Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1983. (X. 6.) BkM rendelet

az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetésével összefüggő, egyes belkereskedelmi miniszteri rendeletek módosításáról

Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel és a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről szóló 38/1980. (IX. 30.) MT számú rendelet 15. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem.

1. §

(1) Az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről szóló 38/1980. (IX. 30.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására kiadott, a 11/1982. (V. 30.) BkM számú rendelettel módosított 14/1980. (IX. 30.) BkM számú rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Szerződéses rendszerben üzemeltethetők azok a kiskereskedelmi üzletek és felvásárló telepek, amelyekben a dolgozók létszáma az öt főt, azok a vendéglátóipari üzletek, amelyekben a dolgozók létszáma a saját termelőüzemmel rendelkező üzleteknél a tizenkét főt, az egyéb vendéglátó üzleteknél a hat főt, a kereskedelmi szálláshelyeknél a tizenkét főt a szerződéskötés időpontjában nem haladja meg."

(2) A Vhr. 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A zálogfiókok, a gyógyszertárak szerződéses rendszerben nem üzemeltethetők. A szerződéses rendszerben működő üzletek ékszert, gépkocsit, fegyvert, lőszert és - az 5/1959. (V. 20.) BkM számú rendelet 2. számú mellékletében felsoroltakon kívül - gyógyászati segédeszközt nem árusíthatnak."

2. §

A Vhr. 2. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A versenytárgyalást a gazdálkodó szervezet képviselője vezeti. Meghatározza azt az összeget, amellyel a pályázók a díjat a versenytárgyalás során esetenként emelhetik. Ennek mértéke a meghirdetett díj egy hónapra eső hányadát nem haladhatja meg."

3. §

A Vhr. 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A pályázó - a (2) bekezdésben meghatározott feltételek hiányában - csak akkor pályázhat, ha a (2) bekezdésben előírtaknak megfelelő, és az R. 2. §-a (2) bekezdésének c) pontjában meghatározott foglalkoztatási tilalom alá nem eső alkalmazottat vagy hozzátartozót foglalkoztat."

4. §

A Vhr. 3/A. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Kistelepüléseken (az 1500 főnél kisebb lélekszámú községekben) egy személlyel két üzletre is köthető szerződés ha az üzletben foglalkoztatottak együttes létszáma a vezetővel (vezetőkkel) együtt az öt főt nem haladja meg."

5. §

(1) A Vhr. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vezető az üzletköréhez tartozó árut a termékforgalmazás rendjéről szóló rendelkezések keretei között szabadon, a kereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekkel azonos feltételek mellett bárkitől beszerezheti és bárkinek értékesítheti. A vendéglátó üzletvezető az üzletkörébe tartozó élelmiszert (Ipari termékek jegyzéke 80-87. számú termékfőcsoport) - a központi gazdálkodás alá vont tőkehús kivételével - és mezőgazdasági terméket (Mezőgazdasági és erdészeti termékek jegyzéke 91-93. termékfőcsoport) - a mediterrán narancs és banán kivételével - a kiskereskedelemben is beszerezheti. A központi gazdálkodás alá vont tőkehúst a szervezett ellátás keretében kijelölt üzlettől, elosztótól szerezheti be."

(2) A Vhr. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) Önbizonylatot nem kell kiállítani, ha a beszerzéseket sorszámozott lapokat tartalmazó - a gazdálkodó szervezet által nyilvántartott és hitelesített - könyvbe vezetik, amely mindazokat az adatokat tartalmazza, amelyeket az önbizonylatnak tartalmaznia kell. A számlákat, az önbizonylatot és a hitelesített könyvet a kiállítás, illetve az utolsó bejegyzés évét követő ötödik év végéig meg kell őrizni. A számlákat és az önbizonylatot sorszámmal (ellenőrző bélyeggel) kell ellátni."

6. §

A Vhr. 10. §-ának (1) bekezdése a következőkkel egészül ki:

"A gazdálkodó szervezet a vezető által kiválasztott beosztott dolgozóval a munkaviszony létesítését csak akkor tagadhatja meg, ha az jogszabályba ütközik."

7. §

A Vhr. 13. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az üzletvezetőnek a gazdálkodó szervezettel szemben fennálló pénztartozása esetére a késedelmi kamat mértékét a felek legfeljebb évi tizenöt százalékban határozhatják meg.

(4) A közjegyző - a bírósági végrehajtásról szóló 1979. évi 18. számú tvr. 18. §-a szerint -végrehajtási záradékkal látja el az üzletvezető pénztartozásáról a gazdálkodó szervezet által kiállított hátraléki kimutatást."

8. §

A szabadkasszás kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletekről szóló, a 15/1980. (IX. 30.) BkM számú rendelettel módosított 5/1972. (III. 16.) BkM számú rendelet a következő 9. §-sal egészül ki:

"9. § Szabadkasszás elszámolásban nem üzemeltethető

a) az állami vendéglátó üzlet - a melegkonyha nélküli büfé és a munkahelyi büfé kivételével -;

b) az a) pont hatálya alá nem tartozó vendéglátó üzlet - a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet által fenntartott vendéglátó üzlet, a munkahelyi büfé és a legfeljebb két főt foglalkoztató szeszesitalt nem árusító más üzlet kivételével - 1984. július 1-től;

c) kiskereskedelmi üzlet - a legfeljebb két főt foglalkoztató üzlet, valamint a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet által fenntartott üzlet kivételével - 1986. január 1-től."

9. §

A kereskedelmi dolgozók munkaviszonyának egyes kérdéseiről szóló, a 18/1977. (XI. 3.) BkM és a 14/1982. (VIII. 2.) BkM számú rendelettel módosított 4/1972. (III. 16.) BkM számú rendelet 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Nem foglalkoztatható szerződéses rendszerben működő üzlet vezetése céljából

a) a versenytárgyalásról, illetve a szerződés megszűnésétől számított két évig az

- aki a versenytárgyaláson elnyert üzlet szerződéses üzemeltetésére szerződést - neki felróható okból - nem kötött, továbbá

- akinek a korábbi szerződéses üzemeltetésre kötött szerződése ismételten a 38/1980. (IX. 30.) MT számú rendelet 13. §-ának (4) bekezdésében meghatározott okból szűnt meg;

b) a tartozás kiegyenlítéséig az,

- akinek a korábbi szerződéses üzemeltetésre kötött szerződésből tartozása áll fenn, továbbá

- akinek leltárhiányból tartozása áll fenn;

c) a munkaviszony, illetve a beosztás megszűnésétől számított két évig az, akinek a munkaviszonyát, illetőleg beosztását - a szabadkasszás egységre vonatkozó - elszámolási vagy üzemelési szabályok megszegése miatt megszüntették."

10. §

(1) A kereskedelmi bolti dolgozók működési bizonyítványáról szóló, a 15/1982. (VIII. 2.) BkM számú rendelettel módosított 9/1968. (IX. 4.) BkM számú rendelet (a továbbiakban: Rend.) 2. §-a (1) bekezdésének c) pontja a következőkkel egészül ki:

"továbbá a szerződéses üzemeltetésből fennálló tartozás összegét."

(2) A Rend. 3. §-a (2) bekezdésének e) pontja a következőkkel egészül ki:

"a tartozást pedig annak kiegyenlítésekor."

11. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a szabadkasszás kiskereskedelmi és vendéglátó üzletekről szóló 5/1972. (III. 16.) BkM rendeletet módosító 15/1980. (IX. 30.) BkM számú rendelet 4. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter