Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31/1980. (XII. 27.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazat területén folyó szocialista munkaversenyről

A Minisztertanácsnak, a Szakszervezetek Országos Tanácsa Elnökségének és a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága Intéző Bizottságának a szocialista munkaversenyről szóló 1038/1977. (X. 4.) Mt. h.-SZOT-KISZ KB számú együttes határozatának (a továbbiakban: Határozat) 10/B. pontjában foglalt felhatalmazás alapján a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatban a szocialista munkaverseny-mozgalom tovább fejlesztésére - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és az érintett ágazata szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) felügyelete alá tartozó állami gazdálkodó szervre (tröszt, állami vállalat, állami gazdaság, erdő- és vadgazda-ság, a mezőgazdasági, fagazdasági és élelmiszeripari kombinát), állami költségvetési szervre, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba sorolt tanácsi vállalatra, gazdasági társulásra, agráripari egyesülésre (a továbbiakban együtt: vállalat),

b) a mezőgazdasági és a halászati termelőszövetkezetre, a mezőgazdasági szakszövetkezetre (a továbbiakban: mezőgazdasági szövetkezet), valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba sorolt ipari szövetkezetre.

2. §

(1) A szocialista munkaverseny-mozgalom célja, hogy a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter ágazati felügyelete és irányítása alá tartozó vállalatoknál és szövetkezeteknél elősegítse a jó minőségű és korszerű termékek előállítását, a fejlett termelési eljárások gyors bevezetését, a minőségi színvonal javítását, a termelés hatékonyságának növelését, az eszközökkel és erőforrásokkal való ésszerű takarékosságot, a lakosság ellátását és az exportigények kielégítését.

(2) A vállalatok, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezetek az elért jó eredmények alapján a Kiváló Vállalat, a Kiváló Intézet, a Kiváló Szövetkezet és a Kiváló Gazdasági Társulás, a vállalatoknál, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezeteknél működő munka- és szocialista brigádok (a továbbiakban: brigád) pedig a 10 év alatt elért kiemelkedő eredmények alapján a Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja kitüntető cím elnyeréséért versenyezhetnek.

(3) A szocialista munkaverseny-mozgalomban elnyerhető elismerések és kitüntetések szakágazatonkénti feltételeit a Minisztérium külön - az ágazati szakszervezetekkel és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - állapítja meg. A feltételeket a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni.

(4) A brigádok vállalaton belüli munkaversenyének főbb szervezési feladatait, az elismerések és a kitüntetések elnyerésének módjait, általános feltételeit az elismerésekkel és a kitüntetésekkel, valamint a vállalati és szövetkezeti kitüntető címekkel együttjáró pénzjutalmakat a Határozat ál-lapitja meg.

3. §

(1) A kitüntető cím elnyerésére pályázatot kell benyújtani. A pályázatnak adatszerűen tartalmaznia kell a vállalat, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet, illetőleg a brigád tartós és tárgyévi eredményeit, valamint a gazdálkodás és az értékelés szempontjából jelentős egyéb tevékenységét.

(2) A szakszervezet illetékes megyei szervével és a megyei (budapesti) KISZ Bizottsággal egyeztetett pályázatokat a tárgyévet követő február 28-ig

a) a tröszt, illetőleg az iroda keretében működő vállalatok a tröszthöz, irodákhoz küldik meg; a tröszt igazgató tanácsa és vállalatainak bizalmi testülete - az iroda esetében az illetékes szakszervezet Titkársága - a pályázatok értékelése alapján megállapítja a vállalatok helyezési sorrendjét;

b) a minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó vállalatok, továbbá az országos jelentőségű gazdasági társulások a Minisztériumnak és az ágazati szakszervezetnek küldik meg;

c) az állami gazdaságok, a mezőgazdasági kombinátok az állami gazdaságok Országos Központjának (a továbbiakban: ÁGK) küldik meg;

d) a tanácsi vállalatok és a helyi jelentőségű gazdasági társulások a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: megyei mezőgazdasági osztály) küldik meg.

(3) Az értékeléssel és a javaslattal ellátott pályázatokat a trösztök, az ÁGK és az irodák a minisztériumnak, a megyei mezőgazdasági osztály a minisztériumnak és az ágazati szakszervezetnek a tárgyévet követő március 10-ig terjeszthetik elő.

4. §

(1) A mezőgazdasági szövetkezetek és a kizárólag szövetkezetek részvételével működő gazdasági társulások pályázatukat az illetékes területi szövetségekhez, a tárgyévet követő február 28-ig nyújthatják be. A pályázatokat a területi szövetségek a megyei mezőgazdasági osztállyal és a megyei (budapesti) KISZ-bizottsággal - a gazdasági társulásoknál, illetőleg azoknál a mezőgazdasági szövetkezeteknél, ahol szakszervezet működik -a szakszervezet illetékes megyei szervével közösen felülvizsgálják.

(2) A területi szövetségek a feltételeknek megfelelt pályázatokat - értékelésükkel és javaslatukkal ellátva - a Minisztériumhoz és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsához (TOT) a tárgyévet követő március 10-ig terjeszthetik elő.

5. §

A mezőgazdasági és élelmezésügyi ágazatba sorolt ipari szövetkezetek a szocialista munkaverseny-mozgalomban az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (OKISZ) által meghirdetett irányelvek és feltételek alapján vehetnek részt.

6. §

(1) A pályázatokat a minisztérium, a KISZ KB véleményének beszerzése után az illetékes ágazati szakszervezettel, a mezőgazdasági és ipari szövetkezetek esetében a TOT, illetve az OKISZ elnökségével - együttesen bírálja el és dönt a kitüntetésekről, illetőleg javaslatot tesz a magasabb ki-

(2) Azok a vállalatok, mezőgazdasági és ipari szövetkezetek, amelyek a kitüntetés feltételeinek megfeleltek, de kitüntetésben nem részesültek -az (1) bekezdésben felsorolt szervek egyetértése esetén - elismerő oklevelet kaphatnak.

(3) A kitüntetésben vagy elismerésben nem részesült vállalatok, mezőgazdasági és ipari szövetkezetek tájékoztatásáról az elbíráló szervek gondoskodnak.

7. §

(1) A Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja kitüntetés adományozására a középtávú tervidőszakban két alkalommal - a 2. és az 5. évben - kerülhet sor.

(2) A pályázatok felterjesztésére a 3-5. §-ok-ban foglaltak az irányadók. A felterjesztés határideje a tárgyévet követő február 28.

8. §

Egyéni elismerésben, kitüntetésben és pénzjutalomban részesíthetők a kitüntetett vállalatok, valamint a mezőgazdasági és az ipari szövetkezetek gazdasági és társadalmi vezetői.

9. §

(1) A szocialista munkaverseny erkölcsi és anyagi elismerésére a 2. § (2) bekezdésében felsorolt kitüntető címeken kívül más kitüntetéseket (pl. Élüzem, Kiváló Műhely stb.) is rendszeresíthet, illetve termelési versenyeket szervezhet:

a) a TOT, az OKISZ a KISZ KB illetékes szervével,

b) a vállalat (tröszt, ÁGK) az illetékes szakszervezettel és KISZ-szervezettel,

c) a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet az illetékes érdekképviseleti és KISZ-szervezetével egyetértésben.

(2) E kitüntetések pénzügyi fedezetéről a Határozat III. fejezetének 26. pontja szerint az adományozó szerv gondoskodik. A kitüntetésekkel együttjáró jutalom pénzügyi fedezete a részesedési alapba, jutalmazási alapba vagy a bérszínvonalba (bértömegbe) beszámítható bérköltség lehet.

10. §

A vállalat, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet a brigádmozgalom alapvető adatairól (a brigádok és a brigádtagok száma, a munkaversenyben elért egyéni és kollektív kitüntetési fokozatok, az ifjúsági versenyformák stb.) köteles nyilvántartást vezetni és évente - a tárgyévet követő február 28-ig - tájékoztatni a felügyeleti szervet, illetőleg a területi szövetséget.

11. §

(1) A rendelet rendelkezéseit a vállalat, a mezőgazdasági és az ipari szövetkezet munkaversenyszabályzatában érvényesíteni és a dolgozókkal ismertetni kell. A gazdasági és társadalmi vezetők gondoskodjanak arról, hogy a vállalások, felajánlások önkéntes elhatározáson alapuljanak.

(2) A KISZ-védnökségek (Húsprogram, Környezet-fásítás, Tisza-II.) ágazati céljait, szervezési, értékelési ós elismerési rendszerét külön irányelvek határozzák meg.

(3) Ez a rendelet 1981. január 1. napján lép hatályba.

(4) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 45/1977. (XII. 27.) MÉM rendelet és az azt módosító 16/1978. (XII. 29.) MÉM rendelet hatályát veszti.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter