3/1982. (V. 6.) BM rendelet
az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos rendészeti feladatokról
Az atomenergiáról szóló 1980. évi I. törvény (a továbbiakban: Tv) végrehajtására kiadott 12/1980. (IV. 5.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R) 17. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
E rendelet hatálya az atomenergia alkalmazásával [Tv 1. § (2) bekezdés] kapcsolatos rendészeti feladatok ellátására terjed ki.
2. §
A Belügyminisztérium Országos Rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: BM ORFK) a közrend és a közbiztonság védelme érdekében az érintett szervekkel együttműködve meghatározza a nukleáris létesítmények, a nukleáris anyagok, szükség szerint a radioaktív anyagok fegyveres őrzésének rendjét, a rendészeti védelméhez szükséges berendezés és a jelzőrendszer követelményeit, továbbá a nukleáris létesítmények egyes munkaterületei elkülönítésének, a személyi jelzés bevezetésének a feltételeit.
3. §
Az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos rendészeti felügyeletet a BM ORFK látja el. Ennek során ellenőrzi:
a) a közrend, és a közbiztonság védelméhez szükséges előírások megtartását;
b) a nukleáris és a radioaktív anyag felhasználását, tárolását, behozatalát és kivitelét, átszállítását, közúti, vasúti, légi, valamint vízi szállítását;
c) a nukleáris és a radioaktív hulladékanyag végleges elhelyezését;
d) a nyilvántartásokat;
e) a nukleáris létesítmény biztonsági védőberendezését, őrzési feltételeit és a létesítménybe való belépés rendjét.
4. §
(1) Nukleáris létesítmény létesítéséhez, üzembe helyezéséhez, üzemeltetéséhez és átalakításához a BM ORFK szakhatósági hozzájárulása szükséges.
(2) Nukleáris üzemanyag (ideértve a friss és a kiégett üzemanyagot is; a továbbiakban együtt: nukleáris üzemanyag) kiviteléhez, behozatalához, az ország területén való átszállításához, valamint szállításához a BM ORFK rendészeti engedélye szükséges.
(3) A nukleáris üzemanyag, továbbá a meghatározott veszélyességet elérő radioaktív anyag* szállításához szükséges rendészeti engedélyben meg kell határozni a szállítmány útvonalát is. A szállítás rendészeti engedélyezése során figyelembe kell venni a szállításban érdekelt hatóság véleményét; vasúti szállítás engedélyezéséhez az illetékes közlekedési hatóság előzetes hozzájárulása szükséges.
5. §
Ha a rendészeti engedélyben foglaltakat nem tartják meg, illetőleg ha azt a közrend és a közbiztonság védelme megkívánja, a BM ORFK engedélyét visszavonhatja, az engedélyezett tevékenységet azonnali hatállyal korlátozhatja vagy megtilthatja, illetve a szakhatósági hozzájárulásával folytatott tevékenységet ideiglenes intézkedésével azonnali hatállyal felfüggesztheti. Az ideiglenes intézkedésről haladéktalanul értesíteni kell az illetékes engedélyező szervet.
6. §
Az engedélyező szervek által kiadott, az atomenergia felhasználásával és a radioaktív anyag végleges elhelyezésével kapcsolatos engedély egy példányát a BM ORFK-nak meg kell küldeni.
7. §
A nukleáris létesítmény üzemeltetésével, a nukleáris üzemanyag felhasználásával, szállításával, a szállítmányok kísérésével a külön jogszabályban meghatározott rendészeti feltételeknek megfelelő személy alkalmazható.
8. §
(1) Aki tudomást szerez arról, hogy nukleáris, illetőleg radioaktív anyáig, ionizáló sugárzást létrehozó berendezés vagy készülék illetéktelen személy birtokába került, illetve ilyen küldemény őrizet nélkül maradt vagy az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos rendellenességet észlel (pl.: nukleáris anyagot tartalmazó göngyöleg megsérült, nukleáris anyagot nem a rendeltetésének megfelelően használnak, a szállítmány a közölt határidőre nem érkezett meg, a szállítmány elveszett), ezt köteles a rendőrségnek, határterületen történt esetben a határőrségnek is haladéktalanul bejelenteni.
(2) Aki a foglalkozása körében nukleáris, illetőleg radioaktív anyaggal, ionizáló sugárzást létrehozó berendezéssel vagy készülékkel kapcsolatban rendellenességet észlel vagy ennek nyomán fellépő ártalomról szerez tudomást, köteles erről - a foglalkozásánál vagy beosztásánál fogva az őt terhelő intézkedés megtétele mellett - a BM ORFK-t értesíteni.
(3) Az üzembentartó köteles az üzemvitel során bekövetkezett rendkívüli eseményről - az R 14. §-ának (2) bekezdésében meghatározott bejelentési kötelezettségen kívül - haladéktalanul tájékoztatni a BM ORFK-t.
(4) A BM ORFK az atomenergia alkalmazása során bekövetkezett rendkívüli eseményt, illetve balesetet rendészeti szempontból megvizsgálja.
9. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az atomerőművel kapcsolatos rendészeti felügyeletről szóló 1/1979. (VI. 26.) BM számú rendelet a hatályát veszti.
Dr. Horváth István s. k.,
belügyminiszter