1/1980. (I. 30.) HM rendelet
a polgári védelmi rendeltetésű eszközök kezeléséről
A polgári védelemről szóló 2041/1974. (XII. 11.) Mt. h. határozat 51/c. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a polgári védelmi rendeltetésű eszközök nyilvántartására, tárolására, őrzésére, karbantartására és selejtezésére vonatkozólag a következőket rendelem:
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed
a) a minisztériumra (országos hatáskörű szervre);
b) a tanácsi szervre;
c) az a)-b) pontban említettek közvetlen irányítása alatt álló intézményre, illetőleg költségvetési üzemre;
d) az állami vállalatra, a trösztre, a vállalati gazdálkodás rendszerében működő egyéb állami szervre, a társadalmi szervezet vállalatára, az ipari szövetkezetre, a mezőgazdasági szövetkezetre, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezetre, a szövetkezeti vállalatra, továbbá jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásra;
e) a társadalmi szervezetre, a szövetkezetek országos és területi érdekképviseleti szervére. [Az a)-e) pontban foglaltak a továbbiakban együtt: gazdálkodó szervek.]
(2) A rendelet alkalmazásában felügyeleti szerv:
a) a minisztériumnál (országos hatáskörű szervnél) és a felügyelete alá tartozó szerveknél: a minisztérium (országos hatáskörű szerv);
b) a tanácsi szervnél és a tanács felügyelete alá tartozó szerveknél, valamint a szövetkezeteknél és a gazdasági társulásoknál: a fővárosi és a megyei tanács;
c) a társadalmi szervezetnél, a szövetkezetek országos és területi érdekképviseleti szerveinél- az illetékes országos szerv.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a fegyveres erőkre, a fegyveres testületekre és a rendészeti szervekre, továbbá ezek vállalatára, folyószámlás szervére és költségvetési üzemére.
2. §
(1) A rendeletet kell alkalmazni
a) a gazdálkodó szervnek a Polgári Védelem Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: PVOP) által térítésmentesen és térítés ellenében juttatott (a továbbiakban: központilag juttatott),
b) a gazdálkodó szerv saját pénzügyi forrásából beszerzett (a továbbiakban: saját forrásból beszerzett) polgári védelmi rendeltetésű állóeszközökkel, fogyóeszközökkel és anyagokkal [az a)-b) pontban foglaltak a továbbiakban együtt: polgári védelmi eszközök] való gazdálkodás (ellátás, tárolás, karbantartás, igénybevétel) terén, kivéve azokat, amelyekre vonatkozóan az 5/1976. (III. 16.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) külön szabályokat állapít meg.
(2) A polgári védelmi eszközökkel való gazdálkodást és azok nyilvántartását a gazdálkodó szerv rendeltetésszerű tevékenysége keretében kell megszervezni és végezni.
(3) A gazdálkodó szerv rendeltetésszerű tevékenységének ellátásához szükséges és polgári védelmi célokra is felhasználható eszközökkel történő gazdálkodásra az R.-ben foglaltak az irányadók.
3. §
(1) A polgári védelmi eszközökkel való ellátást
a) a központilag juttatott eszközök tekintetében a PVOP,
b) a saját forrásból beszerzett eszközök tekintetében a felügyeleti szerv
által meghatározott felszerelési és ellátási normák alapján - az R. 3. és 4. §-ában foglaltak szerint - kell tervezni és végezni.
(2) A központilag juttatott eszközök körén belül a gazdálkodó szervek részére történő kiszállításról
a) a térítésmentesen történő ellátás rendszerében a PVOP, valamint a polgári védelem fővárosi és megyei parancsnoksága,
b) a térítéses ellátás rendszerében az eszközöket beszerző gazdálkodó szerv
gondoskodik.
NYILVÁNTARTÁS ÉS ADATSZOLGÁLTATÁS
4. §
(1) A gazdálkodó szerv a készletében levő központilag juttatott eszközökről - az általános gazdálkodási előírásoknak megfelelő - eszköznyilvántartást köteles vezetni. A készletnyilvántartó lapokat elkülönítetten, a polgári védelmi rendeltetésen belül "szakszolgálat", "önvédelem" és a "dolgozók ellátása" szerinti csoportosításban kell kezelni.
(2) A gazdálkodó szervek részére központilag juttatott eszközökről a felügyeleti szerv összesített nyilvántartást vezet
5. §
A saját forrásból beszerzett eszközökről és a polgári védelmi célokra is felhasználható eszközökről ötévenként - a PVOP intézkedésének megfelelően - ellátási helyzetjelentést készít
a) a gazdálkodó szerv a felügyeleti szerv részére,
b) a felügyeleti szerv a saját, valamint a felügyelete alá tartozó szervek eszközeiről összesítve - az R. 3. §-ának (3) bekezdése alapján - a PVOP részére.
IGÉNYBEVÉTEL ÉS HASZNÁLAT
6. §
(1) A polgári védelmi eszközök igénybevétele csak rendeltetésüknek megfelelő célra engedélyezhető.
(2) A polgári védelmi eszközök használatba adását - a területileg illetékes polgári védelmi parancsnokság, illetőleg a felügyeleti szerv rendelkezéseire figyelemmel - a gazdálkodó szerv tervezi és végzi.
7. §
(1) A polgári védelmi eszközöket a PVOP által meghatározott normatívák alapján, felhasználási cél szerint "készenléti zárolt készlet", illetőleg "kiképzési készlet" csoportosításban elkülönítve kell kezelni.
(2) A készenléti zárolt készletbe tartozó polgári védelmi eszközök használatba vétele - a PVOP előzetes engedélye alapján - a területileg illetékes polgári védelmi parancsnokság írásbeli intézkedésére történhet.
(3) A kiképzési készletben levő polgári védelmi eszközök a polgári védelmi szervezet személyi állományának kiképzéséhez és gyakorlatához szükséges mennyiségben a gazdálkodó szerv vezetőjének jóváhagyásával vehetők használatba.
8. §
(1) A központilag juttatott eszközök használatba vételét elemi csapásból, ipari vagy egyéb katasztrófából eredő kár megelőzése és következményeinek felszámolása érdekében
a) közvetlen veszélyhelyzetben emberi élet és jelentős anyagi érték mentéséhez a PVOP. illetőleg a fővárosi és a megyei tanácselnök térítésmentesen,
b) meghatározott népgazdasági feladatok teljesítéséhez - a PVOP előzetes hozzájárulása alapján - a fővárosi és a megyei tanácselnök térítés ellenében
engedélyezi.
(2) A népgazdasági feladatok teljesítéséhez igénybe vett központilag juttatott eszközök használatáért járó térítésből származó bevételt a 14. § (4) bekezdésének a)-b) pontjában foglaltak szerint, kell elszámolni.
TÁROLÁS ÉS KARBANTARTÁS
9. §
(1) A gazdálkodó szervnek az általa létrehozott önvédelmi és szakszolgálati szervezet működéséhez, valamint a dolgozók ellátásához szükséges polgári védelmi eszközök tárolására - a megóvás és az őrzés követelményeinek megfelelő, biztonságosan zárható, szellőztethető és féregmentes - raktárát kell biztosítani.
(2) A polgári védelmi eszközök tárolásáról lehetőleg a polgári védelmi szervezet megalakítási helyén vagy annak közelében kell gondoskodni oly módon, hogy a készletek védelme, raktáron belüli csoportosítása, gyors kiürítése bármikor lehetővé tegye az eszközök rendeltetésszerű használatba vételét.
(3) A tárolótér létesítésével, korszerűsítésével, berendezésével, a készletben levő eszközök mozgatásával és állagmegóvásával kapcsolatos személyi és dologi feltételekről a gazdálkodó szerv vezetője - a polgári védelem pénzgazdálkodására vonatkozó szabályoknak megfelelően - gondoskodik.
10. §
(1) Az országos tartalékkészlet kialakítása, tárolása és a központi elosztással kapcsolatos forgalom feltételeinek biztosítása a PVOP feladata.
(2) A fővárosi és a megyei szinten elosztásra kerülő, valamint tartalékkészletként kezelt polgári védelmi eszközök elhelyezéséről a fővárosi és a megyei tanács gondoskodik.
11. §
(1) A polgári védelmi eszközök használatra való alkalmasságáról a tartós tárolás időtartama alatt folyamatosan gondoskodni kell.
(2) A központilag juttatott eszközökre vonatkozó karbantartási követelményeket a PVOP határozza meg. Ezek végrehajtása a gazdálkodó szerv feladata.
12. §
(1) A központilag térítésmentesen juttatott híradóeszközök, radiológiai, biológiai és vegyi védelmi mérő- és ellenőrző műszerek technikai ellenőrzéséről és javításáról a PVOP gondoskodik.
(2) A központilag térítés ellenében juttatott, valamint a saját forrásból beszerzett eszközök rendszeres technikai ellenőrzéséről és javításáról a gazdálkodó szerv köteles gondoskodni.
13. §
(1) A polgári védelmi eszközök őrzésének - a raktári készletek védelmére vonatkozó általános szabályok szerint történő - biztosítása a gazdálkodó szerv feladata.
(2) Az őrzés magában foglalja az elemi csapás, a szabotázscselekmény, a tűz, a betöréses lopás és a rágcsálók elleni védelmet.
SELEJTEZÉS
14. §
(1) A tárolás vagy az igénybevétel során rendeltetésszerű használatra alkalmatlanná vált polgári védelmi eszközöket, ha javításuk már nem gazdaságos - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - az R. 1. számú mellékletének 2. pontjában foglaltak szerint selejtezni kell.
(2) A központilag térítésmentesen juttatott eszközök selejtezését a polgári védelem országos törzsparancsnoka, illetőleg a fővárosi és a megyei polgári védelmi törzsparancsnok engedélyezi.
(3) A selejtezés során leírásra kerülő polgári védelmi eszközöket jelzéssel kell ellátni, és a használt cikk vagy hulladékértékesítő vállalatoknak kell bizományi értékesítésre felajánlani.
(4) A selejtezett polgári védelmi eszközök értékesítéséből származó bevételt
a) a központilag térítésmentesen juttatott eszközök esetében a PVOP bevételi számlájára kell befizetni,
b) a központilag térítés ellenében juttatott, valamint a saját forrásból beszerzett eszközök esetében polgári védelmi célokra kell fordítani.
15. §
A korszerűtlenné vált polgári védelmi eszközök rendszerből történő kivonását a PVOP intézkedésének megfelelően kell előkészíteni és végrehajtani.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
16. §
A polgári védelmi eszközök nyilvántartásának, tárolásának, karbantartásának és selejtezésének ellenőrzését a következő szervek végzik:
a) a PVOP bármely gazdálkodó szervnél;
b) a területi polgári védelmi parancsnokság az illetékességi területén levő gazdálkodó szervnél;
c) a felügyeleti szerv a felügyelete alá tartozó gazdálkodó szervnél.
17. §
(1) A készletek feletti rendelkezés (használatba adás, átcsoportosítás, tartalékolás stb.) jogát a központilag térítésmentesen juttatott eszközöknél a PVOP, a központilag térítés ellenében juttatott, valamint a saját forrásból beszerzett eszközöknél a felügyeleti szerv gyakorolja.
(2) A polgári védelmi feladatok és ellátási normák megváltozása vagy a gazdálkodó szerv megszűnése esetén a feleslegessé vált központilag juttatott eszközöket - a felügyeleti szerv intézkedése szerint - más gazdálkodó szervnek
a) a térítésmentesen juttatott eszközök esetében térítés nélkül,
b) a térítéssel juttatott eszközök esetében térítés ellenében
át kell adni.
18. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lét hatályba.
Csémi Károly vezérezredes s. k.,
honvédelmi minisztériumi államtitkár