Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

18/1983. (X. 16.) ÉVM-PM együttes rendelet

az út- és közműfejlesztési hozzájárulásról

A lakosság építési telekellátásának rendjéről szóló 1041/1983. (X. 16.) Mt. h. számú határozat II. 8. pontjában kapott felhatalmazás alapján - a közlekedési miniszterrel, az ipari miniszterrel és az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

E rendelet rendelkezéseit az állami tulajdonban álló és tartós használatba adott, szövetkezet által tartós használatba adott, továbbá a nem állami tulajdonban álló építési telkek (a továbbikban együtt: építési telek) tekintetében kell alkalmazni.

2. §

(1) E rendelet alkalmazásában építési telek: a nem nyomvonal jellegű létesítmények elhelyezésére szolgáló minden bel- és külterületi földrészlet.

(2) Az építési telkek közül

a) lakótelek: az állandó tartózkodás céljára szolgáló lakóépülettel,

b) üdülőtelek: az idény jellegű tartózkodás céljára szolgáló üdülőépülettel

már beépített minden bel- és külterületi, illetőleg az építésügyi szabályok és a város- (község-) rendezési terv szerint azzal beépíthető minden belterületi földrészlet;

c) egyéb telek: az a) és a b) pont alá nem tartozó építési telek.

(3) E rendelet alkalmazásában

a) út: a szilárd (kő-, beton-, aszfalt) burkolatú közút és a szilárd (kő-, beton-, aszfalt) burkolatú járda;

b) közmű: a villany-, víz- és a gázvezeték, továbbá a szennyvíz- és a belterületi vízelvezető csatorna hálózat,

3. §

(1) Az állami (tanácsi) szervek pénz- és más anyagi eszközeiből, illetőleg részben azok felhasználásával végzett útépítés, illetőleg közművesítés költségének az e rendelet alapján meghatározott részét - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - az azzal érintett (közvetlenül az út mellett fekvő, illetőleg a közművel ellátott területen fekvő és a hálózatba bekapcsolható) építési telkek tulajdonosaira vagy - a tartós használatba adott építési telkek esetében - azok tartós használóira (a továbbiakban együtt: tulajdonos) át kell hárítani.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezésnek megfelelően e rendelet hatályba lépését követően létesített vagy bővített úttal, illetőleg közművel érintett építési telkek tulajdonosai egyszeri út- és közműfejlesztési hozzájárulást (a továbbiakban: hozzájárulást) kötelesek fizetni.

(3) E rendelet alapján nem kell hozzájárulást fizetni, ha

a) az értékesített vagy tartós használatba adott állami építési telek eladási árának, illetőleg használatbavételi díjának megállapításakor a szerződésben az út- és közműlétesítési költségét már figyelembe vették;

b) meglevő út, illetőleg közmű bővítésére került sor és az érintett építési telkek tulajdonosai a létesítéskor már fizettek hozzájárulást, a bővítés pedig nem a saját újabb - megnövekedett - igényeik kielégítése érdekében vált szükségessé;

c) a meglevő utat, illetőleg közművet korszerűsítették, felújították vagy cserélték.

(4) Az e rendelet alapján fizetendő hozzájárulást - legfeljebb 50%-ig - csökkenteni lehet, ha vízvezetéket, illetőleg szennyvízelvezető csatornát létesítettek, és az azzal érintett építési telek vízellátása, illetőleg szennyvízkezelése rendeltetésszerű használatra alkalmas, a közegészségügyi követelményeknek is megfelelő közműpótló berendezés (fúrt kút, vízkivételi mű, házi szennyvíztisztító és derítő) útján biztosított. A csökkentés mértékét (%) a közműpótló berendezés élettartamától és műszaki állapotától függően esetenként kell megállapítani.

4. §

(1) Az alkalmazandó hozzájárulás mértékét az illetékes helyi tanács - az e rendelet mellékletében foglalt keretek között - a közútra, a járdára és az említett egyes közművekre külön-külön állapítja meg. Ezt az érdekeltekkel közszemlére tétel útján vagy a helyben szokásos más módon közölni kell.

(2) A hozzájárulás mértékét beépített építési telkek esetében

a) telkenként kell megállapítani, ha

- a lakótelken legfeljebb egylakásos lakóépület áll;

- az üdülőtelken legfeljebb egy üdülőegységből álló. üdülőépület van, vagy

- egyéb telekről van szó;

b) lakásonként kell megállapítani, ha a lakótelken egylakásosnál nagyobb lakóépület áll;

c) üdülőegységenként kell megállapítani, ha az üdülőtelken egynél több üdülőegységből álló üdülőépület van.

(3) A hozzájárulás mértékét beépítetlen építési telkek esetében

a) telkenként kell megállapítani, ha

- a lakótelken az építésügyi szabályok és a város- (község-) rendezési terv szerint legfeljebb kétlakásos lakóépület építhető;

- az üdülőtelken az építésügyi szabályok és a város- (község-) rendezési terv szerint legfeljebb két üdülőegységből álló üdülőépület építhető, vagy

- egyéb telekről van szó;

b) lakásonként kell megállapítani, ha a lakótelken az építésügyi szabályok és a város- (község-) rendezési terv szerint kettőnél többlakásos lakóépület építhető;

c) üdülőegységenként kell megállapítani, ha az üdülőtelken kettőnél több üdülőegységből álló üdülőépület építhető.

(4) Ha a földrészlet nagysága ez egy építési telek mértékének a többszöröse, azt a hozzájárulás mértéke szempontjából annyi építési telekként kell számításba venni, ahány építési telekre az építésügyi szabályok és a város- (község-) rendezési terv, illetőleg ennek hiányában a helyi tanács végrehajtó bizottsága által megállapított helyben szokásos teleknagyság szerint felosztható.

3. §

(1) A fizetendő hozzájárulás összegét az illetékes helyi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó (községben az egységes) szakigazgatási szerve, illetőleg megyei városban a kerületi hivatal (a továbbiakban együtt: első fokú építésügyi hatóság) - az e rendelet mellékletében foglalt keretek között - veti ki és közli az érdekeltekkel.

(2) A hozzájárulás összegét a helyi tanács által megállapított mérték alapján kell kivetni. Ennek során az érintett építési telkek tulajdonosai által az út, illetőleg közmű létesítésével kapcsolatban teljesített önkéntes befizetéseket és a végzett társadalmi munka értékét be kell számítani.

(3) Az olyan út esetében, amelynek céljára az érintett építési telekből az építésügyi szabályok szerint tíz éven belül a tulajdonos kártalanítása nélkül területet vettek igénybe (jegyeztek le közterületként), a hozzájárulást az igénybe vett terület kisajátítási kártalanításnak megfelelő értékével csökkenteni kell.

(4) Vegyes (részben állami, részben nem állami) tulajdonban álló építési telek, illetőleg lakás vagy üdülőegység esetében a hozzájárulást az állam tulajdoni hányadára eső résszel csökkentett összegben kell kivetni.

(5) A hozzájárulás összegét akkor kell kivetni, ha az út és a járda használható, illetőleg a közmű megvalósult és abba az érintett építési telek bekapcsolható.

(6) A jogerős határozatot - a fővárosban, megyei városban és városban - előírás céljából meg kell küldeni a fővárosi kerületi, a megyei városi, illetőleg a városi tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének.

6. §

(1) A hozzájárulást a kivetéséről szóló határozat jogerőre emelkedésének napjától számított hat hónapon belül kell a helyi tanács adóbeszedési számlájára befizetni. A határidőben be nem fizetett hozzájárulás összege után az esedékességet követő hónap első napjától számítva évi 6% késedelmi kamatot kell fizetni.

(2) Ha a tulajdonos magánszemély, és a hozzájárulást hat hónapon belül nem tudja megfizetni, kérelmére - a jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeinek, továbbá a megfizetendő összeg nagyságának figyelembevételével - a helyi tanács végrehajtó bizottságának pénzügyi feladatot ellátó (községben az egységes) szakigazgatási szerve (a továbbiakban együtt: pénzügyi szakigazgatási szerv) megengedheti a hozzájárulás összegének legfeljebb öt év alatt, kamatmentes részletekben történő megfizetését. A részletfizetési kötelezettség teljesítésének elmulasztása esetén a kapott kedvezmény megszűnik és a még fennálló hátralékot egyösszegben kell megfizetni.

(3) A pénzügyi szakigazgatási szerv különös méltánylást érdemlő esetben (például: alacsony jövedelmű, nyugdíjas, nagycsaládos személy esetében) vagy, ha az építési telken levő lakóépületben bérlő lakik a magánszemély tulajdonos kérelmére - részletfizetési kötelezettség megállapítása nélkül - meghatározott időre szóló kamatmentes haladékot adhat a hozzájárulás összegének megfizetésére.

(4) Ha a magánszemély tulajdonos a hozzájárulás összegének megfizetése előtt

a) az építési telket elidegeníti (a tartós használati jogát átruházza), a még fennálló hátralékot egyösszegben kell megfizetnie;

b) meghal, a még fennálló hátralékot az örökösnek általában egyösszegben kell megfizetnie, helye van azonban a (2)-(3) bekezdésben foglalt rendelkezések alkalmazásának.

7. §

A hozzájárulás nem minősül adónak, kivetésére, kezelésére és behajtására azonban az adóigazgatási eljárás általános szabályait kell alkalmazni.

8. §

A hozzájárulásból származó bevétel a helyi tanács fejlesztési alapját illeti meg.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 8/1970. (IV. 16.) ÉVM-PM számú és a 9/1977. (I. 28.) ÉVM-PM számú együttes rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépése előtt létesített út és közmű esetében - ha a hozzájárulás kivetése a rendelet hatálybalépéséig még nem történt meg - a létesítés után járó hozzájárulás megállapítására, kivetésére és megfizetésére a korábban hatályban volt rendelkezéseket kell alkalmazni.

Dr. Kádár József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési minisztériumi államtitkár

Madarasi Attila s. k.,

pénzügyminisztériumi államtitkár

Melléklet a 18/1983. (X. 16.) ÉVM-PM számú együttes rendelethez

Az alkalmazandó hozzájárulás mértékét és kivethető összegét a következőképpen kell megállapítani:

1. A hozzájárulás legmagasabb mértéke a következő:

2. A hozzájárulás mértékét akkor kell megállapítani, amikor az út, illetőleg a közmű tényleges létesítési költsége ismert.

3. A hozzájárulás kivethető összege az út, illetőleg közművek után - a létesítésük időpontjától függetlenül - együttesen legfeljebb

a) lakótelkenkénti megállapításnál 30 000,- Ft

b) lakásonkénti megállapításnál 23 000,- Ft

c) kétlakásosnál nagyobb lakóépülettel beépített úszótelek esetén lakásonként 15 000,- Ft

lehet.

4. Beépítetlen lakótelek esetében - ha a telken az építésügyi szabályok és a város- (község-) rendezési terv szerint kettőnél többlakásos lakóépület építhető - a hozzájárulás kivetése során a következők szerint kell eljárni:

a) ha a tulajdonos még nem kapott elvi építési vagy építési engedélyt, az első fokú építésügyi hatóság az építésügyi szabályokra (az építési övezeti előírásokra) a környező beépítésre, a helyileg jellemző épületnagyságra stb. figyelemmel meghatározza a telken felépíthető lakások számának alsó és felső határát. A hozzájárulást az átlagos lakásszám alapján kell fizetni. Az így kivetett hozzájárulás összegét nem lehet megváltoztatni, ha a telken az átlagos lakásszámnál több lakást tartalmazó lakóépületet építenek;

b) ha a tulajdonos kapott már elvi építési vagy építési engedélyt, a hozzájárulást az engedélyben meghatározott lakásszám alapján kell fizetni.

5. Üdülő- és egyéb telek esetében a létesítési költséget a következőképpen kell kiszámítani:

a) közművek esetében csak az elosztó-vezetékhálózat létesítési költségét szabad figyelembe venni; ennek érdekében

- el kell határolni azt a területet (pl. a határoló utcák, dűlők megnevezésével), amelyet a hálózat ki fog szolgálni, s meg kell állapítani az e területen fekvő és a hálózatba bekapcsolható építési telkek területét;

- ki kell számítani, hogy az érintett területre vonatkozó létesítési költségből a terület egy m2-ére milyen összeg jut. A telkenként kivethető hozzájárulás a terület egy m2-ére jutó költséghányad és a telek m2-ben számított területének szorzata;

b) a közút és a járda esetében meg kell határozni a létesítési költségnek a közvetlenül érintett telkek összes területének egy m2-ére jutó hányadát. A telkenként kivethető hozzájárulás a terület egy m2-ére jutó költséghányad és a telek m2-ben számított területének szorzata.

Közvetlenül érintett teleknek számít

- közút esetén a közút mindkét oldalán,

- járda esetén csak a járda mellett,

fekvő teleksáv.

6. A hozzájárulás az építési teleknek a közműhálózatba való bekapcsolási költségét nem tartalmazza.

Tartalomjegyzék