31/1980. (XII. 27.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazat területén folyó szocialista munkaversenyről

A Minisztertanácsnak, a Szakszervezetek Országos Tanácsa Elnökségének és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága Intéző Bizottságának a szocialista munkaversenyről szóló 1038/1977. (X. 4.) Mt. h.-SZOT-KISZ KB számú együttes határozatának (a továbbiakban: Határozat) 10/B. pontjában foglalt felhatalmazás alapján a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatban a szocialista munkaverseny-mozgalom tovább fejlesztésére - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és az érintett ágazata szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) felügyelete alá tartozó állami gazdálkodó szervre (tröszt, állami vállalat, állami gazdaság, erdő- és vadgazda-ság, a mezőgazdasági, fagazdasági és élelmiszeripari kombinát), állami költségvetési szervre, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba sorolt tanácsi vállalatra, gazdasági társulásra, agráripari egyesülésre (a továbbiakban együtt: vállalat),

b) a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre (a továbbiakban: mezőgazdasági szövetkezet), valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba sorolt ipari szövetkezetre.

2. §

(1) A szocialista munkaverseny-mozgalom célja, hogy a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter ágazati felügyelete és irányítása alá tartozó vállalatoknál és szövetkezeteknél elősegítse a jó minőségű és korszerű termékek előállítását, a fejlett termelési eljárások gyors bevezetését, a minőségi színvonal javítását, a termelés hatékonyságának növelését, az eszközökkel és erőforrásokkal való ésszerű takarékosságot, a lakosság ellátását és az exportigények kielégítését.

(2) A vállalatok, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezetek az elért jó eredmények alapján a Kiváló Vállalat, a Kiváló Intézet, a Kiváló Szövetkezet és a Kiváló Gazdasági Társulás, a vállalatoknál, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezeteknél működő munka- és szocialista brigádok (a továbbiakban: brigád) pedig a 10 év alatt elért kiemelkedő eredmények alapján a Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja kitüntető cím elnyeréséért versenyezhetnek.

(3) A szocialista munkaverseny-mozgalomban elnyerhető elismerések és kitüntetések szakágazatonkénti feltételeit a Minisztérium külön - az ágazati szakszervezetekkel és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - állapítja meg. A feltételeket a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni.

(4) A brigádok vállalaton belüli munkaversenyének főbb szervezési feladatait, az elismerések és a kitüntetések elnyerésének módjait, általános feltételeit az elismerésekkel és a kitüntetésekkel, valamint a vállalati és szövetkezeti kitüntető címekkel együttjáró pénzjutalmakat a Határozat ál-lapitja meg.

3. §

(1) A kitüntető cím elnyerésére pályázatot kell benyújtani. A pályázatnak adatszerűen tartalmaznia kell a vállalat, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet, illetőleg a brigád tartós és tárgyévi eredményeit, valamint a gazdálkodás és az értékelés szempontjából jelentős egyéb tevékenységét.

(2) A szakszervezet illetékes megyei szervével és a megyei (budapesti) KISZ Bizottsággal egyeztetett pályázatokat a tárgyévet követő február 28-ig

a) a tröszt, illetőleg az iroda keretében működő vállalatok a tröszthöz, irodákhoz küldik meg; a tröszt igazgató tanácsa és vállalatainak bizalmi testülete - az iroda esetében az illetékes szakszervezet Titkársága - a pályázatok értékelése alapján megállapítja a vállalatok helyezési sorrendjét;

b) a minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó vállalatok, továbbá az országos jelentőségű gazdasági társulások a Minisztériumnak és az ágazati szakszervezetnek küldik meg;

c) az állami gazdaságok, a mezőgazdasági kombinátok az állami gazdaságok Országos Központjának (a továbbiakban: ÁGK) küldik meg;

d) a tanácsi vállalatok és a helyi jelentőségű gazdasági társulások a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) küldik meg.

(3) Az értékeléssel és a javaslattal ellátott pályázatokat a trösztök, az ÁGK és az irodák a minisztériumnak, a megyei mezőgazdasági osztály a minisztériumnak és az ágazati szakszervezetnek a tárgyévet követő március 10-ig terjeszthetik elő.

4. §

(1) A mezőgazdasági szövetkezetek és a kizárólag szövetkezetek részvételével működő gazdasági társulások pályázatukat az illetékes területi szövetségekhez, a tárgyévet követő február 28-ig nyújthatják be. A pályázatokat a területi szövetségek a megyei mezőgazdasági osztállyal és a megyei (budapesti) KISZ-bizottsággal - a gazdasági társulásoknál, illetőleg azoknál a mezőgazdasági szövetkezeteknél, ahol szakszervezet működik -a szakszervezet illetékes megyei szervével közösen felülvizsgálják.

(2) A területi szövetségek a feltételeknek megfelelt pályázatokat - értékelésükkel és javaslatukkal ellátva - a Minisztériumhoz és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsához (TOT) a tárgyévet követő március 10-ig terjeszthetik elő.

5. §

A mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba sorolt ipari szövetkezetek a szocialista munkaverseny-mozgalomban az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (OKISZ) által meghirdetett irányelvek és feltételek alapján vehetnek részt.

6. §

(1) A pályázatokat a minisztérium, a KISZ KB véleményének beszerzése után az illetékes ágazati szakszervezettel, a mezőgazdasági és ipari szövetkezetek esetében a TOT, illetve az OKISZ elnökségével - együttesen bírálja el és dönt a kitüntetésekről, illetőleg javaslatot tesz a magasabb ki-

(2) Azok a vállalatok, mezőgazdasági és ipari szövetkezetek, amelyek a kitüntetés feltételeinek megfeleltek, de kitüntetésben nem részesültek -az (1) bekezdésben felsorolt szervek egyetértése esetén - elismerő oklevelet kaphatnak.

(3) A kitüntetésben vagy elismerésben nem részesült vállalatok, mezőgazdasági és ipari szövetkezetek tájékoztatásáról az elbíráló szervek gondoskodnak.

7. §

(1) A Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja kitüntetés adományozására a középtávú tervidőszakban két alkalommal - a 2. és az 5. évben - kerülhet sor.

(2) A pályázatok felterjesztésére a 3-5. §-ok-ban foglaltak az irányadók. A felterjesztés határideje a tárgyévet követő február 28.

8. §

Egyéni elismerésben, kitüntetésben és pénzjutalomban részesíthetők a kitüntetett vállalatok, valamint a mezőgazdasági és az ipari szövetkezetek gazdasági és társadalmi vezetői.

9. §

(1) A szocialista munkaverseny erkölcsi és anyagi elismerésére a 2. § (2) bekezdésében felsorolt kitüntető címeken kívül más kitüntetéseket (pl. Élüzem, Kiváló Műhely stb.) is rendszeresíthet, illetve termelési versenyeket szervezhet:

a) a TOT, az OKISZ a KISZ KB illetékes szervével,

b) a vállalat (tröszt, ÁGK) az illetékes szakszervezettel és KISZ-szervezettel,

c) a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet az illetékes érdekképviseleti és KISZ-szervezetével egyetértésben.

(2) E kitüntetések pénzügyi fedezetéről a Határozat III. fejezetének 26. pontja szerint az adományozó szerv gondoskodik. A kitüntetésekkel együttjáró jutalom pénzügyi fedezete a részesedési alapba, jutalmazási alapba vagy a bérszínvonalba (bértömegbe) beszámítható bérköltség lehet.

10. §

A vállalat, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet a brigádmozgalom alapvető adatairól (a brigádok és a brigádtagok száma, a munkaversenyben elért egyéni és kollektív kitüntetési fokozatok, az ifjúsági versenyformák stb.) köteles nyilvántartást vezetni és évente - a tárgyévet követő február 28-ig - tájékoztatni a felügyeleti szervet, illetőleg a területi szövetséget.

11. §

(1) A rendelet rendelkezéseit a vállalat, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet munkaversenyszabályzatában érvényesíteni és a dolgozókkal ismertetni kell. A gazdasági és társadalmi vezetők gondoskodjanak arról, hogy a vállalások, felajánlások önkéntes elhatározáson alapuljanak.

(2) A KISZ-védnökségek (Húsprogram, Környezet-fásítás, Tisza-II.) ágazati céljait, szervezési, értékelési ós elismerési rendszerét külön irányelvek határozzák meg.

(3) Ez a rendelet 1981. január 1. napján lép hatályba.

(4) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 45/1977. (XII. 27.) MÉM rendelet és az azt módosító 16/1978. (XII. 29.) MÉM rendelet hatályát veszti.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter