Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

21/1980. (XII. 12.) MüM rendelet

a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek pályázati rendszeréről

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és az országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) Állami szerv (vállalat, intézmény), szövetkezet (szövetkezeti szerv), továbbá - a társadalmi szervezeteket kivéve - minden egyéb munkáltató (a továbbiakban: munkáltató) a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán végzett tanulmányai befejezése után első ízben, felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben elhelyezkedő szakemberrel (a továbbiakban: pályakezdő szakember) munkaviszonyt vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyt (a továbbiakban: munkaviszony) csak az e rendeletben szabályozott pályázati rendszer keretében létesíthet.

(2) E rendelet nem érinti a munkaviszony létesítését

- tanulmányi szerződés alapján bármely pályakezdő szakemberrel,

- az iparművészeti, a képzőművészeti, a színház- és filmművészeti, valamint a zeneművészeti főiskolán nem pedagógus képesítést szerzett pályakezdő szakemberrel, továbbá

- a Magyarországon végző külföldi állampolgárral, valamint

- azzal a magyar állampolgárral, aki külföldön fejezte be felsőfokú tanulmányait.

(3) Az orvos, a jogász és a pedagógus munkakörök betöltésére vonatkozóan e rendeletet a külön jogszabályban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

Pályázati eljárás

2. §

(1) A munkáltató a pályakezdő szakember foglalkoztatására irányuló pályázati felhívását - a közelálló, illetve rokon szakmák figyelembevételével - a képzés szakiránya szerinti felsőoktatási intézményekhez közvetlenül küldi meg:

a) előre tervezhető - állománypótlásból, fejlesztésből, szakképzetlen munkaerő szakképzettel való felváltásából adódó - munkaerő igény esetén, minden év január 31-ig;

b) egyéb esetben a munkaerő igény jelentkezésekor.

(2) A társadalmi szükségletek által indokolt körben a tervszerű ágazati és területi szakember utánpótlás érdekében a pályakezdő szakemberek részére meghirdethető munkahelyek számát az ágazatilag illetékes miniszter (országos hatáskörű-szerv vezetője) korlátozhatja, illetőleg előírhatja.

(3)[1]

3. §

(1) A pályázati felhívásnak az alábbiakat kell tartalmaznia:

a) a munkahely megnevezését és pontos címét,

b) a munkakör részletes megjelölését és a fontosabb munkaköri feladatok felsorolását,

c) a munkakör betöltéséhez szükséges képesítést a közelálló és rokon szakmák figyelembevételével,

d) a munkahely különleges igényeit,

e) a munkakörre megállapított bértételen belül a pályakezdő szakember részére biztosítható személyi alapbér összegszerű megjelölését, az alkalmazáshoz kapcsolódó pótlékot és a munkáltató által biztosítható egyéb juttatásokat (letelepedési segély, családalapítási kölcsön, lakás- és étkezési lehetőség, illetményföld stb.),

f) a munkába lépés időpontját.

(2) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek valamint a Külügyminisztérium a pályázati felhívásukat sajátosságaik figyelembevételével írhatják ki.

4. §

(1) A felsőoktatási intézmény a munkáltató által megküldött pályázati felhívásokat az érdeklődők számára elérhető módon köteles közzétenni.

(2) A felsőoktatási intézmény a pályázni jogosult hallgató [5. § (1) bekezdés] kérésére - tizenöt napon belül - jellemzést köteles részére kiadni.

5. §

(1) Pályázatot az a hallgató nyújthat be, aki a felsőoktatási intézmény utolsó tanulmányi félévére beiratkozott.

(2) A hallgató több felhívásra is nyújthat be pályázatot, függetlenül attól, hogy azt melyik felsőoktatási intézményben tették közzé.

(3) A pályázatot közvetlenül a pályázati felhívást kiíró munkáltatóhoz kell benyújtani.

6. §

(1) A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó

- legfontosabb személyi adatait (név, lakcím stb.),

- szakmai érdeklődési körét, szakdolgozatának témáját, illetőleg zárógyakorlatának szakmai jellegét,

- különleges képesítését, nyelvismeretét, valamint

- igényét a munkáltató pályázati felhívásában megjelölt- juttatásokra.

(2) A pályázathoz csatolni kell a pályázó részletes önéletrajzát és a felsőoktatási intézmény által készített jellemzést.

7. §

(1) A munkáltató a pályázatról a felsőoktatási intézmény jellemzésének és a pályázatok összevetésének figyelembevételével - a munkahelyi társadalmi szervezetek meghallgatásával - a benyújtástól számított egy hónapon belül dönt, és arról a pályázót haladéktalanul értesíteni köteles.

(2) A pályázat elfogadása esetén a munkaszerződést két héten belül írásban kell megkötni. A munkába lépés időpontját úgy kell meghatározni, hogy az a tanév befejezését, továbbá az azt közvetlenül követő államvizsga letételét, illetve a diplomaterv megvédését lehetővé tegye.

(3) A munkaszerződés megkötésére, módosítására és megszüntetésére az általános szabályokat kell alkalmazni, függetlenül a munkába lépés időpontjától.

8. §

(1) A munkáltató a munkaszerződés megkötése alapján a munkahely betöltéséről köteles haladéktalanul értesíteni azokat a felsőoktatási intézményeket, ahol a pályázati felhívás közzétételre került. Ennek alapján a felsőoktatási intézmények a betöltött munkahelyre vonatkozó pályázati felhívást visszavonják.

(2) A betöltetlenül maradt állásokra vonatkozó újabb pályázatokra az 5-7. §-ban foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

Adatszolgáltatás

9. §

A felsőoktatási intézmények a pályakezdők létszámára és szakmai összetételére, a munkáltatók a betöltendő álláshelyekre és a pályakezdők - pályázat útján, vagy anélkül történő - elhelyezkedésére vonatkozó adatokat a Munkaügyi Minisztérium igazgatási statisztikája keretében kötelesek szolgáltatni.

Vegyes rendelkezések

10. §

(1) A pályázati rendszer megkerülésével, közérdeket sértő módon alkalmazott pályakezdő szakemberek munkaszerződése érvénytelen.

(2) A pályázati rendszer szabályait megszegő vállalatok vezetőivel szemben a felelősségre vonás keretében a szabálysértés [17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet 75. és 163. §-a] mellett a 14/1979. (XI. 1.) MüM rendelet 6-7. §ában meghatározott jogkövetkezményeket is alkalmazni kell.

11. §

Ha a pályakezdő szakember a diploma (oklevél) megszerzésétől számított három hónapon belül pályázat útján nem helyezkedett el, a munkáltató - a 2. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott korlátozás, illetőleg engedélyezés betartásával - pályázat nélkül is alkalmazhatja.

12. §

Ez a rendelet 1981. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről szóló 12/1976. (X. 3.) MüM rendelet, valamint az azt módosító 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelet hatályát veszti.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 72/1982. (XII. 10.) MT rendelet 15. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1982.12.10.

Tartalomjegyzék