Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1982. évi 30. törvényerejű rendelet

a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény módosításáról

1. § A szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény (a továbbiakban: Szvt) 15. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv a küldöttgyűlés által történt alapszabály-módosítás jóváhagyását az elintézési határidőn belül nem tagadja meg, a szövetkezet módosított alapszabályának megfelelően járhat el."

2. § (1) Az Szvt. 20. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kizárólag a közgyűlés hatáskörébe tartozik):

"a) az alapszabály megállapítása és - ha az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok eltérően nem rendelkeznek - a módosítása;".

(2) Az Szvt 20. §-a (2) bekezdésének b) és d) pontjai hatályukat vesztik; egyidejűleg a jelenlegi c), e) és f) pontok számozása b)-d) pontokra változik.

(3) Az Szvt 20. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép, és a 20. § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A közgyűlés hatáskörébe tartozik továbbá - kivéve, ha az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok a küldöttgyűlés hatáskörét állapítják meg -:

a) az elnök (elnökhelyettes) és más tisztségviselők (30. §) megválasztása, felmentése, visszahívása és elmozdítása;

b) a vezetőség, az igazgatóság (a továbbiakban: vezetőség) és a felügyelő (ellenőrző) bizottság (a továbbiakban: felügyelő bizottság) beszámoltatása az éves munkáról;

c) a szövetkezet távlati és középtávú tervének megállapítása;

d) irányelvek meghatározása a gazdálkodás eredményének felhasználásáról, különösen a tagsági viszony alapján végzett munka vagy más személyes közreműködés értékelésének (mérésének, díjazásának) rendszeréről.

(4) Az alapszabály a 30. § (1) bekezdésében nem említett tisztségviselők, továbbá a nőbizottság tagjainak megválasztását, felmentését és visszahívását a munkahelyi tanácskozás hatáskörébe utalhatja, kivéve ha az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok más testületi szervek hatáskörét állapítják meg".

3. § (1) Az Szvt 24. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A küldötteket a tagok sorából a munkahelyi tanácskozás (tagértekezlet, a továbbiakban: munkahelyi tanácskozás) választja legfeljebb öt évre."

(2) Az Szvt 24. §-a (3) bekezdésének a) pontja hatályát veszti; e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép; egyidejűleg a jelenlegi b)-g) pontok számozása a)-f) pontokra változik:

(A küldöttgyűlés hatáskörébe tartozik:)

"e) az éves terv, a mérleg és az eredménykimutatás (zárszámadás) megállapítása;"

(3) Az Szvt 24. §-a (4) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A küldöttgyűlést az alapszabályban meghatározott időközönként - de legalább évi egy alkalommal - kell összehívni."

(4) Az Szvt 24. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A küldöttgyűlés hatáskörébe tartozó bármely ügyet - ha az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályok eltérően nem rendelkeznek - a küldöttgyűlés helyett a soron következő közgyűlés elé lehet terjeszteni."

4. § Az Szvt 24/A. §-ának (4) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"E jogszabályok és az alapszabály keretei között a szervezeti és működési szabályzat határozza meg a munkahelyi tanácskozás vezetőjének önálló hatáskörét. Az alapszabály keretei között a tanácskozás dönt abban a kérdésben, hogy a vezető egyben küldött-e."

5. § Az Szvt 29. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A nőbizottság elnökét és tagjait a tagok sorából legfeljebb öt évi időtartamra kell megválasztani."

6. § Az Szvt 30. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szövetkezet tisztségviselői az elnök, az elnökhelyettes, a vezetőség tagjai, a felügyelő bizottság elnöke és tagjai, a szövetkezeti döntőbizottság elnöke és tagjai, a nőbizottság elnöke, a munkahelyi tanácskozások vezetői, továbbá a területi (szakmai) szövetség küldöttközgyűlésének küldöttei és az országos tanács tagja."

7. § (1) Az Szvt 32. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az elnököt és elnökhelyettest a közgyűlés (küldöttgyűlés) a tagok sorából titkos szavazással öt évi időtartamra választja: az elnök egyúttal a vezetőségnek is az elnöke."

(2) Az Szvt 32. § (3) bekezdése hatályát veszti; egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik.

8. § Az Szvt 33. §-a (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott, valamint a munkahelyi tanácskozás vezetőjének személyére vonatkozó összeférhetetlenség alól az állami törvényességi felügyeletet gyakorló szerv vezetője kivételesen indokolt esetben felmentést adhat."

9. § Az Szvt 40. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tag saját vagyonával - a részjegy és a célrészjegy összegét kivéve - és munkadíjával nem felel a szövetkezet tartozásaiért"

10. § Az Szvt 51. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Ha a szövetkezet a feloszlatást kimondó államigazgatási határozat bírósági felülvizsgálatát kéri, a bíróság jogerős határozatáig az államigazgatási határozatot nem lehet végrehajtani."

11. § Az Szvt 61. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az egyes szövetkezeti ágazatokra vonatkozó jogszabályokban meghatározott esetekben a munkavégzésre vonatkozó tagsági megállapodásban (munkamegállapodásban) meghatározott foglalkoztatási, illetőleg munkavégzési kötelezettség szüneteltethető, vagy megszüntethető."

12. § Az Szvt a következő 64/A. §-sal egészül ki:

"64/A. § A tag a közgyűlés (küldöttgyűlés) által meghatározott célra önkéntesen célrészjegyet jegyezhet. A célrészjegy legalacsonyabb és legmagasabb összegét, befizetésének, felhasználásának, felmondásának, visszafizetésének, továbbá a célrészjegy utáni részesedésnek a módját és feltételeit - jogszabály keretei között -a közgyűlés (küldöttgyűlés) határozza meg."

13. § Az Szvt 91. §-a (1) bekezdésének c), d) és e) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek; egyidejűleg a jelenlegi e)-h) pontok számozása f)-i) pontokra változik:

(A területi szövetség feladatai különösen:)

"c) elősegíti új szövetkezetek, valamint szövetkezeti kisüzemi és más vállalkozási formák alakulását;

d) a területén működő szövetkezetek és társulásaik tevékenységét elősegítő szolgáltatásokat nyújt;

e) véleményt nyilvánít a szövetkezetek egyesülésére, szétválására, átalakulására és a kiválásra irányuló javaslatokról, és elősegíti e szervezeti változások zavartalan végrehajtását;"

14. § Az Szvt 96. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szövetség küldöttközgyűlése kizárhatja a szövetségből azt a tagját, aki a szövetség alapszabályában foglalt kötelezettségeinek felhívás ellenére nem tesz eleget."

15. § Az Szvt 102. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép; egyidejűleg a jelenlegi (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre változik:

"(3) A szövetkezeti kongresszusok közötti időszakban az országos tanács dönt az alapszabályának időközben szükségessé váló módosításáról."

16. § Az Szvt. 103. §-a (1) bekezdésének c) és f) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az országos tanács feladatai különösen:)

"c) a szövetkezetek egymás közötti, továbbá a szövetkezetek és az állami vállalatok közötti gazdasági együttműködésnek, valamint a szövetkezeti kisüzemi és más vállalkozási formák alkalmazásának előmozdítása és általános tapasztalatainak figyelemmel kísérése;"

"f) a szövetkezeti tagság egészét érintő érdekvédelem ellátása, a tagok egyéni és fontosabb réteg-érdekei védelmének szervezése és segítése, a tagok és alkalmazottak érdekvédelmének összehangolása, közreműködés a tagok szocialista nevelésében, oktatásában és más társadalmi feladatok ellátása;"

17. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1983. január 1-én lép hatályba; végrehajtásáról a Minisztertanács gondoskodik.

(2) A törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az Szvt 18. §-ából a munkavédelmi szabályzatra való utalás; 47. §-ának (2) bekezdéséből a titkos szavazásra való utalás és (3) bekezdéséből a "ha a kiválás népgazdasági érdeket sért, illetőleg" szövegrész, az 51. § (3) bekezdése, továbbá az 1981. évi 14. törvényerejű rendelet 1. §-a hatályát veszti.

(3) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy e törvényerejű rendeletet a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvénnyel és a végrehajtási rendeletével egységes szerkezetbe foglalva közzétegye, s egyben az érdemet nem érintő szövegmódosításokat átvezesse.

Losonczi Pál s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára