1/1982. (I. 16.) MT rendelet

a Népi Iparművészeti Tanácsról

A Minisztertanács a Népi Iparművészeti Tanács jogállását, feladatait, szervezetét és működését a következők szerint szabályozza:

1. §

A Népi Iparművészeti Tanács (a továbbiakban: NIT) a népművészet egyes hagyományainak megőrzése és ápolása, valamint a népi iparművészet fejlesztése érdekében működő szervezet. Népi iparművészeti kérdésekben szaktanácsadó, javaslattevő, bírálati, díjmegállapító és ellenőrző tevékenységet végez. Egyezteti és figyelemmel kíséri a népi iparművészettel foglalkozó szervezetek és személyek művészi munkáját.

2. §

A NIT jogi személyiséggel rendelkező, költségvetési rend szerint gazdálkodó szerv.

3. §

A NIT felügyeletét a művelődési miniszter -az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa (a továbbiakban: OKISZ) Elnökségével egyetértésben - látja el.

4. §

(1) A NIT a művelődési miniszter által meghatározott termékek körében ellátja

a) a kereskedelmi forgalomba kerülő, illetőleg a gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont], valamint az állami költségvetési szerv, a társadalmi szervezet és az egyesület (a továbbiakban: gazdálkodó szervezet) által kereskedelmi forgalmon kívül beszerezni kívánt népi iparművészeti termék, továbbá

b) az országos népi iparművészeti pályázat és országos kiállítás anyagának

minősítését;

c) a gazdálkodó szervezet megbízásának teljesítésére alkalmas népi iparművész kijelölését, terve és terméke elbírálását,

d) a népi iparművészeti alkotások szerzői, valamint tervezői díjának megállapítását, ezek beszedését és kezelését.

(2) Gazdálkodó szervezet népi iparművészeti terméket csak a NIT Bíráló Bizottsága által történt minősítés alapján hozhat kereskedelmi forgalomba vagy szerezhet be kereskedelmi forgalmon kívül.

5. §

A NIT a tevékenységi körében jogosult különösen

a) a népi iparművészek és a Népművészet Mestere kitüntetéssel rendelkező alkotó munkájának támogatására,

b) a népi iparművészek, valamint a népi iparművészeti és a hagyományos háziipari terméket előállító gazdálkodó szervezetek szakmai érdekképviseletére,

c) kísérleti műhelyek, tájházak (tájszobák), alkotóházak létesítésére és fenntartására,

d) a NIT népi iparművészeti gyűjteményének bővítésére, kiállítások rendezésére.

6. §

(1) A NIT tagjai

- a Belkereskedelmi Minisztérium

- az Ipari Minisztérium

- a Külkereskedelmi Minisztérium

- a Művelődési Minisztérium

- az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa

- a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Intézete

- a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja

- a Magyar Képző és Iparművészek Szövetsége

- a Néprajzi Múzeum, továbbá

a Népművészet Mestere kitüntetéssel rendelkezők és a népi iparművészeti terméket előállító szövetkezetek képviselői, valamint a népi iparművészettel foglalkozó kutatók közül felkért személyek.

(2) A NIT tagjait 5 évi időtartamra az OKISZ Elnökségével egyetértésben a művelődési miniszter kéri fel; elnökét ugyancsak 5 évi időtartamra a NIT tagjai közül a művelődési miniszterrel egyetértésben az OKISZ Elnöksége bízza meg.

7. §

A NIT a 4. § a)-d) pontjaiban meghatározott feladatokat az irányítása alatt álló Bíráló Bizottság útján látja el. A Bíráló Bizottság elnökét és tagjait - 1 évi időtartamra - a NIT kéri fel, feladatait a NIT által jóváhagyott szabályzat alapján végzi. A Bíráló Bizottság határozata ellen a Művelődési Minisztériumhoz lehet fellebbezni.

8. §

A NIT az általa megállapított alapszabály, valamint szervezeti és működési szabályzat szerint működik. Az alapszabályt - az OKISZ Elnökségével egyetértésben - a művelődési miniszter hagyja jóvá.

9. §

(1) A NIT évenként munkatervet és költségvetést készít, amelyet - a művelődési miniszterrel egyetértésben - az OKISZ Elnöksége hagy jóvá. A NIT működéséhez az OKISZ a költségvetéséből nyújt támogatást.

(2) A NIT tevékenységével összefüggő ügyviteli teendőket ügyintéző szervezet útján látja el. Az ügyintéző szervezet munkáját a NIT elnöke irányítja, dolgozóit az elnök alkalmazza.

10. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit azonban 1982. január 1-től kell alkalmazni. Végrehajtásáról - ideértve a népi iparművészeti és a hagyományos háziipari termékek körének meghatározását - a művelődési miniszter az érdekelt miniszterekkel és az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben gondoskodik. Egyidejűleg a 34/1953. (VII. 7.) MT számú rendelet, valamint a 2034/1953. (V. 1.) Mt. h. számú határozat hatályát veszti.

Aczél György s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese