Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

38/1983. (XI. 3.) MT rendelet

a tudományos fokozatokról és a tudományos minősítésről szóló 1983. évi 24. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A Minisztertanács az 1983. évi 24. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 14. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

(A tvr. 2. §-ához)

1. §

Ha a tudományos fokozat elnyerésének alapjául szolgáló munka a tvr. 2. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott alkotás, ez lehet különösen: berendezés, termelési eszköz, termék, műszer, építmény, technológiai, tervezési eljárás, növény- és állatfajta, diagnosztikai, terápiás eljárás, elvi szempontból új, jelentős társadalomtudományi alkotás.

2. §

(1) Tudományos fokozat odaítélését a Tudományos Minősítő Bizottságnál (a továbbiakban: TMB-nél) miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője (a továbbiakban: miniszter), a Magyar Tudományos Akadémia (a továbbiakban: Akadémia) tudományos osztálya, egyetem, egyetemi jellegű főiskola (a továbbiakban: egyetem), kutatóintézmény, a Magyar Orvostudományi Társaságok és Egyesületek Szövetsége és a Műszaki és. Természettudományi Egyesületek Szövetsége is kezdeményezheti.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kezdeményezés esetében a TMB a javasolt személyt felhívja, hogy a tudományos fokozat megszerzésére nyújtson be pályázatot.

(3) A TMB kikéri az Akadémia véleményét a doktori fokozat odaítélésére irányuló kérelemről.

(A tvr. 3. §-ához)

3. §

A nyilvános vita alól a TMB akkor adhat felmentést, ha a pályázót egészségi állapota tartósan akadályozza a nyilvános vitán való részvételben.

(A tvr. 5. §-ához)

A kandidátusi vizsga

4. §

(1) Kandidátusi vizsgát bizottság előtt kell tenni. A vizsgabizottság elnökét és tagjait a TMB jelöli ki, vagy felkéri a tudományágazat szerint illetékes egyetemet vagy kutatóintézményt a vizsgabizottság megszervezésére. A vizsgabizottság elnöke és tagjai díjazásban részesülnek.

(2) A kandidátusi fokozat megszerzéséhez vizsgát kell tenni:

a) munka témaköréhez tartozó alaptárgyból és szaktárgyból,

b) a marxizmus-leninizmusnak a szakterület ideológiai megalapozásához szükséges valamely tárgyköréből,

c) orosz nyelvből és másik, a kutatómunka szempontjából ugyancsak fontos idegén nyelvből. Az egyik nyelvből állami középfokú, a másik nyelvből állami alapfokú nyelvvizsgát kell tenni.

(3) A vizsgára bocsátásról a TMB határoz.

5. §

(1) A kandidátusi vizsgák alól mentesül:

a) szakmai vizsga esetében az az egyetemi oktató és az a tudományos kutató, aki a munkájának témájához tartozó szakmai tárgyat legalább tíz éve oktatja vagy E témában legalább tíz éven át kutatómunkát folytatott, vagy aki ezzel egyenértékű más tudományos tevékenységet fejtett ki, továbbá, aki egyetemi doktorátus megszerzése érdekében 1984. szeptember 1. napja után doktori szigorlatot tett;

b) marxizmus-leninizmus vizsga esetében az, aki a marxizmus-leninizmus esti egyetem szakosított tagozatát, illetőleg egyetem filozófia, tudományos szocializmus vagy szociológia szakát, közgazdaságtudományi egyetem tanári szakát vagy a politikai főiskolát elvégezte, továbbá, aki egyetemi doktorátus megszerzése érdekében marxizmus-leninizmusból vizsgát tett;

c) nyelvvizsga esetében az, aki a 4. § (2) bekezdésében meghatározott nyelvvizsgáról kiállított bizonyítvánnyal vagy ezzel egyenértékű okirattal rendelkezik.

(2) A TMB a szakmai vizsga alól mentesítheti azt a pályázót, aki a vizsgatárgyból öt évnél nem régebben valamely belföldi egyetemen (egyetemi jellegű főiskolán) képesítést nem igazoló egyetemi doktori cím elnyerése érdekében doktori szigorlatot tett.

(3) A TMB a kandidátusi vizsga alól - ha az különösen indokolt - az (1) és (2) bekezdésben foglaltakon kívül is adhat felmentést.

(4) Az egyetemi végzettség követelménye alól a TMB abban az esetben adhat felmentést, ha a pályázó hosszabb időn át eredményes kutatómunkát végzett.

Szervezett képzésben részt nem vevő pályázó

6. §

(1) Az a pályázó, aki a kandidátusi fokozat megszerzésére nem szervezett képzésben készül fel, munkáját bármikor benyújthatja. A TMB illetékes szakbizottsága dönt arról, hogy engedélyezi-e a minősítési eljárást.

(2) A TMB a minősítési eljárást akkor engedélyezi, ha annak a tvr-ben és e rendeletben meghatározott feltételei fennállnak.

(3) Ha a pályázó egyetemen vagy kutatóintézményben készült fel a kandidátusi fokozat megszerzésére, munkáját előzetesen ott meg kell vitatni. A pályázó - indokolt esetben - a TMB-tŐl kérheti más egyetem vagy kutatóintézmény kijelölését a vita megtartására.

(4) Ha a pályázó nem egyetemen vagy kutatóintézményben készül fel a kandidátusi fokozat megszerzésére, munkájának benyújtása előtt kérheti a TMB-től a téma jóváhagyását. Az ilyen pályázó munkájának előzetes vitájára a TMB egyetemet vagy kutatóintézményt jelölhet ki.

(5) Ha a TMB a témát előzetesen jóváhagyta és a pályázó a munkáját három éven belül benyújtotta, ezt a témát nem lehet kifogásolni.

7. §

(1) Ha a TMB a szervezett képzésben részt nem vevő pályázót vizsgára bocsátotta, a pályázó a vizsgákat egy éven belül köteles letenni. A pályázót a vizsgákra való felkészülésre összesen harminc nap, a munka megvédésére pedig további harminc nap rendkívüli szabadság illeti meg.

(2) A TMB a pályázótól tudományos művek, illetőleg okiratok bemutatását, nyilatkozatokat, továbbá a pályázó munkahelyének vezetőjétől és társadalmi szerveitől, szükség esetén az irányító vagy felügyeleti szerv vezetőjétől írásbeli véleményt kérhet.

Szervezett tudományos továbbképzésben részt vevő pályázó

8. §

A szervezett tudományos továbbképzésben részt vevő, kandidátusi fokozat elnyerésének alapjául szolgáló munkáját az egyetem vagy kutatóintézet illetékes testülete megvitatja és véleményezi. Az ilyen pályázó vizsgáit a szervezett tudományos továbbképzés során teszi le.

Az egyetemek és kutatóintézmények jeladatai

9. §

(1) Az egyetem és a kutatóintézmény a TMB felkérésére

a) kidolgozza a szakmai vizsga egyes tárgyainak vizsgaanyagát,

b) vizsgabizottságokat alakít és kandidátusi vizsgát folytat le.

(2) Az egyetem javaslatot tehet kiemelkedő színvonalú egyetemi doktori értekezés és alkotás kandidátusi munkaként való elfogadására, és egy hivatalos bíráló személyére.

A kandidátusi munka megvédése

10. §

(1) A munka vitára bocsátásáról a TMB két hivatalos bíráló véleménye alapján határoz. Hivatalos bíráló csak tudományos fokozattal rendelkezői szakember lehet. A hivatalos bíráló díjazásban részesül.

(2) Hivatalos bírálóként külföldi állampolgár is felkérhető.

(3) A hivatalos bíráló a bíráló bizottság tagja nem lehet.

11. §

Ha a pályázó gyakorlatban hasznosított alkotás alapján kíván kandidátusi fokozatot elnyerni, az alkotás leírása mellett közölnie kell azokat az adatokat is, amelyekből megállapítható, hogy az alkotás tudományos tevékenységet igényelt, új, és azt a gyakorlatban hasznosították.

12. §

(1) A munka vitájának vezetésére, és a kandidátusi fokozat odaítélése tekintetében javaslat tételére a TMB legalább öttagú bíráló bizottságot jelöl ki. A bíráló bizottság elnökét és tagjait tudományos fokozattal rendelkező szakemberek közül kell kijelölni. A bíráló bizottság tagjának kivételesen tudományos fokozattal nem rendelkező szakember is felkérhető. A bíráló bizottság elnöke és tagjai díjazásban részesülnek.

(2) Közérdekből a TMB elrendelheti a munka zártkörű megvédését.

(3) A bíráló bizottság zárt tanácskozáson értékeli a hivatalos bírálók állásfoglalását, a vitában elhangzott véleményeket, és titkos szavazással állást foglal abban a kérdésben, hogy a jelölt a munkáját eredményesen védte-e meg, valamint, hogy javasolja-e a tudományos fokozat odaítélését.

(4) A kandidátusi fokozat odaítéléséről a bíráló bizottság javaslata alapján a TMB illetékes szakbizottsága dönt. A TMB plénuma indokolt esetben a döntés jogát magához vonhatja.

13. §

(1) A TMB a minősítési eljárást annak bármely szakaszában megszüntetheti, ha a tvr-ben vagy e rendeletben megállapított követelmények nem állanak fenn, illetőleg a pályázó visszalépett.

(2) Ha a minősítési eljárást a TMB nem a pályázó visszalépése miatt szüntette meg, ennek okát a pályázóval közölni kell. Ha a pályázó a követelményeknek eleget tett, munkáját bármikor benyújthatja. Az a pályázó, aki nyilvános vitában nem védte meg munkáját, újabb munkát ugyanabból a témából még egy alkalommal nyújthat be.

(A tvr. 6. §-ához)

A doktori munka megvédése

14. §

(1) A doktori munka vitára bocsátásáról a TMB legalább három hivatalos bíráló véleménye alapján dönt. A hivatalos bírálók többségének a tudomány doktora fokozattal kell rendelkeznie, ez alól a TMB kivételesen felmentést adhat.

(2) A munka benyújtására, a bíráló bizottság megalakítására, díjazására, a vitára, a bíráló bizottság határozatára, illetőleg a minősítési eljárás megszüntetésére egyebekben a kandidátusi fokozat elnyerésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

(3) A tudomány doktora fokozat odaítéléséről a TMB a szakbizottság és a bíráló bizottság javaslata alapján dönt.

Doktori ösztöndíj

15. §

(1) Doktori fokozat megszerzése érdekében ösztöndíjban (doktori ösztöndíj) olyan kandidátus részesíthető, aki a doktori fokozat elnyeréséhez szükséges feltételeknek [tvr. 5. § (2) bekezdés] megfelel, a társadalom szempontjából kiemelt jelentőségű témán dolgozik, amelynek részletes tervét a TMB jóváhagyta, és munkája befejezésének meggyorsítása közérdek.

(2) A doktori ösztöndíj adományozására a munkahely szerint illetékes miniszter tesz javaslatot a TMB-nek.

(3) A doktori ösztöndíj egy évre szól, amelyet a TMB további egy évre meghosszabbíthat. Az ösztöndíjat az ösztöndíj adományozása idején betöltött, főfoglalkozásban elért egy évre számított havi átlagkeresetnek megfelelő összegben kell megállapítani. Az ösztöndíjból való levonásra az 1979. évi 18. számú törvényerejű rendelet 54. §-ának (2) bekezdése az irányadó.

16. §

(1) Az ösztöndíj folyósításának tartama alatt az ösztöndíjas munkaviszonya szünetel, és ez alatt az idő alatt a számára kijelölt tudományos intézményben egyéni terv alapján készül fel a doktori fokozat elnyerésére.

(2) Az ösztöndíjassal a TMB létesít munkaviszonyt. A továbbképzés ideje alatt a munkáltatói jogokat a TMB gyakorolja; egyes munkáltatói jogokat a kijelölt tudományos intézményre átruházhat.

(3) A doktori ösztöndíjas kutatómunkájával kapcsolatos költségekről (bér, dologi kiadások stb.) annak a tudományos intézménynek kell gondoskodnia, amelyet a TMB képzésre kijelölt.

(4) A doktori ösztöndíjas tudományos, művészeti, valamint a TMB által engedélyezett felsőoktatási tevékenységen kívül más kereső tevékenységet nem folytathat.

(5) A doktori ösztöndíjast - az ösztöndíj folyósításának tartama alatt - indokolt esetben a TMB hathónapos külföldi tanulmányútra küldheti.

Rendkívüli szabadság a doktori munka elkészítésére

17. §

(1) A TMB javaslatára külön jogszabályban meghatározott esetekben a munkahely vezetője a doktori munka elkészítésére hat hónapig terjedő rendkívüli szabadságot engedélyez olyan kandidátus részére, akinek témája a társadalom szempontjából különösen jelentős, és munkakörülményei a szabadság engedélyezését indokolják.

(2) A TMB rendkívüli szabadságot akkor javasolhat, ha a munka részletes tématervét jóváhagyta és a kandidátus munkakörülményei ezt indokolják.

(A tvr. 7. §-ához)

18. §

A TMB az MTA elnökségével egyetértésben határozza meg, hogy mely tudományágazatokban szerezhető tudományos fokozat.

(A tvr. 8. §-ához)

19. §

(1) A tudomány doktorát és kandidátusát havonta meghatározott összegű illetménykiegészítés illeti meg.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt illetménykiegészítést a TMB folyósítja Magyarországon

a) állandó lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárnak, valamint

b) letelepedett, illetőleg letelepedés céljából tartózkodó azon nem magyar állampolgár részére, aki a tudományos fokozatát Magyarországon szerezte, vagy, akinek a külföldön szerzett tudományos fokozatot tanúsító okiratát a TMB honosítással azonos hatályú záradékkal [25. § (2) bekezdés] látta el.

(3) Illetménykiegészítést több tudományos fokozat esetében csak a magasabb fokozat alapján lehet folyósítani. Az Akadémia levelező és rendes tagja a tudományos fokozat alapján illetménykiegészítésben nem részesülhet.

(A tvr. 9. §-ához)

20. §

(1) A tudományos fokozat megvonására a TMB Jogosult.

(2) A tudományos fokozattal rendelkező személyre vonatkozó jogerős büntető ítéletet, illetőleg fegyelmi határozatot a bíróság, illetőleg a fegyelmi hatóság megküldi a TMB-nek.

(3) Az illetménykiegészítés megvonására a TMB jogosult.

(A tvr. 10. §-ához)

21. §

(1) A TMB feladatát teljes ülésen, szakbizottságai közreműködésével, illetőleg elnöke és titkára útján látja el. A TMB tagja nem lehet az, aki az Akadémia elnökségének tagja.

(2) A szakbizottságokat - a szükséghez képest tudományágazatonként - a tudományos fokozattal rendelkező szakemberekből a TMB létesíti akként, hogy az egyetemek, illetőleg kutatóintézmények indokolt esetben megfelelően képviselve legyenek. A szakbizottság - a kandidátusi fokozat odaítélésén kívül - olyan egyéb feladatokat is ellát, amellyel a TMB megbízza. A szakbizottságok munkáját közvetlenül a TMB irányítja.

(3) A TMB mellett - a TMB titkárának felügyelete alatt - titkárság működik. A titkárság feladatát és működésének elveit a TMB határozza meg.

(4) A TMB ügyrendjét az Akadémia elnöksége hagyja jóvá.

22. §

(1) A TMB és szakbizottságainak határozata ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - fellebbezésnek van helye. A szakbizottság határozata ellen benyújtott fellebbezést a TMB, a TMB határozata ellen benyújtott fellebbezést pedig az Akadémia elnöksége bírálja el.

(2) Jogszabálysértés kivételével nincs helye fellebbezésnek olyan határozat ellen, amely vizsga értékelésére, illetőleg az értekezés elutasítására vagy elfogadására vonatkozik.

(3) A minősítési eljárásban vizsgabizottságban, hivatalos bírálóként vagy bíráló bizottságban nem vehet részt az, akinek a személyével a megbízatás összeférhetetlen vagy aki elfogult. Az összeférhetetlenséget vagy elfogultságot a vizsga, illetőleg a nyilvános vita megkezdéséig a TMB-nek bárki bejelentheti. Ezt követően az összeférhetetlenségre vagy elfogultságra nem lehet hivatkozni, kivéve, ha e körülmény utóbb jutott a bejelentő tudomására. Az összeférhetetlenség vagy elfogultság kérdésében a TMB dönt.

23. §

A TMB javaslatot tehet az illetékes egyetemen a tudomány doktora részére címzetes egyetemi (főiskolai) tanári cím a tudomány kandidátusa részére pedig címzetes egyetemi (főiskolai) docensi cím adományozására, ha a tudományos fokozattal rendelkező személy a tudományos szakemberképzés terén kiemelkedő tevékenységet fejtett ki.

(A tvr. 12. §-ához)

24. §

(1) A magyar állampolgár által külföldön szerzett tudományos fokozatot a megfelelő magyar tudományos fokozattal kell honosítani, ha annak megszerzése a TMB előzetes jóváhagyásával történt.

(2) Az (1) bekezdésben nem említett esetben a TMB a honosítás felől az összes körülmények mérlegelése alapján határoz, azt megtagadhatja, illetőleg további feltételekhez kötheti.

25. §

(1) A külföldön szerzett tudományos fokozat a magyar tudományos fokozattal akkor egyenértékű, ha azt nemzetközi egyezmény vagy szerződés kimondja.

(2) Ha nem magyar állampolgár külföldön szerzett tudományos fokozata magyar tudományos fokozattal egyenértékű és a fokozat honosításának feltételei egyébként fennállnak, a TMB a fokozatot tanúsító külföldi okiratot a honosítással azonos jogi hatályú záradékkal látja el.

(3) A honosított és a honosítással azonos jogi hatályú záradékkal elismert külföldi tudományos fokozat egy tekintet alá esik a magyar tudományos fokozattal.

(4) Akinek külföldön szerzett tudományos fokozata magyar tudományos fokozattal egyenértékű, jogosult a tudományos fokozat használatára, minősítési eljárás során lehet hivatalos bíráló és bíráló bizottság tagja.

(A tvr. 14. §-ához)

26. §

A pályázó vizsgadíjat, valamint minősítési eljárási, honosítási díjat köteles fizetni.

27. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti a 12/1970. (V. 5.) Korm. számú rendelet.

(2) A tudományos minősítéssel kapcsolatos pályázati díjak, a minősítésben közreműködők díjazásának, valamint a vizsgák, a honosítás és az okmányok kiállítási díjának szabályait a TMB elnökének javaslatára az MTA főtitkára a pénzügyminiszterrel egyetértésben állapítja meg.

(3) A minősítettek illetménykiegészítésének szabályait a TMB elnökének javaslatára az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével egyetértésben a pénzügyminiszter határozza meg.

(4) A minősítési eljárás megindításának feltételeit, a vizsga követelményeket, a munkahelyi vita szabályait, a vizsgák, a nyilvános és zártkörű vita lefolytatásának és értékelésének, valamint a minősítési eljárásnak a pályázó elhalálozása esetén történő befejezésének szabályait a TMB állapítja meg. A marxizmus-leninizmus tárgyköréből a vizsgakövetelményeket a TMB a művelődési miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

28. §

(1) A tvr. és e rendelet rendelkezéseit a már benyújtott, de még el nem bírált kérelmekre is alkalmazni kell. Az aspirantúrára, illetve tudományos továbbképzésre már felvett, illetőleg a szervezett képzésben részt nem vevő és már vizsgára bocsátott, továbbá előzetes doktori engedélyt kapott személyekkel szemben a korábbi jogszabályban foglaltakat meghaladó követelményt nem lehet támasztani.

(2) A TMB annak részére, aki e rendelet hatálybalépéséig vizsgakötelezettségének eleget tett - kérelmére - erről végbizonyítványt állít ki. Az ilyen pályázó munkáját bármikor benyújthatja.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék