Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelet

az állategészségügyi szolgálat egyes kérdéseinek újabb rendezéséről szóló 43/1967. (X. 22.) Korm. rendelet végrehajtásáról kiadott 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

Az állategészségügyi szolgálat egyes kérdéseinek újabb rendezéséről szóló 43/1967. (X 22.) Korm. rendelet 7. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésben -a következőket rendelem:

1. §

A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet (a továbbiakban: R) 2 §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ingyenes oltó- és kórjelző anyagot csak állami vagy hatósági jogkörrel felruházott üzemi állatorvos rendelhet, és annak felhasználása is csak ellenőrzése mellett történhet. Az ingyenes oltó- és kórjelző anyagok megrendelését, nyilvántartását, tárolását és elszámolását az 1. mellékletben foglaltak szerint kell végezni."

2. §

Az R. 4. §-ának (1), (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Az állategészségügyi intézmények által nyújtott állategészségügyi szolgáltatásokért járó térítéseket a 2. melléklet A) fejezete tartalmazza. A magángyakorlatra jogosult állatorvos a B) fejezetben meghatározott díjakat számíthatja fel."

"(4) A közfogyasztásra levágott állatok húsvizsgálatáért a 2. melléklet A/I/4. pontjában meghatározott díjakat kell fizetni.

(5) Az állatvásárokon, állatfelvásárlásoknál és állatátvételeknél végzett állatorvosszakértői működésért a 2. melléklet A/I/2. pontjában meghatározott térítést kell fizetni."

3. §

Az R. 10. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés-lép:

"(4) A mezőgazdasági üzemek állatállományának állategészségügyi ellátását végző dolgozókat teljesítménybérben kell részesíteni. A teljesítménybér a mezőgazdasági üzem által fizetett térítés 30%-a. A teljesítménybért annak a dolgozónak kell kifizetni, aki a szolgáltatást elvégezte. Ha a szolgáltatást többen végezték, a teljesítménybért a munkában való részesedésük, illetve munkabérük (munkadíjuk) arányában kell megosztani."

4. §

Az R. 1. és 2. mellékletének helyébe e rendelet 1. és 2. melléklete, 4-9. melléklete helyébe e rendelet 3-8. melléklete lép.

5. §

Ez a rendelet 1981. január 1-én lép hatályba: egyidejűleg az R. 9. §-a (1) bekezdésének harmadik mondata, valamint 10. §-a (5) bekezdésének harmadik mondata hatályát veszti.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 1. mellékletének helyébe.]

Az ingyenes kiszolgáltatásra kerülő oltó-és kórjelző anyagok megrendelésének, nyilvántartásának, tárolásának és elszámolásának rendje

1. Az ingyenes oltó- és kórjelző anyagot (továbbiakban: oltóanyag) a Phylaxia Oltóanyag-és Tápszertermelő Vállalat (a továbbiakban: Phylaxia) szállítja (Budapest X., Szállás u. 5-7.).

2. Az ingyenes oltóanyagot a felhasználó állatorvos a 8600-36. r. sz. "Megrendelés ingyenes oltó- és kórjelző anyagokra" elnevezésű nyomtatványon rendelheti meg. A száj- és körömfájás elleni vakcina megrendelése előtt az állategészségügyi állomás igazgatója köteles a MÉM Állategészségügyi és Élelmiszerhigiéniai Főosztálya engedélyét kikérni. A megrendelésnek tartalmaznia kell:

a) a község (város) megnevezését, ahol az oltóanyagot felhasználni kívánják;

b) annak az állatorvosnak a nevét és címét, akihez az oltóanyagot küldeni kell;

c) az igényelt oltóanyag megnevezését, mennyiségét és töltési egységét; illetve

d) az igénylés indokolását.

3. Az ingyenesen kiszolgáltatásra kerülő oltóanyagokat a járási, városi főállatorvos és a körzeti állatorvos, illetve a hatósági jogkörrel felruházott üzemi állatorvos közvetlenül is megrendelheti.

4. A szabályszerű igénylésre az oltóanyagot a Phylaxia a megjelölt címre elküldi, az ellenértékét pedig a MÉM Állategészségügyi Állomások Gazdasági Központjának számlázza a "Megrendelés ingyenes oltó- és kórjelző anyagra" nyomtatvány egy példányának csatolása mellett. A Phylaxia a szállításról az állategészségügyi állomást a dekádjelentés megküldésével tájékoztatja

5. Az ingyenesen kiszolgáltatott oltóanyagról az állatorvosnak (oltóanyagonként) nyilvántartást kell vezetnie ("Ingyenes oltóanyagnyilvántartás" 3600-37. r. sz.). A nyilvántartásnak a következő adatokat kell tartalmaznia:

a) az oltóanyag megnevezése,

b) sorszám,

c) a bevételezés, illetőleg felhasználás kelte,

d) készletváltozás jogcíme,

e) a bevételezett mennyiség,

f) a felhasznált mennyiség,

g) készlet.

A nyilvántartás vezetésére kötelezett állatorvosnak a szállítmányokat kísérő csomagolási jegyzéket össze kell gyűjtenie és két évig meg kell őriznie, a csomagolási jegyzék számát pedig a készletváltozási jogcím rovatba kell feljegyezni.

6. Az oltóanvag felhasználásakor oltási kimutatást kell készíteni a C. 8601-1. r. sz., C. 8601-2. r. sz. nyomtatványokon. Az oltási kimutatáson fel kell tüntetni: az oltóanyag felhasználásának helyét, a beoltott állatok számát, az oltás idejét, a felhasznált oltóanyag mennyiségét. Az oltási kimutatásokon a felhasznált oltóanyag mennyiségét összegezni kell. Ezt az összegezett mennyiséget kell az anyagnyilvántartásba naponként bejegyezni. Az oltási kimutatást az állatorvosnak és az állattartónak is alá kell írnia.

7. Az állatorvosok által felhasznált oltóanyagokról az állategészségügyi állomáson a 6. pont alatti adatokat feltüntető összesítő nyilvántartást kell vezetni.

8. Az oltóanyag szakszerű tárolásáról a 2/b. pontban megjelölt állatorvos köteles gondoskodni. A tároláshoz az állategészségügyi állomás raktárát is igénybe veheti.

9. Az ingyenesen kiadott oltóanyagok nyilvántartását, felhasználását és tárolását az állategészségügyi állomás igazgatója tételesen köteles ellenőrizni.

2. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 2. mellékletének helyébe.]

II.

Sebészeti és belgyógyászati beavatkozások dijai

1. Egyszerű sebészeti vagy belgyógyászati beavatkozás (felületi sérülések, apróbb sebek ellátása, bőralatti tályog, vérdaganatok megnyitása, egyszerűbb végbélelőesés megszüntetése, kisállatok naposkori farokcsonkítása, körömcsonkítás, könnyebb kólikás megbetegedések kezelése, idegentest eltávolítása a szájüregből)

a) nagyállatnál 120,- Ft

b) kisállatnál 60,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 60,- Ft

2. Nagyobb sebek, sérülések műtéti ellátása, sebkimetszés, varrás, mélyenfekvő tályog, vérdaganat megnyitása, fogrendellenesség megszüntetése (szabályozás, húzás), idegentest eltávolítása nyelőcsőből nem véres úton. húgvesőmetszés. vas-ektomizálás, kisebb szabadsérvek műtéti ellátása, farok-, szarvcsap-, fülcsonkítás, ujjcsonkítás, csonttörések, ficamok ellátása merevkötéssel, kutyák átmosása, hasüreg megnyitása diagnosztikai célból

a) nagyállatnál 180,- Ft

b) kisállatnál 100,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 100,- Ft

3. Fektetés mellett végezhető fogműtétek (arcmelléküreg trepanálásával fogkiütés), idegkimetszés, ínmetszés, patacsülökműtét, légcsőmetszés, légzacskók felnyitása, csonttörések műtéti ellátása, daganatok, összenőtt sérvek (nagy, vagy kizáródott) műtéti megszüntetése, szemgolyó eltávolítása, mesterséges hólyagsipoly készítése, súlyosabb kólikás megbetegedések folyamatos kezelése (gyomormosás, végbéltamponálással), nyelőcsőmetszés, rejtett here eltávolítása

a) nagyállatnál 220,- Ft

b) kisállatnál 140,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 100-200,- Ft

4. Marsipoly radikális műtéte, bendőmetszés, hasűri daganatok eltávolítása, egyes hasműtétek (rejtett heréjűség, bélelzáródás, béltüremkedés), mellkasi műtétek (thoracotomia, pericardiotomia)

a) nagyállatnál 300,- Ft

b) kisállatnál 160,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 100-250,- Ft

A sebészeti és belgyógyászati utókezelésért az 1/1. pont alatti díjak 50%-át kell fizetni.

III.

Szülészeti beavatkozások díjai

1. Meddőségi és vemhességi vizsgálatokért az 1/1. pont szerinti díjakat kell fizetni.

2. Meddőségi vizsgálat kezeléssel (méhmosás, méhmasszálás, sárgatest lezúzása stb.)

a) nagyállatnál 120,- Ft

b) kisállatnál 60,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 60,- Ft

3. Egyszerű szülészeti rendellenesség megszüntetése (hüvelyelőesés, lábtő, csánk visszahajlás, egyszerű fej-oldal tartás, elakadt magzat extrahálása, esetleges magzatvízpótlással)

a) nagyállatnál 180,- Ft

b) kisállatnál 100,- Ft e) kedvtelésből tartott állatnál 100,- Ft

4. Komplikált szülészeti rendellenességek megszüntetése (méhelőesés, váll-visszahajlás, teljes fej-nyak visszahajlás. lehailás, kétoldali csípővisszahajlás, petefészkek eltávolítása vagy lekötése (kivéve a sertések miskárolása), méhcsavaro-dás megszüntetése)

a) nagyállatnál 300,- Ft

b) kisállatnál 160,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 100-250,- Ft

5. Császármetszés, méh-kiirtás, magzatdarabolás

a) nagyállatnál 400,- Ft

b) kisállatnál 200,- Ft

c) kedvtelésből tartott állatnál 150-350,- Ft

6. Magzatburok eltávolítása egyidejűleg végzett méhkezeléssel

a) nagyállatnál 200,- Ft

b) kisállatnál . 100-120,- Ft e) kedvtelésből tartott állatnál 100-200,- Ft

IV.

Ivartalanítási díjak

a) mén, két éven felül 200,-'b) mén, két éven alul 120,- Ft

c) bika, 1 1/2 éven felül 80- Ft

d) bika, 1 1/2 éven alul 50,- Ft

e) 60 kg-on felüli kan és kos 30,- Ft

minden további db 15,- Ft

f) 60 kg-on. aluli kan és kos 1,5,- Ft

minden további db 8,- Ft

g) 100 kg-on felüli kan 80,- Ft

minden további db 50,- Ft

h) kutya, macska (hímivarú)

db-onként 30,- Ft

i) sertés petefészkének eltávolítása

60 kg-on felül 60,- Ft

minden további db 40,- Ft

j) sertés petefészkének eltávolítása

60 kg-on alul 40,- Ft

minden további db 25,- Ft

A fenti díjak a felhasznált fertőtlenítőanyag és kötszer árát is magukban foglalják.

Ivartalanítás után az esetleges szükséges utókezelésekért az I/1. pont alatti díjak 50%-at kell fizetni.

V.

Gyógyszerek alkalmazása, védőoltások díjai

Ha a gyógyszerek beadása nem egyszeri vizsgálattal, egyidejűleg történik, állatok tömeges csoportos kezeléséért (légcsőbe fecskendezésért, bőr alá, izomba fecskendezésért, gyógyszerek szájon, orron át való beadásáért):

1. Az állatok tartási helyén, esetenkénti hívás alkalmával

- nagyállantonként 10,- Ft

- kisállatonként 6,- Ft

- nyúl db-onként 1,- Ft

- baromfi db-onként 0,60 Ft

2. Összeterelt, elővezetett állatoknál, valamint megszervezett tömegoltásoknál, előre bejelentett, sorban, több helyen végzett oltásért

- nagyállatonként 8,- Ft

- kisállatonként 3,- Ft

- nyulanként 1,- Ft

- baromfi db-onként 0,60 Ft

A bejelentési kötelezettség alá tartozó egyes fertőző állatbetegségek, mint: lépfene, ragadós száj- és körömfájás, sertéspestis, baromfipestis elleni szérumos védő- és gyógyító oltásokat, valamint a ragadós száj- és körömfájás, brucellózis, juhhimlő, baromfipestis, veszettség és a sertéspestis elleni vakcinás oltásokat díjtalanul kell elvégezni.

VI.

Szavatossági vizsgálat, szakértői szemle, konzílium díja

A szavatossági vizsgálat, szakértői szemle, tanácskozáson való részvétel, konzilium esetén a felszámítható díj 300,- Ft

A díj a látleletet és véleményét, valamint a szükséges boncolási jegyzőkönyvet és vélemény díját magában foglalja. Az illetéket külön kell leróni.

VII.

Laboratóriumi díjtételek

A fel kérésére végzett vizsgálati dijak:

VIII..

Boncolási díjak és egyéb szolgáltatások

1. Az állatkórházban elhullott állatok boncolása díjtalan.

2. Az állatkórházba került állathulla boncolási díja

a) ló, szamár, öszvér, szarvasmarha 100,- Ft

b) sertés, juh, kecske 40,- Ft

c) nyúl 1-5 db-ig, baromfi 1-5 db-ig (ezen belül db-számtól függetlenül), kutya, macska és egyéb

kedvtelésből tartott állat 20,- Ft

3. Röntgenfelvételek szakvélemény adásával

a) nagyállatnál 200,- Ft

b) kisállatnál 150,- Ft c) kutyák csípőízületi felvétele és

orrtükör-lenyomata 170,- Ft

IX.

Rendkívüli munkadíjak

Munkaszüneti napon, vagy este 21 óra és reggel 5 óra között a fél kérésére végzett tevékenységért 100%-kal magasabb összeget kell felszámítani.

B

Az állatorvosi magángyakorlatban felszámítható dijak

I.

Vizsgálati dijak

1. Vizsgálat vagy tanácsadás díja esetleges gyógyszerrendeléssel és gyógyszerbeadással

a) nagyállatnál 30,- Ft

az elsőt követő nagyállatoknál

db-onként 12,- Ft

b) kisállatnál 20,- Ft

az elsőt követő kisállatoknál

db-onként 7,- Ft

c) baromfinál 10 db-ig 20,- Ft

10 db-on felüli és a piaci

baromfi-vizsgálatoknál db-onként 1,- Ft

d) nyúlnál 5 db-ig 20,- Ft

5 db-on felül és a piaci

nyúlvizsgálatoknál db-onként 1,- Ft

" 2. Allcmányvizsgálat (ménes, gulya, nyáj, csürhe, csorda, baromfi telep, halállomány stb.) a fél kérelmére

az állatok tartási helyén 80,- Ft

3. Exportra, intervenciós felvásárlásra kerülő állatok vizsgálati díja

a) az első szarvasmarha tuberkulinozásáért és elbírálásáért 30,- Ft

( vérvételéért 10,- Ft

vakcinázásáért 6,- Ft

b) az elsőt követő minden további

szarvasmarha tuberkulinozásáért

és elbírálásáért 12,- Ft

vérvételéért 5,- Ft

vakcinázásáért 6,- Ft

e) juh vakcinázásáért 4,- Ft

d) az első ló malleines szempróbájáért 30,- Ft vérvételéért 10,- Ft

e) az elsőt követő minden további ló malleines szempróbájáért 12,- Ft

A díjtételek a kiegészítő laboratóriumi vizsgálatok díjait is magukban foglalják.

II.

Sebészeti és belgyógyászati beavatkozások dijai

1. Egyszerű sebészeti vagy belgyógyászati beavatkozás (felületi sérülések, apróbb sebek ellátása, bőralatti tályog, vérdaganatok megnyitása, egyszerűbb végbélelőesés megszüntetése, kisállatok naposkori farokcsonkítása, körömcsonkítás, könnyebb kólikás megbetegedések kezelése, idegentest eltávolítása a szájüregből)

a) nagyállatnál 40,- Ft

b) kisállatnál 25,- Ft

2. Nagyobb sebek, sérülések műtéti ellátása, seb-kimetszés, varrás, mélyenfekvő tályog vagy vérdaganat megnyitása, fogrendellenesség megszüntetése (szabályozás, húzás), idegentest eltávolítása nyelőcsőből nem véres úton, húgycsőmetszés, va-sektimizálás, kisebb szabad sérvek műtéti ellátása, farok-, szarvcsap-, fülcsonkítás, ujjcsonkítás, csonttörések, ficamok ellátása merev kötéssel, kutyák átmosása, hasüreg megnyitása diagnosztikai célból

a) nagyállatnál 80,- Ft

b) kisállatnál 40,- Ft

3. Fektetés mellett végezhető fogmütétek (arcmelléküreg trepanálással, fogkiütés), idegkimetszés, ínmetszés, patacsülök műtét, légcsőmetszés, légzacskók felnyitása, csonttörések ellátása, daganatok, összenőtt sérvek (nagy és kizáródott) műtéti megszüntetése, szemgolyó eltávolítása, mesterséges hólyagsipoly készítése, súlyosabb kólikás megbetegedések folyamatos kezelése (gyomor-mosással, végbéltamponálással), nyelőcsőmetszés, rejtett here eltávolítása

a) nagyállatnál 100,- Ft

b) kisállatnál 60,- Ft

4. Marsipoly radikális műtéte, bendőmetszés, hasüri daganatok eltávolítása, egyes hasműtétek (rejtett heréjűség, bélelzáródás, béltüremkedés), mellkasi műtétek (thoracotomia, oericardiotomia).

a) nagyállatnál 100,- Ft

b) kisállatnál 80,- Ft

A sebészeti és belgyógyászati utókezelésért az I/1. pont alatti dijak 50%-át kell fizetni.

III.

Szülészeti beavatkozások díjai

1. Meddőségi és vemhességi vizsgálatokért az I/1. pont alatti díjakat kell fizetni.

2. Meddőségi vizsgálat kezeléssel (méhmosás, méhmasszálás, sárgatest lezuzása stb)

a) nagyállatnál 50,- Ft

b) kisállatnál 25,- Ft

3. Egyszerű szülészeti rendellenességek megszüntetése (hüvelyelőesés, lábtő-, csánkvisszahajtás, egyszerű fej oldaltartás, elakadt magzat extrahálásai, esetleges magzatvízpótlással)

a) nagyállatnál 80,- Ft

b) kisállatnál 50,- Ft

4. Komplikált szülészeti rendellenességek megszüntetése (méhelőesés, váll visszahajlás, teljes fej- nyakvisszhajlás, lehajlás, kétoldali csípő-visszahajlás, petefészkek eltávolítása vagy lekötése [kivéve a sertések miskárolását], méhcsavaro-dás megszüntetése)

a) nagyállatnál 150,- Ft

b) kisállatnál 80,- Ft

5. Császármetszés, méh kiirtás, magzat darabolás

a) nagyállatnál 200,- Ft

b) kisállatnál 100,- Ft

6. Magzatburok eltávolítása egyidejűleg végzett méhkezeléssel

a) nagyállatnál 80,- Ft

b) kisállatnál 50,- Ft

IV.

Egyéni állattartók állatainak ivartalanítási díjai

a) mén, két éven felül 100,- Ft

b) mén, két éven alul 60,- Ft

c) bika, 1,5 éven felül 40,- Ft

d) bika 1,5 éven alul 30,- Ft

e) 60 kg-on felüli kan és kos 20,- Ft

minden további db 10,- Ft

f) 60 kg-on aluli kan és kos 10,- Ft minden további db 5,- Ft

g) 100 kg-on felüli kan 50,- Ft minden további db 30,- Ft

h) kutya, macska (hímivarú) 20,- Ft

i) 60 kg-on felüli sertés petefészkének eltávolítása 50,- Ft minden további db 30,- Ft

j) 60 kg-on aluli sertés petefészkének eltávolítása 30,- Ft

minden további db 20,- Ft

A díjak a felhasznált fertőtlenítőanyag és kötszer árát is magukban foglalják. Az ivartalanítás után esetleg szükséges utókezelésekért az I/1. pont alatti díjak 50%-át kell fizetni.

V.

Gyógyszerek alkalmazása, védőoltások díjai

Ha a gyógyszerek beadása nem egyszeri vizsgálattal egyidejűleg történik, az állatok csoportos kezeléséért (légcsőbe fecskendezés, bőr alá, izomba fecskendezés, gyógyszerek szájon, orron át beadása) a következő díjak számíthatók fel:

1. Az állat tartási helyén, esetenkénti hívás alkalmával

a) nagyállatonként 9,- Ft

b) kisállatonként 4,- Ft

c) nyúl db-onként 0,80 Ft

d) baromfi db-onként 0,60 Ft

2. Összeterelt, elővezetett állatoknál, valamint megszervezett tömegoltásoknál, előre bejelentett, sorban, több helyen végzett oltásoknál

a) nagyállatonként 4,50 Ft

b) kisállatonként 3,- Ft

c) nyúl db-onként 0,80 Ft

d) baromfi db-onként 0,50 Ft

A bejelentési kötelezettség alá tartozó egyes fertőző állatbetegségek, mint: lépfene, ragadós száj- és körömfájás, sertéspestis, baromfipestis, elleni szérumos védő- és gyógyítóoltásokat, valamint a ragadós száj- és körömfájás, brucellózis, juhhimlő, baromfipestis, veszettség és a sertéspestis elleni vakcinás oltásokat díjtalanul kell elvégezni.

VI.

Szavatossági vizsgálat, szakértői szemle, konzílium díja

Szavatossági vizsgálat, szakértői szemle, tanácskozáson részvétel, konzilium esetén felszámítható díj 200,- Ft

A díj a látlelet és vélemény, valamint a szükséges boncolási jegyzőkönyv és vélemény díját is magában foglalja. Az illetéket külön kell leróni.

VII.

Diagnosztikai és kiegészítő klinikai vizsgálatok díja

Az állattartó felkérésére, nem hatósági rendelkezésre végzett *

1. bélsár, váladék, vizelet, üledék, tej mikroszkópos vizsgálata, tej fizikai és vegyi vizsgálata, vér morfológiai stb vizsgálata, festett készítmények

vizsgálata első minta esetén 30,- Ft

minden további minta esetén 5,- Ft

2. első vérvétel 10,- Ft minden további 5,- Ft

VIII.

Boncolási díjak

1. Nagyállat 40,- Ft

2. Kisállat 20,- Ft

3. Nyúl 5 db-ig, baromfi 5 db-ig 10,- Ft

IX.

Rendkívüli munkadíjak

Munkaszüneti napon, vagy 21 óra és reggel 5 óra között a fél kérésére végzett ténykedésért a munkadíjnak 100%-kal magasabb összegét kell fizetni.

Fogalommeghatározások

A rendelet alkalmazása szempontjából:

Nagyállat: ló, szamár, öszvér, szarvasmarha, bivaly, szarvas, dámvad.

Kisállat: juh, kecske, sertés, őz, muflon, vaddisznó.

Baromfi: tyúkféle, gyöngyös, pulyka, liba, kacsa, galamb, túzok, vadliba, vadkacsa, fácán, fogoly, fürj, szalonka stb.

Kedvtelésből tartott állat: eb, macska, díszmadár és az egyéb kedvtelésből tartott állat

3. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 4. mellékletének helyébe]

Az állategészségügyi határállomásokon fizetendő díjak

Az állategészségügyi határállomásokon az állategészségügyi ellenőrzés alá tartozó küldemények behozatala, kivitele esetén a szállító (fuvarozó) terhére a következő díjakat kell felszámítani:

1. Átvitel esetén

a beléptetés alkalmával vasúti kocsinként, tehergépkocsinként (a pótkocsi külön kocsinak számít) 150,- Ft

uszály- (hajó-) rakományonként 200,- Ft

darabáruként a teheráruforgalomban 50,- Ft

A kilépésnél végzett ellenőrzés díjtalan.

2. Behozatal és kivitel esetén

vasúti kocsinként, tehergépkocsinként (a pótkocsi külön kocsinak számít) és repülőgépenként 50,- Ft

uszály- (hajó-) rokományonként 100,- Ft

darabáruként a teheráruforgalomban 30,- Ft

3. Az utasforgalomban szállított küldemények ellenőrzése díjtalan.

4. A felszámított díjakat a 6. mellékletben készült "B" mintájú költség-jegyzéken kell elszámolni. Azokat a területileg illetékes állategészségügyi állomás bevételi számlájára kell befizetni.

4. melléklet a 25/1980.. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 5. mellékletének helyébe]

5. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 6. mellékletének helyébe]

A mezőgazdasági nagyüzemek közös állatállományának szerződéssel (átalány ellenében) történő állatorvosi ellátásáért fizetendő havi díjak

a) Szarvasmarha, bivaly, ló, szamár,

öszvér után 4,- Ft

b) Sertés után 0,80 Ft

c) Juh, kecske, nyúl után 0,40 Ft

d) Baromfi után törzsállomány (tyúk nélkül)

db-onként 0,20 Ft

tyúk-félék, broiler állomány

db-onként 0,06 Ft

e) Halak után hektáronként 2,40 Ft

f) Méhcsaládok után 1,20 Ft

A költségeket a 6. melléklet "C" mintájú jegyzékén kell elszámolni.

6. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[A 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 7. mellékletének helyébe]

A. minta

B. minta

C. minta

7. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

[a 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 8. mellékletének helyébe]

Az ügyeleti szolgálat ellátásának rendje

A) Körzeti ügyeleti szolgálat

1. Körzeti ügyeleti szolgálat szervezése

A megyei állategészségügyi állomás igazgatója meghatározza, hogy a megye területén hány ügyeleti kört kell kialakítani és ezekhez mely körzetek tartoznak.

Minden hó 20-ig - a járási főállatorvos véleménye alapján - elkészíti a következő havi ügyeleti beosztást és az ügyeleti beosztásról az érdekelteket értesíti.

2. Ügyeleti szolgálatra beosztás

Az ügyeleti szolgálatra beosztható minden körzeti állatorvos, hatósági vagy magángyakorlattal megbízott üzemi állatorvos.

Az ügyeleti szolgálatra beoszthatók azok az állatorvosok is, akik magángyakorlatot nem végeznek és hatósági feladattal megbízva nincsenek. Az ügyeleti beosztást a mezőgazdasági üzem vezetője kezdeményezi. A két, vagy több üzemi állatorvossal rendelkező üzemek saját maguk szervezhetik meg ügyeleti rendszerüket, amelyről az állategészségügyi állomás igazgatóját tájékoztatni kötelesek.

Az ügyeletet ellátó állatorvosnak tevékenységéért a szabadnapot a munkaszüneti, illetve pihenőnapot követő 30 napon belül kell kiadni.

3. Az ügyeleti szolgálatot ellátó állatorvos feladata.

Az állatorvos köteles az ügyeleti idő alatt minden, az állategészségügyi szolgálat feladatkörébe tartozó állatorvosi munkát ellátni.

4. Ügyeleti szolgálat tartama

Minden héten szombaton 14 h-tól hétfőn reggel 8 óráig, minden munkaszüneti napon, a munkaszüneti napot megelőző nap 14 órájától a munkaszüneti napot követő napon reggel 8 óráig.

5. Az ügyeleti szolgálatról tájékoztatás

Az állategészségügyi állomás igazgatója köteles gondoskodni arról, hogy a megye, illetve a járás területén a sajtóban és a tanácsoknál tájékoztatás (hirdetmény) jelenjen meg a tárgyidőszakot megelőző hónap 25-ig az ügyeletet ellátó állatorvos nevéről, címéről (az ügyelet helyéről) és az ügyeleti körzethez tartozó községekről.

Hasonlóképpen értesíteni kell erről az érintett nagyüzemeket és a postahivatalt is.

6. Az ügyelet ellátása

Az ügyelet ideje alatt az ügyeletes állatorvos az ügyeleti körhöz tartozó községek (városok) közigazgatási területét semmilyen címen nem hagyhatja el.

Az ügyeletes állatorvos különleges esetekben az ügyeleti idő alatt tett intézkedéseiről a területileg illetékes körzeti állatorvost rövid úton tájékoztatja, hogy a gyógykezelés folyamatossága biztosítható legyen.

7. Az ügyeleti körhöz tartozó, de ügyeleti szolgálatot nem teljesítő állatorvos feladatai:

a) az ügyeleti szolgálatot tartó állatorvos figyelmét fel kell hívni az ügyeleti szolgálat megkezdése előtti súlyosabb és további állatorvosi ellátást igénylő esetekre, az eddig alkalmazott gyógyszerekre és gyógymódra; továbbá

b) a lakás bejáratánál ki kell függeszteni az ügyeletet tartó állatorvos nevét, lakcímét (ügyeleti helyét) és telefonszámát.

A körzeti ügyeleti munka díjazása

Az ügyeleti díj a tényleges ügyeletet teljesítő dolgozót illeti meg. Szabadság, betegség, katonai szolgálat stb. idején a helyettesítőt illeti meg az eltöltött időre eső díjazás.

Az állategészségügyi állomás igazgatója az ügyeleti szolgálatot ellátó dolgozók részére az ügyelet ellátásáért - a munkaterület és a körülmények figyelembevételével - ügyeletenként 50-100 Ft ügyeleti díjat állapíthatnak meg az állomás rendelkezésére bocsátott kereten belül, amelynek kifizetése havonta, az ügyeleti szolgálat teljesítését követően esedékes.

Az ügyeleti munka díjazásánál a háztáji gazdaságoknak nyújtott állatorvosi munkát nem lehet figyelembe venni.

Az állatorvos költségjegyzéket állít ki, melyen a kezelés rövid leírását adja és feltünteti a tevékenységét és a fuvardíj összegét. A költségjegyzék 1 példányát az állomáshoz beküldi.

A nagyüzemben végzett kiszállásról a fuvarköltség beszedését az állategészségügyi állomás végzi és átutalja az állatorvosnak.

A nagyüzemekben végzett ügyeleti munka után ügyeleti díjat és a fuvardíjat legkésőbb a tárgyhónapot követő hó 15. napjáig kell az állategészségügyi állomásnak kifizetni.

Az ügyeleti díj összegét a költségjegyzék alapján lehet megállapítani.

B) Állatkórházi ügyelet

1. Az állatkórházi ügyeleti szolgálat megszervezése.

A megyei állategészségügyi állomás igazgatója határozza meg, hogy a megye területén melyik állatkórházban kell éjszakai, vagy pihenő és munkaszüneti napokra is kiterjedő állandó ügyeleti szolgálatot tartani. Azt is szabályozni kell, hogy az ügyelet ellátásáért hány állatorvos és hány szaksegédszemélyzet osztható be.

Az ügyeleti beosztást az állomás igazgatója útmutatása szerint az állatkórház vezető szakállatorvosa a következő hónapra vonatkozóan a hónap 20. napjáig elkészíti és a beosztás egy példányát az állomás igazgatójának tájékoztatás céljából megküldi.

Az ügyeleti beosztást az érdekelt dolgozókkal ismertetni kell. A tudomásulvételt a dolgozók aláírásukkal igazolják. A beosztáson utólag változtatni csak különlegesen indokolt esetben szabad, legkésőbb az ügyeleti szolgálat megkezdése előtt 48 órával. Ebben az esetben az állategészségügyi állomás igazgatóját a változtatásról az állatkórházi vezető szakállatorvos írásban és távbeszélőn is tájékoztatni köteles.

2. Az ügyeleti díj keretösszege

1 állatorvossal rendelkező

állatkórházban havi 1100 Ft/fő

2 állatorvossal rendelkező

állatkórházban havi 720 Ft/fő

3 állatorvossal rendelkező

állatkórházban havi 500 Ft/fő

4 állatorvossal rendelkező

állatkórházban havi 360 Ft/fő

szaksegéd, állatápoló havi 320 Ft/fő

C) Határállomási ügyelet

1. A határállomások ügyeleti szolgálatának megszervezése

Az adott állategészségügyi állomás igazgatója határozza meg, hogy a forgalmi, létszám és egyéb körülmények figyelembevételével a határállomáson időszakonként hány dolgozónak kell ügyeleti szolgálatot tartania. Az ügyeleti beosztást az állomás igazgatója útmutatása alapján az állomásvezető állatorvos a következő hónapra vonatkozóan a hónap 20. napjáig elkészíti és a beosztás egy példányát az állategészségügyi állomás igazgatójának tájékoztatás céljából megküldi. Az ügyeleti beosztást, annak elkészülte után az érdekelt dolgozókkal ismertetni kell. A tudomásulvételt az érdekelt dolgozók aláírásukkal igazolják. A beosztáson utólag változtatni, csak különlegesen indokolt esetben szabad, legkésőbb az ügyeleti szolgálat megkezdése előtt 48 órával. Ebben az esetben a határállomás vezető szakállatorvosa az állomás igazgatóját a változásról távbeszélőn és írásban is tájékoztatni köteles.

2. Az ügyeleti díj keretösszege

1 fős határállomáson havi 1100 Ft/fő

2 fős határállomáson havi 720 Ft/fő

3 fős határállomáson havi 500 Ft/fő

4 fős határállomáson havi 360 Ft/fő

8. melléklet a 25/1980. (XI. 3.) MÉM rendelethez

(a 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 9. mellékletének helyébe]

A magángyakorlatot folytató állatorvosok kötelező műszer- és eszközkészlete

Tartalomjegyzék