Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7/1980. (IV. 4.) MüM-KPM együttes rendelet

a gépjárművezetési pótlék rendszeresítéséről

A Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendeljük:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed a munkaviszonyban, valamint a szövetkezeti tagsági viszonyban álló, nem gépjárművezetői munkakörben foglalkoztatott dolgozókra.

2. §

(1) Munkaviszonyra vonatkozó szabály (kollektív szerződés, munkaügyi szabályzat) kötelezheti a dolgozót a munkáltató vagy a szövetkezet (a továbbiakban: munkáltató) által üzemben tartott, casco szerződéssel biztosított gépkocsi rendszeres vezetésére, ha

a) a munkakör ellátása gépkocsi igénybevételével egyéb jármű használatához képest gazdaságosabb és

b) a dolgozónak az adott járműkategóriára érvényes vezetői engedélye van.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában említett esetben a dolgozó a vezetői engedély megszerzésére is kötelezhető. Ilyenkor - tanulmányi szerződés megkötésével (Mt. V. 11. §) - a kiképzési költségek a munkáltatót terhelik.

(3) A munkáltató és a dolgozó az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott előfeltételek fennállása esetén - a munkaviszonyra vonatkozó szabály rendelkezése hiányában is - megállapodhat a munkáltató által üzemben tartott, casco szerződéssel biztosított gépkocsi vezetésében.

(4) Nem kötelezhető, illetőleg nem bízható meg a közületi gépkocsi vezetésével az a dolgozó, akinek vezetői engedélyében - a szemüvegviselési kötelezettséget kivéve - korlátozás van bejegyezve. Autóbuszt és csoportos személyszállításra használt egyéb közületi gépkocsit pedig csak olyan dolgozó vezethet, aki a gépjárművezetői pályaalkalmassági vizsgálaton legalább a II. fokozatnak megfelelt.

3. §

(1) Ha a munkáltató a gépkocsin főfoglalkozású gépjárművezetőt nem foglalkoztat, a gépkocsit rendszeresen vezető dolgozót gépjárművezetési pótlék illeti meg. A pótlékban részesülő dolgozó gépjárművezetéssel összefüggő jogait és kötelezettségeit részletesen meg kell határozni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a dolgozót a teljesített kilométerek után

a) személygépkocsi vezetéséért 0,50 Ft/km,

b) nem hagyományos szolgáltató személygépkocsi, 12 főnél nem nagyobb befogadóképességű autóbusz vagy 2 tonnánál nem nagyobb teherbírású tehergépkocsi vezetéséért 0,60 Ft/km,

c) 12 főnél nagyobb befogadóképességű autóbusz, 2,1-5 tonna teherbírású tehergépkocsi vezetéséért 0,70 Ft/km,

d) egyéb tehergépkocsi, különleges gépjármű, bejárató-, szerviz- vagy műhelygépkocsi vezetéséért 0,80 Ft/km

összegű pótlék illeti meg.

(3) A gépkocsi rendszeres vezetéséért járó pótlék átalányként is megállapítható. Ennek összegét a tervezett, illetve előreláthatóan szükséges kilométerteljesítményből kiindulva a (2) bekezdés, valamint a gépjármű-karbantartással töltött idő figyelembevételével kell meghatározni.

(4) A pótlék összege a (2) bekezdés

a)-b) pontja esetében a havi 1500,- Ft-ot,

c) pontja esetében a havi 1800,- Ft-ot,

d) pontja esetében a havi 2000,- Ft-ot

nem haladhatja meg. Ha a gépkocsi vezetéséért több dolgozó kap átalányt, a teljesítményük arányában megállapított pótlékuk együttes összege a megjelölt összeghatárt nem haladhatja meg.

(5) Vezető állású, vagy magasabb vezető állású dolgozó részére gépjárművezetési pótlék az (1)-(4) bekezdésben meghatározott feltételek mellett is a munkáltatói jogkört gyakorló (szövetkezetnél a vezetőség) engedélye alapján csak akkor fizethető, ha a munkakör ellátásához gépkocsi rendszeres igénybevétele szükséges és azt a kollektív szerződés (munkaügyi szabályzat) lehetővé teszi. Járandósági vagy személyi használatú személygépkocsira jogosult dolgozó gépjárművezetési pótlékot nem kaphat.

(6) A dolgozó részére a gépjárművezetési pótlékon kívül egyéb - a gépjárművezetőket megillető - pótlék nem fizethető. A pótlékban részesülő dolgozónak a rendes munkaidején kívül végzett gépjárművezetésért nem jár egyéb díjazás.

4. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1980. április hó 1. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a gépjárművezetési pótlék rendszeresítéséről szóló 2/1979. (I. 24.) MüM-KPM számú együttes rendelet hatályát veszti.

(2) A fegyveres testületek tekintetében az illetékes miniszter - a munkaügyi miniszterrel és a közlekedés- és postaügyi miniszterrel egyetértésben - az e rendeletben foglalt kérdéseket eltérően is szabályozhatja.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Pullai Árpád s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter