8/1980. (IV. 25.) MüM rendelet

a magyar állampolgár Magyarországon külföldi munkáltató alkalmazásába lépéséhez szükséges munkavállalási engedélyről és annak alapján létesített munkaviszonyra vonatkozó egyes szabályokról

A Munka Törvénvkönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 9. §-a és 100. §-ának (1) bekezdése alapján az érdekelt miniszterekkel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

A munkavállalási engedély

1. §

(1) Magyar állampolgár - Magyarországon történő munkavégzés céljából - munkaviszonyt létesíthet

a) idegen államnak Magyarországon működő diplomáciai, konzuli, sajtó- és kulturális képviseletével, nemzetközi szervezettel és ezek idegen állampolgárságú személyzetének tagjaival a Diplomáciai Testületet Ellátó Igazgatóság által adott munkavállalási engedély alapján,

b) az a) pontban nem említett külföldi székhelyű jogi személyekkel, ezek magyarországi közvetlen képviseletével, Magyarországon székhellyel rendelkező külföldi, vagy külföldiekkel közös vagyoni érdekeltséggel működő jogi személyekkel, állandó külföldi lakhelyű külföldi állampogárral és hontalan személlyel a Pénzintézeti Központ által adott munkavállalási engedély alapján.

(2) A munkavállalási engedély szempontjából munkaviszonynak kell tekinteni a rendszeres és személyes munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt is. A munkavégzést akkor kell rendszeresnek tekinteni, ha a foglalkoztatott ugyanannál a foglalkoztatónál a munkakörre megállapított havi törvényes munkaidő legalább felének megfelelő idő ledolgozására kötelezte magát; ha pedig a munkában töltött idő nem mérhető, keresete eléri az adott munkakörre megállapított havi bér alsó határának legalább a felét.

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt nemzetközi szervezethez vagy gazdasági szervezethez a Magyar Népköztársaság részéről delegált tiszviselő részére munkavállalási engedély nem szükséges.

2. §

A munkavállalási engedély az abban meghatározott időn belül, vagy visszavonásig érvényes. A határozott idő lejárta vagy az engedély visszavonása esetén a munkaviszony azonnali hatállyal megszűnik.

A külföldi munkáltató és a dolgozó közötti munkaviszonyra vonatkozó egyes szabályok

3. §

Az 1. §-ban megjelölt munkáltató (a továbbiakban: külföldi munkáltató) és a dolgozó az egyébként a kollektív szerződésre tartozó kérdéseket - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a munkaszerződésben szabályozzák. A munkaszerződést írásba kell foglalni.

4. §

(1) Az 1. § (1) bekezdésének a) pontjában megjelölt külföldi munkáltató által a dolgozó részére fizethető munkabéreket a külügyminiszter - a munkaügyi miniszterrel és a Közalkalmazottak Szakszervezetével egyetértésben - határozza meg.

(2) Az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában megjelölt külföldi munkáltató a dolgozói részére munkabért - eltérő jogszabály hiányában - az állami vállalatok dolgozóira irányadó alapbértételeknek és a munkabérre vonatkozó egyéb szabályoknak megfelelően fizet.

5. §

Az 1. § (1) bekezdésében megjelölt munkaviszony esetében a munkaszerződés a Diplomáciai Testületet Ellátó Igazgatóság, illetőleg a Pénzintézeti Központ láttamozásával válik érvényessé. A munkaviszony fennállása alatt a munkakönyvet a munkavállalás engedélyezésére jogosult szerv őrzi és bejegyzi a munkaviszonnyal kapcsolatos adatokat.

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, az ezt megelőzően kiadott munkavállalási engedélyek visszavonására az 1. § (1) bekezdés b) pontjában említett esetekben a Pénzintézeti Központ jogosult.

(2) Egyidejűleg hatályát veszti a magyar állampolgár külföldi munkáltató alkalmazásába lépéséhez szükséges munkavállalási engedélyről és annak alapján létesített munkaviszonyra vonatkozó egyes szabályokról szóló 30/1974. (XII. 30.) MüM rendelet és az azt kiegészítő 13/1976. (X. 17.) MüM rendelet.

(3) Az a magyar állampolgár, aki e rendelet életbe lépésének napján az 1. § (1) bekezdésének b) pontjában megjelölt külföldi munkáltatónál munkaviszonyban áll és munkavállalási engedéllyel még nem rendelkezik, az engedély megadása iránti kérelmét hatvan napon belül terjesztheti elő. A kérelem benyújtásának elmulasztása vagy az engedély megtagadása esetén a munkaviszony a határidő lejártát, illetve az elutasítás közlését követő napon azonnali hatállyal megszűnik.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Tartalomjegyzék