17/1983. (X. 16.) ÉVM-PM együttes rendelet

az állami telekvásárlásról és telekértékesítésről

A lakosság építési telekellátásának rendjéről szóló 1041/1983. (X. 16.) Mt. h. számú határozat 11/12. a) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

(1) A községi, nagyközségi, városi, megyei városi, illetőleg fővárosi kerületi (a továbbiakban együtt: helyi), továbbá a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága a magánerőből történő lakóház- és üdülőépítés céljára kijelölt területeken

a) nem állami tulajdonban álló építési telkek és ezek kialakítására alkalmas más földrészletek vásárlásával (a továbbiakban együtt: telekvásárlás) a tanácsi ingatlanközvetítő szervet és a külön jogszabályi felhatalmazás vagy a tevékenységi körük alapján telekvásárlásra és cserére jogosult más állami szerveket (a továbbiakban együtt: ingatlanközvetítő szerv) bízhatja meg;

b) a 2. §-ban meghatározott telkek értékesítésével az ingatlanközvetítő szerveket bízhatja meg;

c) az a) és a b) pontban említett tevékenységeket az illetékes szakigazgatási szerve útján is végezheti.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából építési telek: az építésügyi szabályok szerint lakóvagy üdülőépülettel magánerőből beépíthető minden földrészlet.

2. §

Az állami tulajdonban álló, hagyományos családi házzal beépíthető lakótelkek magánszemélyek részére értékesíthetők, ha

a) a településen, településrészen csak elszórtan vannak ilyen telkek és azok aránya az utak és más közterületek által határolt tömbönként nem haladja meg a 10%-ot, továbbá az eladásra kerülő telkek száma nem haladja meg a hármat;

b) hagyományos családi ház építése érdekében vásárlással vagy cserével kerültek állami tulajdonba, illetőleg ha ilyen célból kisajátítással kerültek állami tulajdonba, feltéve, hogy a kialakítandó terület nagyobb hányada vásárlással vagy cserével került állami tulajdonba.

3. §

(1) Az értékesítésre kerülő telket és a vevő személyét a helyi, illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága - beépítési kötelezettséggel -jelöli ki.

(2) A kijelölésről szóló határozatnak tartalmaznia kell:

a) a telek ingatlannyilvántartási adatait;

b) a beépítési kötelezettség előírását (a kötelezettséget, annak módját, határidejét stb.);

c) az eladási árat;

d) a telekár megállapításánál figyelembe vett út-, járda és közműellátottságot;

e) a kijelölt vevő személyét.

(3) A beépítési kötelezettség teljesítésére három évnél rövidebb határidő nem állapítható meg. A teljesítési határidő indokolt esetben egy alkalommal legfeljebb két évvel meghosszabbítható.

(4) A telek elidegenítése és öröklése esetében a beépítésre vonatkozó előírások változatlan feltételekkel átszállnak az új tulajdonosra.

4. §

A 2. §-ban meghatározott telkek értékesítése esetében a vételárat az adásvételi szerződés megkötésekor egy összegben kell megfizetni. A vételár a lakásépítés (vásárlás) pénzügyi feltételeiről és a szociálpolitikai kedvezményről szóló jogszabályok rendelkezései szempontjából építési költségnek minősül.

5. §

Az eladásra kerülő telkeket a sajtó vagy más tájékoztató eszközök útján nyilvánosságra kell hozni, vagy a helyben szokásos módon meg kell hirdetni. A meghirdetett telkek vásárlására vonatkozó valamennyi jelentkezést elő kell jegyezni.

6. §

(1) A telekvásárlással és telekértékesítéssel kapcsolatos tevékenységéért az ingatlanközvetítő szervet telkenként a vételár, illetőleg az eladási ár 1,5-1,5%-át kitevő, legalább azonban 150,- Ft díjazás illeti meg.

(2) Külön díj (jutalék) köthető ki arra az esetre, ha a vásárlással megbízott ingatlanközvetítő szerv a tanács végrehajtó bizottsága által meghatározott vételárszintnél alacsonyabb árszinten vásárol.

7. §

A telekvásárlással és telekértékesítéssel kapcsolatos kiadások, illetőleg bevételek a helyi, illető-, lég a fővárosi tanács fejlesztési alapját terhelik és illetik meg.

8. §

Az e rendelet alapján történő telekvásárlás és telekértékesítés esetében az ingatlanközvetítésre vonatkozó jogszabályokat nem kell alkalmazni.

9. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 9/1970. (IV. 16.) ÉVM-PM számú és a 6/1977. (I. 28.) ÉVM-PM számú együttes rendelet hatályát veszti.

Dr. Kádár József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési államtitkár minisztériumi

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminisztériumi államtitkár