Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/1980. (XII. 30.) EüM rendelet

az orvostudományi egyetemeken végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről

A Minisztertanács 1051/1980. (XII. 12.) határozatának 6. b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, valamint az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A munkáltató a hazai orvostudományi egyetemen végző és végzett pályakezdő általános orvossal, fogorvossal és gyógyszerésszel - orvosi, fogorvosi, illetőleg gyógyszerészi oklevélhez kötött munkakörben - első ízben munkaviszonyt csak az e rendeletben szabályozott pályázati rendszer keretében létesíthet.

(2) A munkáltató e rendelet szerint létesíthet első munkaviszonyt a Magyarországon végző, és állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező külföldi állampolgárral is.

(3) E rendelet hatálya nem terjed ki a Magyarországon végző, társadalmi szerv által adományozott ösztöndíjjal tanuló külföldi állampolgárral létesítendő első munkaviszonyra.

(4) E rendelet nem érinti a hazai és külföldi orvostudományi egyetemen tanulmányi szerződés alapján végző általános orvossal, fogorvossal és gyógyszerésszel létesítendő munkaviszonyt, a társadalmi szervezettel létesítendő munkaviszonyt, valamint a hivatásos szolgálati viszonyt.

Pályázati eljárás

2. §

(1) Az Egészségügyi Minisztérium az általános orvosok esetében a végzést megelőző év utolsó negyedévében meghatározza és közzéteszi az egyes szakmákban pályakezdőkkel betölteni kívánt állások szakmai összetételét szám szerint.

(2) Az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alatt álló intézmények, a tanácsok által fenntartott valamennyi egészségügyi és szociális intézmény és szolgálat, valamint a minisztériumok és országos hatáskörű szervek irányítása alá tartozó munkáltatók (a továbbiakban: munkáltató) az (1) bekezdésben foglaltakra is figyelemmel, szolgálati úton közlik a felügyeleti szervükkel, hogy az adott évfolyamon végző pályakezdő szakemberek részére hány állásra kívánnak pályázati felhívást kiírni, általános orvosok esetében megjelölve a szakmai összetételt is.

(3) A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatásig szerve, a felügyeletet gyakorló minisztérium és országos hatáskörű szerv (a továbbiakban: felügyeleti szerv) - mérlegelés után - az igényelt álláskeretszámot általános orvosok esetében - szakmai bontásban -, valamint fogorvosok esetében a végzés évében január hó l-ig, gyógyszerészek esetében a végzést megelőző évben augusztus hó l-ig. közli az Egészségügyi Minisztériummal.

(4) Az egészségügyi miniszter évente meghatározza a pályakezdő általános orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek részére meghirdethető állások keretszámát a felügyeleti szervek szerinti bontásban, és erről a felügyeleti szerveket, valamint az orvostudományi egyetemek rektorait általános orvosokra nézve - szakmai bontásban is -, valamint fogorvosokra nézve a -végzés évében január hó 20-ig, gyógyszerészekre nézve a végzést megelőző évben augusztus hó 20-ig értesíti.

(5) A felügyeleti szerv - az egészségügyi miniszter által meghatározott kereten belül (általános orvosok esetében a szakmai összetételre is figyelemmel) - haladéktalanul értesíti a munkáltatókat a pályázati felhívás kiírásának engedélyezéséről

(6) A munkáltatók - a felügyeleti szerv engedélye alapján - a végzők foglalkoztatására irányuló pályázati felhívásukat általános orvosok és fogorvosok esetében a végzés évében február hó 10-ig, gyógyszerészek esetében a végzést megelőző évben szeptember hó 10-ig. megküldik valamennyi orvostudományi egyetem rektorának kifüggesztésre alkalmas formában.

(7) Amennyiben a megállapított keretszám és a meghirdetésre küldött pályázati felhívások számában - általános orvosok esetében a szakmai összetételben is - eltérés van, az orvostudományi egyetemek rektorai értesítik az intézkedésre jogosult felügyeleti szervet.

(8) Az orvostudományi egyetemek rektorai a munkáltatók pályázati felhívásait - a (7) bekezdésben megjelölt esetben a felügyeleti szerv intézkedését is figyelembe véve - legkésőbb általános orvosok és fogorvosok részére a végzés évében február 20-án, gyógyszerészek részére a végzést megelőző évben, szeptember 20-án kifüggesztik.

3. §

(1) A munkáltató a pályakezdő általános orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek részére szakképesítést nem igénylő munkakörre írhat ki pályázati felhívást. Az első ízben munkába lépő pályakezdők részére helyettesítésre pályázati felhívás nem írható ki.

(2) A munkáltató által kiirt pályázati felhívásnak a következőket kell tartalmaznia:

a) a munkáltató megnevezését és pontos címét,

b) a munkahely megnevezését és címét,

c) a munkakör részletes megjelölését és a fontosabb munkaköri feladatok felsorolását,

d) a munkakörre megállapított bértételen belül a pályakezdő részére biztosítható személyi alapbér összegszerű megjelölését és az alkalmazáshoz kapcsolódó bérpótlékokat,

e) a munkáltató által felajánlott juttatásokat (lakás, a beköltözés időpontjával; férőhely; letelepedési segély; étkezési lehetőség; berendezési kölcsön lehetősége; a költözködési költség megtérítése stb.), valamint

f) a munkába lépés időpontját.

4. §

Pályázatot - az 1. § (3) és (4) bekezdésében megjelöltek kivételével -

a) az utolsó tanulmányi évre beiratkozott általános orvostanhallgatók,

b) az utolsó tanulmányi félévre beiratkozott fogorvostanhallgatók, valamint

c) a kötelező szakmai gyakorlatukat megkezdő gyógyszerésztanhallgatók

nyújthatnak be.

5. §

A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó

- fontosabb személyi adatait (név, állandó és ideiglenes lakóhely pontos címe),

- lezárt tanévei átlageredményeit,

- szakmai érdeklődési körét, tudományos diákköri tevékenységét,

- végzett társadalmi munkáját,

- igényét a munkáltató pályázati felhívásában megjelölt juttatásokra,

és csatolni kell a pályázó részletes önéletrajzát, valamint az orvostudományi egyetem által a pályázóról készített - kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatóknál ajánlást is magában foglaló -jellemzést.

6. §

(1) A munkáltató a pályázatról - a pályázatok összevetése alapján, az egyetemi jellemzés, ajánlás és a tanulmányi eredmény figyelembevételével, továbbá a munkahelyi társadalmi szervezetek meghallgatásával - a benyújtástól számított egy hónapon belül dönt és arról a pályázót (pályázókat) - elutasítás esetén a benyújtott iratok egyidejű visszaküldésével - haladéktalanul értesíti.

(2) A munkaszerződést írásban kell megkötni A munkába lépés időpontját úgy kell meghatározni, hogy az a tanév befejezését, továbbá az azt közvetlenül követő államvizsga letételét lehetővé tegye. A munkaszerződés megkötésére egyebekben az általános szabályokat kell alkalmazni.

(3) A munkáltató a munkaszerződés megkötése alapján - a pályázat visszavonása céljából - haladéktalanul értesiti a munkahely betöltéséről az orvostudományi egyetemek rektorait; a név feltüntetésével kell értesíteni azt az egyetemet, ahol a pályakezdő végez.

7. §

A betöltetlenül maradt állásokra

a) általános orvosok és fogorvosok a végzés évében november 30-ig,

b) gyógyszerészek a végzés évében június 30-ig pályázhatnak a 4-6. § alkalmazásával.

8. §

Ha a pályakezdő általános orvos, fogorvos vagy gyógyszerész a 4-7. §-ban meghatározott módon nem tudott első munkaviszonyt létesíteni, a következő évben végzők számára meghirdetett állások megpályázásával létesíthet munkaviszonyt.

9. §

A felügyeleti szervek a melléklet szerinti kimutatás megküldésével évente kötelesek tájékoztatni az Egészségiagyi Minisztériumot az irányításuk alá tartozó munkáltatóknál alkalmazott pályakezdő

a) általános orvosokról és fogorvosokról a végzés évében december 15-ig,

b) gyógyszerészekről pedig a végzés évében július 15-ig.

Munkahely változtatás

10. §

(1) Az első ízben munkaviszonyt létesített általános orvost, fogorvost vagy gyógyszerészt a munkába lépéstől számított

a) egy éven belül más munkáltató egészségügyi képesítéshez kötött munkakörben nem alkalmazhatja;

b) egy év eltelté után más munkáltató csak a tárgyévben végzők számára meg nem hirdetett állásokban alkalmashatja - egy évig szakmaváltoztatás nélkül - az általános pályázati eljárás,* illetőleg a vonatkozó külön jogszabályok** szerint

(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott szakmaváltoztatási tilalom alól egészségi okon alapuló szakmai alkalmatlanság esetén vagy kivételes méltánylást érdemlő más rendkívüli esetben - a munkáltató véleményét is figyelembe véve -a felügyeleti szerv [2. § (3) bek.] felmentést adhat.

Záró rendelkezések

11. §

(1) Ez a rendelet 1981. január 1-én lép hatályba; rendelkezéseit az általános orvostanhallgatók és fogorvostanhallgatók esetében az 1980/81-es tanévben végzőknél, gyógyszerésztanhallgatók vonatkozásában pedig az 1981/82. tanévben végzőknél kell alkalmazni, az általános orvostanhallgatók tekintetében azzal az eltéréssel, hogy a pályázati keretszám igényeket 1981. január 20-ig kell a felügyeleti szerveknek továbbítaniuk az Egészségügyi Minisztériumhoz. Az engedélyezett keretszámról a felügyeleti szervek 1981. február 5-ig kapnak tájékoztatást és a munkáltatóknak pályázati felhívásaikat 1981. március 5-ig kell az orvostudományi egyetemek rektorai részére megküldeniük.

(2) E rendelet 10. §-át kell alkalmazni az orvostudományi egyetemeken

a) az 1978/79-es, vagy az 1979/80-as tanévben végzett azon általános orvos és fogorvos,

b) az 1979/80-as, vagy az 1980/81-es tanévben végzett azon gyógyszerész

munkahelyváltoztatására, aki végzése után legalább egy ízben már munkaviszonyt létesített

(3) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek pályázati rendszeréről szóló 21/1980. (XII. 12.) MüM rendeletet kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy orvosi, fogorvosi, illetőleg gyógyszerészi oklevélhez kötött munkakörben pályázat nélkül munkaviszony nem létesíthető.

(4) A rendeletet hatálybalépésével egyidejűleg az orvostudományi egyetemeken végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről szóló 1/1977. (II. 9.) EüM rendelet és az azt módosító 2/1978. (III. 5.) EüM rendelet hatályát veszti.

Dr. Hutás Imre s. k.,

egészségügyi miniszterhelyettes

Melléklet a 16/1980. (XII. 30.) EüM rendelethez

Tartalomjegyzék