Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

13/1982. (VIII. 18.) IpM rendelet

egyes energiaátalakító, illetőleg -felhasználó berendezések energiagazdálkodási szempontból történő engedélyezéséről

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a külkereskedelmi miniszterrel a 9. § (3) bekezdése vonatkozásában a belügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, valamint az igazságügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) E rendelet mellékletében feltüntetett - 600 W értéknél nagyobb névleges hőteljesítményű -gáz-, olaj- vagy szilárd energiahordozó tüzelésű energiaátalakító, illetőleg -felhasználó berendezést (a továbbiakban együtt: berendezés) - a (2) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - energiagazdálkodási szempontból történő engedélyezés (a továbbiakban: engedély) után szabad belföldi üzemeltetési célra gyártani vagy külföldről behozni.

(2) A 120 kW értéket meg nem haladó névleges hőteljesítményű berendezésből típusonként legfeljebb 4 db engedély nélkül gyártható, illetőleg külföldről behozható.

2. §

A berendezés gyártásának, illetőleg külföldről történő behozatalának engedélyezése az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) hatáskörébe tartozik.

3. §

(1) Sorozatban gyártani vagy külföldről behozni kívánt berendezést az engedély megadása előtt típusvizsgálat alá kell vonni annak megállapítása végett, hogy az a szabványokban meghatározott energiagazdálkodási követelményeknek megfelel-e. Típusvizsgálatot - a gyártó, illetőleg a belföldi forgalmazó költségére - az Energiafelügyelet vagy az általa megbízott szerv végezhet.

(2) A típusvizsgálatot végző szerv vizsgálati jelentésben a vizsgálat eredményének ismertetése mellett nyilatkozik arról is, hogy a berendezés az energiagazdálkodási követelményeknek megfelel-e.

(3) Ha az engedély iránti kérelem elbírálásához szükséges, az Energiafelügyelet az engedélyt kérő költségére a berendezésnek tartós üzemi próbáját is elrendelheti.

(4) Egyedi gyártású vagy külföldről egyedileg behozni kívánt berendezés engedélyezéséről a berendezés műszaki dokumentációja alapján kell határozni. A dokumentációnak tartalmaznia kell a tervező vagy a gyártó által vállalt, energiagazdálkodási szempontból lényeges jellemző értékeket (paramétereket).

(5) A berendezés kezelési utasításának tartalmaznia kell a teljesítményarányos beállításra és energiatakarékos üzemeltetésre vonatkozó előírásokat is.

4. §

(1) Ha a berendezés az energiagazdálkodási követelményeknek megfelel, az Energiafelügyelet az engedélyt megadja és abban az energiagazdálkodási szempontból jellemző értékeket (paramétereket) is meghatározza.

(2) Az engedélyben meghatározott paramétereket a berendezés minőségének tanúsításában is fel kell tüntetni.

5. §

Ha a berendezés gyártása, illetőleg külföldről történő behozatala biztonságtechnikai gyártási, illetőleg biztonságtechnikai behozatali engedélyezés* alá esik, az erre irányuló hatósági eljárásban kell az engedélyezés felől is határozni.[1]

6. §

Az 1200 kW vagy annál nagyobb névleges hő-teljesítményű - belföldön gyártott vagy külföldről behozott - berendezést csali műszeres beállítás után szabad üzembe helyezni.

7. §

(1) A műszaki dokumentáció alapján engedélyezett berendezésen [3. § (4) bekezdés] az üzembe helyezésétől számított 3 hónapon belül - a próbaüzemeltetés során - minősítő vizsgálatot kell végezni annak megállapítása céljából, hogy az üzemeltetésnél az engedélyezett jellemző értékek (paraméterek) megvalósulnak-e. Minősítő vizsgálatot - külön térítés ellenében - az Energiafelügyelet vagy az általa megbízott szerv végezhet.

(2) A minősítő vizsgálat eredményét vizsgálati jelentésbe kell foglalni és ha az eredmény nem kielégítő, az Energiafelügyelet az energiatakarékos üzemeltetés érdekében további követelmények teljesítését írhatja elő, ha erre nincs lehetőség, a berendezés üzemeltetését megtilthatja.

8. §

(1) E rendelet hatálya alá tartozó berendezést a háztartási berendezések kivételével - első üzembe helyezésének időpontjára tekintet nélkül - az üzembentartó köteles energiagazdálkodási szempontból gazdaságosan üzemeltetni, ennek érdekében a berendezést a gazdaságos üzemeltetés ellenőrzéséhez szükséges mérőműszerekkel, továbbá az energiaveszteségek mérséklésére alkalmas berendezésekkel ellátni és ezeket - megfelelően karbantartva - üzemeltetni.

(2) Az üzembentartó köteles a 120 kW értéknél nagyobb névleges hőteljesítményű berendezést évenként energiagazdálkodási szempontból üzemi vizsgálat alá vonni. Az üzemi vizsgálat során mért paramétereket, az esetleges hiányosságokat, azok megszüntetnének módját és határidejét vizsgálati bizonylatban kell rögzíteni, amelyet meg kell őrizni.

(3) Az üzembentartó köteles az üzemi vizsgálat során feltárt hiányosságokat megszüntetni és a berendezésnek energiagazdálkodási szempontból gazdaságos üzemeltetését biztosítani.

9. §

(1) Az Energiafelügyelet - a háztartási berendezések kivételével - jogosult az üzembentartónál ellenőrizni, hogy

a) a berendezés a gazdaságos üzemeltetés ellenőrzéséhez szükséges üzemképes mérőműszerekkel rendelkezik-e,

b) az üzemvitel a hőenergia-szükséglet kielégítését a gondos üzemeltetés mellett elvárható gazdaságossággal valósítja-e meg,

c) az üzembentartó az évenkénti üzemi vizsgálatot elvégezte vagy elvégeztette-e és a vizsgálati bizonylatban rögzített hiányosságok megszüntetése iránt intézkedett-e,

d) a berendezés állapota az energiatakarékossági követelményeknek megfelel-e.

(2) Ha az Energiafelügyelet az ellenőrzés során jogszabálysértést, szabványelőírás megsértését vagy egyéb, az energiagazdálkodás érdekét sértő magatartást állapít meg, köteles a szükséges intézkedéseket megtenni, így különösen - a körülmények figyelembevételével a teljesítéshez szükséges határidő vagy határnap megállapítása mellett -kötelezheti az üzembentartót

a) a gazdaságos üzemeltetés ellenőrzéséhez szükséges mérőhelyek kiképzésére, a mérőműszerek felszerelésére és üzemképes állapotban tartására,

b) az energiaveszteségek mérséklésére alkalmas berendezések beépítésére, azok üzemképes állapotban tartására és üzemeltetésére,

c) a berendezésnek a hőenergia-szükséglet gazdaságos kielégítését biztosító üzemeltetésére,

d) a berendezés üzemeltetésének megtiltására, ha az energiatakarékos üzemeltetés nem biztosítható.

(3) Az ellenőrzés feltételeit és módját a Belügyminisztérium szerveinél a belügyminiszter, a Honvédelmi Minisztérium szerveinél a honvédelmi miniszter, a büntetésvégrehajtás szerveinél az igazságügyminiszter állapítja meg.

10. §

(1) Az Energiafelügyelet jogosult a műszaki fejlődés következtében energiagazdálkodási szempontból korszerűtlenné vált berendezés gyártásának, illetőleg külföldről történő behozatalának felülvizsgálatát kezdeményezni.

(2) A berendezés gyártására, illetőleg külföldről történő behozatalára adott engedély esetén, ha az Energiafelügyelet megállapítja, hogy az engedélyben meghatározott jellemző értékeknek (paramétereknek) a berendezés nem felel meg vagy ha az (1) bekezdésben foglaltak alapján tett kezdeményezése energiagazdálkodási szempontból nem vezet eredményre, a berendezés gyártását, illetőleg külföldről történő behozatalát megtilthatja.

11. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 3/1978. (V. 4.) NIM számú rendelet hatályát veszti.

Méhes Lajos s. k.,

ipari miniszter

Melléklet a 13/1982. (VIII. 18.) IpM számú rendelethez

Energiagazdálkodási szempontból - 600 W értéknél nagyobb névleges hőteljesítmény esetén -engedélyköteles energiaátalakító és -felhasználó berendezések.

I.

Háztartási berendezések

1. Háztartási tűzhely, főzőkészülék

2. Vízmelegítő (átfolyó vagy tároló rendszerű)

3. Fűtőkészülék, hősugárzó.

II.

Nagykonyhai berendezések

1. Melegvíztermelő és -tároló

2. Ételfőzőüst

3. Zsámolyfőző

4. Sütőkemence

5. Nagykonyhai tűzhely

6. Ételmelegentartó

7. Tálalópult

8. Grillsütő

9. Sütőserpenyő, sütőlap

10. Gyorssütő, rostonsütő

11. Ostyasütő

12. Virslifőző

III.

Ipari berendezések

1. Termogenerátor, hőlégfúvó

2. Mezőgazdasági szárító

3. Ipari szárító, szárítókemence

4. Hőzekelő berendezés, kemence 25 MW névleges hőteljesítményig

5. Sütőkemence

6. Melegvíz- és termoolajkazán

7. Ipari hősugárzó, infrasugárzó

8. Generátor (füstgáz, védőgáz stb.)

9. Gőzkazán, forróvízkazán 25 MW névleges hőteljesítményig.

Lábjegyzetek:

[1] Jelenleg a 2/1971. (IV. 28.) NIM számú rendelet és az 1/1977. (IV. 6.) NIM számú rendelet

Tartalomjegyzék