6/1981. (VI. 19.) BkM rendelet
az ifjúságról szóló 1971. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező 4/1973. (I. 27.) BkM rendelet módosításáról
A Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával, az Állami Ifjúsági Bizottsággal, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi- Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
Az ifjúságról szóló 1971. évi IV. törvény végrehajtására kiadott, a 17/1978. (IX. 7.) BkM rendelettel módosított 4/1973. (I. 27.) BkM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A vállalatoknál működő KISZ-szervezetek véleményezési jogot gyakorolnak különösen az alábbi kérdésekben:
- középtávú és éves gazdasági és szociálpolitikai tervek kidolgozása;
- az Ifjúsági Törvény végrehajtásáról szóló beszámoló előzetes véleményezése;
- az ifjúsági parlament beszámolójának elkészítése;
- az ifjúság helyzetének átfogó elemzése;
- a gazdasági vezetők ifjúságpolitikai tevékenységének megítélése;
- az ifjúsági bizottságok és felelősök megbízása és tevékenységük megítélése;
- az ifjúsági létesítmények vezetőinek kinevezése;
- kollektív szerződés, szervezeti és működési, újítási, munkavédelmi és egyéb szabályzatok, valamint intézkedési tervek kiadása;
- szociális, kulturális és sportlétesítmények igénybe vételének szabályozása;
- a 30 éven aluli vezető beosztású dolgozók és az illetékes helyi pártszerv döntése alapján a
többségében fiatalokat foglalkoztató szervezeti egységek (üzlet, raktár stb.) 30 éven felüli vezetőinek kinevezése, megbízása, felmentése, áthelyezése, minősítése, miniszteri és ennél magasabb szintű kitüntetésre való felterjesztése;
- a szocialista munkaverseny magasabb szintű elismerési formáira történő kitüntetési javaslat megtétele;
- káderfejlesztési tervek elkészítése;
- a fiatalokat érintő bérbesorolás, bér meghatározás, kitüntetés, jutalomszabadság, fegyelmi eljárás megindítása, lakáskérelem, valamint továbbtanulási kérelem elbírálása, tanulmányi ösztöndíjak, tartós külföldi tanulmányutak odaítélése".
2. §
(1) A Vhr. 11. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek.
"(1) A vállalatok a KISZ és a szakszervezeti szervek bevonásával, valamint a szövetkezeti érdekképviseleti szervek közreműködésével egy ötéves tervidőszakon belül két alkalommal ifjúsági parlament keretében értékeljék az ifjúság helyzetét. Egy alkalommal a munkahelyeken és az oktatási intézményekben (munkahelyi ifjúsági parlament), egy alkalommal pedig felmenő rendszerben (munkahelyi, oktatási intézményi és felsőbb szinten). Az ifjúsági parlament megrendezése - külön intézkedés alapján, az érdekelt KISZ és szakszervezeti szervek bevonásával - a vállalat feladata,
(2) A megyei ágazati ifjúsági parlament, illetőleg az országos Belkereskedelmi Ifjúsági Parlament öt évenként a tervidőszak közepén külön intézkedés alapján kerül megrendezésre."
(2) A Vhr. 11. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki.
"(7) A fiatalok többségének kezdeményezésére az illetékes KISZ és szakszervezeti (szövetkezeti) szervek együttes javaslata alapján rendkívüli munkahelyi ifjúsági parlamentet kell összehívni".
3. §
A Vhr. 12. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vállalat vezetője az Ifjúsági Törvény végrehajtásával kapcsolatos vállalati intézkedési tervet kettő-három évre az ifjúsági parlament egyetértésével, a parlament megrendezését követően a vállalati KISZ és szakszervezeti szerv egyetértésével adja ki. A fővárosi, megyei intézkedési terveket a fővárosi, megyei tanács vb. kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve a megyei (budapesti) KISZ Bizottsággal, valamint a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezete megyei (budapesti) Bizottságával, illetőleg az országos intézkedési tervet a Belkereskedelmi Minisztérium a KISZ Központi Bizottságával, valamint a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben öt évenként adja ki.
(2) A vállalati KISZ és szakszervezeti szervek egyetértése szükséges a vállalati (szövetkezeti-intézményi) pénzeszközök ifjúságpolitikai célokra történő felhasználásának főbb területeivel kapcsolatban".
4. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a Vhr. 15. § (1) és (2) bekezdése hatályát veszti.
Dr. Juhár Zoltán s. k.,
belkereskedelmi minisztériumi államtitkár