26/1981. (XI. 14.) ÉVM rendelet

a kéményseprőipari tevékenység gyakorlásáról szóló 19/1970. (IX. 5.) ÉVM rendelet módosításáról

A kéményseprőipari tevékenység gyakorlásáról szóló - a 23/1976. (X. 26.) ÉVM rendelettel módosított - 19/1970. (IX. 5.) ÉVM rendelet (a továbbiakban: R) módosításáról - a tűzvédelmi vonatkozású kérdésekben a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A R. 1. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A kéményseprőipari tevékenység körébe tartozó nem kötelező munkákat - a tevékenységére vonatkozó jogszabályok szerint - más is végezhet."

2. §

A R. 2-8. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Kéményseprői tevékenység

2. § (1) A vállalat a kéményseprőipari tevékenysége körében a következő munkákat végezheti:

a) a lakó- és közösségi épületek

- egyedi, gyűjtő- és központi hőellátó berendezései kéményeinek, füstcsatornáinak, szellőzőkürtőinek, gravitációs szellőzőcsatornáinak, továbbá ezek tartozékainak tisztítása, vizsgálata, javítása, szigetelése, és bélelése,

- egyedi kéményeinek, füstcsatornáinak, gravitációs szellőzőkürtőinek és szellőzőcsatornáinak létesítése, felújítása,

- szellőztető berendezései szellőzőcsatornáinak tisztítása, vizsgálata,

- kéményeinek füstnyomáspróbája, kiégetése,

b) az üzemi tüzelőberendezések füstgázelvezető kéményeinek és tartozékainak tisztítása, vizsgálata, javítása, szigetelése és bélelése,

c) a tüzelőberendezések és tartozékaik füstgáz-és vízoldali tisztítása, karbantartása, javítása, samottozása,

d) a tüzelőberendezések energiagazdálkodási szempontból történő üzemi vizsgálata, beszabályozása,

e) a tüzelőberendezések üzemeléséhez szükséges légellátás mérése,

f) cserépkályhák építése, átrakása,

g) olaj- és gázégők üzembehelyezése, javítása és karbantartása,

h) lakó- és közösségi épületek 350 kW (300.000 kcal/ó)-nál kisebb teljesítményű tüzelőberendezéseinek és kéményeinek önellenőrző légszennyezési vizsgálata, e tüzelőberendezések önellenőrző zajszintmérése,

i) tüzeléstechnikai helyszíni és laboratóriumi elemzések és vizsgálatok,

j) gázfogyasztó berendezések bekötésével összefüggésben a kémények terhelhetőségének megállapítása és az arról szóló nyilatkozat készítése,

k) kéményseprőipari és tüzeléstechnikai szakvélemények készítése és szaktanácsadás,

l) tüzeléstechnikai energetikai műszerek karbantartása és javítása.

(2) Az (1) bekezdésben említett munkák folyamatos kötelező, esetenként kötelező (a továbbiakban együtt: kötelező), illetőleg nem kötelező jellegűek.

A folyamatos kötelező munkák

3. § (1) A folyamatos kötelező munkák körébe a használatban levő kémények és tartozékaik füstjáratának az égésterméktől való megtisztítása és a felülvizsgálati kötelezettség alá tartozó kémények és tartozékaik műszaki felülvizsgálata tartozik, a nem folyamatos tartózkodás céljára használt épületek kéményei, továbbá a cserépkályhák füstcsonkjához csatlakozó bekötőnyílások kivételével.

(2) A folyamatos kötelező munkákat a rendeletben előírt időközönként kell elvégezni.

4. § (1) Az egyedi és a gyűjtőkéményeket, valamint azok csatornáit, kéménytoldóit és szikrafogóit legalább félévenként egyszer, bekötőnyílásait és koromzsákjait (akna) legalább évenként egyszer ki kell tisztítani.

(2) A központi hőellátó és az üzemi tüzelőberendezések füstgázának elvezetésére szolgáló kéményeket, valamint azok tartozékait, ha a kürtő keresztmetszete

a) 4096 cm2-nél (64 cmX64 cm) kisebb, legalább két havonként,

b) 4096 cm2-nél (64 cmX64 cm) nagyobb, legalább évenként

kell kitisztítani.

(3) A tartalékkémények és tartozékaik használhatóságát évenként egyszer ellenőrizni és azokat szükség esetén tisztítani kell. Ilyennek minősül az épület, illetve a helyiség olyan kéménye, amelynél a tényleges igénybevétel a más rendszerű hőellátás miatt nem áll fenn, de a fokozott biztonság miatt használható állapotban való tartása szükséges.

(4) Ha a kémény szerkezete, a használt tüzelőanyag minősége, a tüzelés módja vagy más okok azt szükségessé teszik, a kéményt és tartozékait az (1)-(3) bekezdésben előírtaknál gyakoribb időközönként kell kitisztítani. A kitisztítás szükségességének gyakoriságát a vállalat állapítja meg.

(5) A használaton kívüli kéményeket nem kell tisztítani és felülvizsgálni. Használaton kívüli kémény az a kémény, amelyre az épület, illetőleg helyiség más rendszerű hőellátása vagy rendeltetésének megváltoztatása miatt nincs szükség és ezért a kémény kitorkollását, továbbá a bekötőnyílásokat befalazták. Padlástérből történő tisztítás esetén a kitorkollás befalazása helyett elegendő a kéménytisztítás célját szolgáló nyílások befalazása.

5. § (1) Ha a kéménykürtő felületén a szabványos tisztítóeszközzel el nem távolítható szurokréteg képződött, azt évenként egyszer kiégetéssel kell eltávolítani.

(2) Tilos kiégetni az olyan kéménykürtőt

a) amelynél kiégetés esetén tűzveszély áll fenn,

b) amelynek a rendeltetésszerű használhatóságát a kiégetés károsíthatja,

c) amelynek a keresztmetszete a 729 cm2-t (27 cmX27 cm) meghaladja.

6. § (1) Az egyedi, a gyűjtő- és a 4096 cm2-nél (64 cmX64 cm) kisebb kürtőkeresztmetszetű központi hőellátó, illetőleg üzemi tüzelőberendezések füstgáz elvezetésére szolgáló kéményeinél és azok tartozékainál - a nem folyamatos tartózkodás céljára használt épületek kéményei kivételével -négyévenként feltárás (bontás) nélküli műszaki felülvizsgálatot kell végezni, melynek eredményét szakvéleménnyel kell igazolni.

(2) A felülvizsgálat során meg kell vizsgálni, hogy a folyamatos kötelező munkák biztonságos elvégzésének helyi feltételei biztosítottak-e, továbbá a használatban levő kémények és tartozékaik műszaki állapota megfelel-e a létesítésre, használatra vonatkozó építési és tűzvédelmi hatósági előírásoknak. A felülvizsgálat keretében a 729 cm2-nél (27 cmX27 cm) nem nagyobb kürtőkeresztmetszetű falazott kémények gáztömörségét füstnyomáspróbával kell ellenőrizni.

Az esetenként kötelező munkák

7. § (1) Az esetenként kötelező munkák körébe tartozik:

a) az újonnan épített vagy javított, illetőleg újból használatba vett és felülvizsgálati kötelezettség alá eső kémények és tartozékaik műszaki felülvizsgálata,

b) a kémények, füstcsatornák használatával összefüggő szakvélemények adása,

c) a lakó- és közösségi épületek kéményeinek füstnyomáspróbája, kiégetése,

d) a bontási munkát nem igénylő kürtődugulások megszüntetése,

e) a nem folyamatos tartózkodás céljára használt épületek (pl. üdülő) kéményeinek és tartozékainak tisztítása, valamint műszaki felülvizsgálata,

f) a gázfogyasztó berendezések bekötésével összefüggésben a kémények terhelhetőségének megállapítása és az arról szóló nyilatkozat készítése.

(2) Az esetenként kötelező munkát a megrendeléstől számított 30 napon belül, a közvetlen élet-és tűzveszély elhárításával kapcsolatos munkát soron kívül kell elvégezni.

A nem kötelező munkák

8. § A nem kötelező munkák körébe tartozik:

a) lakó- és közösségi épületek

- egyedi, gyűjtő- és központi hőellátó berendezései kéményeinek, füstcsatornáinak, szellőzőkürtőinek, gravitációs szellőzőcsatornáinak, továbbá ezek tartozékainak javítása, szigetelése és bélelése,

- egyedi kéményeinek, füstcsatornáinak, gravitációs szellőzőkürtőinek és szellőzőcsatornáinak létesítése, felújítása,

- szellőzőkürtőinek, szellőzőcsatornáinak, tisztítása, vizsgálata,

b) az üzemi tüzelőberendezések füstgázelvezető keményeinek és tartozékainak javítása, szigetelése és bélelése,

c) a tüzelőberendezések és tartozékaik füstgáz-és vízoldali tisztítása, karbantartása, javítása, samottozása,

d) a tüzelőberendezések energiagazdálkodási szempontból történő üzemi vizsgálata, beszabályozása,

e) a tüzelőberendezések üzemeléséhez szükséges légellátás mérése,

f) cserépkályhák építése, átrakása,

g) olaj- és gázégők üzembehelyezése, javítása és karbantartása,

h) a lakó- és közösségi épületek 350 kW (300.000 kcal/ó)-nál kisebb teljesítményű tüzelőberendezéseinek és kéményeinek önellenőrző légszennyezési vizsgálata, e tüzelőberendezések önellenőrző zaj-szintmérése,

i) tüzeléstechnikai helyszíni és laboratóriumi elemzések és vizsgálatok végzése,

j) tüzeléstechnikai szakvélemények készítése és szaktanácsadás,

k) tüzeléstechnikai energetikai műszerek karbantartása és javítása."

3. §

A R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"10. § (1) A 6. § (1) bekezdésében említett négyévenkénti műszaki felülvizsgálatok közötti időszakban az egyéb kötelező munkák végzésekor -abban a körben, amelyben az észlelhető - meg kell állapítani a kémények rendeltetésszerű és biztonságos használatát gátló okokat, szabálytalanságokat, ideértve a biztonságos munkavégzést akadályozó tényezőket is.

(2) A kémények rendeltetésszerű és biztonságos használatát gátló okok, szabálytalanságok megszüntetésére a vállalatnak írásban fel kell hívni az ingatlantulajdonos (kezelő), illetőleg a használó (bérlő) figyelmét.

(3) Közvetlen élet- vagy tűzveszély esetén a vállalat köteles a kémény használatának azonnali megszüntetésére az érdekeltet írásban felhívni és ezt az illetékes első fokú tűzvédelmi hatóságnak haladéktalanul bejelenteni. Ilyen bejelentést kell tenni akkor is, ha a folyamatos kötelező munkát ismételt értesítést követően sem lehetett elvégezni. A felhívás és a bejelentés szempontjából közvetlen élet- vagy tűzveszélynek minősül a kémény rendeltetésszerű és biztonságos használhatóságát akadályozó olyan kéményhiba (pl. a füstcsatornába beépített éghető anyag, a füstjáratban égéstermék visszaáramlást okozó keresztmetszet szűkület), amelyet a kötelező munkák során alkalmazott eszközökkel és technológiával nem lehet megszüntetni."

4. §

A R. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kötelező munkák elvégzéséért járó díj megfizetésének kötelezettsége

a) folyamatos kötelező munkák esetében - az üzemi tüzelőberendezések füstgázelvezetésére szolgáló kémények kivételével - az ingatlantulajdonost (kezelőt),

b) az üzemi tüzelőberendezések füstgázelvezetésére szolgáló kéményekkel kapcsolatos folyamatos kötelező munkák esetében a kémény üzemeltetőjét,

c) esetenként kötelező munkáknál pedig a megrendelőt terheli."

5. §

A R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"14. § (1) A folyamatos kötelező munka éves díjának arányos részét - a 4096 cm2-nél (64 cmX 64 cm) nagyobb kürtőkeresztmetszetű üzemi tüzelőberendezések füstgázelvezetésére szolgáló kémények tisztítási díja kivételével - naptári félévenként előre kell megfizetni, kivéve ha a vállalat a díjfizetésre kötelezettet értesíti, hogy a díjat utólag szedi be.

(2) A 4096 cm2-nél (64 cmX64 cm) nagyobb kürtőkeresztmetszetű üzemi tüzelőberendezések füstgázelvezetésére Szolgáló kémények tisztítási díját, valamint az esetenként kötelező munkák díját a munka elvégzése után egy összegben kell megfizetni, kivéve ha a megrendelő és a vállalat más fizetési módban állapodtak meg.

(3) Ha a díjfizetésre kötelezett gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c) pont), a fizetés módjára a pénzforgalomra vonatkozó rendelkezések az irányadók."

6. §

A R. 15. §-ának(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a folyamatos kötelező munka elvégzése a vállalat érdekkörében felmerült okból marad el, a díj arányos részét vissza kell téríteni."

7. §

Ez a rendelet 1982. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R. 9. §-ának (3) bekezdése, 17. §-ának (1) bekezdése, továbbá a kéményseprő-ipari tevékenység egyes kérdéseiről szóló 10/1970. (Ép. Ért. 26.) ÉVM utasítás 1-2. §-a, a 6. §-ának (2)-(3) bekezdése és a mellékletei hatályukat vesztik.

Dr. Szabó János s. k.,

építésügyi és városfejlesztési minisztériumi államtitkár