó címén a kisiparos a forgalmi adóköteles munkáival kapcsolatban a mindenkor érvényes forgalmi adókulcsok alkalmazásával ténylegesen befizetendő forgalmi adó összegét jogosult a megrendelő terhére felszámítani.

A járulékos költségeket az elszámolásokban elkülönítve, önálló tételként kell szerepeltetni.

5. A megrendelő által a kivitelező kisiparos rendelkezésére bocsátott munkaerő teljesítményének ellenértékét - a ténylegesen végzett munka arányában - a megrendelő és a kisiparos előzetes megegyezéssel állapítja meg.

"A" minta

"B" minta

Tartalomjegyzék